XT660Z Tenere

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Καλησπέρα,

Μήπως έχει βάλει κανένας Σωληνάκια υψηλής πίεσης στα μπροστινά φρένα;
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Καλησπέρα,

Μήπως έχει βάλει κανένας Σωληνάκια υψηλής πίεσης στα μπροστινά φρένα;
Ναι, της Hel, τα είχα βρει σε τρελή προσφορά τον Δεκέμβριο του 2018 με μείον 45% από την Hel Αγγλίας
 

Kas91

Μέλος
Όνομα
Σιμος
Μοτό
Honda Innova 125
Επίσης, είδα αυτέςτις χούφτες

Προστασία χεριών Acerbis X-Factory _22397.239 άσπρο-κόκκινο - Moto Market - Online Κατάστημα για τον Αναβάτη και τη Μοτοσικλέτα

σε ΚΤΜ 890R adv και μου φάνηκαν πολύ στιβαρές. Τις έχει βάλει κανένας στο τενεκέ;
Υπάρχει θεμα με ντίζες κτλ.
Κραδασμοί μετά την αφαίρεση των μαμά αντιβάρων;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για τις χούφτες κανείς ?
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
για τα μαμα αντιβαρα που τα εχω αφαιρεσει,εγω δεν καταλαβα καποια ενοχληση..δεν ασχοληθηκα καν.
εβαλα τα αλλα που εδινε η τουρατεκ με τις χουφτες της που ηταν το 1/4 του βαρους και του μεγεθους των οεμ.
για τις χουφτες τωρα,αν δεν εχει βαλει κανεις ακριβως τις ιδιες με το ιδιο set up σε τιμονι και καβαλετα,δε μπορει να ξερει τι και πως.
μονο με δοκιμη στη μηχανη πανω δυστυχως.
 

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Ναι, της Hel, τα είχα βρει σε τρελή προσφορά τον Δεκέμβριο του 2018 με μείον 45% από την Hel Αγγλίας
Α ωραία ευχαριστώ.
Είδες σημαντική διαφορά στην απόδοση?
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Α ωραία ευχαριστώ.
Είδες σημαντική διαφορά στην απόδοση?
Όχι κάτι εξωπραγματικό θα έλεγα, τα έχω επάνω 2 χρόνια οπότε δεν θυμάμαι αν είχε κάποια διαφορά με τα παλιά...

Σημαντικό.
Τα πιο πολλά σωληνάκια άφτερ για μπροστά έρχονται σε δύο τεμάχια, δεν είναι όπως τα μαμά που φεύγει από την τρόμπα 1 και μετά πάει σε διακλάδωση και γίνονται 2.

 
Τελευταία επεξεργασία:

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Για τις χούφτες κανείς ?
Barkbusters τα φέρνει ο Γεωργόπουλος. Εφαρμόζουν τέλεια και είναι τα καλύτερα από άποψη προστασίας.
Απλώς ανεβαίνεις οικονομικά πχ τα Αντιβάρα είναι έξτρα. Χωρίς αυτά έχει δόνηση το τιμόνι αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου. Ξέρω άλλους που χωρίς αυτά δεν αντέχουν ούτε μισό χιλιόμετρο .
 

ilias991

Μέλος
Όνομα
Ηλίας
Μοτό
yamaha xtz tenere 660
;Καμία γνώμη για μπροστά ελατήρια και πίσω ανάρτηση. Η πίσω τρίζει σαν κρεβάτι του 1960 και δεν νομίζω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με ανακατασκευή. Υπάρχει κάποιο thread που να τα έχει μαζεμένα και να εξηγεί τις λειτουργίες της πίσω ανάρτησης για κάποιον που δεν ξέρει και πολλά όπως εγώ. Γιατί χρειάζομαι υδραυλική προφορτηση για παράδειγμα; Τι είναι γραμμικό και τι προοδευτικό ελατήριο; Κτλ κτλ.

