X challenge 650.. Τέλεια κλίση στα γονατα

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλορίζικο γιναμε πολλές οι Γερμανίδες xαχααχχ. Θα τα πούμε στο βουνό!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
τη Γερμανίδα σου την είδαμε την κυριακή, εσένα δεν είδαμε Δημήτρη, πήρες απουσία!!

δουλειά??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μερικές απορίες μόνο για γνώστες.

Τι έχει σπάσει κάτω από την σέλα;

Τι συνδέεται στην φίσα στην ουρά;

Η σωστή σύνδεση στα καλώδια του φρένου ποια είναι η δεν έχει σημασία; Έχει ένα λευκό πράσινο και ένα κίτρινο μπλε.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Aυτο που εχει σπασει ειναι μια επεκταση της ραγας της σελας( φανταζομαι?)




Το φισακι πισω μου κανει για φισα συστηματος αναθυμιασεων που μαλλον ειχε και εχει αφαιρεθει.


Τα καλωδια του φρενου συνηθως δεν εχουν σημασια εαν δεν εχει CAN-BUS το μηχανακι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οπότε ένα μεγάλο άκυρο στο αν φταίει αυτό για το κάψιμο της ασφάλειας μόλις τραβηχτεί η εμπρός μανέτα. Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα πάλι, θα έκαιγε την ασφάλεια χωρίς να κάνω κάτι. WTF.


Υπάρχουν φίσες φλας τύπου εργοστασιακή για να μην δέσω πάλι τα φλας μόνιμα; Σκέφτομαι και κλέμα και μετά ταινία, αλλά πάλι θες κατσαβίδι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οπότε ένα μεγάλο άκυρο στο αν φταίει αυτό για το κάψιμο της ασφάλειας μόλις τραβηχτεί η εμπρός μανέτα. Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα πάλι, θα έκαιγε την ασφάλεια χωρίς να κάνω κάτι. WTF.


Υπάρχουν φίσες φλας τύπου εργοστασιακή για να μην δέσω πάλι τα φλας μόνιμα; Σκέφτομαι και κλέμα και μετά ταινία, αλλά πάλι θες κατσαβίδι.
O,τι φισα θες βρισκεις. Η πιο ευκολη να βρεις και αδιαβροχη ειναι η κλασσικη που εβαζαν καποτε σε ολα τα HID

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ | ΚΟΝΕΚΤΟΡ 282080-1 2Ρ 2 ΠΟΛΟΙ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωραία λύση, θα βάλω και στα εμπρός την ίδια φίσα, τώρα έχει τις μαμά ανοιχτού τύπου.

Έχω πρόβλημα με το ίντερνετ στο σπίτι, εξαιρετικά γρήγορο 250Κ και όταν δουλέψει κιόλας, οπότε δεν μπορώ να δω το service manual ακόμα, είναι πολλά τα data για κινητό.

Εμπρός βγαίνει:
Καλώδια φλας
Καλώδιο κλειδαριάς
Καλώδιο εμπρός φρένου
Καλώδιο λάμπας θέσης, το εχουν χώσει μέσα στον πύργο με καμμένο λαμπάκι.
Καλώδιο προβολέα λογικά έχει χρησιμοποιηθεί για τα φώτα που έχει τώρα. Δουλεύει μικρή μεγάλη σκάλα από τον αριστερό διακόπτη, δηλαδή flood/spot και ένα έξτρα κουμπί για να ανάβουν τα δύο μαζί.

Περισσεύει ένα καλώδιο που δεν ξέρω τι είναι και το έχουν κόψει/μονώσει. Ιδέες για τι μπορεί να είναι;


Ευχαριστώ πολύ!


Επίσης... Καθρέπτες. Ο,τι βρεθεί πιο φτηνό που θα βγαίνει στο χώμα ή να πάρω ουαου τουρατεκ αναδιπλούμενο που διπλώνει μέσα στο τιμόνι; Την μισή απάντηση την ξέρω, οι φτηνοί συνήθως τρέμουν από τον κραδασμό κινητήρα και δεν βλέπεις πολλά πίσω. Το πόσο σπαστικό είναι το βάλε/βγάλε δεν ξέρω.


 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μηπως ειναι για κανενα roadbook που πιθανον να φοραγε πριν?

Μηπως ειναι η κορνα?
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Στείλε μου διεύθυνση email με πμ να σου στείλω κάτι που ίσως σε βοηθήσει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μηπως ειναι για κανενα roadbook που πιθανον να φοραγε πριν?

Μηπως ειναι η κορνα?
Η κόρνα είναι στο πλάι. Roadbook φορούσε ναι, λες...

Σπύρο στο στέλνω πμ, ευχαριστώ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Tσέκαρε με ένα δοκιμαστικό τα καλώδια παροχής του πίσω φρένου ,ώστε να βρείς ποιό είναι + και ποιό -
Αν συνδεθούν ανάποδα στο κύκλωμα ,σαφώς κ θα γίνει βραχυκύκλωμα κ θα καεί η ασφάλεια.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ωπα, για καλωδια παροχης του φρενου μιλαμε? Εγω καταλαβα για το καλωδιο που παει απο/στην βαλβιδα!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επίσης... Καθρέπτες. Ο,τι βρεθεί πιο φτηνό που θα βγαίνει στο χώμα ή να πάρω ουαου τουρατεκ αναδιπλούμενο που διπλώνει μέσα στο τιμόνι; Την μισή απάντηση την ξέρω, οι φτηνοί συνήθως τρέμουν από τον κραδασμό κινητήρα και δεν βλέπεις πολλά πίσω. Το πόσο σπαστικό είναι το βάλε/βγάλε δεν ξέρω.
RYDE ANGLED BLACK 10MM MOTORCYCLE MIRRORS UNIVERSAL BIKE/MOTORBIKE E-MARKED PAIR 5051990995505 | eBay

Εγγυηση, τους εχω στο 1090... Ουτε κουνανε, ουτε τρεμουν, ουτε τιποτα. Εαν δεν θες νιου ειτζ τριγωνικους αλλα θες εϊτιλα στρογγυλους, εχει και απο δαυτους, τους φοραω στο ΧΤΖ, ψαξ'τους.

