XR400 tips tricks and modifications

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πρόσφατα αγόρασα ένα XR400 και σαν στραβάδι δεν ξέρω που πάνε τα 4 .

Το μηχανάκι θα το κυκλοφορο κάθε μέρα (όποτε βγαίνω από το γραφείο )
Σε κοντινά εντουρακια (soft στην αρχή ) αλλά θα κάνει και χρέη ταξιδιωτικού σε κάποια άλλη στιγμή .

Ο βασικός σκοπός είναι η καθημερινή μετακίνηση και οι εκδρομές του φόρουμ .

Σαν πρώτη βελτίωση που έκανα ήταν να φτιαξω την σέλα στο γνωστό σελαδικο στην Καλλιρόης .

Μετά καναμε κάποια βελτίωση στα ηλεκτρικά για να έχω φλας ,πιο δυνατά φώτα αλλά να δίνει ρεύμα για gps , φόρτιση κινητού και κομπρεσεράκι αέρος .
(Μην με ρωτήσετε τι ακριβώς , θα μπουν οι ειδικοί να γράψουν γιατί το ηλεκτρικό κομμάτι είναι το χειρότερο μου .)

Πείτε εσείς τι θα φτιάχνατε ,τι θα βελτιώνατε , κάποιο κολπάκι που ξέρετε , με τις αναρτήσεις και τα λάδια τι παίζει ;
Ένα καλορυθμισμενο συμβατικό θα είναι σίγουρα καλύτερο από ένα αρυθμιστο ανάποδο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το τεπόζιτο είχε βαφτεί και είχε σκάσει παντού από τις αναθημιασεις και από τις βενζίνες που είχαν τρέξει πάνω του , όποτε τρίψιμο και πέρασμα καινούργια αυτοκόλλητα .

 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
-Να βγαλεις το προστατευτικο του μπροστα δισκου ωστε να αεριζονται και να κρυωνουν σωστα δισκοπλακα και τακακια
- Να προσαρμοσεις καποια ποδια στον κινητηρα Φανταζομαι οτι ενα απλο φυλλο αλουμινιου 2-3mm κουρμπαρισμενο σωστα ειναι αρκετο
-Kαι μια προστατευτικη σιτα στο φαναρι που ειναι γυαλινο και μαλλον ακριβο και σπαει ευκολα
 
Τελευταία επεξεργασία:

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Καλοριζικο ! Καλοταξιδο Κωνσταντινε. Ωραιο εργαλειο πηρες!
Πιεσε το μπροστινο και δες αν επανερχετε ομαλα χωρις κοπιασματα..
Ελεγχος για διαρροες (δακρυσματα) στις τσιμουχες και εξαερωση (αν εχει εξαερωτηρακια)

Γενικα την αναρτηση θα την καταλαβεις οδηγοντας το αν στριβει κανονικα ( να ακουει) και στο χωμα να εχει ομαλη κυλισει και να μην κοπαναει.
Σηκωσε το σε κεντρικο σταντ και κουνα τροχους για ρουλεμαν.
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
Πρόσφατα αγόρασα ένα XR400 και σαν στραβάδι δεν ξέρω που πάνε τα 4 .

Το μηχανάκι θα το κυκλοφορο κάθε μέρα (όποτε βγαίνω από το γραφείο )
Σε κοντινά εντουρακια (soft στην αρχή ) αλλά θα κάνει και χρέη ταξιδιωτικού σε κάποια άλλη στιγμή .

Ο βασικός σκοπός είναι η καθημερινή μετακίνηση και οι εκδρομές του φόρουμ .

Σαν πρώτη βελτίωση που έκανα ήταν να φτιαξω την σέλα στο γνωστό σελαδικο στην Καλλιρόης .

Μετά καναμε κάποια βελτίωση στα ηλεκτρικά για να έχω φλας ,πιο δυνατά φώτα αλλά να δίνει ρεύμα για gps , φόρτιση κινητού και κομπρεσεράκι αέρος .
(Μην με ρωτήσετε τι ακριβώς , θα μπουν οι ειδικοί να γράψουν γιατί το ηλεκτρικό κομμάτι είναι το χειρότερο μου .)

Πείτε εσείς τι θα φτιάχνατε ,τι θα βελτιώνατε , κάποιο κολπάκι που ξέρετε , με τις αναρτήσεις και τα λάδια τι παίζει ;
Ένα καλορυθμισμενο συμβατικό θα είναι σίγουρα καλύτερο από ένα αρυθμιστο ανάποδο .
Καβαλησε το και πήγαινε στο βουνο να το χαρείς.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
-Να βγαλεις το προστατευτικο του μπροστα δισκου ωστε να αεριζονται και να κρυωνουν σωστα δισκοπλακα και τακακια

Αυτά τα προστευτικά, γιατί υπάρχουν ρε Κωστή;
Απορία το είχα μια ζωή.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Βγάλτα Κωστή δεν είναι καλά..μπορείς να τα δώσεις σε μένα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα συγκεκριμενα στο ΧR ειναι after market
Για προστασια απο πετρες-βραχους ...και καλα
εγω τα έβλεπα πάντα περιττα, ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το θέμα το έβαλα για να το δουν και αυτοί που έχουν xr αλλά και αυτοί που θέλουν να αγοράσουν , για να ξέρουν τι πρέπει να βελτιώσουν και τι δεν πρέπει να κάνουν , ώστε να υπάρχει μια βαση δεδομένων .

Τώρα το μηχανάκι έτσι όπως είναι δεν μπορεί να πάει στο βουνό γιατί δεν έχουν αλλαχτεί τα λάδια στις μπουκάλες ποτέ (δλδ από το 1997)
Θα αλλάξουμε τα λάδια και μια πόδια όπως είπε ο Κωστής και βλέπουμε τι άλλο θα θελήσει .

Σίγουρα θέλει και ένα άλλο πίσω γρανάζι για να μακρύνει όπως είπε ο Πάνος αλλά δεν μου έρχεται τίποτα άλλο .

Η πίσω ανάρτηση ακούει από ρυθμίσεις και δουλεύει καλά , να την στείλω και αυτή για ένα σέρβις ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλοταξιδο ΚωσταΚΗ...

Σου ετοιμαζω την βαση για GPS, οργανα, πριζακια, διακοπτακια...ΑΚΑ tower...
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Το μπροστινο μιση ωρα δουλεια κ θα δεις διαφορα μεγαλη.Την πισω εαν δεν εχει ξερασει λαδια μην την πειραξεις..

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλοταξιδο ΚωσταΚΗ...

Σου ετοιμαζω την βαση για GPS, οργανα, πριζακια, διακοπτακια...ΑΚΑ tower...
Πριζάκια διακοπτακια κτλ έτοιμα , μην κανεις τίποτα , βάλε την βαση στην αποβολή μόνο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Απλα ειναι τσαμπα το 100ρικο..

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το μπροστινο μιση ωρα δουλεια κ θα δεις διαφορα μεγαλη.Την πισω εαν δεν εχει ξερασει λαδια μην την πειραξεις..

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λάδια δεν έχει ξεράσει η πίσω .
Το μπροστινό θέλει δουλίτσα !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom