XR250 3 DIY Rally kit

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μόλις διάβασα τα specs του Captain ,κ είδα οτι ουσιαστικά ,είναι αντίγραφο των TrailTech
Αν είναι κ εξίσου αξιόπιστο ,κ μπορεί να αποκτηθεί ταβάνι 100 € ,τότε αποτελεί επιλογή.
Αλλά αν πλησιάζει ή αγγίζει τα 150 € ,τότε δεν νομίζω οτι έχει νόημα έναντι των επωνύμων.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Δεν καταλαβαίνω γιατί επένδυσες σε Κινέζο με τέτοια τιμή ,την στιγμή που υπάρχουν τα Trail-Tech.
Γιατί έκανα την μελέτη μου και βγήκε κάτω από την μισή τιμή.. Δεν είχα υπολογίσε τελωνείο, βλέπεις!
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Και μάλιστα τώρα που υπάρχει στο ΑΜΑΖΟΝ με πακέτο τα μεταφορικά & εκτελωνιστικά, είναι ακόμα καλύτερα!

Οι μόνες παρατηρήσεις μου, μετά από 3.000 km χρήσης είναι:
  • Πολύ εκτεθειμένη οθόνη, έβαλα ζελατίνα προστασία από tablet (5€).
  • Λίγο αργό refresh rate, αλλά σίγουρα ΟΚ
  • Πολύ μεγάλοι χαρακτήρες στους αριθμούς, οπότε γεμίζει η οθόνη. Χρειάζεται πλοήγηση με κουμπί για να δεις λεπτομέρεις και ρολόι.
Ακόμα για τα λεφτά του (<100€) παραμένει καλή πρόταση (και είμαι και αυστηρός).
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
To SS516, το έχω χρησιμοποιήσει σε ένα Husqvarna 2T που έχουμε στην παρέα, και πάει άψογα, με το 1/3 των χρημάτων των άλλων οργάνων.
Οπότε θα το χρησιμοποιήσουμε κ στο TTR.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιατί έκανα την μελέτη μου και βγήκε κάτω από την μισή τιμή.. Δεν είχα υπολογίσε τελωνείο, βλέπεις!
Εχεις βάλει τιμή makan-trt-gr...σωστά;
Μόλις το έψαξα κ είδα οτι όντως κάνει 179 εδώ.
Τελευταία φορά που τσέκαρα ,ήταν πριν 2 χρόνια περίπου ,κ έπαιζε στα 135 € (150-10% εκπ)
Με Ελληνική τιμή TraiTech ,σε σχέση με το Runleader-deal από Amazon ,κι εφόσον δοκιμάστηκε ,όντως αξίζει το Captain. :ok:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
To SS516, το έχω χρησιμοποιήσει σε ένα Husqvarna 2T που έχουμε στην παρέα, και πάει άψογα, με το 1/3 των χρημάτων των άλλων οργάνων.
Οπότε θα το χρησιμοποιήσουμε κ στο TTR.
Aυτό φαίνεται καλή κ οικονομική πρόταση.
Ακούς Μάνιακ..?
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Ανυπομονώ να το βάλω πάνω στο TTR.. Το οποίο είναι ακόμα στον μάστορα, για να συμμαζέψουμε τις <<"ανακατασκευές">> του πρωην μάτσορα-κατσαπλιά :(
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Ίσως είμαι λίγο OFF TOPIC, αλλά αυτή είναι η μετατροπή που έχω κάνει στο XR, για να μοιάζει λίγο πιο "Rally":

Σχέδιο 3Δ στο Inventor (ποδιά, ουρά, πύργος):


Φωτογραφίες:










Φιλε stergios οι 2 πλακες αλουμινιου δεξια κι αριστερά τι πάχος εχουν...?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Επειδή αναλύω τα οικονομικά τις τελευταίες μέρες, θεωρώ ότι μπορούμε να φτιάξουμε έναν αλουμινένιο πύργο με 300€ (υλικά, κοπές, ηλεκτροστατική βαφή).
Τα ηλεκτρολογικά μαζί με όργανο μπορούν να ξεκινήσουν από 100€ (TTR, υπομονή για φωτογραφίες) έως και 250€ (XR).

