xt600 vs 660

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Φιλος θελει να παρει xt ,αλλα δε ξερει ποιο απο τα 2 (οχι μπλε παντως :p). Προτιμά το 660 ,αλλα δεν βλεπουμε πολλα να γραφονται για αυτο και οτι γραφεται δεν ειναι και τοσο καλο. Η χρηση θα ειναι 50-50 ,κανα ασφαλτινο μικρο ταξιδακι και κανα βουνο , χαλαρες χωματαδες για αρχη.
Εγω αρχικα ,προτεινα να παρει dominator για να μην ειμαι ο πιο αργος της παρεας , δεν τσιμπησε.
Το KLR650 , δεν του καθεται καλα , δε ξερω γιατι.
Για το 660 λεγανε για το TPS καποια αρνητικα , αλλα θα ειναι αλλαγμενα σε ολα σχεδον. Απο αναρτησεις τι λεει? Γενικα , μονο για το μοτερ του λενε καλα λογια ,απο πλαστικα και λοιπα περιφερειακα πασχει διαβαζω.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Καλημέρα,
Έχω ΧΤ 600, το οποίο έχω στήσει ως ένα βαθμο για χωμαχαχαχα, κι ο αδελφός μου το 660r. Κατά την γνώμη και αντίληψη μου η ποιότητα κατασκευής του πρώτου είναι αισθητά υψηλότερη, οι επιδόσεις του δε αισθητά χαμηλοτερες :rolleyes::rolleyes:. Από αξιοπιστία είναι τυπική ιαπωνική μηχανή του παλιού καιρού, αν την προσέχεις θα ανάβει αιώνια, αν την αμελήσεις ή κάνεις τσιγγουνιες θα καταλήξει χρέπι και θα σου φταίει κι από πανω.
Για χαλαρή περιδιαβαση στα βουνά και λαγκάδια και τα δύο νομίζω εξυπηρετούν με ανάλογες αναβαθμίσεις (κατ'ελαχιστο ελατήρια). Για κάτι παραπάνω δεν νομίζω πως είναι κάποιο από τα δύο, ειδικά συναρτήσει κόστους στησιματος- τελικού αποτελεσματος.
Ακόμα ένα θετικό με το ΧΤ600 είναι πως έχει ακομα και πάνω στα δέντρα και σε όλες τις ποιότητες/καταστάσεις άρα ενδέχεται να σου έρθει πιο οικονομικά και σε αξιοπρεπή κατάσταση.
Ε.
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Και τα δύο μηχανάκια έχουν δώσει εξετάσεις και έχουν περάσει με επιτυχία.
Για μένα θα έκλεινα περισσότερο στο 660 πρώτον γιατί είμαι κάτοχος ενός tenere xtz δεύτερον γιατί μου αρέσει περισσότερο είναι πιο φινετσάτο εμφανισιακά το xtr από το χτ ( αυτό εξαρτάται από τα γούστα του καθενός) και τρίτον είναι σαφέστατα πιο βελτιωμένο στα σημεία από το 600.
Τώρα και τα δύο έχουν φτηνά αναλώσιμα και είναι μηχανάκια που ή ασχολείσαι μόνος σου για το σέρβις ή πας σε ένα συνεργείο που οι περισσότεροι καλοί μηχανικοί γνωρίζουν πλέον τις μηχανές αυτές καλά αφού κυκλοφορούν χρόνια.
Το tps και τα σβησιματα που αναφέρονται σε forum λύνονται εύκολα αφού υπάρχει συνταγή γι αυτό (από το 2012 προσωπικά δεν είχα θέμα ίσως από τύχη δεν ξέρω)
Όσο αφορά τις αναρτήσεις καλύτερες σαφώς του 660 εντός δρόμου (ανάλογα βέβαια και την χρήση που έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, τι συντήρηση έχει γίνει και τι απαιτήσεις θα έχει ο νέος) βέβαια προσωπικής εμπειρία εκτός δρόμου με το 600 δεν έχω για να μπορώ να συγκρίνω.
Αν του ζητήσει πολλά και το κυνηγάει λίγο στο χώμα τα μαμά ελατήρια (και τον δύο) όταν ζεσταθούν θα να είναι λίγο περίεργα στις αντιδράσεις τους.
Όσον αφορά τις επιδόσεις εμένα προσωπικά δεν με απασχολούν και πολύ, μικρή διαφορά για μένα αφού ως γνωστόν αργά βαδίζω ζωή κερδίζω
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι και εύχομαι ο φίλος σου να βρει κάτι που να του αρέσει και να το ευχαριστηθεί μέχρι τελευταία βίδα.

Υ.Γ τα καλύτερα xt πάντως είναι μπλέ
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
φρενάρες σε σχεση με το ΧΤ600 ή γενικώς?

