XR 600 Rή TTR 600 R...;

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω, κάτι εργαλεία του παρελθόντος όμως. Απλώς κοιτάζω, αλλά καταλήγω ότι η συγκεκριμένη κατηγορία θα ήταν η πιο ενδιαφέρουσα για 'μένα!

Παλιά, σχετικά φθηνά, αποδεδειγμένα σκυλιά, ικανά να σε πηγαινοφέρνουν στην εργασία, να σε πηγαίνουν στο βουνό για όργωμα αλλά και με φόρτωμα να σε ταξιδέψουν στα Ελληνικά βουνά.
Έντάξει, είναι τα περισσότερα λιωμένα και λιμαρισμένα και θέλουν όλική διάλυση και ξαναφτιάξιμο από την αρχή! Ίσως αυτό είναι που με ελκύει περισσότερο, το να το διαλύσω και να το φτιάξω ξανά από την αρχή, ίσως με την δική μου πινελιά...
(Στις επιλογές είναι και οι εκδόσεις τους στα 250 κ.εκ...)

Οι γνωρίζωντες λοιπόν, έχουν καμία ιδέα, άποψη; Ποιο λέτε να αξίζει περισσότερο;
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
XR 400 και.Suzuki DR-Z 400 τα 600αρια πιστεύω είναι υπερβολή πιο βαριά και καίνε και περισσοτερο χωρίς λόγο :)

Sent from my πατάτα-talk
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τα SUZUKI είναι πανάκριβα ρε Γιάννη...
To 400άρι XR φαντάζει καλή λύση πάντως, αλλά κι αυτό δεν είναι και τόσο φτηνό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα SUZUKI είναι πανάκριβα ρε Γιάννη...
To 400άρι XR φαντάζει καλή λύση πάντως, αλλά κι αυτό δεν είναι και τόσο φτηνό.
οι τιμες σε όλα τα κυβικα είναι σχεδόν ιδιες.
αναλογα την κατασταση, μπορεις να βρεις από 1500-2500.....ασχέτως κυβικων:eek:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν το θες για χωμα ΚΑΙ για ΠΟΛΛΗ μετακινηση κοντινη κ εντος πολεως,κοιταξε να βρεις και κανενα TT250R Raid ή Xr250 Baja...
Ειχα το TT600R και πραγματικα εκανα οτι ηθελα εκτος απο πολυ extreme enduro οπου σε περιοριζει το βαρος του και το στησιμο σε συγκριση με τα "καθαρα".Ταξιδια αγωνες φορτωμα πολη ανεση σκυλος αξιοπιστια ευκολοσυντηρητο ευκολοδηγηστο ασπαστο δεν καιει...και ισως ξεχναω και καποια προτερηματα νομιζω...
Εννοειται οτι σε κουραζει σε σχεση με τα κατσικακια γαλακτος...τοσο λογω βαρους κ στησιματος οσο και λογω γενικοτερης παλαιοτητας φιλοσοφιας εντουρο.Ειναι δηλαδη αυτο που λεμε "σκυλος για εκδρομικο εντουρο" σε σχεση με τα καθαρα που πας γι'αλλα εκει.
Το μονο που ειχα ως εξτρα στο 600αρι μου,ηταν ενα acerbis μεγαλο ρεζερβουαρ για μεγαλυτερες αποστασεις τραμπα με το μαμα.
Αν μπορεις ψαξε ΜΕ μιζα γιατι η μανιβελα ειναι καπως δυστροπη αν μουλαρωσει το ΤΤ...οχι οτι ειναι ανασταλτικος παραγοντας αλλά θελει τροπο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΤΤ με μίζα!

Ότι πάρεις με μίζα!!! Απέκλεισε τα XR μόνο και μόνο επειδή ΔΕΝ έχουν μίζα...;)
 

KOL

Μέλος
Περιοχή
Στου πουταμ'
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
XRV+XR
ΤΤ με μίζα!

Ότι πάρεις με μίζα!!! Απέκλεισε τα XR μόνο και μόνο επειδή ΔΕΝ έχουν μίζα...;)
Μια χαρα εχουν μιζα και τα XR. 250αρια κυκλοφορουν αρκετα (σαν το δικο μου) παραεισαγωγης και τα Baja, και πιο σπανια καποια 400αρια. Για 600αρια δε ξερω , δεν το εχω ψαξει.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και DR250 κυκλοφορούν με μίζα. Μοντέλο R, καμία σχέση με το S με άλλο πλαίσιο, κινητήρα, περιφερικά. Βρήκα την υγειά μου με το συγκεκριμένο, έχει και μίζα και μανιβέλα, είναι σαν το Djebel με άλλο φανάρι, πλαστικά και ντεπόζιτο. Σήμερα που είχε πέσει η μπαταρία και δεν δούλευε η μίζα με ξεπάτωσε λίγο αλλά θα δεις φωτογραφίες στο θέμα με την βόλτα μας πού με πήγε.. ;)
Πάντως γενικά μου φαίνεται λίγο... "λίγο" το 250, αν έπαιρνα τώρα θα πήγαινα ίσως σε 400.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
ΤΤ με μίζα!

Ότι πάρεις με μίζα!!! Απέκλεισε τα XR μόνο και μόνο επειδή ΔΕΝ έχουν μίζα...;)
θα συμφωνήσω κι εγώ, ότι δεν έχει μίζα, μην το κοιτάς :D
Αν κατάλαβα καλά, θέλεις μηχανάκι κυρίως για διασκέδαση, και η μανιβέλα δεν βοηθάει ΚΑΘΟΛΟΥ σε αυτό :D
Αλήθεια, πόσα λεφτά θα διαθέσεις ?


Αν είσαι τυχερός, δύσκολο βέβαια, δες για κανένα XR 650 L ...

