XR400 tips tricks and modifications

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για να προλάβω τους παρατηρητικους...
Η αλυσίδα ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ,ΔΕΝ πλυθηκε με SWAZ κ πιεστικό !!!

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για να προλάβω τους παρατηρητικους...
Η αλυσίδα ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ,ΔΕΝ πλυθηκε με SWAZ κ πιεστικό !!!

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί το SWAZ καίει τα λαστιχάκια της;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ας προσπαθήσω να καταχωρήσω μερικές πληροφορίες ,σε σχέση με τα όσα γίνονται.

Με πήρε λοιπόν μια μέρα ο Κωστής τηλ κ μου είπε
"Θα'σαι σπίτι να περάσω με το ΧR να του ρίξεις μιά ματιά κ να πιούμε καφεδάκι."
Ναι ρε συ ,έλα.
Ηρθε.
Αρχίσαμε την κουβέντα...κ μου'λεγε:
"Λέω να τσεκάρουμε αυτό...να φτιάσουμε αυτό...να σερβισάρουμε εκείνο...να βελτιώσουμε το άλλο..."
Ηπιαμε τον καφέ.
Εγώ χτύπησα κ κανα δυό τσιπουρα.
Και χωρίς να το καταλάβουμε ,το XR ήταν πλέον κάπως έτσι.:D



Ο Κωστής είναι "αρρωστάκι" σαν κι εμένα ,κ θέλει αυτό που καβαλάει να είναι άψογο σε όλα του.
Κι αν γίνεται να βελτιωθεί ,θέλει να γίνει με τα καλύτερα.
Ας προσέχαμε κι οι 2 μας.:rolleyes:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το λύσιμο κύλησε πολύ ομαλά ,κ ότι λύναμε το βλέπαμε σε καλή κατάσταση.
Γενικά το μοτοσυκλετάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση ,σε σχέση με τα χρόνια του ,κ όλα πάνω του φωνάζουν οτι είχε ήπια χρήση ,με μεγάλα διαλείματα ακινησίας.
Αυτό είναι καλό ,είναι κ κακό.
Καλό γιατί δεν έχει μεγάλες φθορές από χρήση.
Κακό γιατί έχει κάποια από τα συμπτώματα της ακινησίας + την σχεδόν ανυπαρξία συντήρησης.
("αφού δεν χάλασε ποτέ ,γιατί να το πάω για σερβις ;"....έλεγε ο πρώην του)

Το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα που βρήκαμε κατά το λύσιμο ,ήταν στον άξονα του ψαλιδιού.
Δεν έβγαινε με τίποτα.
Πολλές προσπάθειες ,πολλοί τρόποι ,πολύ μούσκιο με χημικά-διαλυτικά σκουριάς ,πολλές ώρες ,αρκετό ρίσκο ,κ τελικά βγήκε.
Εμφανέστατη η οξείδωση ολκής στα ενδότερά του ,κάτι που είναι σύνηθες πρόβλημα στα ΧR.

Επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν σώζονται οι μπιλιοφόροι κ οι οδηγοί του ,ξεκίνησα από κεί.
Τελικά ,μετά από αρκετό κόπο κ τρόπο ,τα πάντα έλαμψαν κ έδειχναν ότι θα λειτουργούν πλέον όμαλα.







 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Λύθηκαν κ όλα τα λίνκς των μοχλικών ,ανοίχτηκαν ,ελέγθηκαν(σε καλή κατάσταση όλα) ,καθαρίστηκαν ,φρέσκο μπόλικο γράσο παντού ,κ κλείστηκαν δείχνοντας ότι δουλεύουν πλέον σαν καινούργια.





(Δεν έχω φωτό της διαδικασίας ,ούτε από όλα ,καθ'ότι πολύ βρώμα ,πολύ χημικό ,κ πολύ γράσο στα γάντια μου ,κ δεν τα βαζό-βγαζα μέχρι να τελειώσω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βγήκε το μπροστινό ,ανοίχτηκε ,ελέγθηκε ,καθαρίστηκε.



Περιέργως ,όταν ανοίχτηκε ,δεν μου ήρθε η συνήθης μπόχα από το εσωτερικό του ,παρ'όλα τα 20 χρόνια που ταν κλεισμένο εκεί μέσα.
(1ο χερι το μηχανάκι ,κι ο ιδιοκτήτης του δεν το'χε σερβισάρει ποτέ ,αφού δεν χάλαγε λέμε):)
Τα εσωτερικά του & τα καλάμια σε άψογη κατάσταση.
Μόνο οι τσιμούχες είχαν μικρή διαρροή (θα μπούν καινούργιες) κ οι φυσούνες είχαν γίνει ξύλινες (επίσης καινούργιες)

Θα το κλείσω αύριο με φρέσκα λάδια ,παίζοντας με συνταγή ιξώδους-δακτύλιους προφόρτισης-air/gap δικής μου έμπνευσης.
Το αποτέλεσμα θα δείξει αν πέτυχε η συνταγή...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τιμονόπλακες.
Κωνικά ρουλμάν ,τα οποία είχαν ακόμα γρασο πάνω τους!!!
Νταξ...ξεραμένο ,αλλά είχαν.
Καλό καθάρισμα σε "φωλιές" κ ρουλεμάν ,κ πέρα από μιά μικρή φυσιολογική φθορά ,τίποτα το άσχημο.
Ολα καλά κι εδώ.









Θα γρασσαριστούν ενδελλεχώς κ θα μονταριστούν επίσης αύριο.(ελπίζω)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καθ'ότι νέο παιδί που βράζει το αίμα του ο Κωστής ,το πρώτο γκάτζετ που ψώνισε ,ήταν ετούτο.





Οι μόντες όμως χρειάζονται κι άλλες μόντες ,οπότε ψαχνουμε για ντίζες(οι μαμά είναι πλέον μακριές) κ πιθανά για νεά γκαζιέρα(για πιό άμεση απόκριση)

Αυτά ,περιληπτικά ,κ μέχρι σήμερις.
Οταν θα αρχίσουμε να μοντάρουμε ,θα επανέλθω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πέρασα μια βόλτα ψες.....:D
Δουλειές λέμε τώρα! Όχι αστεία :cool:
Ήρθε κι ο Κωστής και περιέγραφε σκηνές απείρου καλλους με τις ντίζες του:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι ο @el-Gatto και ο κλουνης.....ειναι οι ιδανικοί τύποι για τέτοιες δουλειές!
Θα ήθελα να βάλουμε στο τέλος και ένα κόστος για όλη αυτή την ανακατασκευή, για να δούμε αν αξίζουν αυτού του είδους οι Αγορές!
Στην ετσι και αλλιώς πανάκριβη αγορά για αυτού του είδους τα μηχανάκια....νομιζω!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω ότι ο @el-Gatto και ο κλουνης.....ειναι οι ιδανικοί τύποι για τέτοιες δουλειές!
Θα ήθελα να βάλουμε στο τέλος και ένα κόστος για όλη αυτή την ανακατασκευή, για να δούμε αν αξίζουν αυτού του είδους οι Αγορές!
Στην ετσι και αλλιώς πανάκριβη αγορά για αυτού του είδους τα μηχανάκια....νομιζω!
Αν το βάλεις κάτω αυτό, παίρνεις 690 του 08 , ίσως και με λιγότερα... Γιατί πρέπει να υπολογιστούν και τα μερο-νυχροκάματα (εκτός των ανταλλακτικών) κι ανεβαίνει πολύυυυ ο πήχης του κόστους !
Άσε να χαρούμε το XR που γίνεται brand new-κούτα :cool:
 
Top Bottom