XT660Z Tenere

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
mavro provato Εγώ τα έβαψα σε φανοποιο.
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Ούτε θυμάμαι από ποτέ.
Αν γίνει καλή δουλειά κρατάνε.
Εκτός αν φάνε τσαμπουκά σε πτώση πχ οπου και όπως είναι λογικό θα σπάσει το χρωμα
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Μια παρατηρηση μονο Μητσάρας
Τσεκαρε μονο μην τυχον εχεις κανα θεμα με την θερμοτητα που βγαζουν οι εξατμισεις και οι λαιμοι εκει στο τελειωμα τους μπας και μετα απο καποια ωρα πυρωνουν την λαμαρινα και ως εκ τουτου εχουν θεμα τα σαμαρια
Μπα όχι Ούτε καν.
Πέρα από την απόσταση που έχουν,γενικά δεν ανεβάζουν θερμοκρασία.
Δεν υπάρχει και καταλύτης πλέον.
Δλδ τις ακουμπάς και με το χέρι ακόμα και μετά από χρηση
 

Dimitris_Fragkias

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Yamaha Tenere 660z
Καλησπέρα φίλε μου. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο,(χρωματικά) εδώ και κανά τρίμηνο. Σκέφτομαι κι εγώ το βάψιμο τον γκρί πλαστικών γιατί είναι άθλια, αλλά.ε αποτρέπουν. Έχεις εμπειρία απο το αποτέλεσμα; Υπάρχει ξεφλούδισμα με τον καιρό;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρα! Έχω και εγώ το άσπρο εδώ και 8 μήνες. Όταν πήρα τα πλαστικά, ειδικά τα πίσω ήταν σε μαύρο χάλι. Όσους επαγγελματίες ρώτησα με απέτρεψαν να ασχοληθώ. Παρ όλα αυτά, κάποιοι φίλοι ερασιτέχνες με βοήθησαν και με τρύψημο, καθαράρισμα και απλό σπέρι αφής έγιναν σαν καινούρια. Βγαίνουν πολύ εύκολα και η βαφή με το σπρέι δεν κοστίζει τίποτα. Αρκεί να τα έχει τρύψει όπου χρειάζεται και να ειναι καθαρά. Επίσης, εγώ τα χρησιμοποίησα μαύρο σπρέι. Δεν ξέρω τι απότελεσμα θα έχεις με το άσπρο.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Το μαύρο είναι το πιο σεηφ.
Καλο τρίψιμο και bumper spray μετα και θα κρατήσουν.
Και όποτε χρειαστεί το ξαναπερνας.
 

Dimitris_Fragkias

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Yamaha Tenere 660z
Παιδιά καλησπέρα! Mε ανησυχεί λίγο το θέμα των κραδασμών. Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους τρίζει η μάσκα και η ζελατίνη. Ομως τελευταία αισθάνομαι τους κραδασμούς στο τιμόνι. Συντονίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές, πχ 1η 3-4 χιλιάδες στροφές, και φέρνει τους κραδασμούς στο τιμόμι. Και ο θόρυβος απ τα πλαστικά στη μάσκα ειναι εξήσου απελπιστικός. Που πίστευεται οφείλεται και πως μπορεί να βελτιωθεί?
Ευχαριστώ!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Παιδιά καλησπέρα! Mε ανησυχεί λίγο το θέμα των κραδασμών. Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους τρίζει η μάσκα και η ζελατίνη. Ομως τελευταία αισθάνομαι τους κραδασμούς στο τιμόνι. Συντονίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές, πχ 1η 3-4 χιλιάδες στροφές, και φέρνει τους κραδασμούς στο τιμόμι. Και ο θόρυβος απ τα πλαστικά στη μάσκα ειναι εξήσου απελπιστικός. Που πίστευεται οφείλεται και πως μπορεί να βελτιωθεί?
Ευχαριστώ!
Έχεις το νου σου για μια ροδέλα που φαγωνετε κάπου μέσα στο μοτέρ ...δεν θυμάμαι που ακριβώς δένει αλλά την έχω αλλάξει δύο φορές στα 89000 χλμ και βλέπω διάφορα οποτε γίνετε η αλλαγή....κόστος ροδέλα 3.00 ευρώ εργασία ανεκτίμητη χαχαχα




Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Με απόλυτη επιτυχία πέρασαν το τεστ οι diy βάσεις σαμαριων που έφτιαξα.
Τα σαμαρια βέβαια όπως ήταν Αναμενόμενο δε το χάρηκαν και πολύ.
Πιστεύω κάνα δυο τρεις χωματινες έχουν ακομα Αντοχή λόγω κατασκευής.
Είναι υφασμάτινα.
Οπότε σιγά σιγά πρέπει να έτοιμαζομαι για κάτι πίο μάχιμο και ανθεκτικό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

mavro provato

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Tenere 660
Είναι υφασμάτινα.
Οπότε σιγά σιγά πρέπει να έτοιμαζομαι για κάτι πίο μάχιμο και ανθεκτικό.
Σε σαμάρια εννοείς;

