W2 adventure boots

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Παιδες θα ηθελα πληροφοριες για τις μποτες αυτες, αν καποιος τις εχει δοκιμασει η εχει ακουσει κριτικες καθως τις βρηκα τυχαια πριν λιγο σε σουπερ προσφορα !! Αν αξιζουν για χρηση στο βουνο για τραβελι εντουρο πιο πολυ με ενδιαφερει και αν ειναι ανετες !! Ευχαριστωωωω


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Για την καφετέρια είναι πολύ καλές.Στο σημειο που πατας στο μαρσπιέ ανοίγει τρύπα μόλις οδηγήσεις λίγο όρθιος κ μετά είναι για πέταμα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Για την καφετέρια είναι πολύ καλές.Στο σημειο που πατας στο μαρσπιέ ανοίγει τρύπα μόλις οδηγήσεις λίγο όρθιος κ μετά είναι για πέταμα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τοσες καλες?? Καταλαβα αρα δεν αξιζει καν να μπω στο κοπο να τις δοκιμασω
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Τοσες καλες?? Καταλαβα αρα δεν αξιζει καν να μπω στο κοπο να τις δοκιμασω
Νομίζω πως όχι..γιατί κ μόλις τις φορέσεις 3 φορές κ μαλακώσουν λιγο, εχουν προστασία χειρότερη κ από μποτάκια ορειβατικα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτές δεν είναι για χρήση στο βουνό συνεχώς (χώμα, όρθιος κλπ).
Τουριστική allaround μπότα είναι, λίγο πιο ανθεκτική από τις αμοιγώς ασφάλτινες, με κάποια προστασία στην κνήμη κι εντουρο-σόλα. Κάνει για μεικτές βόλτες κλπ. Σε συνεχείς β'ολτες στο χώμα κι όρθιος, μάλλον θα γίνει ότι σου λέει ο Πάνος.
Πάντως κάτι αντίστοιχες της OXTAR τις έχω 13 χρόνια κι είναι ΟΚ, τώρα τελευταία χάλασαν στο πάνω μέρος και θα τις αντικαταστήσω με άλλες, ανάλογες. Δεν τις χρησιμοποίησα σε χωμάτινες βόλτες όμως. Μεικτή χρήση, κυρίως καθιστός.
Στο χώμα έχω εντουρόμποτα SIDI.

Tα λεω γιατί μπορεί να θες μια μπότα για όλα, άνετη (όπως δείχνουν αυτές) και σε καλή τιμή που τις βρήκες.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Γιατι δεν πας σε Gaerne?...που ειναι εγγυηση...:secret:
:ok:
Gaerne,Alpinestars.
Η προστασια δεν συμβαδιζει με την ανεση,δυστυχως.Μοτοκροσσαδικη για μεγιστη ασφαλεια.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Φίλος κολλητός τις έχει περί τα 3 χρόνια και πάμε εντουράδες μαζί...κανένα απολύτως θέμα δεν έχει.

Είναι αδιάβροχες, έχουν κλωτσήσει τις μισές πέτρες της Κρήτης, περπατιούνται σχετικά εύκολα και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Λίγο δύσκολος ο καθαρισμός τους από λάσπες κλπ, λόγω σουέτ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εμενα μου αρέσουν
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Χαζεύοντας :wacky: ,είχα βρει τις rst adventure 2 και φάνηκαν σωστές για την τιμη τους
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/252797

Τις είχα δει που τις πρότεινε και εδώ :

Εγώ πάντως έχω βάλει στο μάτι αυτές
http://www.outletmoto.com/en/boots-tcx-infinity-gore-tex-mp-2058.html
αλλά λόγο μεγέθους βατραχοποδαρου
(48-49) φοβάμαι να τις πάρω χωρίς να τις δοκιμάσω ...
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
εχω αυτες τα τεσσερα τελευταια χρονι. μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την προστασια και την αδιαβροχοποιηση (που ακομα αντεχει) και αν σκεφτεις και τα 130 περιπου ευρω που εδωσα στο Μοτομαρκετ τοτε, μαλλον μου εκατσε λαχειο...
https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Gaerne-Adventure-Aquatech-Offroad-Boot/SubProducts/Gaerne-Adventure-Aquatech-Offroad-Boot-0001
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν είναι να πηγαίνετε πάντα μικτές βόλτες, οι οποίες να περιλαμβάνουν κυρίως άσφαλτο και δασικούς πατημένους χωματόδρομους είναι ΟΚ.
Αν είναι να μπαίνετε και σε δυσκολότερα εδάφη ή να βγαίνετε σε βόλτα μόνο για δύσκολα εδάφη δε λέει τίποτα το ότι κάποιος δεν έχει πάθει κάτι ή έχει κλωτσήσει πέτρες που λέει και ο @alfa7 , μπορείς να πας και με μποτάκι πεζοπορικής εκδρομής και να μη συμβεί τίποτα.