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο μηχανάκι, δεν σπάει, δεν χαλάει, τα κάνει όλα και δεν σιχαίνεται ... +μίζα


και το βιντεάκι, που έχω ξανανεβάσει, για του λόγου το αληθές ...:D:D

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρα εχουν μιζα και τα XR. 250αρια κυκλοφορουν αρκετα (σαν το δικο μου) παραεισαγωγης και τα Baja, και πιο σπανια καποια 400αρια. Για 600αρια δε ξερω , δεν το εχω ψαξει.
Για τα 600 λέω, εκτός από το σπάνιο "L" που έβαλε κι ο Δημήτρης πιο πάνω.
Το έγραψα γενικά, γιατί εξ αρχής μίλησε για 600 ο άνθρωπας:):):)
 
Reactions: KOL

KOL

Μέλος
Περιοχή
Στου πουταμ'
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
XRV+XR
Για τα 600 λέω, εκτός από το σπάνιο "L" που έβαλε κι ο Δημήτρης πιο πάνω.
Το έγραψα γενικά, γιατί εξ αρχής μίλησε για 600 ο άνθρωπας:):):)
Aπλα ειπε οτι στις επιλογες του παιζουν και οι εκδοσεις στα 250 κ.εκ. των ιδιων μοτοσυκλετων :ok:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Χρήστο, απίστευτο κι όμως αληθινό, μόλις σου έγραψα, λέω κάτσε να ριξω μια ματιά,
που έβαλα τη "φυτιλιά" στον άνθρωπο, και βρήκα αυτό !!!!


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5065251/

εντάξει, δε λέω είναι λίιιγο τσιμπημένο, για να μην πω καμιά πιο "βαριά" κουβέντα, αλλά

1. είναι τζάμι
2. είναι ΤΖΑΜΙ
3. όταν ο πωλητής ξέρει τι έχει στα χέρια του ... σου φέρεται χωρίς αγάπη :D:D:D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Χρήστο, απίστευτο κι όμως αληθινό, μόλις σου έγραψα, λέω κάτσε να ριξω μια ματιά,
που έβαλα τη "φυτιλιά" στον άνθρωπο, και βρήκα αυτό !!!!


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5065251/

εντάξει, δε λέω είναι λίιιγο τσιμπημένο, για να μην πω καμιά πιο "βαριά" κουβέντα, αλλά

1. είναι τζάμι
2. είναι ΤΖΑΜΙ
3. όταν ο πωλητής ξέρει τι έχει στα χέρια του ... σου φέρεται χωρίς αγάπη :D:D:D
Ευχαριστώ, αλλά είναι πολύ-πολύ μακριά από τις δυνατότητές μου... Ευχαριστώ πάντως!
 

KOL

Μέλος
Περιοχή
Στου πουταμ'
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
XRV+XR
Χρήστο, απίστευτο κι όμως αληθινό, μόλις σου έγραψα, λέω κάτσε να ριξω μια ματιά,
που έβαλα τη "φυτιλιά" στον άνθρωπο, και βρήκα αυτό !!!!


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5065251/

εντάξει, δε λέω είναι λίιιγο τσιμπημένο, για να μην πω καμιά πιο "βαριά" κουβέντα, αλλά

1. είναι τζάμι
2. είναι ΤΖΑΜΙ
3. όταν ο πωλητής ξέρει τι έχει στα χέρια του ... σου φέρεται χωρίς αγάπη :D:D:D
Tο μαγαζι αυτο ασχολειται αποκλειστικα με XR, εχει και πιο φτηνα, σε ολα τα κυβικα, αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι ολα πενα! Μαλλον τα αγοραζει και τα ανακατασκευαζει ο ιδιος. Και σε ανταλλακτικα παντως βρισκει τα παντα για ολα τα XR, με ειχε εξυπηρετησει μια φορα τηλεφωνικως και φαινοταν οτι τα εχει μερακι ο ανθρωπος τα ΧRακια....
Πληροφοριακα το λεω , μπορει καποιος να χρειαστει κατι.
Παντως καθομαι και χαζευω τις αγγελιες του κατα καιρους και μου τρεχουν τα σαλια! :woot:
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
τα ειχα και τα 2 στα νιατα μου
XR το 1995 και TT600 το 1997, μεταξυ των δυο αν το θες για χωμα ΧR
αλλα εκτος απο το XR600 καλη λυση ειναι και το πιο καινουριο XR650 που σου εβαλε ενα παλικαρι σε φωτο πιο πανω, το 2011 που ετρεχα ραλυ με το 800 ενα παλικαρι ετρεχε με XR650 σε ολο το πρωταθλημα και το ζαχαρωνα, και παιζει στα ισια με τα 640
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Tο μαγαζι αυτο ασχολειται αποκλειστικα με XR, εχει και πιο φτηνα, σε ολα τα κυβικα, αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι ολα πενα! Μαλλον τα αγοραζει και τα ανακατασκευαζει ο ιδιος. Και σε ανταλλακτικα παντως βρισκει τα παντα για ολα τα XR, με ειχε εξυπηρετησει μια φορα τηλεφωνικως και φαινοταν οτι τα εχει μερακι ο ανθρωπος τα ΧRακια....
Πληροφοριακα το λεω , μπορει καποιος να χρειαστει κατι.
Παντως καθομαι και χαζευω τις αγγελιες του κατα καιρους και μου τρεχουν τα σαλια! :woot:
πολύ καλά έκανες και το έγραψες Παναγιώτη ;)
να πω την αλήθεια, έχω δει XR στο μαγαζί του, γιατί μένω κοντά, αλλά ποτέ κάτι τέτοιο ...
ποτέ δεν ξέρεις ...:D
 
Top Bottom