vstrom 1000 2019 vs tracer 900gt vs versys 1000se vs TIGER 800 XCA

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Δεν θα πω για τις αλλες μηχανές αφού δεν τις έχω οδηγήσει αλλά θα πω για την δικιά μου που εχω. Καταρχήν ήμουν αρχικά να παρω vstrom 1000 αλλά πηρα το TENERE μετά απο παραίνεση φίλων.Στην αρχή δεν σκεφτομουν αρχικα το τενερε γιατι το φοβομουν λογω κιλών καθώς και ότι είμαι 1.75. Τωρα τι να πω πραγματικά το βάρος φαίνεται μόνο όταν το κινείς στατικά με τα χερια, εχει χαμηλο κέντρο βάρους και πραγματικά είναι τόσο ευκολόδηγητο μα τόσο που δεν το πιστευω ακόμα. Ειχα fazer600 πριν ε πιο δυσκολοδηγητο και βαρυ φαινόταν στην οδήγηση απο το τενερε. Ταξιδευει υποδειγματικά, στρίβει κυριολεκτικά μέχρι κάτω και τι θέλω να πω γιατι οι μηχανές δεν στρίβουν αλλά οι οδηγοί. Σε δίνει τρομερη αίσθηση πατήματος ασφαλείας, το πας γρηγορα χωρίς να το επιδιώκεις. Αξονα απλα δεν το καταλαβαίνεις μα καθόλου. Κινητήρας στην θεση sport υποδειγματικός όση δύναμη χρειάζεσαι απο χαμηλά και πολύ ροπάτος. Φρένα πολυ καλά και συνδιασμένα πατάς το μπροστά και πιάνει και το πίσω. Ταξίδι κάνεις τρομερά ξεκούραστος.

Και σαν μικρή παρένθεση τωρα που δοκιμασα αξονα και την μηχανή την εχω για ταξίδια και μεγάλες βόλτες μόνο, ε ο άξονας και η ευκολία του δεν υπάρχει. Για χρήση ταξιδιού πιστεύω οι μηχανές με άξονα είναι η καλύτερη επιλογή.
Και όπως είπες και ο φίλος kordix με τόσα λεφτά που δίνεις εγώ θα πήγαινα μόνο σε κούτα τίποτα άλλο. Σε κάθε περίπτωση καλή αγορά ότι και να διαλέξεις και να την ευχαριστηθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
......χαρτοπετσέτα.....

Καιρο έχω να δω-ακουσω αυτή την έκφραση.
Την λέμε με έναν αγαπημένο μου φίλο και εμείς αναφερομενοι στην άριστη κατάσταση που μπορεί να είναι ένα μηχανάκι.
Εντωμεταξυ όταν την λέω και με ακούν γελάνε..
Βρε λες να έχουμε κοινό φίλο;;; Αν και απίθανο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Θα σου πουν περισοτερα οι γνωστες των BMW αλλα τα LC του 2013 και 2014 ειχανε θεματα, θυμαμαι τοτε το σκεφτομουνα κι'εγω σαν καινουργιο και παρακολουθουσα αρκετα το αγγλικο ukgser φορουμ και ειχα φρικαρει με το τι επαιζε. Νομιζω οτι η πρωτη σχετικα ασφαλης χρονια για τα LC ειναι το 2016, ενα προσεγμενο tripple black του 2016 παιζει γυρω στα 16000€.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα σου πουν περισοτερα οι γνωστες των BMW αλλα τα LC του 2013 και 2014 ειχανε θεματα, θυμαμαι τοτε το σκεφτομουνα κι'εγω σαν καινουργιο και παρακολουθουσα αρκετα το αγγλικο ukgser φορουμ και ειχα φρικαρει με το τι επαιζε. Νομιζω οτι η πρωτη σχετικα ασφαλης χρονια για τα LC ειναι το 2016, ενα προσεγμενο tripple black του 2016 παιζει γυρω στα 16000€.
Και εγώ έχω διαβάσει αρκετά για αυτές τις πρώτες χρονιές παραγωγής, αλλά έχουμε πολλές μότο φίλων που δεν έχουν κάνει κιχ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τρομερη ευκαιρια, μοτο 6 χρονων με 60κ χλμ σχεδον στα 15 χιλιαρικα...αλλα ειναι μπεμβε οποτε ναι τα αξιζει σιγουρα (νοτ)
Με αρχική 25000 χωρίς τα έξτρα, δηλαδή 60% της αρχικής της. Δεν είναι τόσο τράτζικ. Πχ, πιο τραγικούς θεωρώ τους "συλλέκτες" με τα 990R που ζητούν το 85% της τιμής αγοράς τους.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Με αρχική 25000 χωρίς τα έξτρα, δηλαδή 60% της αρχικής της. Δεν είναι τόσο τράτζικ. Πχ, πιο τραγικούς θεωρώ τους "συλλέκτες" με τα 990R που ζητούν το 85% της τιμής αγοράς τους.
το 990 τι σχεση εχει (που οι τιμες τους εχουν πεσει και αρκετα, οσοι πουλανε στο θεο θα τα πουλανε για πολυ ακομα)...και παπια πουλανε glx 2 χιλιαρικα αλλα δε βλεπω καμμια συνδεση

