Voge 500 DSX

Philippos_lefkada

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Yamaha XT
Καλησπέρα συντροχοι από Λευκάδα
Κοιτάζω να αγοράσω καινούριο το Voge 500 DSX το οποίο φαίνεται σαν μια πολυ καλή μοτοσυκλέτα adventure κατά γνώμη μου. Εχω όμως κάποιες αμφιβολίες όσο αφορά το μέγεθος και της αντοχές της. Εχω ύψος 1.87cm και ζυγίζω 105Kg και η αρραβωνιαστικιά μου είναι 1.80cm και περιπου 75Kg . Θέλω μοτοσυκλέτα για τους εξής λόγους :Κυριακάτικη βόλτα,μικρά ταξίδια δικάβαλος και τέλος καθημερινό μουλάρι σε επαρχιακούς δρόμους. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής 1.μπορεί το Voge να ανταποκριθεί σε αυτά τα κριτήρια? 2.Μπορεί να σηκώσει 180Kg συν 30~40Kg αποσκευές? 3.Είναι άνετο για συνεπιβάτη με 1.80cm 75kg ? 4.Αν δεν με καλύπτει μήπως να κοιτουσα για κανα καινουριο CF moto 650MT που έχει παραπάνω οφελιμο βάρος η κανα Yamaha TDM900 μεταχειρισμένο?
Ευχαριστώ προκαταβολικά και ευχόμαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους
Υ.Γ Υπάρχει και δίπλωμα Α απεριόριστο και εμπειρία 12 χρόνων σε μοτοσυκλέτες από μεριά μου, καθώς στο παρελθον είχα Yamaha serrow 225 Yamaha XT 600,Yamaha FZS 600 . Α και ένα σκυλί παπακι kymco jetix 125 που με ακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια απ'το 2012.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα Φίλιππε!
Ας μας πει ο Θοδωρής todor που το οδηγεί εδώ και κάποιους μήνες.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
παρε αυτο να διαβασεις.

 

Philippos_lefkada

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Yamaha XT
Συμφ
παρε αυτο να διαβασεις.

Το ξανά διάβασα μιας και το thread σου με εκανε να κάνω εγγραφή στο φόρουμ αλλά η εμπειρία σου είναι με 140Kg ένα άτομο και αποσκευές και εγώ αναρωτιέμαι για το αν αντέχει δικάβαλο και αποσκευές 180+Κg.Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μηχανή όπου ο κατασκευαστής δίνει 129Kg μέγιστο οφελιμο βάρος.Φοβαμαι πως είναι μικρό για της ανάγκες μου... Και είναι κρίμα γιατί θέλω να κάνω δικαβαλα αποστάσεις μέσου όρου 325χλμ αλλά επίσης μου έχει γυαλισει το συγκεκριμένο όχημα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με αρραβωνιαστικιά 1,80 δε θες μηχανάκι, skoda superb θες που χωράει και τη Σκλεναρίκοβα!:laugh::roflmao::p


Και θα βάλεις τέτοιο κορίτσαρο τριαξονικό, τη Σκλεναρίκοβα με τέτοια πόδια σε skoda? ;)

Δε κάνει ρέ παιδιά, το κορίτσι είναι μαθημένο σε μερσεντικό, πορσικό και γενικότερα σε πιο αφεντάδικες μάρκες.

-

Πάντως το dsx 500 μου αρέσει και μένα σαν μοτό αλλά το βρίσκω κομματάκι compact για μεγαλόσωμους αναβάτες. Δυνατότητα test drive σε κάποια γειτονική πόλη υπάρχει?
 

Philippos_lefkada

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Yamaha XT
Και θα βάλεις τέτοιο κορίτσαρο τριαξονικό, τη Σκλεναρίκοβα με τέτοια πόδια σε skoda? ;)

Δε κάνει ρέ παιδιά, το κορίτσι είναι μαθημένο σε μερσεντικό, πορσικό και γενικότερα σε πιο αφεντάδικες μάρκες.

