XT660Z Tenere

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Σήμερα έβαλα και την ποδιά!!!
Είναι αντιγραφή της τουρατεκ με λίγες μετατροπές για να μπει με τα κάγκελα που έχω..


Στάλθηκε από το CAT S60
Φτουφτου !!! Ένα like δεν φτάνει !!!!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Φίλοι τενερεδες, εκλεισα 20.000χλμ χρειαζεται κατι να κανω τυπικο;;
Πχ. νομιζω οτι εχω μια πιο δυνατη δονηση κατω απο την σελα οταν περναει τις 4.000στρ. / λεπτο..
Και εχει λιγο καιρο που νοιωθω το τιμονι να στριβει πολυ χαλαρα....
Σερβις κανω καθε 5.000χλμ..
Σχετικά με την δόνηση ,τσέκαρε αν σου έχει ραγίσει κανα κάγκελο στα σημεία που ενώνονται ...
Το ρουλεμάν του τιμονιού το έχεις τσεκάρει εάν είναι καλά γρασαρισμενο; Το έχεις ανοίξει ποτέ;
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Σχετικά με την δόνηση ,τσέκαρε αν σου έχει ραγίσει κανα κάγκελο στα σημεία που ενώνονται ...
Το ρουλεμάν του τιμονιού το έχεις τσεκάρει εάν είναι καλά γρασαρισμενο; Το έχεις ανοίξει ποτέ;
Τα κάγκελα θα τα ελενξω αλλά σκέφτομαι μήπως θέλουν ρύθμιση οι βαλβίδες;;

Το ρουλεμάν δεν το έχω δει ποτέ..
Παίρνει σφίξιμο;;

Στάλθηκε από το CAT S60
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τα κάγκελα θα τα ελενξω αλλά σκέφτομαι μήπως θέλουν ρύθμιση οι βαλβίδες;;

Το ρουλεμάν δεν το έχω δει ποτέ..
Παίρνει σφίξιμο;;

Στάλθηκε από το CAT S60
Δεν θέλει σφίξιμο ΑλεΚς..
θέλει λύσιμο-τσεκάρισμα και αν είναι κομπλέ ...
γρασαρισμα- σωστό ξανασφιξιμο στα σωστά ΝΜ....

Edit:

Εννοείται πως εάν τα κωνικά ρουλεμάν του λαιμού δεν είναι στην κατάσταση που θα έπρεπε ... πας για αλλαγή ...
Συνήθως το κάτω την ακούει ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Δεν θέλει σφίξιμο ΑλεΚς..
θέλει λύσιμο-τσεκάρισμα και αν είναι κομπλέ ...
γρασαρισμα- σωστό ξανασφιξιμο στα σωστά ΝΜ....

Edit:

Εννοείται πως εάν τα κωνικά ρουλεμάν του λαιμού δεν είναι στην κατάσταση που θα έπρεπε ... πας για αλλαγή ...
Συνήθως το κάτω την ακούει ...
Σε ευχαριστώ Γιώργη..
Θα τα κοιτάξω όλα αυτά..
Με τις βαλβίδες θέλει να δω κάτι;;
Ή έτσι μου φαίνεται;

Στάλθηκε από το CAT S60
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Σε ευχαριστώ Γιώργη..
Θα τα κοιτάξω όλα αυτά..
Με τις βαλβίδες θέλει να δω κάτι;;
Ή έτσι μου φαίνεται;

Στάλθηκε από το CAT S60
Κραδασμούς δε νομίζω ότι θα νιώσεις από βαλβίδες ... περισσότερο θόρυβο ...
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει καποιος πιο σχετικός

Κανονικά η Γιαμαχα λέει ρύθμιση στις 20000 νομίζω ...
εγώ στις 30000 το είχα ανοίξει και δεν ήθελε κάτι το ιδιαίτερο ...
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Κραδασμούς δε νομίζω ότι θα νιώσεις από βαλβίδες ... περισσότερο θόρυβο ...
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει καποιος πιο σχετικός

Κανονικά η Γιαμαχα λέει ρύθμιση στις 20000 νομίζω ...
εγώ στις 30000 το είχα ανοίξει και δεν ήθελε κάτι το ιδιαίτερο ...
Οκ θα κοιταξω τα υπολοιπα και βλεπουμε για βαλβιδες....
Θενκς :ok:
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Σελίδα 47 του παρόντος θρετ
« Ο "ρουλεμανας" μου παλικαρι απο τα λιγα εψαξε και μου βρηκε το NSK LZ 3204B 2RS RSTNG...δουλευει στις ιδιες στροφες με το μαμα 9,000 αν δεν κανω λαθως ειναι λιγο λιγοτερο απο 7mm πιο παχυ απο το μαμα και εχει διπλη συστηχια απο μπιλιες οχι παραλληλα αλλα σταυρωτα...επισης εχει μια τρυπουλα για γρασαδορακι και τριπλασια τιμη καθως εδωσα αν θυμαμαι κανα 30αρι...

Η γραναζιερα βγηκε και σκαφτηκε οσο το νεο ρουλεμαν και αλλο τοσο κοντινε και ο αποστατης που σφινωνει στο ρουλεμαν και αφκαλιαζει τον αξονα! Θα μου πειτε οτι τα 7 mm ειναι λιγα αλλα πιστεψτε με δεν εχω φωτο να σας δειξω με τα ρουλεμαν διπλδ διπλα η διαφορα ειναι χαοτικη και το καινουργιο ηταν "ζωο" μπροστα στο παλιο...»
Τάδε εφη @John-Elias_Tenere

Φίλε μου για να κανω την μετατροπη αυτη πηγα σε τορνο την γραναζιερα και μου εσκαψε λιγο ομως...καποιοι στο εξωτερικο εσκαβαν πολυ (15 χιλιοστα) και εβαζαν δυο ρουλεμαν μαμα το ενα διπλα απο το αλλο και ειχαν προβλημα σοβαρο...με αυτο που ειχα βαλει εσκαψα αν δεν κανω λαθος 5-7 χιλιοστα χωρια να ειμαι σιγουρος...μετραει ο μηχανουργος! αν θελεις κωδικους πες μου να σου στειλω !Επισης ειναι πανακριβο σαν ρουλεμαν κανει γυρο στα 25-30 ευρο...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γεια χαρα,

Ηρθε η ωρα να μαζεψω λιγο τον τενεκε γιατι θα σκορπισει...

Εχω το μπροστινο που παει βαρκα γυαλο ("σκαλοπατιαζει" στις στροφες) και δεν ειμαι πολυ σιγουρος στο τι φταιει.

Ένα πιθανο προβλημα είναι τα λαστιχα (heidenau k60 ) που εχουν τετραγωνισει μπρος πισω και θα τα αλλάξω σε πρώτη φάση.

Σκεφτηκα επισης ότι μάλλον ρουλεμαν τροχου και λαιμου ίσως θέλουν αλλαγη. Ξέρει κάποιος να μου δώσει νούμερα για αυτα σε koyo , skf η άλλη εταιρία? Εχω βρει στο OTR αλλα δεν λεει εταιρια η νουμερα...

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα για το τι μπορει να φταει γινεται δεκτη.

Μερσι προκαταβολικα.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γεια χαρα,

Ηρθε η ωρα να μαζεψω λιγο τον τενεκε γιατι θα σκορπισει...

Εχω το μπροστινο που παει βαρκα γυαλο ("σκαλοπατιαζει" στις στροφες) και δεν ειμαι πολυ σιγουρος στο τι φταιει.

Ένα πιθανο προβλημα είναι τα λαστιχα (heidenau k60 ) που εχουν τετραγωνισει μπρος πισω και θα τα αλλάξω σε πρώτη φάση.