Χρήση ελαφρή βατό χώμα. Ταξίδι μόνος, διπλός τριβαλιτσος. Βάρος 65κιλα.50 η σύντροφος
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
;Καμία γνώμη για μπροστά ελατήρια και πίσω ανάρτηση. Η πίσω τρίζει σαν κρεβάτι του 1960 και δεν νομίζω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με ανακατασκευή. Υπάρχει κάποιο thread που να τα έχει μαζεμένα και να εξηγεί τις λειτουργίες της πίσω ανάρτησης για κάποιον που δεν ξέρει και πολλά όπως εγώ. Γιατί χρειάζομαι υδραυλική προφορτηση για παράδειγμα; Τι είναι γραμμικό και τι προοδευτικό ελατήριο; Κτλ κτλ.

Χρήση ελαφρή βατό χώμα. Ταξίδι μόνος, διπλός τριβαλιτσος. Βάρος 65κιλα.50 η σύντροφος
Αναρτήσεις (Απλά πράγματα...) !!!
Απο αλλο φορουμ βεβαια αλλα τα λεει απλα και κατανοητα!

Το τριξιμο της αναρτησης ειναι κατι συνηθες και προκειτε για κατι "φυσιολογικο" οποτε δεν ειναι λογος αντικαταστασης ΑΝ προερχεται απο την τριβη του ελατηριου πανω στην εδραση του αμορτισερ
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
;Καμία γνώμη για μπροστά ελατήρια και πίσω ανάρτηση. Η πίσω τρίζει σαν κρεβάτι του 1960 και δεν νομίζω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με ανακατασκευή. Υπάρχει κάποιο thread που να τα έχει μαζεμένα και να εξηγεί τις λειτουργίες της πίσω ανάρτησης για κάποιον που δεν ξέρει και πολλά όπως εγώ. Γιατί χρειάζομαι υδραυλική προφορτηση για παράδειγμα; Τι είναι γραμμικό και τι προοδευτικό ελατήριο; Κτλ κτλ.

Χρήση ελαφρή βατό χώμα. Ταξίδι μόνος, διπλός τριβαλιτσος. Βάρος 65κιλα.50 η σύντροφος
Εμένα η wp που έχω πίσω ετριζε ήταν τα ρουλεμάν και με 35 ευρώ καθάρισα
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Εν όψη της ερχόμενης εξόρμησης με διανυκτέρευση,έπρεπε να λύσω το πρόβλημα των μπαγκαζιων και του φορτωματος και να αποφύγω το καραγκιόζ μπερντε και την τσιγγάνα καρδιά προτέρων εξορμησεων.
Έχω μεγάλη σκαρα πίσω και μεγάλο σάκο 60αρι που τα παίρνει όλα μέσα,αλλά δε μου αρέσει στην οδήγηση.
ανεβάζει ακόμα πιο ψηλά το κέντρο βάρους.
Ένας καλός φίλος μου χάρισε κάτι σαμαρια givi αχρησιμοποίητα,και τα είχα τόσο καιρό καθοταν Ε και λέω ήρθε η ώρα.
Το τενερε με τα πίσω μαμα κάγκελα έχει μια πόλυ καλή βάση για πατέντες μιας και οι κλασσικές βάσεις με το τελάρο-πλαίσιο δε μου άρεσαν καθόλου.
Έτσι ψάχνοντας στα σκραπ μου βρήκα αυτά που χρειαζομουν.
Η κατασκευή ήταν αρκετά εύκολη αν έχεις τα εργαλεία,σχετικά άπλη,μπαινοβγαιβει εύκολα,ειναι πολύ σταθερή δε νιώθει,ζυγιζει 1.7 κιλα περίπου και τα δύο μαζί και το κυριότερο μου στοίχισε μόνο ένα μαβρο σπρεητ.
Έχω δει παρόμοια για το τ7 πχ η το 890 να παίζουν από 180 μέχρι 350ε.

