XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημέρα στην ομάδα, είμαι στην διαδικασία να αλλάξω τα μπροστινά ελατήρια. Η μηχανή είναι στο συνεργείο και η επιλογή μου ήταν τα ελατήρια της hyperpro.
Η ερώτηση είναι πως ο μάστορας μου λέει να βάλουμε τους αποστάτες που είχαν τα μαμά ελατήρια ενώ εγώ έχω διαβάσει ότι μπαίνουν χωρίς αποστάτες τα συγκεκριμένα. (Το manual είναι γενικό και δεν αναγράφει κάτι τέτοιο)
Τι να κάνω ??? Έχει κάνει κάνεις την ίδια διαδικασία με τα συγκεκριμένα ελατήρια??

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ότι λέει η Hyperpro.
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Γεια σας παιδιά. Ήρθε η ώρα να αλλάξω πίσω ανάρτηση. Η υπάρχουσα είναι επισκευασμένη μαμά, με ελατήριο ολινς. Αλλά χάνει λάδια έντονα. Η πρόταση του μάστορα είναι ολινς με 640€. Πιστεύετε ότι είναι καλή λύση; Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Γεια σας παιδιά. Ήρθε η ώρα να αλλάξω πίσω ανάρτηση. Η υπάρχουσα είναι επισκευασμένη μαμά, με ελατήριο ολινς. Αλλά χάνει λάδια έντονα. Η πρόταση του μάστορα είναι ολινς με 640€. Πιστεύετε ότι είναι καλή λύση; Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ.
Όσο δούλευε,η συμπεριφορά της πως ήταν σε σχέση με το εργοστασιακό;
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Παρα παρα πολύ καλύτερη. Αλλά ας σημειωθεί ότι εγώ πήγα μέχρι τα 90.000 χωρίς να πειράξω τίποτα σε ανάρτηση. Με πολλά ταξίδια, αρκετό χωμα κλπ. Δεν ξέρω αν βοηθάω. (Τώρα είμαι πια στα 130.000)
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πέρα από την ohlins υπάρχουν πολλές εταιρείες πιο προσιτές που θα δουλέψουν καλύτερα από την μαμά.
Εγώ ας πούμε θα κοίταζα σε hyperpro,nitron,wilbers.
Υπάρχουν και πιο οικονομικές αλλά δεν ξέρω το ποσό καλές είναι πχ yss
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πέρα από την ohlins υπάρχουν πολλές εταιρείες πιο προσιτές που θα δουλέψουν καλύτερα από την μαμά.
Εγώ ας πούμε θα κοίταζα σε hyperpro,nitron,wilbers.
Υπάρχουν και πιο οικονομικές αλλά δεν ξέρω το ποσό καλές είναι πχ yss
Nitron ή YSS είχε ο el-Gatto στο δικό του νομίζω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα από την ohlins υπάρχουν πολλές εταιρείες πιο προσιτές που θα δουλέψουν καλύτερα από την μαμά.
Εγώ ας πούμε θα κοίταζα σε hyperpro,nitron,wilbers.
Υπάρχουν και πιο οικονομικές αλλά δεν ξέρω το ποσό καλές είναι πχ yss
Ιεροσυλία.....μετά την ολινς υπάρχουν απλά αμορτισερ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Nitron ή YSS είχε ο el-Gatto στο δικό του νομίζω...
Τιμια για την τιμή του η yss, η οποία τα τελευταία χρόνια έχει κάνει βήματα μπροστά.
Να τα λέμε και αυτά
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γεια σας παιδιά. Ήρθε η ώρα να αλλάξω πίσω ανάρτηση. Η υπάρχουσα είναι επισκευασμένη μαμά, με ελατήριο ολινς. Αλλά χάνει λάδια έντονα. Η πρόταση του μάστορα είναι ολινς με 640€. Πιστεύετε ότι είναι καλή λύση; Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ.
Ποιo μοντέλο Ohlins?
Πέρα από την ohlins υπάρχουν πολλές εταιρείες πιο προσιτές που θα δουλέψουν καλύτερα από την μαμά.
Εγώ ας πούμε θα κοίταζα σε hyperpro,nitron,wilbers.
Υπάρχουν και πιο οικονομικές αλλά δεν ξέρω το ποσό καλές είναι πχ yss
Οι τιμές ανάμεσα στις εταιρίες για παρεμφερή μοντέλα είναι ίδιες. Πχ wilbers type 641, ohlins stx46 adv, tfx 141 advanced έχουν όλα τιμή γύρω στα ~800+-50ε.
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω μοντέλο. Πήρα με τον μάστορα στην εταιρεία, είπαμε τι μηχανή έχουμε και είπαν 640.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Παρα παρα πολύ καλύτερη. Αλλά ας σημειωθεί ότι εγώ πήγα μέχρι τα 90.000 χωρίς να πειράξω τίποτα σε ανάρτηση. Με πολλά ταξίδια, αρκετό χωμα κλπ. Δεν ξέρω αν βοηθάω. (Τώρα είμαι πια στα 130.000)
Καλά τέτοιος είμαι κ εγώ.
Γιατί σκεφτόμουν την αλλαγή ελατηριου σαν πιο οικονομική λύση και ψιλοβελτιωση.
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
11DF21230000
931062201900
Γεια σας παιδιά. Καλή χρόνια σε όλες και όλους. Ψάχνω αυτούς τους δυο κωδικούς. Από δυο φορές το καθένα θα τα ήθελα. Είναι οι πυροι και κάτι τσιμούχες στο ψαλίδι ( αν δεν κάνω λάθος). Ξέρει κανεις τίποτα; Φαίνεται να είναι δυσεύρετα. Ευχαριστώ πολύ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
11DF21230000
931062201900
Γεια σας παιδιά. Καλή χρόνια σε όλες και όλους. Ψάχνω αυτούς τους δυο κωδικούς. Από δυο φορές το καθένα θα τα ήθελα. Είναι οι πυροι και κάτι τσιμούχες στο ψαλίδι ( αν δεν κάνω λάθος). Ξέρει κανεις τίποτα; Φαίνεται να είναι δυσεύρετα. Ευχαριστώ πολύ.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση google μου τα έβγαλε πάνω-πάνω και τα δυο ετοιμοπαράδοτα στο GOPARTS