Να μη ξεχνάτε όμως -και είναι από τους κλασικούς νόμους του Μέρφυ- πως το κακό συμβαίνει μία φορά και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ όσοι βγαίνετε στο βουνό με τις χοντρές έχετε περισσότερους λόγους να φοράτε μια καλή μπότα προστασίας.
Η μπότα δεν είναι μόνο για να κλωτσάει πέτρες είναι και για να προφυλάξει από "γύρισμα" του ποδιού (όπου η αδράνεια των κιλών της όποιας χοντρής είναι τεράστια), είναι και για να προφυλάξει το πόδι από "πλάκωμα" της μηχανής πάνω του (όπου τα κιλά της όποιας χοντρής είναι ανελέητα). Όσοι έχετε αλυσίδα κάντε το εικόνα... έχει τύχει το πόδι να μπει ανάμεσα σε αλυσίδα και γρανάζι και ο κινητήρας να λειτουργεί με ταχύτητα στο κιβώτιο, γιατί η μηχανή αν και έπεσε ο πίσω τροχός ήταν στον αέρα (αν και η ζημιά μπορεί να γίνει και με σβηστό κινητήρα κατά τη κίνηση της πτώσης, όλα αυτά τα τμήματα συνεχίσουν και κινούνται και αν έχει μπλέξει το πόδι εκεί μέσα δε θέλεις να ξέρεις...). Νομίζετε πως όλα αυτά είναι υπερβολικά;
Αν όχι, τότε συμφωνείτε πως οι μαλακές μπότες είναι απαγορευτικές και μην τις καμαρώνετε για τη περπατησιά τους. Εκτός αν οι βόλτες είναι ΜΟΝΟ σε άσφαλτο και δασικό πατημένο χώμα, όπως έγραψα και νωρίτερα (μόνο και μόνο γιατί οι πιθανότητες πτώσης έχουν μειωθεί δραματικά αλλά να έχουμε υπόψη μας πως ποτέ δεν εξαλείφονται εντελώς).
Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν και τα δυο ήδη μποτών στο σπίτι μας (αναλόγως βόλτας), αλλά αν πρέπει να έχεις μόνο ένα σετ αυτό θα πρέπει να υπάρχει για τη προστασία και όχι για την άνετη περπατησιά. Είχα τις forma adventure, πολύ άνετες, αρκετά αδιάβροχες και γενικά ήμουν ευχαριστημένος αλλά ήξερα πως η ασφάλεια απαιτούσε να πάρω τις forma terrain tx και έτσι και έκανα (τότε είχα ακόμη το Tenere XT660Z).
 
Τελευταία επεξεργασία:

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Eγω για ασφαλτινα ταξιδακια με λιγο χωμα θα τις επαιρνα ...ειναι και οικονομικες !!!!

αλλα για αμιγως χωματινες ξορμησεις .... θα προτιμουσα SIDI ..τις εχω δοκιμασει και ....εχω πολυ καλες εντυπωσεις οσο αφορα και την ανεση και την προστασια !!!!

τις πουλαει ο ιδιος που πουλαει και τις W2;)

https://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=388

και μετα βλεπεις και αυτες με 30€ παραπανω και αρχιζουν τα μπερδεματα ...:thnkg:
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@ilai
Ηλια παρε τηλεφωνο τον Θανο --->http://www.tripper.gr/
2410259900
6946210108

υπαρχουν κατι alpinestars που ειναι ιδανικες για την χρηση που θες...
εαν θυμαμαι καλα τις ιδιες φοραει και ο θανος...
με πολυ καλες προστασιες και καλη τιμη...
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Την έχω τη συγκεκριμένη. Είναι σωστά αδιάβροχη, δε σκάει το πόδι, και είναι μόνο για τουρισμό. Αν σου κάνει σε 46 έλα δοκίμασε την. Σε τι λεφτά την βρίσκεις;

Έτσι κουβέντα να γίνεται, γιατί για βουνό σαν τις βόλτες που κάνουμε δε θα στην έδινα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Την έχω τη συγκεκριμένη. Είναι σωστά αδιάβροχη, δε σκάει το πόδι, και είναι μόνο για τουρισμό. Αν σου κάνει σε 46 έλα δοκίμασε την. Σε τι λεφτά την βρίσκεις;

Έτσι κουβέντα να γίνεται, γιατί για βουνό σαν τις βόλτες που κάνουμε δε θα στην έδινα.
Παμε παρακατωωωωω για sidi adv μαλλον
 
Top Bottom