Wp 48mm Ζητείται δότης

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Ω ρε φίλεεεεεε....Τι ιδέα μου'δωσες τώρα !!! :rolleyes:
Πάω καρ να ψάξω κουφάρια για το επόμενο πρότζεκτ.:sneaky:
Εγώ ψάχνω ήδη. Ξέρουμε ποια μοντέλα φοράνε 48mm wp;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ ψάχνω ήδη. Ξέρουμε ποια μοντέλα φοράνε 48mm wp;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όλα τα Lc4 και Lc8 με USD...
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αναβαθμίσω τις αναρτήσεις του dakar. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο θα βρεις πολλές μοντες που έχουν γίνει, με usd απο yz μέχρι μέχρι wp από ktm και ccm.
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με μετατροπές τύπου maniac. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν έχω χρόνο. Επίσης θέλω να παίζουν όλα με τα δικά του κέντρα, ρόδες, αισθητήρες abs.
Μιλώντας με έναν Γερμανό από το advrider.com βρήκα κάποιον που μπορεί να με προμηθεύσει με ένα κιτ που θα περιλαμβάνει τα πάντα και θα μπορώ να κουμπώσω καλάμια wp 48mm usd.
Το ερώτημα. Ποια μοντέλα φοράνε τα συγκεκριμένα καλάμια. Επίσης τι πρέπει να προσέξω σε μια τέτοια μετατροπή.

thenos και γω έτσι νόμιζα για τα lc4 ότι φοράνε 48mm wp εδώ όμως αλλά λέει.


Τι παίζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω κάποια φοράνε 43
640 για παραδειγμα
Ναι έχεις δίκιο.
Υπήρξαν και μοντέλα με 43mm... :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά κουραγια
Σε συμβουλεύω να βρεις κομπλέ όλο το μπροστινό, υπάρχει μεγάλη έλλειψη μπροστά ζαντας.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καλά κουραγια
Σε συμβουλεύω να βρεις κομπλέ όλο το μπροστινό, υπάρχει μεγάλη έλλειψη μπροστά ζαντας.
Όχι θα παίζει με τη μαμά ζάντα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Όλες οι απαντήσεις.

Νομίζω αυτός ο τύπος ξέρει καλύτερα και από την ίδια την bmw τι συμβαίνει με αυτό το μηχανάκι. Έχει μελετηθεί όλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τι εννοείς?
Κάνει η μαμά bmw με το ktm μπροστινό?
Αλλάζοντας άξονα, ροδέλες, αποστάτες, βάση δαγκάνα. Μπορεί να παίζει πάνω μέχρι και ο αισθητήρας abs
Έβγαζε έτοιμο κιτ η touratech έτσι ακριβώς με wp usd
Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την σκέφτομαι την αλλαγή, αν κάποια στιγμή μπορέσω να οδηγήσω έστω βασικά αξιοπρεπώς.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
christoslazy κάνεις κάτι παρόμοιο τελευταία ή κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα. Εγώ δουλεύω μετατροπη WP EXTREME 50mm τα οποία όμως δεν είναι USD, αλλά συμβατικά. Οι λόγοι που επέλεξα αυτά έναντι των upside down (είτε WP, είτε KYB από YZ/WR) είναι 2 + 1 ακόμα.

Πρώτον μου αρέσουν οπτικά με αυτήν την θηριώδη εμφάνιση τους, δεύτερο θεωρούνται από πολλούς εξαιρετικά στη λειτουργία τους + 1 γιατί αυτά βρήκα :).

Έχω διαβάσει πολύ για τις συγκεκριμένες μετατροπές και παρόλο που δε βρήκα αναλυτική γραφή για τα συγκεκριμένα στο Dakar, δεν υπάρχουν διαφορές με τα υπόλοιπα WP στο θέμα του λαιμού ειδικά. Είναι όμως πιο δύσκολα στο θέμα φρένου σε σχέση πχ με USD WP 43mm, όπου η λύση είναι έτοιμη και πανεύκολη. Σημειώνω ότι, κρατάω τον τροχό του BMW γιατί έτσι διατηρείς και το abs (δεν είναι ο μοναδικος τρόπος, αλλά σίγουρα ο πιο ευκολος). Εν προκειμενω, αφού θα χρειαστώ που θα χρειαστώ ανταπτορα, θα αλλάξω και τη μπροστινή δαγκάνα με τετραπιστονη από f800st που προμηθεύτηκα σε πολύ χαμηλή τιμή.

Ένα επιπλέον πλεονέκτημα των συγκεκριμένων καλαμιών είναι ότι έχουν άξονα 17mm, ίδιο με το γνήσιο, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να κρατήσεις τον τροχό (από USD μόνο WP 43mm από CCM γνωρίζω να έχουν 17mm άξονα αλλά δε βρίσκεις ευκολα).

Τώρα έχω κάποια πράγματα στο μηχανουργειο αλλά το δουλεύω μόνος μου και με πολύ αργούς ρυθμούς λόγω ασφυκτικού προγράμματος. Ελπίζω εντός τριμήνου να είμαι έτοιμος.

Εδώ εφαρμογές εξωτερικού χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες:





Κι εδώ δικές μου φωτό:



Αγόρασα επιπλέον γνήσια τιμονοπλακα (30€ μαζί με την κλειδαριά) κι έκοψα την βάση της κλειδαριάς για να την κολλήσω στην νέα τιμονοπλακα από το ΚΤΜ.

ΥΓ: Κάτι ακόμα που έρχεται στο μυαλό, είναι ότι αν προχωρήσεις στη λύση των 48mm USD, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα μειωμένης γωνίας τιμονιού και γενικότερα χωροταξίας οπότε πρέπει να το εξετάσεις αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλά κουραγια
Σε συμβουλεύω να βρεις κομπλέ όλο το μπροστινό, υπάρχει μεγάλη έλλειψη μπροστά ζαντας.
Εν προκειμένω, ωραία και straight forward λύση, με την προϋπόθεση ότι δε σε ενδιαφέρει η διατήρηση της διαμέτρου του δίσκου γενικά και του ABS ειδικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
48άρια φοράνε μόνο τα ADV-DD (σαν του καπιτάν ΑμΠεΜπαΜπλόμ δηλαδή)
και τα 690 φυσικά
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
48άρια φοράνε μόνο τα ADV-DD (σαν του καπιτάν ΑμΠεΜπαΜπλόμ δηλαδή)
και τα 690 φυσικά
Ξεχνάς τα EXC από το '04 και μετά...
 
Top Bottom