Επίσης αν είμαστε τυχεροί με μαμα ψηφιακά όργανα, ίσως να μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ίδια.
Eπειδή δεν έκανες κάπου παράθεση, θες να συγκεκριμενοποιήσεις το ποστ λίγο περισσότερο?
Διότι εγώ άρχισα να φαντάζομαι πως αρχίζουμε να σχεδιάζουμε και φτιάχνουμε παρέα αλουμινένιο πύργο για το άφρικα από 0 όπως τον θέλουμε και καταχάρηκα!! :ha
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Eπειδή δεν έκανες κάπου παράθεση, θες να συγκεκριμενοποιήσεις το ποστ λίγο περισσότερο?
Διότι εγώ άρχισα να φαντάζομαι πως αρχίζουμε να σχεδιάζουμε και φτιάχνουμε παρέα αλουμινένιο πύργο για το άφρικα από 0 όπως τον θέλουμε και καταχάρηκα!! :ha
Με κάθε επιφύλαξη λόγω πρωτοτύπου, εμένα μου κόστισαν τα παρακάτω:

Αλουμίνια, Κοπές και βαφές: 260€
Όργανο Captain + Τελωνείο: 150€ (εναλλακτική όργανο "SS516" από Κίνα 30€)
Διακόπτες αδιάβροχοι: 20€
Βύσματα Ιαπωνίας για αντάπτορες μαμά Honda: 30€
Ενδείξεις Φλας, Προβολέων, Νεκράς: 20€
Φορτιστής Fast Charge Marine: 20€ (εναλλακτική φορτιστής απλός αδιάβροχος 10€)
Πρίζα αδιάβροχη Marine: 15€ (εναλλακτική φορτιστής απλός αδιάβροχος 3€)

Εξού και η διαφοροποίηση μεταξύ XR (~255€) και TTR (~90€), στα ηλεκτρολογικά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα οργανακια... Δείχνουν να έχουν λυχνίες, γιατί έβαλες πρόσθετες?
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Το CAPTAIN ΔΕΝ έχει, ακριβώς όπως ΔΕΝ έχει και το TRAILTECH. Γιατί είναι "Υπολογιστές ταξιδιού" και όχι όργανα μοτοσυκλέτας. Οπότε χρειάζονται έξτρα τις "ενδείξεις".

Ενώ το SS516 έχει και δεν χρειάζεται.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Φίλε Stergios τις πλάκες δεξιά αριστερά τις έχεις ενώσει με ντιζες ή με τα κομματάκια πάνω κάτω που έχεις βάλει? Κουμπώνει στην εργοστασιακή βάση σωστά?
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Φίλε Stergios τις πλάκες δεξιά αριστερά τις έχεις ενώσει με ντιζες ή με τα κομματάκια πάνω κάτω που έχεις βάλει? Κουμπώνει στην εργοστασιακή βάση σωστά?
Έχω σχεδιάσει αντάπτορες που πιάνουν πάνω στην τιμονόπλακα, στις βίδες των αναρτήσεων του XR. 8 Βίδες.
Στο TTR έχω σχεδιάσει αντάπτορες που πιάνουν πάνω στις τιμονόπλακες, στις βάσεις για το όργανο και το φτερό. 4 βίδες.

Με αυτά τα σταθερά σημεία, και τις επιφάνειες με στραντζάρισμα, το σύνολο δουλεύει ως χωροδικτύωμα και είναι πολύ στιβαρό.
Στους ανεμοθώρακες έχω σχεδιάσει υποδοχές για λαστιχένια πριτσίνια, ώστε να απεμπλέκονται σε περίπτωση σύγκρουσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έχω σχεδιάσει αντάπτορες που πιάνουν πάνω στην τιμονόπλακα, στις βίδες των αναρτήσεων του XR. 8 Βίδες.
Στο TTR έχω σχεδιάσει αντάπτορες που πιάνουν πάνω στις τιμονόπλακες, στις βάσεις για το όργανο και το φτερό. 4 βίδες.

Με αυτά τα σταθερά σημεία, και τις επιφάνειες με στραντζάρισμα, το σύνολο δουλεύει ως χωροδικτύωμα και είναι πολύ στιβαρό.
Στους ανεμοθώρακες έχω σχεδιάσει υποδοχές για λαστιχένια πριτσίνια, ώστε να απεμπλέκονται σε περίπτωση σύγκρουσης.
Αν κατάλαβα καλά την περιγραφή του σχεδιασμού σου ,
αυτό σημαίνει οτι το σύνολο πύργος-όργανα-ζελατίνα-φωτιστικά σώματα ,στρίβουν μαζί με το τιμόνι.
Σωστά ;
 
Top Bottom