X challenge 650.. Τέλεια κλίση στα γονατα

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννο...Οποτε κατέβεις τον Κηφισσό ,έλα να σου δώσω το αρχείο "καμμένο" σε DVD.
Αυτό πήραμε από ebay Κώστα, το δοκιμάσαμε και δουλεύει, δεν είναι το πιο "λογικό" σύστημα μενού που έχω δει αλλά άκρη βρίσκεις. Και έχει πολλά μοντέλα μέσα, όχι μόνο αυτό.

Βρήκα και τις οδηγίες του τουρατεκ ντεπόζιτου για να ξέρω πως βγαίνει για σέρβις, το φίλτρο αέρα είναι από κάτω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάω να το βάλω μπρος σήμερα, dead. Γιατί πνσγμς λέω ίσως μπαταρία, έλειπα μέρες και ξέρει κανείς πόσο παλιά είναι, δεν ξέρει.

Βγαίνει το τουρατεκ ρεζερβουάρ.
Πώς βγαίνει η μπαταρία; Χμ. Εννοείται ότι rtfm kiss my behind, τελικά το βρίσκω. Φορτισμένη αλλά ας την αφήσω μερικές ώρες στο εργαλείο.

Δεν ανοίγω μια το φιλτροκούτι; Χμ.... Καθόλου ωραίο μέσα. Πλύσιμο με βρεγμένο πανί και cleaner όπου είχε λάδια. Καλό ψεκασμό και στον αισθητήρα μέσα στο κουτί που ήταν τίγκα στην σκόνη.

Δεν κοιτάζω μια και τα φρένα; No fluids no braking baby και σίγουρα επίσκεψη σε σέρβις γιατί θέλει το διαγνωστικό για να ανοίξει το abs από ότι θυμάμαι για εξαέρωση.

Σκύβοντας βλέπω και λάδι στο ψαλίδι. Στάζει ο κύριος Όλινς. Επειδή κολλάει λίγο και το εμπρός, φαντάζομαι ότι θέλει εκτός από λάδια νέα κουζινέτα. Εντάξει όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα για ένα μεταχειρισμένο που έκανε χώμα, λίγο κουραστικό σαν διαδικασία.

Τελικά είχε μία καμένη ασφάλεια πάλι και δεν έδινε ρεύμα στο όργανο...


Οπότε για αύριο: Επισκευή undertail, αλλαγή του φίλτρου αέρα που το πήρε λάθος ο Έλβις, συναρμολόγηση, ΚΤΕΟ και... Σε σειρά τα υπόλοιπα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πάω να το βάλω μπρος σήμερα, dead. Γιατί πνσγμς λέω ίσως μπαταρία, έλειπα μέρες και ξέρει κανείς πόσο παλιά είναι, δεν ξέρει.

Βγαίνει το τουρατεκ ρεζερβουάρ.
Πώς βγαίνει η μπαταρία; Χμ. Εννοείται ότι rtfm kiss my behind, τελικά το βρίσκω. Φορτισμένη αλλά ας την αφήσω μερικές ώρες στο εργαλείο.

Δεν ανοίγω μια το φιλτροκούτι; Χμ.... Καθόλου ωραίο μέσα. Πλύσιμο με βρεγμένο πανί και cleaner όπου είχε λάδια. Καλό ψεκασμό και στον αισθητήρα μέσα στο κουτί που ήταν τίγκα στην σκόνη.

Δεν κοιτάζω μια και τα φρένα; No fluids no braking baby και σίγουρα επίσκεψη σε σέρβις γιατί θέλει το διαγνωστικό για να ανοίξει το abs από ότι θυμάμαι για εξαέρωση.

Σκύβοντας βλέπω και λάδι στο ψαλίδι. Στάζει ο κύριος Όλινς. Επειδή κολλάει λίγο και το εμπρός, φαντάζομαι ότι θέλει εκτός από λάδια νέα κουζινέτα. Εντάξει όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα για ένα μεταχειρισμένο που έκανε χώμα, λίγο κουραστικό σαν διαδικασία.

Τελικά είχε μία καμένη ασφάλεια πάλι και δεν έδινε ρεύμα στο όργανο...


