XR250 3 DIY Rally kit

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Επίσης, στο TTR έχουμε βάλει ένα οικονομικότερο όργανο, το οποίο έχει:
  • ταχύτητα (με ρυθμιζόμενη ακρίβεια),
  • στροφές,
  • ρολόι και
  • στάθμη βενζίνης, την οποία την έχω κάνει Θερμοκρασία λαδιού κινητήρα με δικιά μου πλακέτα.
Πραγματικά πολύ ωραίο! Αν είναι κι εύκολο στην τοποθέτηση θα είναι ιδανικό.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ίσως είμαι λίγο OFF TOPIC, αλλά αυτή είναι η μετατροπή που έχω κάνει στο XR, για να μοιάζει λίγο πιο "Rally":

Σχέδιο 3Δ στο Inventor (ποδιά, ουρά, πύργος):


Φωτογραφίες:










Όχι απλά δεν είσαι off topic αλλά ευτυχώς άνοιξες και ξεχωριστό νήμα! Είσαι δικός μας άνθρωπος!

Πολύ όμορφο και πάντα καλολάσπωτο σου εύχομαι, ελπίζω να βρεθούμε στα βουνά.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Πραγματικά πολύ ωραίο! Αν είναι κι εύκολο στην τοποθέτηση θα είναι ιδανικό.
4 βίδες είναι, πάνω στις 2 τιμονόπλακες. Τα ηλεκτρολογικά είναι δουλειά, αλλά τα θα τα κάνω 2 βύσματα που θα κουμπώνουν πάνω στα μαμα-HONDA...κάποτε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γειά σου Στέργιε!!

Χαίρομαι που σε βλέπω κι εδώ με ένα τόσο ωραίο θέμα. Όπως σου είπα και όταν γνωριστήκαμε θα κάψεις καρδιές με το πανέμορφο μηχανάκι σου και την καταπληκτική δουλειά που έχεις κάνει. Να επιβεβαιώσω πώς το μηχανάκι είναι στολίδι και ο Στέργιος έχει κάνει εργοστασιακή δουλειά!

Καταλαβαίνεις πώς μπορεί να μπλέξεις τώρα καθώς βλέπω πολλούς να λιγουρεύονται την μετατροπή που έχεις κάνει και να δέχεσαι καταιγισμό ερωτήσεων και αιτημάτων!
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Μπραβο σου φιλε. Συναδελφος κι εγω.
Περυσι αλλαξα σχεδια 6 μηνων μελετης, επειδη ειχα δει πως δενοταν ενα τραπεζακι στο ικεα και βοηθουσε πολυ στην ασφαλεια στην παραγωγη στο Λαυριο.
Το TTR φανταζομαι στο εχει δανείσει για να κανεις ολες σου τις μετρησεις.
Καλη συνεχεια.
Του πήρα τις τιμονόπλακες σπίτι για να ηρεμήσω :) Τα μέτρησα, τα έφτιαξα, τα έστησα και μετά του τα έδωσα να τα κουμπώσει έτοιμα! 2 βίδες στην κάτω τιμονόπλακα και 2 πάνω έβαλε, με ένα μικρό αλεν :) Βλέπεις είναι η VERSION 2.0, οπότε είναι πιο μελετημένη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γειά σου Στέργιε!!

Χαίρομαι που σε βλέπω κι εδώ με ένα τόσο ωραίο θέμα. Όπως σου είπα και όταν γνωριστήκαμε θα κάψεις καρδιές με το πανέμορφο μηχανάκι σου και την καταπληκτική δουλειά που έχεις κάνει. Να επιβεβαιώσω πώς το μηχανάκι είναι στολίδι και ο Στέργιος έχει κάνει εργοστασιακή δουλειά!