το 1250 απ οτι βλεπω αυτη τη στιγμη εχει 17800 κουτα και με αλλα 1900 βαζεις το τουρινγκ πακετο που ειναι το πιο ακριβο. Και παιρνεις μηχανακι με εγγυηση και με μια πολυ καλη χρηματοδοτηση αν θες, και του κουτιου, με ολες τις αναβαθμισεις του...δε βρισκω κανενα λογο να πας σε ενα μεταχειρισμενο οπως ξαναειπα 6ετιας με 50κ, πρωτο μοντελο και να πληρωσεις και ολο το ποσο κατευθειαν...επισης, κατι που επιβεβαιωνει τις υποψιες μου, με ενα γρηγορο ψαξιμο η τιμη αυτη ειναι αρκετα ανεβασμενη σε σχεση με τα μεταχειρισμενα αντιστοιχα της ευρωπης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πχ, πιο τραγικούς θεωρώ τους "συλλέκτες" με τα 990R που ζητούν το 85% της τιμής αγοράς τους.
Αυτό ξανα πες το... Και ξέρεις, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό που αναφέρεις με το 990.
Κι εδω πανω στη Σουηδία αντίστοιχη φιλοσοφία έχουν.

Είμαι κι εγω σε αναζήτηση αν βρω κάτι καλό και πραγματικά value for money. Γι᾽αυτό και ξέρω τα παρακάτω περιστατικά.
Έβγαλε ένας για πώληση 990 πορτοκαλί του ´11 μοντέλο με 10.000 ΚΜ για 8000 ευρώ. Κανένα έξτρα και όταν τον ρώτησα για λάστιχα μου λέει ότι είναι σε τέλεια κατάσταση. Ακόμη τα πρώτα pirelli scorpion MT90 μου λέει ότι φοράει o_O
Πουλήθηκε μετἀ από 2-3 εβδομάδες.

Αυτή τη στιγμή ένα κατάστημα πουλάει πορτοκαλί 990 του ´09 με 10500 ΚΜ και το διαφημίζει ότι είναι ευκαιρία αν γουστάρεις το 990.
Τώρα πως είναι ευκαιρία όταν τουμπανιασμένα 1190 πουλιούνται 9000 ευρώ δεν το καταλαβαίνω. Μέχρι και εξοπλισμένα 1090 στα 10000 πουλιούνται.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις ο κόσμος τα αγοράζει...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αυτό ξανα πες το... Και ξέρεις, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό που αναφέρεις με το 990.
Κι εδω πανω στη Σουηδία αντίστοιχη φιλοσοφία έχουν.

Είμαι κι εγω σε αναζήτηση αν βρω κάτι καλό και πραγματικά value for money. Γι᾽αυτό και ξέρω τα παρακάτω περιστατικά.
Έβγαλε ένας για πώληση 990 πορτοκαλί του ´11 μοντέλο με 10.000 ΚΜ για 8000 ευρώ. Κανένα έξτρα και όταν τον ρώτησα για λάστιχα μου λέει ότι είναι σε τέλεια κατάσταση. Ακόμη τα πρώτα pirelli scorpion MT90 μου λέει ότι φοράει o_O
Πουλήθηκε μετἀ από 2-3 εβδομάδες.