Σε Yamaha έχεις πάει και σου είπαν ότι δε μπορούν να τα φέρουν ούτε με αεροπορική;
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δε θέλω να ξαναμπλεξω με αυτούς τους Ολλανδούς. Όλα διαθεσιμα τα παρουσιάζουν, παίρνουν τα λεφτά και μετά βλέπουμε. Το μετά μπορεί να είναι και μήνες. Και δεν υπάρχει επικοινωνία. Η γιαμαχα λέει έχει καταργηθεί και να δούμε Ιαπωνία κλπ κλπ.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Επειδή από τους κωδικούς,καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι από τα ρουλεμάν και τα αξονακια του μοχλικου και του ψαλιδιού.
Αν πρόκειται όντως για αυτά μη χανεις χρόνο και πεδευεσαι τσάμπα και πάρε το σετακι από το OTR μόλις ανοίξουν μετά τις γιορτές.
Η yamaha δυστυχώς τα δίνει τραγικά πανάκριβα
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
11DF21230000
931062201900
Τον δεύτερο κωδικό τον έχει ο otr σε ένα κιτ επισκευής μαζί με τα ρουλεμαν του ψαλιδιού

 

Dimitris_Fragkias

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Yamaha Tenere 660z
Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω να είστε όλοι καλά :) . Πρόσφατα αγόρασα την πρώτη μου μοτ/κα. Ένα Yamaha Tenere 660. Το μηχάκι έχει σχετικά λίγα χιλιόμετρα (56.500 χλμ) αλλά είναι ταλαιπορημένο, οπότε έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας. Κυρίως για το αν αξίζει να γίνουν αυτά που περιγράφω πιο κάτω και σε ποιο μέρος μπορώ να τα κάνω.

