vstrom 1000 2019 vs tracer 900gt vs versys 1000se vs TIGER 800 XCA

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η αλήθεια είναι μία... όταν σκοπεύεις να δώσεις 17.000 σήμερα για μηχανή...ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν έχει και τόση σημασία αν δεν οδηγήσεις εσύ πρώτα τα μηχανάκια όχι μία αλλά και και δύο φορές...
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ, καλή διασκέδαση και διαμονή.

Τα ταξίδια μόνος η με το έτερον ήμισυ;

Η μηχανή θα χρησιμοποιείται και στην πόλη;

Το χώμα το βλέπεις σαν μια απλή διέλευση ή πιστεύεις ότι μελλοντικά ίσως ασχοληθεί λιγάκι παραπάνω; δε μιλάω για Enduro, μιλάω σαν τις βόλτες του φόρουμ.

Το γκάζι γενικά σε τρομάζει ή πιστεύεις ότι θα μπορούσες να το διαχειριστεις αν η μηχανή είχε αρκετο;

Επίσης, θα συμβιβαζοσουν με κάτι ελαφρώς μεταχειρηρισμενο;

Το budget που θέτεις είναι αρκετά μεγάλο και οι επιλογές είναι πάρα πολλές, αρκεί να μπορέσεις να ορίσεις τον προσανατολισμό σου.
Για την πόλη υπάρχει σκούτερ. Μικρή η χρήση ,κυρίως μόνος και δυο τρεις φορές το χρόνο αν και εφόσον με την κυρα.
Όχι δεν με φοβίζει το γκάζι,είναι διαχειρίσιμο.
Τώρα το χώμα δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά ποτέ μην λες ποτέ.
Αλλά να βάλω ρούχα μπότες και να ανέβω στο βουνό, όχι...
Τα χρήματα είναι πολλά το ξέρω αλλά θα ήθελα να κάνω ένα δώρο που θα μείνει στον εαυτό μου.
Σκέφτηκα πολλές φορές να κάνω μια υπέρβαση για να ανέβω πιο ψηλά 1200η 1250 gs ,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά.
Θα δούμε. Αυτό που με ενδιαφέρει να κάθομαι άνετα ,και να φεύγω κοντά ή μακριά. Σαββατοκύριακα και σχεδόν όλο το καλοκαίρι.
Όπως το έχω φανταστεί μια 1200–1250gs μου ταίριαζε ,αλλά δεν ξέρω. Είμαι μπερδεμένος.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Ρώτησα όχι μονο για να κρίνω συνθήκες κίνησης μεσα στις οποίες θα κυκλοφορεί η μηχανή αλλά και για το σερβις. δλδ αν πας σε BMW ή Ducati θα πρεπει να πηγαινεις Αθηνα αν θες εξουσιοδοτημένο. To ίδιο και για KTM...
Δεν έχω θέμα για service Αθήνα. Ανεβαίνω κυρίως λόγω δουλειάς 5-6 φορές το μήνα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οταν οδήγησα δύο φορές τον αεροελαιόψυκτο 1170 μπόξερ της BMW σκεφτόμουν ότι ευτυχώς που δεν ήταν στο R1200gs γιατί αν ήταν στο GS θα το είχα φουλάρει και θα χτυπούσα μια Κωνσταντινούπολη και θα με ψάχνανε στη BMW...ήρεμη δύναμη, ροπή παντού αλλά και αλλεργία στο μποτιλιάρισμα. Αλλά πόσο μποτιλιάρισμα να έχετε στην Τρίπολη; 1200gs all around μηχανάκι όχι τυχαία πάντα ψηλά στις πωλήσεις. η χροιά και ο ήχος του μπόξερ άλλο πράγμα. εγώ τον οδήγησα σε ρετρο εκδοχή street μηχανής αλλά τι να λέμε. αν βεβαια θες να γαζώνει το μοτέρ και να το δουλεύεις και ψηλά ίσως τότε καλύτερα σε κάτι άλλο. και το Tracer GT διαμάντι κινητήρας και σε αξιοπιστία αλλά άλλο στυλ. και φυσικά και το Suzuki Vstrom XT value for money μεν...αλλά δεν ξέρω αυτός ο ήχος από τον μπόξερ και αυτή η ηλεκτρική λειτουργία που πολλοί θα τη βρουν βαρετή...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν συζηταμε αποκλειστικα για καινουριο (γιατι σε αυτα τα χρηματα παιρνεις οποιοδηποτε μτχ μηχανακι οποιασδηποτε κατηγοριας σε υπεραριστη κατασταση).