Αυτή τη στιγμή ένα κατάστημα πουλάει πορτοκαλί 990 του ´09 με 10500 ΚΜ και το διαφημίζει ότι είναι ευκαιρία αν γουστάρεις το 990.
Τώρα πως είναι ευκαιρία όταν τουμπανιασμένα 1190 πουλιούνται 9000 ευρώ δεν το καταλαβαίνω. Μέχρι και εξοπλισμένα 1090 στα 10000 πουλιούνται.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις ο κόσμος τα αγοράζει...

σορρυ αλλα εσυ μιλας για διαφορετικη περιπτωση...δεν ειναι θεμα αν ειναι 990 η οχι, μιλας για ενα πρακτικα καινουριο μηχανακι (με εργοστασιακα λαστιχα!!!)...αν καποιος θελει απλα το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να το αγορασει...αν εψαχνα 990 και εβρισκα ενα τετοιο στα λεφτα που λες θα το επερνα χωρις πολλες σκεψεις...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το 990 τι σχεση εχει (που οι τιμες τους εχουν πεσει και αρκετα, οσοι πουλανε στο θεο θα τα πουλανε για πολυ ακομα)...και παπια πουλανε glx 2 χιλιαρικα αλλα δε βλεπω καμμια συνδεση

το 1250 απ οτι βλεπω αυτη τη στιγμη εχει 17800 κουτα και με αλλα 1900 βαζεις το τουρινγκ πακετο που ειναι το πιο ακριβο. Και παιρνεις μηχανακι με εγγυηση και με μια πολυ καλη χρηματοδοτηση αν θες, και του κουτιου, με ολες τις αναβαθμισεις του...δε βρισκω κανενα λογο να πας σε ενα μεταχειρισμενο οπως ξαναειπα 6ετιας με 50κ, πρωτο μοντελο και να πληρωσεις και ολο το ποσο κατευθειαν...επισης, κατι που επιβεβαιωνει τις υποψιες μου, με ενα γρηγορο ψαξιμο η τιμη αυτη ειναι αρκετα ανεβασμενη σε σχεση με τα μεταχειρισμενα αντιστοιχα της ευρωπης
Τα 1200/1250 έρχονται μόνο φουλ πακέτο. Αν κάποιος κάνει ειδική παραγγελία μόνο ένα πακέτο η βασικό μοντέλο άλλο θέμα. Αν πας σήμερα σε οποιαδήποτε έκθεση, φουλ έξτρα μόνο. Και ναι η Ελλάδα έχει ακριβά μεταχειρισμένα και παγκόσμια οι έμποροι είναι πιο ακριβοί από ιδιώτη.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τα 1200/1250 έρχονται μόνο φουλ πακέτο. Αν κάποιος κάνει ειδική παραγγελία μόνο ένα πακέτο η βασικό μοντέλο άλλο θέμα. Αν πας σήμερα σε οποιαδήποτε έκθεση, φουλ έξτρα μόνο. Και ναι η Ελλάδα έχει ακριβά μεταχειρισμένα και παγκόσμια οι έμποροι είναι πιο ακριβοί από ιδιώτη.
το οτι οι εμποροι εχουν μονο το φουλ πακετο τι ακριβως λεει? δε χρειαζεται να κανεις καμμια ειδικη παραγγελια, απλη παραγγελια κανεις με αυτο που θες...τωρα αν ψοφας να παρεις το ετοιμοπαραδωτο και προτιμας να πληρωσεις και ολο τον καταλογο μαζι με τα εξτρα αντι να περιμενεις λιγο, δε ξερω τι να πω...

οσο για την αγορα μεταχειρισμενων, στην ελληνικη αγορα η κατασταση βρισκεται το λιγοτερο σε συγχυση... οι τιμες δεν ακολουθουν καμμια γενικη γραμμη και ο καθενας πλεον ζηταει οτι θελει...μπορεις να βρεις πραγματα σε πραγματικες ευκαιριες και μπορεις να βρεις σε ηλιθιωδως ακριβες τιμες...αλλα γενικα εχω χασει λιγο τον ειρμο και δε ξερω τι προσπαθεις να πεις. Οτι τα 15 χιλιαρικα που ζητανε για το παλιο πλεον μπεμβε με πολλα χλμ ειναι καλα?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το οτι οι εμποροι εχουν μονο το φουλ πακετο τι ακριβως λεει? δε χρειαζεται να κανεις καμμια ειδικη παραγγελια, απλη παραγγελια κανεις με αυτο που θες...τωρα αν ψοφας να παρεις το ετοιμοπαραδωτο και προτιμας να πληρωσεις και ολο τον καταλογο μαζι με τα εξτρα αντι να περιμενεις λιγο, δε ξερω τι να πω...

οσο για την αγορα μεταχειρισμενων, στην ελληνικη αγορα η κατασταση βρισκεται το λιγοτερο σε συγχυση... οι τιμες δεν ακολουθουν καμμια γενικη γραμμη και ο καθενας πλεον ζηταει οτι θελει...μπορεις να βρεις πραγματα σε πραγματικες ευκαιριες και μπορεις να βρεις σε ηλιθιωδως ακριβες τιμες...αλλα γενικα εχω χασει λιγο τον ειρμο και δε ξερω τι προσπαθεις να πεις. Οτι τα 15 χιλιαρικα που ζητανε για το παλιο πλεον μπεμβε με πολλα χλμ ειναι καλα?
Ότι είναι "εντός αγοράς" τιμή. Δεν υποχρεούται κανείς να ψωνίσει φυσικά.

Γενικά θεωρώ υψηλή την τιμή του GS, παρά το γεγονός ότι το θεωρώ την δεύτερη καλύτερη διαθέσιμη μοτοσικλέτα με τα δικά μου θέλω.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
παρά το γεγονός ότι το θεωρώ την δεύτερη καλύτερη διαθέσιμη μοτοσικλέτα με τα δικά μου θέλω.
Θέλουμε την πρώτη , πιστεύω ότι θα είναι το τακαρισιο με τις μαύρες ζάντες και το μουτζαχεντίν .
Μόνο Χόντα ρε Μ....


Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θέλουμε την πρώτη , πιστεύω ότι θα είναι το τακαρισιο με τις μαύρες ζάντες και το μουτζαχεντίν .
Μόνο Χόντα ρε Μ....


Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΧΑΧΑ δεν είναι Ιαπωνικό. Αν μπω φέτος στην φάση "Θοδωρή" θα γελάσουμε με το νήμα.

Ή θα πάρω χωρίς συζήτηση το "καλό κορίτσι για σπίτι" που είναι ελαφρώς ξενέρωτο -ιεραποστολικό μόνο, στην στριτ ή την ον-φ εκδοχή του. Θα δείξει.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Πολύ δύσκολα να αντισταθείς!!!
Έχουν πολύ καλό διακανονισμό,τον γνωρίζετε άλλωστε, και είμαι σε πολύ σκέψη.
Βασικά πήγα να δω δύο τρείς μεταχειρισμένες που είχε, αλλά αν αποφασίσω για αυτή την κατηγορία (Υπέρβαση οικονομική) είμαι εδώ μάλλον.
Σειρά έχει σήμερα αύριο το vstrom 1000 και το super tenere 1200 ze.


Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά με το 3easy ride πληρώνεις ένα vstrom 650, την δόση και αν δεν το θες στην τριετία (και νωρίτερα δηλαδή...) στο πουλάνε και όλ γκουντ. Είναι ζόρικο να πεις "όχι". Φθηνή συντήρηση υπόσχεται ο Βαγιανέλης.


Από την άλλη η άσχημη πιστή Πηνελόπη και η BBW φίλη της (Vstrom, STen) είναι εξίσου θελκτικές στην λογική "μόνο λάδια" που λέει ο λόγος, αν είσαι του γάμου όπως μερικοί μερικοί ονόματα δεν λέμε και καθρέφτες δεν κοιτάμε, το low maintenance είναι αρετή από μόνο του. Συν το ότι δεν έχεις αμφιβολία αν θα πάρει μπρος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ξέρω αν σου αρέσει εμφανισιακά αλλά γιατί να μην κάνεις ένα test ride και το versys 1000? Μην αγνοείς τη χάρη του 4κυλινδρους.. Το εργαλείο είναι φοβερό..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικά τι πήρες?
Δε μας είπες?
 
Top Bottom