Οπότε για αύριο: Επισκευή undertail, αλλαγή του φίλτρου αέρα που το πήρε λάθος ο Έλβις, συναρμολόγηση, ΚΤΕΟ και... Σε σειρά τα υπόλοιπα.
Mε τοση σκονη φιλε που εχει περασει μεσα, εγω θα ανοιγα καπακι να δω βαλβιδες...

Σορρυ αλλα γενικα ρε συ φαινεται πολυ παραμελημενο μηχανακι, φοβαμαι οτι θα αρχισει να σου ζηταει πολλα συντομα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολύ κακό και ανεπίτρεπτο ότι έχει περάσει σκόνη μέσα......
Το σκέφτομαι και εγώ, τώρα ό,τι έχει γίνει έχει γίνει.

Υπάρχει φλάντζα με το μέτρο, πχ 2-3 χιλιοστά διάμετρο, γιατί το βλέπω απίθανο και ακριβό να παραγγείλω από BMW την σωστή για το φιλτροκούτι;

Επίσης είναι σπασμένο αυτό το λαμαρινάκι και θα πρέπει να φτιάξω μια σήτα για να μην βάζει αρκούδες μέσα στο φίλτρο. Ή να γίνει φωλιά από έντομα, το σενάριο είναι ρεαλιστικό εδώ στην εξοχή.





k0k0s πρέπει να γίνουν για σιγουριά έτσι και αλλιώς.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βαλε προσωρινα φλαντζοκολλα κοκκινη ξερω γω, μπολικη μεσα στην εσοχη του καπακιου και ασε να τραβηξει πριν κλεισεις το καπακι.

Την εισοδο κλειστην με μια σιτα αλουμινιου απ αυτες που βάζουν τα καγκουρια στους προφυλακτηρες.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Mε τοση σκονη φιλε που εχει περασει μεσα, εγω θα ανοιγα καπακι να δω βαλβιδες...

Σορρυ αλλα γενικα ρε συ φαινεται πολυ παραμελημενο μηχανακι, φοβαμαι οτι θα αρχισει να σου ζηταει πολλα συντομα.
Γιατί το λές αυτό ;
Θεωρείς ότι τώρα ζητάει λίγα ; :cool:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γιατί το λές αυτό ;
Θεωρείς ότι τώρα ζητάει λίγα ; :cool:
Ηθελα να πω θα ζητησει και χερι στα σωθικά.

Ειμαι με γ@μμνη ημικρανια και η ικανοτητα επικοινωνιας μου ειναι ενα πραμα σαν το 650 του γκρισινο...
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο καιρό περνά η σκόνη μέσα και αν έχει γίνει ζημιά, όμως την "ακούνε" πιστόνι-ελατηρια -βαλβιδες- έδρες.
Αφού δουλεύει σωστά μην λύνεις τίποτα, κοίταξε να στεγανοποίησης το φίλτρο (πάντα λαδωμένο από την εσωτερική πλευρά) ώστε να μην περνά σκόνη και να το παρακολουθείς μετά από χωμάτινη βόλτα αν έχει περάσει πάλι σκόνη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το οποίο μου θυμίζει, αυτός που σχεδίασε τις βίδες θέλει μια ειδική κόλαση που θα τον περιλαμβάνει ο μαύρος της Τζούλιας πρωί βράδυ, γιατί βίδα πίσω από τον λαιμό γιατί, σκέτη ταλαιπωρία.

