XT660z - Ανάρτηση

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ok. Ελπίζω τίποτα σοβαρο..

Βασικά συμβαίνει το εξης :
Φαίνεται ότι η Yamaha σε κάποια μοντέλα μετά το 14 ορισμένα ανταλλακτικά αντί να έρχονται από την Paioli φαίνεται ότι έρχονται από την Kayaba.
Παράδειγμα :
Μοντέλο 2008 πιρούνι κωδικός 19 : 5VKF31810000 BOLT, HEXAGON SOCK (PAIOLI)
Μοντέλο 2015 πιρούνι κωδικός 12 : 3D8231810000, BOLT, HEXAGON SOCKET (KYB)

Η συγκεκριμένη βίδα όμως στο 2015 είναι Μ10 ενώ στο 2008 είναι μάλλον Μ12... Αυτό συμβαίνει και σε άλλα κομμάτια του πιρουνιού.
Άν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει μετρώντας την κεφαλή έστω της αλενόβιδας. To κεφάλι της M12 πρέπει να είναι ~18mm

Το κιτ του andreani έχει σπείρωμα για Μ12 μάλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ok. Ελπίζω τίποτα σοβαρο..

Βασικά συμβαίνει το εξης :
Φαίνεται ότι η Yamaha σε κάποια μοντέλα μετά το 14 ορισμένα ανταλλακτικά αντί να έρχονται από την Paioli φαίνεται ότι έρχονται από την Kayaba.
Παράδειγμα :
Μοντέλο 2008 πιρούνι κωδικός 19 : 5VKF31810000 BOLT, HEXAGON SOCK (PAIOLI)
Μοντέλο 2015 πιρούνι κωδικός 12 : 3D8231810000, BOLT, HEXAGON SOCKET (KYB)

Η συγκεκριμένη βίδα όμως στο 2015 είναι Μ10 ενώ στο 2008 είναι μάλλον Μ12... Αυτό συμβαίνει και σε άλλα κομμάτια του πιρουνιού.
Άν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει μετρώντας την κεφαλή έστω της αλενόβιδας. To κεφάλι της M12 πρέπει να είναι ~18mm

Το κιτ του andreani έχει σπείρωμα για Μ12 μάλλον...
Update : Οντως τελικα το 2015 εχει αλλη μποτα σε σχεση με του 2008 και άλλες βιδες. Ο OTR ειπε οτι έχουνε δει και κομματια kayaba ακομα και σε 2013 αλλα όχι τόσο συχνά. Στα 2015-2016 είναι μαλλον στανταρ.

Οπότε το κιτ του andreani δεν μπαίνει σε αυτα τα μοντέλα. Θέλει μετατροπή. :agr:

Επίσης η βίδα δεν ειναι Μ12... Ειναι κατι σε 7/16".
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Το μόνο που κατάφερα να μετρήσω ήταν διάμετρος της φωλιάς στο κάτω μέρος της μπότας, 20χιλ.
Τώρα τι βίδα, μήκος, σπείρωμα, δεν ξέρω..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το μόνο που κατάφερα να μετρήσω ήταν διάμετρος της φωλιάς στο κάτω μέρος της μπότας, 20χιλ.
Τώρα τι βίδα, μήκος, σπείρωμα, δεν ξέρω..
Συμφωνα με αυτο εδω : Fastenerdata - Metric Fine Thread 200 - Fastener Specifications
παιζει να ειναι Μ12 pitch 1.5 γιατι μετρησα ~10.3mm διαμετρο στο σπειρωμα του andreani...
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Εντυπώσεις από αναρτήσεις με YSS αμορτισέρ και βαλβίδες μπροστινού μαζί με τα ελατήρια Ohlins.
Επιτέλους είδα το φως το αληθινό!
Money well spent :ok:
Άλλαξε πολύ προς το καλύτερο, ειδικά το μπροστινό δεν το περίμενα ότι θα γινόταν τόσο διαφορετικό, τα ελατήρια υπήρχαν, όμως μαζί με τις βαλβίδες, το λάδι και τις ρυθμίσεις έγινε άλλο πιρούνι, διαβάζει αισθητά καλύτερα το τερέν της ειδικής Πάτημα Χαλανδρίου - κέντρο Αθήνας και Εξάρχεια - Μεταξουργείο!
Οκ δεν έγινε ,Showa USD 47mm όπως drz400sm & Crf450 αλλά πραγματικά άλλαξε.

