XT600E και mosfet ανορθωτής

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Χαίρετε ομηγυρη και καλώς σας βρήκα!

Έχω την εξής απορία και ζητώ τα φώτα σας: πρόσφατα το ΧΤ μού έκαψε ανορθωτή τον οποίο επέλεξα να αντικαταστήσω με mosfet από γνωστό ντόπιο κατασκευαστή. Ενώ προηγουμένως η μπαταρία με γκάζι έχανε volt, πλέον έχω σταθερή, στο ρελαντί, παροχή 14.5 volt, ενώ με γκάζι μεταξύ 3.000-5.000 σαλ τα volts ανεβαίνουν στα 14.6-14.7.
Η ερώτησή μου είναι, αν τέτοια τάση πιθανώς μου "βράσει" την μπαταρία ή προξενήσει άλλη ζημία στα ηλεκτρικά της μοτό.

Ευχαριστώ,
Ε.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Χαίρετε ομηγυρη και καλώς σας βρήκα!

Έχω την εξής απορία και ζητώ τα φώτα σας: πρόσφατα το ΧΤ μού έκαψε ανορθωτή τον οποίο επέλεξα να αντικαταστήσω με mosfet από γνωστό ντόπιο κατασκευαστή. Ενώ προηγουμένως η μπαταρία με γκάζι έχανε volt, πλέον έχω σταθερή, στο ρελαντί, παροχή 14.5 volt, ενώ με γκάζι μεταξύ 3.000-5.000 σαλ τα volts ανεβαίνουν στα 14.6-14.7.
Η ερώτησή μου είναι, αν τέτοια τάση πιθανώς μου "βράσει" την μπαταρία ή προξενήσει άλλη ζημία στα ηλεκτρικά της μοτό.

Ευχαριστώ,
Ε.
απο κορινθο ο ανορθωτης?
αναβεις φωτα συνεχεια να τραβαει ρευμα?πρεπει να καταναλωνεις ρευμα για να δουλευει σωστα..
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
απο κορινθο ο ανορθωτης?
αναβεις φωτα συνεχεια να τραβαει ρευμα?πρεπει να καταναλωνεις ρευμα για να δουλευει σωστα..
Ναί από Κόρινθο.
Οι τιμές που ανέφερα είναι με τα πάντα κλειστά, φώτα, φλάς.
 

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Δεν θα ελεγα οτι υπαρχει πρόβλημα.
Στο Άφρικα τουλάχιστον, 14.5V είναι ιδανικό σε 5.000rpm, χωρίς φώτα.
Πάνω απο 15V ανησυχείς.
(Υπερφόρτιση λόγω βλάβης ανορθωτή).
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ναί από Κόρινθο.
Οι τιμές που ανέφερα είναι με τα πάντα κλειστά, φώτα, φλάς.
Άναβε φώτα..η ενέργεια πρέπει να καταναλώνεται
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Ευχαριστώ πολυ!
Θα πρέπει να μετρήσω και με φώτα σε λειτουργία. Χαζομάρα που δεν το σκέφτηκα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ανορθωτή αυτό;
οχι μονο,οταν παραγεται μια ενεργεια,πρεπει καπου να διοχετευεται
 

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Γενικά, δεν ισχύει αυτό όμως γιατί ο ανορθωτής κάνει αυτή τη δουλεια, να ρυθμίζει πόση ενέργεια έρχεται από τα πηνία σε συνεχές ρεύμα. Αν δεν υπάρχει καθόλου (θεωρητικά) φορτίο, τα πηνία γυρίζουν αλλά χωρίς να διοχετεύουν ενέργεια. (Γι' αυτό σε ρώτησα μήπως ο συγκεκριμένος ανορθωτής έχει κάποια ιδιαιτερότητα).