Αρχικά επίσκεψη στο συνεργείο για ενα καλό σερβισ και τσεκάρισμα. Και αν είναι εφικτό ένα καλό σετάρισμα ώστε να είναι όσο γίνεται πιο απαλή. Για την ώρα έχουμε τριξίματα στη μάσκα ενώ οι ταχύτητες δεν μπαίνουν και τόσο εύκολα. Μου έχουν συστήσει τον Δημήτρη Χελιώτη και σκέφτομαι να το πάω εκεί. Αφού βεβαιωθούμε ότι είμαστε καλά μηχανικά θέλω να προχωρήσω με τα παρακάτω

  1. Λύσιμο πλαστικών, καλό καθάρισμα απο μέσα, και βγάλσιμο σκουριάς όπου υπάρχει και μπορεί να βγει (πχ ακτίνες και λαιμοί). Υπάρχει κάποιο μέρος όπου να κάνουν τέτοιες δουλειές?
  2. Βίδες και σπειρώματα. Πολλές απ τις βίδες είναι γεμάτες άλατα και καποιες και σκουριά. Τα σπειρώματα υποψιάζομαι οτι είναι επίσης ταλαιπωρημένα. Για εδώ σκέφτομαι ότι απλά αλλάζω βίδες ή τις πετάω σε κανένα κουβαδάκι με αντισκουριακό για να φρεσκαριστoυν λίγο.
  3. Αλλαγή σπασμένης ζελατίνας (Έψαξα για μεταχειρισμένη αλλά δεν κυκλοφορεί τίποτα. Επομένως, σκέφτομαι μια της givi που κυκλοφορεί στην αγορά)
  4. Προσθήκη handguards. Απ ότι βλέπω παίζουν πολύ οι acerbis και οι barkbasters.(θα πρέπει να είναι συμβατές με το τιμόνι και τη ζελατίνα)
  5. Αλλαγή σπασμένης μανέτας φρένου και συμπλέκτη. Οι μανέτες θα πρέπει να είναι συμβατές με τις χούφτες
  6. Για την ουρά, ψάχνω σίδερα για σαμάρια. Όπως αυτά που φοράει ο φίλος εδώ
  7. Ευχαριστώ πολύ!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αλλαγή σπασμένης ζελατίνας (Έψαξα για μεταχειρισμένη αλλά δεν κυκλοφορεί τίποτα. Επομένως, σκέφτομαι μια της givi που κυκλοφορεί στην αγορά)
Για ζελατίνα κοίτα και για καινούργια από την γιαμάχα, όσο μεγαλύτερη θα είναι στο ύψος η όποια αφτερμάρκετ ζελατίνα θα είναι και λίγο πιο πλατιά οπότε θα σου κάνει θέματα στην δύσκολη εξίσωση χούφτες - ζελατίνα - μανέτες.

Προσθήκη handguards. Απ ότι βλέπω παίζουν πολύ οι acerbis και οι barkbasters.(θα πρέπει να είναι συμβατές με το τιμόνι και τη ζελατίνα)
Οτι σου έγραψα πιο πάνω, απλά πρόσεχε να πάρεις τις σωστές ανάλογα την διάμετρο του τιμονιού σου.

Αλλαγή σπασμένης μανέτας φρένου και συμπλέκτη. Οι μανέτες θα πρέπει να είναι συμβατές με τις χούφτες
Με τις μαμά χούφτες δύσκολα τα πράγματα, αρκετοί όπως και εγώ πήραμε τις κοντές μανέτες από eBay ή AliExpress, Κινέζες κατευθείαν από τα βάθη της Γουχάαν!


Για την ουρά, ψάχνω σίδερα για σαμάρια. Όπως αυτά που φοράει ο φίλος εδώ
Δύσκολα τα πράγματα..
Αυτά τα κάγκελα είναι της μαμάς γιαμάχα και τα έδινε για το σετ με τις πλαϊνές βαλίτσες της, κάτι σαν €200 είχαν όταν κοίταζα να τα βρω.
Με πολύ μεγάλη υπομονή και ψάξιμο τα βρήκα μεταχειρισμένα και τα πήρα δίχως να αφήσω πολύτιμο χρόνο να χαθεί.
 
Top Bottom