Το πίσω αμορτισέρ πολύ ωραίο και αυτό, έχει και ρύθμιση για την επαναφορά, το νιώθεις ότι πατάει καλύτερα βρε παιδί μου!
Ο χρόνος θα δείξει.


Τις ρυθμίσεις τις έχει ο Νίκος/Ουζάκιας, οποίος φρόντισε για όλα αυτά στο συνεργείο - χειρουργείο του.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Καλημέρα φρέντσς, ορίστε!

Το αγαπητό αμορτισέρ:






Μια μικρή τροποποίηση θέλει το αμορτισέρ για να μπει, δεν είναι κάτι, γίνεται πολύ εύκολα εάν κάποιος έχει τον χώρο και μερικά εργαλεία για να χωρέσει σωστά στο xt660z.


Τα σωληνάκια υψηλής της Hel, αγορασμένα τον Δεκέμβριο του 2018 όταν είχε βγάλει προσφορά μόνο για αγορές την 1/12 όλα με μείον 45%, περίμεναν στωικά να μπουν όλον αυτόν τον καιρό.



Γάτε, τα καβαλέτα σου θυμίζουν κάτι..;
:p

Και μια γενική του προϊόντος




Πληροφορίες για τις αγαπητές YSS PD valves μπορούν να βρεθούν δυστυχώς ελάχιστες σε ένα φόρουμ εδώ και δυστυχώς πιο πολλές στην σελίδα YAMAHA XT660Z TENERE στο Facebook, το ίδιο και για το αμορτισέρ.
The Yamaha Tenere thread - Page 34 - Adventure Bike Rider Forum

The Yamaha Tenere thread - Page 27 - Adventure Bike Rider Forum

Είναι ένας πολύ καλός κύριος ο Russell ο οποίος ασχολείται αρκετά με το θέμα ανάρτηση στο xt660z και ευτυχώς για όλους τους συναδέλφους Τενερέδες μοιράζεται τις γνώσεις του απλόχερα :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τώρα μάλιστα.
Τούμπανη η Τενερούκλα.
ΚαλοΤάξιδη ξανά ,Βασίλη.


ΥΓ: Σαφώς κ μου θυμίζουν κάτι τα καβαλέτα. (Shiver750)
..... Την ίδια μόντα που χα κάνει κ στη δικιά μου.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ευχαριστώ!!!

Αν και χαραμίζεται πλέον μόνο στο άχαρο σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι..
Που θα πάει όμως θα ξανά βγώ με την κυρά κάποια στιγμή..!


Σαφώς κ μου θυμίζουν κάτι τα καβαλέτα. (Shiver750)
..... Την ίδια μόντα που χα κάνει κ στη δικιά μου.
Αυτά που είχες στην δικιά σου είναι :ok:
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ευχαριστώ!!!

Αν και χαραμίζεται πλέον μόνο στο άχαρο σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι..
Που θα πάει όμως θα ξανά βγώ με την κυρά κάποια στιγμή..!



Αυτά που είχες στην δικιά σου είναι :ok:
οι YSS εχουν παντως πολυ καλες κριτικες σε σουπερ τιμες. Εχω διαβασει (αλλα δεν ξερω αν ισχυει) οτι εχουν προσλαβει μηχανικους της WP, οποτε υπαρχει αρκετη τεχνογνωσια. Οι αναρτησεις δε χαραμιζονται ποτε, την ποιοτητα κυλισης την βιωνεις στο καθε μετρο που διανυεις με τη μοτο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οι YSS εχουν παντως πολυ καλες κριτικες σε σουπερ τιμες. Εχω διαβασει (αλλα δεν ξερω αν ισχυει) οτι εχουν προσλαβει μηχανικους της WP, οποτε υπαρχει αρκετη τεχνογνωσια. Οι αναρτησεις δε χαραμιζονται ποτε, την ποιοτητα κυλισης την βιωνεις στο καθε μετρο που διανυεις με τη μοτο.
Έχω ακούσει ακριβώς τα αντίθετα, οπότε ρίξε ινφο, γιατί είμαι σε αναζήτηση πίσω ανάρτησης και όντως έχουν πολύ καλές τιμες
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έχω ακούσει ακριβώς τα αντίθετα, οπότε ρίξε ινφο, γιατί είμαι σε αναζήτηση πίσω ανάρτησης και όντως έχουν πολύ καλές τιμες
Τι ινφο θες?