Ίσως αυτό που λες, Μανώλη, να γινόταν στα προ δεκαετίας 60 οχήματα που λειτουργούσαν με δύναμους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γενικά, δεν ισχύει αυτό όμως γιατί ο ανορθωτής κάνει αυτή τη δουλεια, να ρυθμίζει πόση ενέργεια έρχεται από τα πηνία σε συνεχές ρεύμα. Αν δεν υπάρχει καθόλου (θεωρητικά) φορτίο, τα πηνία γυρίζουν αλλά χωρίς να διοχετεύουν ενέργεια. (Γι' αυτό σε ρώτησα μήπως ο συγκεκριμένος ανορθωτής έχει κάποια ιδιαιτερότητα).

Ίσως αυτό που λες, Μανώλη, να γινόταν στα προ δεκαετίας 60 οχήματα που λειτουργούσαν με δύναμους.
με οσους ηλεκτρολογους εχω κανει την κουβεντα,ολοι λενε αναβε τα φωτα
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
οχι μονο,οταν παραγεται μια ενεργεια,πρεπει καπου να διοχετευεται
με οσους ηλεκτρολογους εχω κανει την κουβεντα,ολοι λενε αναβε τα φωτα
Ο ανορθωτής + σταθεροποιητής τάσης έχει ψύκτρες για να απομακρύνεται η θερμότητα που παράγεται λόγω των απωλειών στη λειτουργία του, όχι γιατί πρέπει επίτηδες να "κάψει" ενέργεια. Επομένως και το συμπέρασμα ότι καλύτερα με τα φώτα ανοιχτά είναι λάθος.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
με οσους ηλεκτρολογους εχω κανει την κουβεντα,ολοι λενε αναβε τα φωτα
Αυτο ισχυει στους ανορθωτες βραχυκυκλωματος (shunt type) που εχουν τα περισοτερα μηχανακια και που τραβανε παντα φουλ ρευμα απο τα πηνια και οτι δεν καταναλωνεται γινεται θερμοτητα που απομακρυνεται απο τις ψυκτρες που εχει. Σ'αυτη την περιπτωση τα ανοιχτα φωτα συντελουν στο περισευει λιγοτερη ενεργεια για να γινει θερμοτητα και ο ανορθωτης δουλευει λιγοτερο "ζεστος", κατι που επιμηκυνει τη ζωη του.

Στους σειριακους ανορθωτες (series type - και νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι Ελληνικοι ειναι σειριακοι), ο ανορθωτης τραβαει απο τα πηνια μονο οσο ρευμα χρειαζεται να καταναλωθει και γι'αυτο δουλευει πιο "δροσερος". Σ'αυτη την περιπτωση τα αναμενα φωτα δεν εχουν καμια επιπτωση στον ανορθωτη, απλα τον κανουν να τραβαει λιγο περισοτερο ρευμα απο τα πηνια.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αυτο ισχυει στους ανορθωτες βραχυκυκλωματος (shunt type) που εχουν τα περισοτερα μηχανακια και που τραβανε παντα φουλ ρευμα απο τα πηνια και οτι δεν καταναλωνεται γινεται θερμοτητα που απομακρυνεται απο τις ψυκτρες που εχει. Σ'αυτη την περιπτωση τα ανοιχτα φωτα συντελουν στο περισευει λιγοτερη ενεργεια για να γινει θερμοτητα και ο ανορθωτης δουλευει λιγοτερο "ζεστος", κατι που επιμηκυνει τη ζωη του.

Στους σειριακους ανορθωτες (series type - και νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι Ελληνικοι ειναι σειριακοι), ο ανορθωτης τραβαει απο τα πηνια μονο οσο ρευμα χρειαζεται να καταναλωθει και γι'αυτο δουλευει πιο "δροσερος". Σ'αυτη την περιπτωση τα αναμενα φωτα δεν εχουν καμια επιπτωση στον ανορθωτη, απλα τον κανουν να τραβαει λιγο περισοτερο ρευμα απο τα πηνια.
Ακαδημαϊκή συζήτηση βέβαια για τα καινούρια που έχουν μονιμα ανοικτά..οπότε συνοψίζουμε με το τελευταίο ποστ του γιωργη
 
Top Bottom