XT 600

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ρε παιδιά μου κόλησε να πάρω ένα ΧΤ 600 για μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσης.
Παρόλο που παλιότερα(το προηγούμενο αιώνα), είχε περάσει από τα χέρια μου ένα ΤΤ600(το εξάβολτο παρακαλώ) και αμέσως μετά ένα ΧΤΖ 600 TENERE, ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα ΧΤ.

Διάβασα ότι το τελευταίο λιφτινγκ στο ΧΤ το έκανε η Yamaha το 1996 και προσανατολίζομαι σ αυτό το μοντέλο. Ξέρεις κανένας τι να προσέξω, ποιά είναι τα προβλήματά του και τέτοια...

Ή αν ξέρουμε κάποιο site ή forum εξειδικευμένο στα XT να ρίξω μιά ματιά...


:):):)
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
αν βρεις νορμαλ ναι με κλειστα ματια. Απο κανιβαλο να περιμενεις διαφορα.
Ενα μικροθεματακι ειναι οι ελαστικες εισαγωγες των καρμπυρατερ οι οποιες ξεραίνονται και το κοστος αλλαγης ειναι 50ευρω.
Ενα απο τα πιο τιμια καθημερινα μηχανακια και οχι μονο.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
αν βρεις νορμαλ ναι με κλειστα ματια. Απο κανιβαλο να περιμενεις διαφορα.
Ενα μικροθεματακι ειναι οι ελαστικες εισαγωγες των καρμπυρατερ οι οποιες ξεραίνονται και το κοστος αλλαγης ειναι 50ευρω.
Ενα απο τα πιο τιμια καθημερινα μηχανακια και οχι μονο.
Ναι έχεις δίκιο. Θα προσέξω να είναι σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται ο κινητήρας.
Απο εκεί και μετά σκέφτομαι να του βάλω χέρι αναβαθμίζοντας το.
Για παράδειγμα, τα καλαμάκια των 41mm φαντάζομαι ότι θα του πέφτουν λίγα. Χθες είδα ότι στο car.gr υπάρχουν φτηνά μπροστινά από ΤΤ600R που είναι 46άρια και Paioli.
Αν του κάνουν θα είναι σημαντική βελτίωση. Γιαυτό ψάχνω για κάποιο πιό εξιδεικευμένο site, να δω τι βελτιώσεις τους κάνουν...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Ναι έχεις δίκιο. Θα προσέξω να είναι σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται ο κινητήρας.
Απο εκεί και μετά σκέφτομαι να του βάλω χέρι αναβαθμίζοντας το.
Για παράδειγμα, τα καλαμάκια των 41mm φαντάζομαι ότι θα του πέφτουν λίγα. Χθες είδα ότι στο car.gr υπάρχουν φτηνά μπροστινά από ΤΤ600R που είναι 46άρια και Paioli.
Αν του κάνουν θα είναι σημαντική βελτίωση. Γιαυτό ψάχνω για κάποιο πιό εξιδεικευμένο site, να δω τι βελτιώσεις τους κάνουν...
αυτο ακριβως εχω σκεφτει και εγω. Τα καλαμια των 41mm και κατα ποσο ταιριαζουν καποια αλλα οπως του ΤΤ που λες η απο καποιο αλλο εντουρο μηχανακι.
Καλη συνεχεια. Στο car αυτη την στιγμη υπαρχουν 2-3 που φαινομενικα ειναι πολυ καλα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το ειχα κανα χρονο. Τιμιο απλο μηχανακι αλλα αρκετα βαρετουλι και αργο σε μαμα μορφη. Για εργατης ομως πολυ καλο. Αν σου κατσει λαχειο και βρεις κανα tt600re μιζατο 2003 εννοειται προτιμησε το..
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Το ειχα κανα χρονο. Τιμιο απλο μηχανακι αλλα αρκετα βαρετουλι και αργο σε μαμα μορφη. Για εργατης ομως πολυ καλο. Αν σου κατσει λαχειο και βρεις κανα tt600re μιζατο 2003 εννοειται προτιμησε το..
Έχεις δίκιο για το TTR600, το είχα στα υποψήφια.
Αλλά όπως λες και συ, θέλω μια καθημερινή μοτό, έναν "εργάτη".
Ίσως προσπαθήσω να το κάνω λιγότερο "βαρετό"...:)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχεις δίκιο για το TTR600, το είχα στα υποψήφια.
Αλλά όπως λες και συ, θέλω μια καθημερινή μοτό, έναν "εργάτη".
Ίσως προσπαθήσω να το κάνω λιγότερο "βαρετό"...:)
Το TT600RE είναι ουσιαστικά ένα φουσκωμένο XT, αν το βρεις (είναι σπάνια) το πληρώνεις λίγο πιο ακριβά εξαρχής αλλά παίρνεις ένα έτοιμο μηχανάκι.