Επειδή θέλω ν ασχοληθώ πρώτη φορά κι εγώ, θέλω να μάθω από εμπειρίες. Τι άλλο απο υφασμάτινα υπάρχει για enduro;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τα υφασμάτινα έτσι όπως τα είδα θα ανοίξουν στις ράφες.ηδη τσιτωσαν απ το κοπανημα.
Θελει τα άλλα μωρέ δε ξέρω το υλικό πως το λένε.
Που είναι πλαστικοποιημενα,αδιάβροχα,με θερμοκολλησεις και ιμάντες για πιο hardcore καταστάσεις.
 

mavro provato

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Tenere 660
Τα υφασμάτινα έτσι όπως τα είδα θα ανοίξουν στις ράφες.ηδη τσιτωσαν απ το κοπανημα.
Θελει τα άλλα μωρέ δε ξέρω το υλικό πως το λένε.
Που είναι πλαστικοποιημενα,αδιάβροχα,με θερμοκολλησεις και ιμάντες για πιο hardcore καταστάσεις.
Εγώ βλέπω εντουρακια χωρίς κάγκελα και το σκεφτόμουν αλλά με αποτρέπουν. Εσένα ήταν δεμένα στις βάσεις σου και μιλάς για κοπανημα; Τόσο δύσκολο είναι πια; Δεν μπορώ να φανταστώ

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Δε ξερω
Εγώ βλέπω εντουρακια χωρίς κάγκελα και το σκεφτόμουν αλλά με αποτρέπουν. Εσένα ήταν δεμένα στις βάσεις σου και μιλάς για κοπανημα; Τόσο δύσκολο είναι πια; Δεν μπορώ να φανταστώ

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε.ξερω τι κάνουν στα εντουρακια.
Θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεμένα πάνω κάτω.
Για χώμα μιλώντας πάντα.
Σκέψου να έχεις μια αστοχία,να κοπεί ένας ιμάντας,να ανοίξει μια ραφη και να στο μαγκωσει ο πίσω τροχός.
Χωρίς βάσεις δεν γίνεται.
Μόνο σάκο πάνω στη σχάρα,που ανεβάζει πολύ το κέντρο βάρους,ή το άλλο το σακο,πεταλο,που κρεμάει και λίγο δεξιά αριστερά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιδιά καλησπέρα! Mε ανησυχεί λίγο το θέμα των κραδασμών. Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους τρίζει η μάσκα και η ζελατίνη. Ομως τελευταία αισθάνομαι τους κραδασμούς στο τιμόνι. Συντονίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές, πχ 1η 3-4 χιλιάδες στροφές, και φέρνει τους κραδασμούς στο τιμόμι. Και ο θόρυβος απ τα πλαστικά στη μάσκα ειναι εξήσου απελπιστικός. Που πίστευεται οφείλεται και πως μπορεί να βελτιωθεί?
Ευχαριστώ!
Ρίξε μια ματιά αν έχουν σπάσει οι αναμονές που βιδώνει το φανάρι στη μάσκα. Είναι σύνηθες φαινόμενο στα Τ660.
 

mavro provato

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Tenere 660
Ρίξε μια ματιά αν έχουν σπάσει οι αναμονές που βιδώνει το φανάρι στη μάσκα. Είναι σύνηθες φαινόμενο στα Τ660.
Όντως κι εγώ βρήκα τη μία από τις δύο βάσεις των βιδων σπασμένη

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τα υφασμάτινα έτσι όπως τα είδα θα ανοίξουν στις ράφες.ηδη τσιτωσαν απ το κοπανημα.
Θελει τα άλλα μωρέ δε ξέρω το υλικό πως το λένε.
Που είναι πλαστικοποιημενα,αδιάβροχα,με θερμοκολλησεις και ιμάντες για πιο hardcore καταστάσεις.
Τα πιο κοινά είναι από pvc σαν τους σάκους.
Τα πολύ ακριβά δεν ξέρω.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τα υφασμάτινα έτσι όπως τα είδα θα ανοίξουν στις ράφες.ηδη τσιτωσαν απ το κοπανημα.
Θελει τα άλλα μωρέ δε ξέρω το υλικό πως το λένε.
Που είναι πλαστικοποιημενα,αδιάβροχα,με θερμοκολλησεις και ιμάντες για πιο hardcore καταστάσεις.
Hypalon το λένε φίλε...ετοιμάσου να ξηλωθεις
 
Top Bottom