vstrom 1000 2019 vs tracer 900gt vs versys 1000se vs TIGER 800 XCA

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Την γνωμη σας για τις παραπανω προτασεις.
Το χωμα απλα να περναω, δεν ειναι αυτοσκοπός ,κατα βαση τα ταξιδια,μικρα εδω γυρο ,αλλα και μεγαλα εντος χωρας.
Καλη θεση οδηγησης,οσο το δυνατον καλυτερη ανεμοκαλυψη...
ειμαι 1.82
To budget μπορει να φτασει και τα 15000-17000
εχω ενα versys 300 το οποιο θα το δωσω.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Νομίζω το suzuki είναι καλή και αξιόπιστη μοτοσυκλέτα για αυτά που θέλεις να κάνεις ξεκούραστα.

Με δεύτερη επιλογή το 800, αλλά είναι Άγγλοι (ανάποδο) δηλαδή.

Ακριβό service , και λιγότερο αξιόπιστο


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Οπως το θετεις...Ταξιδια-Θεση οδηγησης-Ανεση.
Πρωτο Versys1000...κινητηρας που σηκωνει φορτια....αξιοπιστος...σελαρα..καλη ανεμοκαλυψη...κ το νεο μοντελο αρκετα ομορφο.
Δευτερο Vstrom1000...μεταξενιος κινητηρας...λιγοτερο δυνατος...καλη σελα αν κ σε βαζει μεσα στη μοτο κ για το υψος σου τα γονατα διπλωνουν πολυ...γενικα ειναι καπως για ψηλους (υπευθυνο το μικρο σε πλατος κ με κλιση προς τα πισω τιμονι).....ανεμοκαλυψη καλη.....ποιοτητα πολυ καλη.....αυτο κ το Kawa φτιαχνονται στην Ιαπωνια...λεει πολλα αυτο.
Τριτο το Traser....κινητηρας διαμαντι...πιο ελαφρυ....ευκινητο...κοβει πολυ το τιμονι...καλο κρατημα....καλη σελα....λιγοτερο καλη ανεμοκαλυψη.
Τεταρτο το 800xc... οχι οτι ειναι κακο....αλλα αφου το μπατζετ σε καλυπτει καλυτερα τα ανω !!!!
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Ειναι απαραιτητα μονο αυτα τα 4?
Εαν ειναι μονo αυτα τότε Tracer
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
V-Strom 1000 XT Μακράν .-

Τα Versys & Tracer είναι εντελώς ασφαλτινα.

Για το τελευταίο που λες ειναι βρετανικό από μια Εταιρεία που βγάζει εσώρουχα.

Suzuki V-Strom 1000 XT ( 13.500€ κούτα )
καμία σχέση με το παλιό. Διάβασε και δες πολλά ξενα συγκριτικά να δεις τι λένε με όλον τον ΠΟΛΥ ακριβότερο ανταγωνισμό
(bmw-ktm) .


 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σου ετοιμάζω λίστα με ευρωπαϊκά γιατί βλέπω ότι έχεις βάλει μονο Tiger...Επίσης γράψε και αν είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο ή όχι...παίζει ρόλο κι αυτό...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σου βάζω τώρα επιλογές για καινούριο...
Ducati Multistrada 950 με 19αρη τροχό μπροστά αλλά πιο πολύ on παρά off...
BMW F850gs και Adventure
ΚΤΜ 1090 οχι το R (αλλά γιατί όχι και το R; )
Honda CRF1000L Africa Twin
Honda VFR1200X
εναλλακτικό σενάριο μεταχειρισμένο ελαφρώς BMW R1200gs LC...
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Σου ετοιμάζω λίστα με ευρωπαϊκά γιατί βλέπω ότι έχεις βάλει μονο Tiger...Επίσης γράψε και αν είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο ή όχι...παίζει ρόλο κι αυτό...
Επαρχία. Τριπολη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Γνωμη μου οτι καλο ειναι να γραφουμε δυο-τρια λογια για τα μηχανακια που προτεινουμε ωστε να συγκρινει κ να διευρυνει τις επιλογεε του !!!!!
Αλλιως βλεπει τα μοντελα στον τιμοκαταλογο των περιοδικων κ αποφασιζει....δεν νομιζω ομως οτι ειναι αυτο το θεμα !!!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ρώτησα όχι μονο για να κρίνω συνθήκες κίνησης μεσα στις οποίες θα κυκλοφορεί η μηχανή αλλά και για το σερβις. δλδ αν πας σε BMW ή Ducati θα πρεπει να πηγαινεις Αθηνα αν θες εξουσιοδοτημένο. To ίδιο και για KTM...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Γνωμη μου οτι καλο ειναι να γραφουμε δυο-τρια λογια για τα μηχανακια που προτεινουμε ωστε να συγκρινει κ να διευρυνει τις επιλογεε του !!!!!
Αλλιως βλεπει τα μοντελα στον τιμοκαταλογο των περιοδικων κ αποφασιζει....δεν νομιζω ομως οτι ειναι αυτο το θεμα !!!!!
Είναι όλα μηχανάκια που θα ταξιδέψουν, θα κυκλοφορήσουν και στην πόλη...θα περάσουν και από χωματόδρομο...δλδ καλύπτουν όλα όσα έθεσε στην αρχή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ, καλή διασκέδαση και διαμονή.

Τα ταξίδια μόνος η με το έτερον ήμισυ;

Η μηχανή θα χρησιμοποιείται και στην πόλη;

Το χώμα το βλέπεις σαν μια απλή διέλευση ή πιστεύεις ότι μελλοντικά ίσως ασχοληθεί λιγάκι παραπάνω; δε μιλάω για Enduro, μιλάω σαν τις βόλτες του φόρουμ.

Το γκάζι γενικά σε τρομάζει ή πιστεύεις ότι θα μπορούσες να το διαχειριστεις αν η μηχανή είχε αρκετο;

Επίσης, θα συμβιβαζοσουν με κάτι ελαφρώς μεταχειρηρισμενο;

Το budget που θέτεις είναι αρκετά μεγάλο και οι επιλογές είναι πάρα πολλές, αρκεί να μπορέσεις να ορίσεις τον προσανατολισμό σου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν σε ενδιαφέρει το Fun to Ride και να πάρεις όσο γίνεται πιο πολλά με τα λιγότερο δυνατό χρήματα το Tracer GT είναι μονόδρομος (παρόμοιο το Tiger αλλά δε ξέρω τι γίνεται με την Triumph στην Ελλάδα, είναι η παντοτινή μου απορία).
Αν σε ενδιαφέρει η ταξιδιωτική ικανότητα, άνεση και φόρτωμα το V-Strom είναι το κατάλληλο αφού κάνει πολλά καλά άνω του μετρίου.

Εγώ θα έπαιρνα το Tracer γιατί έχει έναν υπέροχο κινητήρα.
 
Top Bottom