Καταλαβαίνεις πώς μπορεί να μπλέξεις τώρα καθώς βλέπω πολλούς να λιγουρεύονται την μετατροπή που έχεις κάνει και να δέχεσαι καταιγισμό ερωτήσεων και αιτημάτων!
Εγώ τον συνάντησα ήδη... Να επιβεβαιωσω ότι το xr είναι ένα κουκλί από κοντά, χάνει αρκετά στις φωτο
Ο Στέργιος μας άνοιξε τα μάτια
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Άμα έχεις γνώση... Παλεύω να το φτιάξω εδώ και 5μηνες για το f650gs μου...
Με μια λέξη... Πανέμορφο... Μήπως να κοιτάξεις να το κάνεις 2ο επάγγελμα γτ σίγουρα για τέτοιες δουλειές υπάρχει ζήτηση!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εκπληκτικός!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το όργανο είναι ωραίο, έχει ενδιαφέρον ειδικά λόγω του μαμά πενφέ που χαλάει.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Εξαιρετική δουλειά!! χίλια μπράβο σου!
Μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία για τα φώτα?
Ψάχνομαι κι εγώ να φτιάξω diy αλουμινένιο πύργο αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Εξαιρετική δουλειά!! χίλια μπράβο σου!
Μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία για τα φώτα?
Ψάχνομαι κι εγώ να φτιάξω diy αλουμινένιο πύργο αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.
Για το CRF (που βλέπω στο προφίλ σου) μάλλον θα κάτσει κατευθείαν πάνω αυτό το σχέδιο.. Γιατί και εγώ upside down 43 mm (KYB) έχω.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Για το CRF (που βλέπω στο προφίλ σου) μάλλον θα κάτσει κατευθείαν πάνω αυτό το σχέδιο.. Γιατί και εγώ upside down 43 mm (KYB) έχω.
Για άφρικα τον θέλω τον πύργο, απλά για να καταργήσω τα όργανα / πλαίσιο κλπ υπέρβαρα άχρηστα πράγματα εκεί μπροστά - δε θα αλλάξω το look...
Το crf δυστυχώς το έχω αφήσει να κάθεται καθώς γυρνάω συνέχεια και δε μπορώ να το παίρνω μαζί μου.

Δεν ξέρω αν θα βρω κάποιον μερακλή να σχεδιάσουμε / φτιάξουμε ένα πύργο από το 0 ή αν θα αγοράσω έναν έτοιμο και θα τον κόψω / ράψω στα μέτρα μου.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Απ'ό,τι φαίνεται, υπάρχει και στο ΑΜΑΖΟΝ το όργανό μου, στα 100€ (μαζί με τα εκτελωνιστικά):

Εγώ το πλήρωσα χρυσό... :(
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Επειδή αναλύω τα οικονομικά τις τελευταίες μέρες, θεωρώ ότι μπορούμε να φτιάξουμε έναν αλουμινένιο πύργο με 300€ (υλικά, κοπές, ηλεκτροστατική βαφή).
Τα ηλεκτρολογικά μαζί με όργανο μπορούν να ξεκινήσουν από 100€ (TTR, υπομονή για φωτογραφίες) έως και 250€ (XR).

Επίσης αν είμαστε τυχεροί με μαμα ψηφιακά όργανα, ίσως να μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ίδια.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Απ'ό,τι φαίνεται, υπάρχει και στο ΑΜΑΖΟΝ το όργανό μου, στα 100€ (μαζί με τα εκτελωνιστικά):

Εγώ το πλήρωσα χρυσό... :(
Δεν καταλαβαίνω γιατί επένδυσες σε Κινέζο με τέτοια τιμή ,την στιγμή που υπάρχουν τα Trail-Tech.
Τα κιτ των οποίων ,εμπεριέχουν: αισθητήρα θερμοκρασίας περιβάλλοντος ,αισθητήρα θερμοκρασίας κινητήρα ,αισθητήρα ταχύτητας/ταχυμέτρου ,αισθητήρα rpm ,βασεις τοποθέτησης ,και γενικότερα τα πάντα όλα όσα χρειάζεσαι για να έχεις ΟΝ όλες τις λειτουργίες το εκάστοτε μοντέλου.
Με αποδεδειγμένη αξιοπιστία κ εγγύηση (lifetime αν δεν κάνω λάθος)

Τυχαία λινκς από τον Μπέη ,με φίλτρο χαμηλότερης τιμής


 
Top Bottom