-

Πάντως το dsx 500 μου αρέσει και μένα σαν μοτό αλλά το βρίσκω κομματάκι compact για μεγαλόσωμους αναβάτες. Δυνατότητα test drive σε κάποια γειτονική πόλη υπάρχει?
Μπα η κοπελιά πηγα όταν πρώτο βγαίναμε να την παρω με το τζιπ του πατέρα μου για να κάνω εντυπωση (γαμαω με ξένα κόλυβα :woot:) με ρωτησε "ποσα κυβικά είναι? " Λέω 2.400 βενζίνη λέει "απαπα καίει πολυ".Και όταν πηγα με το αγροτικό μου είπε " Αχ ωραία τα αγροτικά βλέπεις από ψηλά τους αλλους" Με λίγα λόγια τσαμπα μισό μηνιάτικο καυσιμα με τζιπ για να κάνω εντύπωση...
Δυστηχως δεν ξέρω κάποιο άρα μάλλον πρεπει να παω Αθήνα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με αρραβωνιαστικιά 1,80 δε θες μηχανάκι, skoda superb θες που χωράει και τη Σκλεναρίκοβα!:laugh::roflmao::p

Βάζω το Superb...
Φέρε την Σκλεναρίκοβα να δοκιμάσουμε... :secret:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μπα η κοπελιά πηγα όταν πρώτο βγαίναμε να την παρω με το τζιπ του πατέρα μου για να κάνω εντυπωση (γαμαω με ξένα κόλυβα :woot:) με ρωτησε "ποσα κυβικά είναι? " Λέω 2.400 βενζίνη λέει "απαπα καίει πολυ".Και όταν πηγα με το αγροτικό μου είπε " Αχ ωραία τα αγροτικά βλέπεις από ψηλά τους αλλους" Με λίγα λόγια τσαμπα μισό μηνιάτικο καυσιμα με τζιπ για να κάνω εντύπωση...
Δυστηχως δεν ξέρω κάποιο άρα μάλλον πρεπει να παω Αθήνα
Επειδή είναι πολύ καλή πρόταση το dsx ψάξε μήπως βρεις κάποιο μαγαζί στις γύρω πόλεις έστω να κάτσετε πάνω να δείτε αν χωράτε.

Εγώ είμαι 1.83 και το κορίτσι 1.78, πιο παλιά σε ένα klr 650 ειμασταν απλά οκ αλλά το 500ρι που σου αρέσει δείχνει πιο μαζεμένο. Αλλά κάτσε να απαντήσουν και τυχόν κάτοχοι.

Εύχομαι να γίνει δουλειά.
 

Philippos_lefkada

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Yamaha XT
Επειδή είναι πολύ καλή πρόταση το dsx ψάξε μήπως βρεις κάποιο μαγαζί στις γύρω πόλεις έστω να κάτσετε πάνω να δείτε αν χωράτε.

Εγώ είμαι 1.83 και το κορίτσι 1.78, πιο παλιά σε ένα klr 650 ειμασταν απλά οκ αλλά το 500ρι που σου αρέσει δείχνει πιο μαζεμένο. Αλλά κάτσε να απαντήσουν και τυχόν κάτοχοι.

Εύχομαι να γίνει δουλειά.
Ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ δεν έχω πολλες ελπίδες,γι'αυτό ρωτάω εδώ μήπως και κανω λάθος...
 

Philippos_lefkada

Μέλος
Όνομα
Φίλιππος
Μοτό
Yamaha XT
Τδμ900 δαγκωτο
Ναι η αλήθεια είναι πως αντικειμενικά είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα το TDM αλλά είναι δύσκολο να βρεις σε καλή κατάσταση και επίσης όσο καλή και να είναι η κατάσταση όλα τα μηχανάκια ζητάνε μετα απο 5-6 χρόνια ή 30.000+ χλμ
 
Top Bottom