Εγω απο αυτα που εθεσες θα ελεγα το Tracer γιατι στις κοντινες βολτες που αναφερεις θα γουσταρεις περισσοτερο. Πιο σπορ στησιμο, κινητηρας πολυ πιο σπιρτοζος, και αν θες το φορτωνεις και για ταξιδι. Απο εκει και περα και το Μουλτι950 που αναφερθηκε παραπανω θα σε ικανοποιησει αντιστοιχα, και ειναι και "εξωτικο" μοντελο για αυτο το δωρο που θες να κανεις στον εαυτο σου.

Το Vstrom ειναι πολυεργαλειο και πολυ τιμιο μηχανακι , αλλα ισως στα ορια του συνηθισμενου και βαρετου. Το Versys 1000 δεν το κατεχω αλλα αλλη φιλοσοφια τελειως, καθαρα sport-touring μηχανακι με 4κυλινδρο εν σειρα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται, και αυξημενο βαρος.

Τiger800 απορω γιατι , ειναι τελειως διαφορετικης φιλοσοφιας απο τα υπολοιπα που εχεις θεσει. Οχι οτι δεν ειναι καλο , αλλα δεν βλεπω πως "κολλαει" με τις υπολοιπες επιλογες. Και το ιδιο ισχυει και για το F850GS. Το Αφρικα επισης ωραιο μηχανακι αλλα οι 21/18 τροχοι του και γενικα το στησιμο του δεν ειναι για αυτο που θες.

Αποψη μου, αν ειναι να τεντωσεις το μπατζετ για R1200/1250, εγω λεω καλυτερα να κοιταξεις προς Multi1260 ή KTM 1290Superadventure S / Superduke να καραγουσταρεις.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Είμαι μπερδεμένος.
Sent from my iPad using Tapatalk
Ωχ...φίλε μου μήπως σε λένε Θόδωρο; Μπορεί να το χει το όνομα. Πάντως αυτά είναι ωραία μπερδέματα. Έτσι είναι όσο πιο πολλά διαθέτεις τόσο πιο πολύ μπερδευεσαι.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Για την πόλη υπάρχει σκούτερ. Μικρή η χρήση ,κυρίως μόνος και δυο τρεις φορές το χρόνο αν και εφόσον με την κυρα.
Όχι δεν με φοβίζει το γκάζι,είναι διαχειρίσιμο.
Τώρα το χώμα δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά ποτέ μην λες ποτέ.
Αλλά να βάλω ρούχα μπότες και να ανέβω στο βουνό, όχι...
Τα χρήματα είναι πολλά το ξέρω αλλά θα ήθελα να κάνω ένα δώρο που θα μείνει στον εαυτό μου.
Σκέφτηκα πολλές φορές να κάνω μια υπέρβαση για να ανέβω πιο ψηλά 1200η 1250 gs ,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά.
Θα δούμε. Αυτό που με ενδιαφέρει να κάθομαι άνετα ,και να φεύγω κοντά ή μακριά. Σαββατοκύριακα και σχεδόν όλο το καλοκαίρι.
Όπως το έχω φανταστεί μια 1200–1250gs μου ταίριαζε ,αλλά δεν ξέρω. Είμαι μπερδεμένος.