Σκεφτηκα επισης ότι μάλλον ρουλεμαν τροχου και λαιμου ίσως θέλουν αλλαγη. Ξέρει κάποιος να μου δώσει νούμερα για αυτα σε koyo , skf η άλλη εταιρία? Εχω βρει στο OTR αλλα δεν λεει εταιρια η νουμερα...

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα για το τι μπορει να φταει γινεται δεκτη.

Μερσι προκαταβολικα.
Tσεκαρε τα ρουλεμαν του λαιμου Το σκαλοπατιασμα οπως το λες, ειδικα οταν αυτο γινεται με πολυ μικρη ταχυτητα μεσα στην στροφη κατα 90% προερχεται απο φθορα τους
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Tσεκαρε τα ρουλεμαν του λαιμου Το σκαλοπατιασμα οπως το λες, ειδικα οταν αυτο γινεται με πολυ μικρη ταχυτητα μεσα στην στροφη κατα 90% προερχεται απο φθορα τους
Επειδή το παρατηρούσα σήμερα νομίζω ότι τελικά αυτό είναι μεγαλύτερο θέμα από το τετράγωνο λάστιχο.

Που 'σαι φυσικέ μου!

Για ρουλεμάν λαιμού δες αυτό:
https://www.xt660.com/showthread.php?t=17320&highlight=Steering Bearings

https://www.xt660.com/showthread.php?t=26009&highlight=Steering Bearings

Αν είσαι Ελλάδα ρίξε σήμα στον Γιώργο/Gee.
Bill thx. Είμαι ακόμη εξω οπότε ιντερνετικα θα τα πάρω.

Γράφω συνοπτικά τι βρήκα:

Τροχοί :

πίσω : 6203 (17χ40χ12 σε mm)
γραναζιέρα : 6304 (20x52x15 σε mm)

μπρος : 6203 (17χ40χ12 σε mm)

Στο xt660 προτείνουν τύπο 2RS ( ρουλεμαν κλειστού τύπου με λαστιχένιες τσιμούχες). Έχει και σε 2Ζ με μεταλλιές τσιμούχές. Ποιά από τα δύο θα διάλεγε κανείς?

Λαιμός:

πάνω : 32005JR (25x47x15 σε mm) (το JR αφορά μόνο koyo)
κάτω : 32006JR (30x55x17 σε mm) (το JR αφορά μόνο koyo)

Βρήκα το παρακάτω λινκ όσον αφορά την ρουλεμανολογία :

http://eb-cat.ds-navi.co.jp/enu/jtekt/tech/eb/info/info1.html

και για πληροφορίες στα koyo : https://koyo.jtekt.co.jp/en/products/ και http://www.koyo.com.br/upload/koyo/cat203ex - Ball & Roller Bearings.pdf
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τροχοί: τα ΚΟΥΟ 2RS είναι ΟΚ.

Λαιμός: Το κάτω ,πάρτο σε JRS ,το οποίο έχει ενσωματωμένη τσιμούχα ,η οποία σου χρειάζεται ,αφού στο βγάλσιμο ,θα χαλάσεις το μεταλικό μαμά πιατελάκι με την τσιμούχα.
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
https://imgur.com/a/Bzu4lJW
χαιρετώ την ομάδα και καλώς σας βρήκα είμαι από Μυτιληνη... Νέος ιδιοκτήτης εδώ και μια εβδομάδα έχω διαβάσει όλο το θέμα και μπορώ μου πήρε καιρό αλλά τα κατάφερα κρατώντας πολλές σημειώσεις.
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ναι ηταν μερακλής ο ιδιοκτήτης της και την πρόσεχε αρκετά όπως θα συνεχίσω κι εγω...θα σας κανω μία παρουσίαση με περισσότερες φωτογραφίες τις επομενεε μέρες.
 
Top Bottom