Τώρα για το XT, ότι θες κάνεις, υπάρχουν πολλές λύσεις και για μοτέρ και για αναρτήσεις και για εμφάνιση, λεφτά να χεις να ξοδεύεις!
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Αν βρεις μαμά ΧΤ μην πειράξεις τον κινητήρα του. Στο γράφει κάποιος που έχει 2 ΧΤ600Ε, ένα πολιτικό κι ένα για τα βουνά και τα λαγκάδια. Μόνο αναλώσιμα και λάστιχα να του αλλάζεις και θα με θυμηθείς, δεν υπάρχει πιο αλεξίσφαιρο μοτέρ από αυτό. Καλές αγορές!
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Κοιτα να μην ακουγετε τιποτα απο το μοτερ...
Δες για τυχον διαρροες σε κεφαλη κορμο...
Προσπαθησε να βρεις μοτερ να μην εχει ανοιχτει...

Προσεξε γιατι πολλοι αλλαζουν τα πλαστικα και το ντεποζιτο και το βαπτιζουν 1998 και μετα...Ψαξε να βρεις τους τυπους απο τους κινητηρες στο google και χρονολογιες!

Απο κει και περα το car.gr γεματο ανταλλακτικα ειναι (και φθηνα)...

Οπως μου ειχαν πει και εμενα ενα "μεγαλο παπι" ειναι!!Κανει τα παντα...


Και ειναι και "Made in Japan" απο αυτο και μετα......το Χαος!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μανωλη οπως σου 'ρθε ,ετσι και να σου φυγει....:p:laugh::laugh::laugh:
κρατα το ''κοσμημα'' που θες να διωξεις και ασε το χτ που σου κολλησε....
κοψε τις βολτες σου με RD03 που το βλεπω και μου τρεχουν τα σαλια ετσι οπως το 'χεις....:hungry::hungry::hungry::hungry:
:friendship:








:yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
μανωλη οπως σου 'ρθε ,ετσι και να σου φυγει....:p:laugh::laugh::laugh:
κρατα το ''κοσμημα'' που θες να διωξεις και ασε το χτ που σου κολλησε....
κοψε τις βολτες σου με RD03 που το βλεπω και μου τρεχουν τα σαλια ετσι οπως το 'χεις....:hungry::hungry::hungry::hungry:
:friendship:








:yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship::yew::friendship:

Έχω 3. Θα πουλήσω τα 2 και θα κρατήσω 1 + ένα ΧΤάκι.

Τι να σου πω? Στα Άφρικα το εξάντλησα το θέμα. Έχω κάνει τα πάντα.
Εν τω μεταξύ, έτσι που τα έφτιαξα τα λυπάμαι να τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή χρήση.:(
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αν βρεις μαμά ΧΤ μην πειράξεις τον κινητήρα του. Στο γράφει κάποιος που έχει 2 ΧΤ600Ε, ένα πολιτικό κι ένα για τα βουνά και τα λαγκάδια. Μόνο αναλώσιμα και λάστιχα να του αλλάζεις και θα με θυμηθείς, δεν υπάρχει πιο αλεξίσφαιρο μοτέρ από αυτό. Καλές αγορές!

Μου είπαν ότι είσαι βαθύς γνώστης του θέματος.
Θα ζητήσω τα φώτα σου όταν έρθει η ώρα...:)

:l2:
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Βοηθήστε τον αναποφάσιστο...:):):)


Τα TTR600 έχουν τον ίδιο σκελετό στην ουρά με τα ΧΤ600Ε?

Δλδ. μπορούν να πάρουν κάποια σχάρα πίσω που να δέχεται και βαλίτσα?
(Χωρίς σχόλια για ιεροσυλίες και τα παρεμφερή παρακαλώ...:yew:)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βοηθήστε τον αναποφάσιστο...:):):)


Τα TTR600 έχουν τον ίδιο σκελετό στην ουρά με τα ΧΤ600Ε?

Δλδ. μπορούν να πάρουν κάποια σχάρα πίσω που να δέχεται και βαλίτσα?
(Χωρίς σχόλια για ιεροσυλίες και τα παρεμφερή παρακαλώ...:yew:)
https://www.google.gr/search?q=TTR600+BACK&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjLlu7jy4bVAhXpB8AKHdECDYAQ_AUICigB&biw=1440&bih=728#tbm=isch&q=Yamaha+TTR600+Luggage+Rack
 
Top Bottom