Sent from my iPad using Tapatalk
Με τα λεγόμενα σου, δώρο στον εαυτό σου, διαχρονική αξια, μπορεί και χώμα, μπορεί κα γυναίκα, για 5 φορές τον χρόνο, gs 1200 _gs 1200lc.
Έχεις και μικρό για την πόλη.
Μονόδρομος γείτονα

Και να γνωριστούμε ε!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Η αλήθεια είναι μία... όταν σκοπεύεις να δώσεις 17.000 σήμερα για μηχανή...ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν έχει και τόση σημασία αν δεν οδηγήσεις εσύ πρώτα τα μηχανάκια όχι μία αλλά και και δύο φορές...
έτσι είναι τα πράγματα τόσο απλά.... (και δεν το λέω ειρωνικά)

φίλε μου, αφού έχεις τέτοιο προυπολογισμό, αφού το πρόβλημα του service στην Αθήνα δεν υπάρχει και αφού δεν το θες για την καθημερινότητά σου και θα το χρησιμοποιείς μόνο για τις εκτός πόλης βόλτες πας να πάρεις αυτό που γουστάρεις περισσότερο και σε φτιάχνει να το καβαλάς!!

σου εύχομαι ολόψυχα να αποφασίσεις και να αποκτήσεις γρήγορα ότι γουστάρεις και ότι σου κάνει ΕΣΕΝΑ το κλικ ;)
(καιμη το πολύ ψάχνεις γιατί μετά γίνεται απίστευτα ψυχοφθόρο... άκουσέ με... :) )
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θα εκανα test drive και το xtz 1200. Εγω το εκανα και εντυπωσιάστηκα. Ο καλύτερος αξονας, πολυ γεματο μοτερ χαμηλομεσαιες, ανετο ειδικα στις γωνιες των γονατων, και ευκολο στο κλειστο στροφιλικι. Δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο. Για ταξιδι αυτο θα αγοραζα.

Και ειναι μαυρος σκυλος.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Θα εκανα test drive και το xtz 1200. Εγω το εκανα και εντυπωσιάστηκα. Ο καλύτερος αξονας, πολυ γεματο μοτερ χαμηλομεσαιες, ανετο ειδικα στις γωνιες των γονατων, και ευκολο στο κλειστο στροφιλικι. Δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο. Για ταξιδι αυτο θα αγοραζα.

Και ειναι μαυρος σκυλος.
Συμφωνω....+1200 απο εμενα !!!
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Φιλε, και τα 3 που προτεινεις ταξιδι μικρο ή μεγαλο θα σε πανε
Δεν ειναι 125αρια, ειναι χιλιαρες
Βαλιτσες παιρνουν ολα
Θεση οδηγησης και ανεμοκαλυψη τη φτιαχνεις, λιγο το τιμονι, λιγο μεγαλυτερη ζελατινα (προσωπικα ενα κινεζο-φρυδακι των 15 ευρω με εσωσε και ειμαι 1,85)
Πηγαινε δες τα απο κοντα και οποιο σαρεσει περισσοτερο, οποιο σου κανει κλικ γιατι θα το εχεις καποιοα χρονια..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Συμφωνω....+1200 απο εμενα !!!
Νομίζω χωρίς να το έχω δοκιμάσει πρέπει μετά την gs να είναι το πιο άνετο και τουριστικό από όλα τα παραπάνω.
Ανα
Δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου,και από φωτογραφίες πραγματικά μου αρέσει πολύ.
Θα το κάνω test ride σίγουρα.
Επίσης Νομίζω παιδιά πως το ktm και το Ducati είναι για κάτι διαφορετικό.
Είναι πιο πολύ τον επιδόσεων,και λιγότερο,της άνεσης,αν κάνω λάθος μου λέτε.
Θέλω άνεση, καλή ανεμωκαληψη,και όσο το δυνατόν καλύτερη ασφάλεια, στιβαρότητα,να ανέβω και με το τζίν μου και να Snicker μου πάω για καφε,και επίσης να φορέσω τον μοτοσυκλετικο εξοπλισμό και να πάω και 300-500 χιλιόμετρα σε μία μέρα και να κατέβω όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και λιγότερο κουραστικός.
Έτσι για να καταλάβετε αν είχα την δυνατότητα να φτάσω ψηλά 20+ πήγαινα με την μία για την gs με όλα τα ηλεκτρονικά της καλουδια.
Ο τρόπος που κάθεσαι μέσα στην μηχανή την κάνει πραγματικό παιχνίδι στα χέρια του αναβάτη,και παράλληλα όταν το δεις από απέναντι να έρχεται σε πιάνει ένα δέος.
Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα.
Το θέμα είναι πώς δεν θέλω να φτάσω εκεί πάνω, αλλά όλο και γυρίζει στο μυαλό μου και η χρηματοδότηση της BMW είναι πολύ καλή.
Σάν δεύτερο και χωρίς να το έχω οδηγήσει όπως είπα, μου αρέσει πολύ το supertenere 1200 που μου είπαν τα παιδιά παραπάνω.
Νομίζω πως οδηγικά,ο τρόπος που κάθεσαι θα είναι κοντά στην gs.
Παιδιά που την έχουν οδηγήσει σε μας πουν αν έρχεται κοντά με την gs στην άνεση και στο στυλ οδήγησης.
Σαν τρίτη επιλογή money value θα κοιτούσα το vstrom.
Και θα ήθελα να οδηγήσω και το KTM να δω αν είναι όπως το φαντάζομαι (πιο πολύ μηχανή επιδόσεων,και λιγότερο στην άνεση )ή τελικά είναι όντως μια τουριστική άνετη όπως την θέλω μοτοσυκλέτα.
Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά πολύ σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε για εμένα και για τα επειχιρηματα που παραθεσατεγια το καθένα χωριστά.


Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Θέλω άνεση, καλή ανεμωκαληψη,και όσο το δυνατόν καλύτερη ασφάλεια, στιβαρότητα,να ανέβω και με το τζίν μου και να Snicker μου πάω για καφε,και επίσης να φορέσω τον μοτοσυκλετικο εξοπλισμό και να πάω και 300-500 χιλιόμετρα σε μία μέρα και να κατέβω όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστος.
Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Aυτό είναι το ρεζουμέ.
Με αυτό όπως το έγραψες πας σε αντιπροσώπους και τους λες διαθέτω 17.000 μετρητά, θέλω να οδηγήσω αυτό κι εκείνο. Προσωπικά αυτό έκανα εχοντας να διαθέσω αρκετά λιγότερα. Άποψή μου είναι ότι πας να τα οδηγήσεις όλα. Στο ερώτημα γιατί, η απάντηση είναι γιατί απλά μπορείς. Γιατί είναι ευκαιρία να περάσεις μια ωρα με ενα μηχανάκι που ανήκει στην κατηγορία που ψάχνεις αλλά για τους χ ψ λόγους νομίζεις ότι δε σου κάνει. Αφού λοιπόν τα οδηγήσεις όλα κανεις μια λίστα με πρωτο αυτό που σου ταιριαξε περισσότερο και μετά ψάχνεις να βρεις εαν υπάρχει καποιο μεγάλο αρνητικό στοιχείο (π.χ. κατανάλωση, θεματα αξιοπιστίας) που δεν μπορεί να το καταλάβει κανείς με test το οποίο πρέπει να σε αποτρέψει από την αγορά. Αυτή βεβαια η διαδικασία έχει ένα αρνητικό. Εαν τα οδηγήσεις όλα και καταλήξεις σε αυτό που σου αρέσει μπορεί να πας να το αγοράσεις επειδή απλά σου άρεσε περισσότερο και να παραβλέψεις ίσως καποια αρνητικά που λογικά σκεπτόμενος θα σε απέτρεπαν από την αγορά του... αλλά τελικά σημασία έχει να το οδηγάς και να το απολαμβάνεις. για τα υπόλοιπα έχεις το σκούτερ και το αυτοκίνητο. Εαν ήμουν αντιπρόσωπος και παρακολουθούσα αυτό το φόρουμ θα σου είχα στείλει ήδη pm να κανονίσουμε test ride...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα δεν οδηγήσεις κάτι και όσο πιο πολύ γίνεται να δεις αν κάνει σε ΣΈΝΑ όλα τα άλλα είναι θεωρία.

Για μένα καθαρά υποκειμενικά Versys 1000 γιατί λατρεύω 4κυλινδρους,λατρευω kawasaki και εδώ τα χεις όλα. Αλλά όλα καλά που λες, ότι σου κάνει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατί δεν κοιτάς για ελαφρώς μεταχειρισμένο GS LC?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κ εσυ......Τεκνον Βρουτε !!!!!!
Ε αφού λέει ο άνθρωπος ξεκάθαρα τι θέλει. :)

Επισης εγώ μόνο Techno Viking ;)
 
Top Bottom