Η πλάκα ειναι από 1.5mm la marina μαύρη,αποστάτης για το offset 30mm,λαμακι 4mm για την κάτω βάση που θα τρώει το ζόρι και 4 πιαστρακια σωληνώσεων με λάστιχο 18mm.
Λάστιχο έβαλα και στην κάτω βάση και δεν έχει καθόλου κραδασμούς η συντονισμο.
Γίνεται και χωρίς ηλεκτροκολληση να ειναι ολο βιδωτο άλλα πιστεύω θα χάσει κάποια απ την ακαμψία που έχει τώρα.
Έγιναν τρύπες για αλαφρωμα όσο γίνεται,για το ματι άλλα και για να προσαρμοζω απάνω πράγματα.
Περαστικε όλη η κατασκευή με ένα στρώμα παχιο σασικοτ,τριφτικε και φινιριστικε με μαβρο ματ σπρεητ πολυτελείας.
Προσεχώς θα δοκιμαστεί στην πράξη και βλέποντας.
Είναι αρκετά εύκολο να του γίνουν οποιεσδήποτε αλλαγές και προσαρμογές χρειαστεί.
Από αλουμίνιο πχ 4mm θα ήταν και πιο μπάνικο,άλλα ήθελε αλουμινοκολληση μετά και δεν διέθετα.
Αυτά.
Σας ζαλισα, νιώθω πολύ δικαιωμένος και χαρούμενος με το αποτέλεσμα.


Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πολύ όμορφα στο μάτι πράγματι και λογικά θα σε βολέψουν μια χαρά. Αυτό που με φοβίζει σε αυτές τις λαμαρίνες είναι ότι χωρίς τα σαμάρια ,γίνονται λεπίδες....
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Πολύ όμορφα στο μάτι πράγματι και λογικά θα σε βολέψουν μια χαρά. Αυτό που με φοβίζει σε αυτές τις λαμαρίνες είναι ότι χωρίς τα σαμάρια ,γίνονται λεπίδες....
Ειναι γενικά τροχισμενες γύρω γύρω,δεν εξέχουν καθόλου,και σκέφτηκα να τους περάσω και ένα λαστιχάκι περιμετρικά.
Επίσης δεν θα είναι πάνω στη μηχανή χωρίς τα σαμαρια.
Σκεφτηκα να τις βάλω και με πεταλούδες με γκροβερ για να αφαιρούνται και χωρίς εργαλεία,αλλά προς το πάρων παξιμαδακια ασφάλειας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ειναι γενικά τροχισμενες γύρω γύρω,δεν εξέχουν καθόλου,και σκέφτηκα να τους περάσω και ένα λαστιχάκι περιμετρικά.
Επίσης δεν θα είναι πάνω στη μηχανή χωρίς τα σαμαρια.
Σκεφτηκα να τις βάλω και με πεταλούδες με γκροβερ για να αφαιρούνται και χωρίς εργαλεία,αλλά προς το πάρων παξιμαδακια ασφάλειας.
Ωραίος Μητσάρα...!
Να πω ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και πλαστική πλάκα κοπής που θα ήταν πολύ πιο ανθεκτική από τη λαμαρίνα... ;)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ωραίος Μητσάρα...!
Να πω ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και πλαστική πλάκα κοπής που θα ήταν πολύ πιο ανθεκτική από τη λαμαρίνα... ;)
Το σκέφτηκα και αυτό άλλα ήθελε και τον αποστατη από κάτω και μπερδεύονταν λίγο το πράγμα στην εκτέλεση.
Εκτός αν έφτιαχνα μεταλλικό πλαισιακι και πάνω εκεί την πλάκα κοπής.
Αλλά γενικά δεν θα πολυσκοτιστω.
Άντε να ξαναμπεί του χρόνου τώρα πάλι πάνω.
 

mavro provato

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Tenere 660
Καλησπέρα φίλε μου. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο,(χρωματικά) εδώ και κανά τρίμηνο. Σκέφτομαι κι εγώ το βάψιμο τον γκρί πλαστικών γιατί είναι άθλια, αλλά.ε αποτρέπουν. Έχεις εμπειρία απο το αποτέλεσμα; Υπάρχει ξεφλούδισμα με τον καιρό;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μια παρατηρηση μονο Μητσάρας
Τσεκαρε μονο μην τυχον εχεις κανα θεμα με την θερμοτητα που βγαζουν οι εξατμισεις και οι λαιμοι εκει στο τελειωμα τους μπας και μετα απο καποια ωρα πυρωνουν την λαμαρινα και ως εκ τουτου εχουν θεμα τα σαμαρια
 
Top Bottom