Γενικα ξερω κοσμο που ηταν πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα. Βεβαια πρεπει να διαλεξεις προσεκτικα την αναρτηση, δηλαδη να εχει και σωστο ελατηριο για το βαρος σου, και μετα να τη φερεις εκει που πρεπει με τις ρυθμισεις. Τα περισσοτερα μαγαζια μια περιοδο που κοιτουσα παντως εδιναν ερωτηματολογιο για βαρος αναβατη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι ινφο θες?

Γενικα ξερω κοσμο που ηταν πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα. Βεβαια πρεπει να διαλεξεις προσεκτικα την αναρτηση, δηλαδη να εχει και σωστο ελατηριο για το βαρος σου, και μετα να τη φερεις εκει που πρεπει με τις ρυθμισεις. Τα περισσοτερα μαγαζια μια περιοδο που κοιτουσα παντως εδιναν ερωτηματολογιο για βαρος αναβατη.
Που βρήκες καλές κριτικές εννοώ.
Εννοείτε ότι ψωνίζεις με το βάρος σου καινούργια αναρτηση
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Που βρήκες καλές κριτικές εννοώ.
Εννοείτε ότι ψωνίζεις με το βάρος σου καινούργια αναρτηση
δεν εχω βρει καποιο μερος με reviews, αν αυτο ρωτας, αλλα ξερω κοσμο που πηρε και δε το μετανιωσε. Επισης λιγο αν ψαξεις online, οι περισσοτεροι ειναι ικανοποιημενοι.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Η YSS έχει σίγουρα κάποια σχέση με την WP, είναι σαν η θυγατρική της στην Ασία - κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει γνωστός αναρτησάς πριν χρόνια.
Επίσης τα σώματα των αμορτισέρ τους μοιάζουν διαολεμένα πολύ.

Έριξα διάβασμα πριν προχωρήσω στο αμορτισέρ, δυστυχώς επειδή τα xt660R/X/Z δεν πήγαν ποτέ Αμερική δεν βρήκα και για αυτό το θέμα πολλές πληροφορίες παρά μόνο ελάχιστες, ειδικότερα όσον αφορά προϊόντα της YSS (αμορτισέρ, βαλβίδες μπροστινού) σε xt660Z.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η YSS έχει σίγουρα κάποια σχέση με την WP, είναι σαν η θυγατρική της στην Ασία - κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει γνωστός αναρτησάς πριν χρόνια.
Επίσης τα σώματα των αμορτισέρ τους μοιάζουν διαολεμένα πολύ.

Έριξα διάβασμα πριν προχωρήσω στο αμορτισέρ, δυστυχώς επειδή τα xt660R/X/Z δεν πήγαν ποτέ Αμερική δεν βρήκα και για αυτό το θέμα πολλές πληροφορίες παρά μόνο ελάχιστες, ειδικότερα όσον αφορά προϊόντα της YSS (αμορτισέρ, βαλβίδες μπροστινού) σε xt660Z.
Ο διευθυντης r&d της yss στην ευρωπη δούλευε το 80 για την wp. Νομίζω εκεi σταματάει και η σχεση της yss με την wp.

Το παραπάνω δεν είναι σχόλιο για την ποιότητα των προϊόντων της yss. Είναι απλά για να ξεκαθαρίσει λίγο ο μύθος και η ταυτιση της wp με την αυθεντία στις αναρτήσεις.
 
Top Bottom