2pc Universal Folding Motorcycle Side Rearview Mirror 10mm For Yamaha Honda BMW 667800544723 | eBay
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωπα, για καλωδια παροχης του φρενου μιλαμε? Εγω καταλαβα για το καλωδιο που παει απο/στην βαλβιδα!
ναι για τα καλώδια που συνδέονται στην βαλβίδα εμπρός. Με το πίσω φρένο δουλεύει οκ.

Θα το κοιτάξω αύριο με πολύμετρο αν και πήρα 5 δεκάρες για να έχω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ναι για τα καλώδια που συνδέονται στην βαλβίδα εμπρός. Με το πίσω φρένο δουλεύει οκ.

Θα το κοιτάξω αύριο με πολύμετρο αν και πήρα 5 δεκάρες για να έχω.
Ε αυτο συνηθως ειναι γειωση που κλεινει κύκλωμα, δεν εχει + και -.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ναι για τα καλώδια που συνδέονται στην βαλβίδα εμπρός. Με το πίσω φρένο δουλεύει οκ.

Θα το κοιτάξω αύριο με πολύμετρο αν και πήρα 5 δεκάρες για να έχω.
Ε αυτο συνηθως ειναι γειωση που κλεινει κύκλωμα, δεν εχει + και -.
Αν είναι τα καλώδια της βαλβίδας ,τότε κα΄λά τα λέει ο κοκος.
Αλλο κατάλαβα εγώ.


ΥΓ: Ερώτηξις: Βρε Αμυρού...δεν είχες άλλο "χρέπι" στην αυλή ,κι είπες να πάρεις ένα να παίζεις ; :muted:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν είναι τα καλώδια της βαλβίδας ,τότε κα΄λά τα λέει ο κοκος.
Αλλο κατάλαβα εγώ.


ΥΓ: Ερώτηξις: Βρε Αμυρού...δεν είχες άλλο "χρέπι" στην αυλή ,κι είπες να πάρεις ένα να παίζεις ; :muted:
Έχω τρία χρέπια. Suzuki, Kawasaki, ένα Honda σε κούτες.

Φτάνουν. Μόλις τελειώσει ο περίπου Γερμανός και φύγει ο περίπου Ιταλός θα ασχοληθώ με τα άλλα.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
2pc Universal Folding Motorcycle Side Rearview Mirror 10mm For Yamaha Honda BMW 667800544723 | eBay

Αυτούς του καθρέπτες έχω στο Xchallenge και μάλιστα έχω βάλει μόνο τον ένα (αριστερό)

Ούτε κουνάει ούτε τίποτα και στα δύσκολα τον διπλώνω...

Τους πήρα από Μοτο-Τογελος κάπου 20€
αυτους ειχα και εγω και στα δυο μηχανακια μεχρι που τους απαλλοτριωσαν και απο τα δυο. Πραγματι ειναι αρκετα καλοι και χωρις να θολωνουν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιά που βρέθηκα στην Αγγλία πήρε ο φίλος εκεί και το DVD και τους καθρέφτες που είπε ο k0k0s από το ebay και τα έφερα πίσω.

Το γελοίο του πράγματος, η Vodafone με ευθύνη του ΟΤΕ που έχει το δίκτυο στην περιοχή, δήλωσε αδυναμία να παρέχει υπηρεσία μετά από 12 χρόνια ύπαρξης της γραμμής "γιατί είστε μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ" λες και έβγαλε πόδια το σπίτι και το κέντρο του ΟΤΕ και απομακρύνθηκαν ξαφνικά. Οπότε δεν μπορώ να κατεβάσω από το google drive τόσο μεγάλο αρχείο... Και όσο ήμουν Αγγλία που προσπαθήσαμε να κατέβει στο τηλέφωνο, δεν ήθελε να συγχρονίσει τοπικά τον φάκελο. Ευχαριστώ θερμά και τους δύο συμφορουμίτες που έστειλαν βοήθεια σε ηλεκτρονική μορφή.

Κωμικά, ο πρώην ιδιοκτήτης με πήρε τηλέφωνο και είπε ότι έχει τυπωμένο το manual και θα βρεθούμε να το πάρω. Ελπίζω να εννοεί το service και όχι το user που είχε το manualslib.

Ο Τσούμπος μας τα έκανε λίγο ρόιδο με τους δίσκους και υποτίθεται ότι θα παραλάβω τελικά αύριο μαργαρίτες μπρος πίσω (σταυρωμένα δάχτυλα).

Τουλάχιστον δουλεύουν τα φλας αν και το φως που βγάζουν μου φαίνεται πολύ αδύναμο. Τέλος πάντων, τυπικά και με δεδομένο ότι το μηχανάκι δεν αγοράστηκε για να είναι καθημερινό, είναι υπεραρκετά. Αν δεν βρέχει θα πάω να κολλήσουν και τα undertail και θα είναι έτοιμο για επανέλεγχο ΚΤΕΟ. Και βόλτα. Και σχολείο.
 
Top Bottom