Τις πιθανές ζημιές τις ξέρω. Θέλω να γίνει έλεγχος βαλβίδες, όλα τα υγρά και... Όσο ζήσει, τι να πω.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο καιρό περνά η σκόνη μέσα και αν έχει γίνει ζημιά, όμως την "ακούνε" πιστόνι-ελατηρια -βαλβιδες- έδρες.
Αφού δουλεύει σωστά μην λύνεις τίποτα, κοίταξε να στεγανοποίησης το φίλτρο (πάντα λαδωμένο από την εσωτερική πλευρά) ώστε να μην περνά σκόνη και να το παρακολουθείς μετά από χωμάτινη βόλτα αν έχει περάσει πάλι σκόνη.
Εξαρτάται Βασίλη ,από τον σχεδιασμό λειτουργίας του φιλτροκουτιού.
Δηλαδή ,αν το σημείο που έχει εισχωρήσει η σκόνη ,είναι πρίν ,ή ,μετά το φιλτραρισμα του αέρα ,που ρουφάει τελικά η εισαγωγή του σώματος ψεκασμού.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εξαρτάται Βασίλη ,από τον σχεδιασμό λειτουργίας του φιλτροκουτιού.
Δηλαδή ,αν το σημείο που έχει εισχωρήσει η σκόνη ,είναι πρίν ,ή ,μετά το φιλτραρισμα του αέρα ,που ρουφάει τελικά η εισαγωγή του σώματος ψεκασμού.
Eχει μια φωτο παραπανω που δειχνει καργα σκονη στον αυλο και την πεταλουδα, στανταρ εχει ρουφηξει πραμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η πεταλούδα έχει βρωμιά/μαυρίλα που έχει γίνει "σώμα" με το μέταλλο, καθάρισα όσο γινόταν. Δεν μπορώ να καταλάβω από που είχε λάδι μέσα στον αυλό, έμοιαζε σαν να το έχει ξεράσει η εισαγωγή κάπως γιατί δεν έχει αλλού ίχνη. Αυτή η σκόνη που είχε μέσα στο κουτί ξεκόλλησε εύκολα και δεν ήταν τελικά τόσο όσο δείχνει, δεν ήταν παλιά και χτισμένη σε γωνίες. Οπότε ελπίζω ότι δεν διαλύθηκε το μοτέρ αν δούλεψε έτσι μια βόλτα.


Τέλος πάντων. Το θέμα είναι πολύπλοκο και έχω αρκετές σκέψεις που θα τις γράψω σε άλλη στιγμή, σε πρώτη φάση θα το χαρώ για όσο και μετά έχει ο Θεός, ο άνθρωπος, η BMW, υγεία να έχουμε και όλα τα άλλα είναι μικρά.


Το ohlins θα το κατεβάσω τασούλη, για τα μπροστινά έχουμε ιδέα που; Σκέφτομαι να τα ανοίξω σπίτι, αλλά δεν θέλω να μείνει πάλι ακίνητο αν δεν βρω κουζινέτα (αν τελικά είναι φαγωμένα).
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η μαυριλα στην πεταλουδα ειναι ψιλοφυσιολογικη. Εισαι σιγουρος οτι αυτο που ειναι στη φωτο στον αυλο εισαγωγης ειναι μονο λαδι; Γιατι φαινεται σαν σκονη/καφε λασπη. Εαν ειναι μονο λαδι τοτε εισαι οκ, φυσιολογικο ειναι και αυτο.

Στο realoem.com βλεπω αυτο για τα κουζινετα, αρα δε θα δυσκολευτείς θεωρω να βρεις ανταλλακτικο.

31427692149*
sliding sleeve
From:08/01/2005To:-Weight:0.041 kgPrice:$42.53
Part 31427692149 was found on the following vehicles:
*αυτο ειναι το θρος της μποτας, το αντιστοιχο θρος του καλαμιου παλι ταιριαζει με τα ιδια παραπανω μοντελα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το έπιασα με το χέρι, λάδι με την σκόνη επάνω, δεν έφυγε με βρεγμένο πανί όπως όλο το υπόλοιπο. Ψέκασμα με cleaner και καθάρισε με το πρώτο πέρασμα. Η ποσότητα μικρή και το ότι ξεκόλλησε εύκολα πάλι δίνει την εντύπωση ότι δεν ήταν πολυκαιρισμένο.

Έχω έναν μικρό προβληματισμό γιατί έχει μπει χέρι σε αυτά και κάτι έχουν αλλάξει από άλλο μοντέλο είχε πει ο Έλβις, ελπίζω να εννοούσε το cartridge και όχι το καλάμι. Περίεργο μου φαίνεται που δεν έχει προφόρτιση μπροστά αλλά το μέτρησα και είναι ΟΚ για τα κιλά μου.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
φαινεται οτι το φιλτροκουτι εχει σκονες μεσα, οποτε στο φιλτραρισμα υπηρχε θεμα σιγουρα. Τωρα σε καθε περιπτωση και θεμα να εχει το μοτερ, μονοκυλιδρο ειναι, ενα top end rebuild δε θα κοστισει πολλα, που χλωμο να χρειαστει συντομα. Το θεμα ειναι να μην αρχισει να κανει ηλεκτρικα προβληματα, εκει θα ειναι εφιαλτης
 
Top Bottom