Προσπαθησα να κάνω παράθεση, αλλά δεν φάνηκε να δουλεύει.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
4πιστονη μπρεμπο εχει το 660 μπροστα, αλλα και το 600 μια χαρα κοβει για τα γκαζια του.

660 μιας και αναφερεται ο παραγοντας ταξιδι ειναι μονοδρομος, το 600 δε κανει για εθνικες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
φρενάρες σε σχεση με το ΧΤ600 ή γενικώς?

Προσπαθησα να κάνω παράθεση, αλλά δεν φάνηκε να δουλεύει.
Και εν σχέσει με το ΧΤ αλλά και γενικώς.Το μπροστινό Brembo είναι εφάμιλλο,αν όχι καλύτερο,από αρκετά σύγχρονα δικύλινδρα.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δηλαδη η διαφορα τιμης τους αξιζει να δοθει για το 660 ή για βελτιωσεις του 600 και βενζινες?
σωζει κανα 500αρικο με το 600
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
660 δαγκωτο
προφανως εννοειτε το R ετσι?αφου λετε και για χωμα
παιζει να βρει και κανενα δευτερο χερι σε καλη τιμη και καλη κατασταση.
ειδικα τα R που δε τα ειχανε και πολυ σε εκτιμηση οι καγκουρες μεγα συν.
αντε βρες 600 τωρα καλο που θα χουν αλλαξει απο 5-6 χερια το καθενα 30 χρονω μηχανακι.
οχι μακρυα.

για 600 μεχρι ποσα θα δινε δλδ?
γιατι βλεπω τα ψιλοπροσεγεμενα,οπτικα τουλαχιστον,εχουν τιμες εκτος πραγματικοτητας,τοπου και χρονου
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
4πιστονη μπρεμπο εχει το 660 μπροστα, αλλα και το 600 μια χαρα κοβει για τα γκαζια του.

660 μιας και αναφερεται ο παραγοντας ταξιδι ειναι μονοδρομος, το 600 δε κανει για εθνικες
το Χ εχει Brembo οχι το R
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το Χ εχει Brembo οχι το R
Και το απλο brembo εχει, απλα τη διπιστονη, η οποια ειναι επισης αξιοπρεπεστατη. Με ενα καλο σετ τακακια το φρενο ειναι μια χαρα και στις δυο περιπτωσεις.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Θελει ενα 2χιλιαρο για το 600 ,και κανα 2,7 για το R.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Παιζει ενα xt 660 κοντα εκει στην Πατρα(αν ειναι ο φιλος σου εκει) με 10000 χλμ...σαν καινουριο που ειχα παει να το δω.ηταν γνωστος γνωστου και τον εψηνα να μου το δωσει αλλα το σκεφτοταν...μπορει πλεον να το δινει.αν καταληξετε να ρωτησω.και ειναι νομιζω κοντα στα λεφτα που λες..
Εγω εγκατέλειψα γιατι τα 3500 που θα εφτανε στο τελος με εξάτμισεις καγκελα κτλ ηταν πολλα για αυτα που προσφερει το xt.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Θελει ενα 2χιλιαρο για το 600 ,και κανα 2,7 για το R.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Διχιλιαρο για το 600..;;;
Τρεξτε να παρετε το κουλουρακι...τζαμπα ειναι..!!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Είστε παλαβοί ρε;;;;
Θα δωσετε 2000 για χτ;
Τι όραμα είδατε;;

Σε φιλικό τονο αυτά μη παρεξηγηθω.

Με 2.5 κ βρήκε φίλος μου R πένα.
Δεύτερο χέρι κιόλας.
Καμία σύγκριση τώρα τα δύο μεταξύ τους.
Τα 600 όσο πένα και να είναι δε θα έπρεπε ν ξεπερνάνε τα 500ε.
Αλλά.ελλαδα βλέπεις..
Είναι το άγιο δισκοπότηρο του μοτοσυκλετισμου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το χτ 600 είναι παπί!
To 660 είναι ποιο μοτοσυκλέτα, γκαζατο και υπεραξιοπιστο!!!
Αγόρασα ένα motard 660 το 2005
Ταξίδευα δικάβαλο Πελοποννήσο ήπειρο και λοιπά, του έκανα 20000χλμ σε έναν χρόνο
Άλλαξε 5 χέρια και δεν έκαψε ούτε λάμπα
Άλλος φίλος με xtr έχει τώρα 170000χλμ
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
ΧΤ είχα μια ζωή

Ποιότητα κατασκευής το 600 άπαιχτη
Το 660 όμως είναι μια πιο μοντέρνα μοτοσυκλέτα
και σε όλα καλύτερη
Άσε που σε λίγο ανταλλακτικά ΧΤ τέλος (μην σου πω ότι έχουν αρχίσει από τώρα)
Για μένα 660 και γκαράζ
 
Top Bottom