XT660Z Tenere

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Το να μην στα ειχε αλλάξει στα 28.700 το εχεις καθόλου στο μυαλό σου?
Φίλτρο είχες αλλαξει?
Τις ροδέλες στις τάπες τις έχεις αλλαξει ποτές...?
Μήπως στάει πουθενα?
Πολυ λίγα τα κλμ για απώλεια 1 λιτρου πάντος ...
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Πάντα είμαι παρών στις αλλαγές λαδιού. Φίλτρο πάντα αλλάζω μαζί με το λάδι.
Τις ροδελες όχι ποτέ δεν τις άλλαξα (τουλάχιστον είς γνώση μου).
Όχι δεν έχω δει πουθενά εκεί που το παρκάρω λάδια κτλ....
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Από αναθυμιάσεις πως τα πας;;

Έχεις τσεκάρει καθόλου;;
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Ο μαστορας στο συνεργειο ανοιξε και την ταπα στον σκελετο να φυγουν λαδια ή ανοιξε μονο την ταπα του καρτερ και βγηκαν λιγοτερα???Ειναι μεγαλη καταναλωση το 1 λιτρο φιλε ψαξου γτ καποιο προβλημα υπαρχει!!!
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
1 lt λάδι λιγότερο με 2600 χλμ χρήση μου φαίνεται υπερβολικό από την στιγμή που δεν παρατήρησες διαρροή ή αναθυμιάσεις.
Αλήθεια το 1 lt πως το συμπέρανες;
Πριν πας για αλλαγή είδες τον δείκτη λαδιού για να έχεις μια εικόνα που βρίσκεσαι; (γαιτί παίζει κι αυτό που ανέφερε ο @John-Elias_Tenere πιο πάνω)
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Ο μηχανικός μου το είπε ότι περίπου λείπει 1λιτρο. Δεν ξέρω τι άνοιξε και τι όχι...
Αν θυμάμαι καλά μόνο την τάπα για το λάδι άνοιξε....
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Έχω δει και βίντεο σχετικά, απλά είμαι της άποψης ότι καλύτερα να το κάνει μάστορας που κατέχει το άθλημα, γιατί μπορεί να δει / ακούσει κάτι άλλο κτλ...
Αλλά γενικά για λάδι νομίζω τελικά καλύτερα μόνος μου...
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Περισσοτερο το εβαλα για να δεις τις δυο ταπες για το ξεζουμισμα...
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Ναι το κατάλαβα..
Όπως και να έχει, θα είμαι πολύ προσεκτικός με το λάδι, και θα ελέγχεται σχεδόν καθημερινά για να δω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
(Νομίζω πως ο μάστορας ήταν υπερβολικός στο οτι έλειπε 1 λίτρο )

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Αν ο μαστορας σου εβγαλε μονο την ταπα του καρτερ και οχι και του σκελετου σορι αλλα δεν ειναι μαστορας φιλε...τα λαδακια καντα μονος σου!Να αλλαζεις τις ροδελες απο τις ταπες καθε 2 αλλαγες και να τσεκαρεις και τα o ring στο καπακι του φιλτρου λαδιου...επισης εκειστο καπακι φιλτρου προσεχε πολυ την ροπη στις βιδες γιατι οι φωλιες εχουν ευαισθητο σπειρωμα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν ο μαστορας σου εβγαλε μονο την ταπα του καρτερ και οχι και του σκελετου σορι αλλα δεν ειναι μαστορας φιλε...τα λαδακια καντα μονος σου!Να αλλαζεις τις ροδελες απο τις ταπες καθε 2 αλλαγες και να τσεκαρεις και τα o ring στο καπακι του φιλτρου λαδιου...επισης εκειστο καπακι φιλτρου προσεχε πολυ την ροπη στις βιδες γιατι οι φωλιες εχουν ευαισθητο σπειρωμα...
Τα είπε πολύ ωραία ο φίλος Γιάννης @John-Elias_Tenere
Σόρυ αν σε στεναχωρούμε αλλά το είναι πολύ καλός μάστορας πως ελέγχεται από πλευράς σου;

Το πιθανότερο σενάριο είναι πως δεν έχει ελεγχθεί σωστά η στάθμη του λαδιού μετά την αλλαγή. Επίσης τα λάδια πάντα μαύρα βγαίνουν. Συνθετικά στο Tenere μόνο μεταχειρισμένα θα έβαζα. Επίσης θα διαφωνήσω με τον @Phoenix για τα 10-60, το βρίσκω υπερβολικό. Το καλοκαίρι Belray Thumper 15-50 και το χειμώνα 10-40 και είσαι ΟΚ. Εναλλακτικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος και με τα Castrol 10-40 & 10-50 με αλλαγές κάθε 5000 χλμ.
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Αύριο απόγευμα θα πάω να ρωτήσω να καταλάβω αν μου άνοιξε την τάπα του σκελετού, αν και νομίζω ξέρω την απάντηση από τώρα..
Τέλος πάντων, ειδικά λάδια πλέον, μόνος μου και μόνον!!!!
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις να τα αλλάζεις μόνος.... είναι ένα απλό μηχανάκι..εγώ αν και άσχετος με τα μηχανικά σε σχέση με το επάγγελμα μου αλλάζω λάδια, παραφλου και πρόσφατα ρύθμισα και βαλβίδες...το manual τα λέει όλα επακριβώς και έχει και πολλά και ωραία βιντεάκια στο youtube που στα εξηγούν αναλυτικά.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αύριο απόγευμα θα πάω να ρωτήσω να καταλάβω αν μου άνοιξε την τάπα του σκελετού, αν και νομίζω ξέρω την απάντηση από τώρα..
Τέλος πάντων, ειδικά λάδια πλέον, μόνος μου και μόνον!!!!
Ειπαμε δεν θελει ειδικα λαδια! Ενα απλο ημισυνθετικο 10-40 ή 15-50 και εισαι ΟΚ
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Χαχαχαχχα το διατύπωσα λάθος.
Εννοώ, ειδικά το λάδι θα το αλλάζω μόνος μου.
Οκ είμαι άσχετος αλλά όχι και τόσο :)
Μοτουλ 15W50 βάζω τώρα το χειμώνα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαχαχαχχα το διατύπωσα λάθος.
Εννοώ, ειδικά το λάδι θα το αλλάζω μόνος μου.
Οκ είμαι άσχετος αλλά όχι και τόσο :)
Μοτουλ 15W50 βάζω τώρα το χειμώνα
Καλύτερα 10-40 για το χειμώνα. Τα Motul δε μου δουλέψανε πότε σωστά σε Yamaha μηχανές. Από τότε που βρώμισε ο τόπος με τα μαϊμού λάδια Motul δε θέλω ούτε να τα ξέρω τα έχω κάνει delete από τη σκέψη μου (φυσικά αυτό ισχύει για εμένα).
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καλύτερα 10-40 για το χειμώνα. Τα Motul δε μου δουλέψανε πότε σωστά σε Yamaha μηχανές. Από τότε που βρώμισε ο τόπος με τα μαϊμού λάδια Motul δε θέλω ούτε να τα ξέρω τα έχω κάνει delete από τη σκέψη μου (φυσικά αυτό ισχύει για εμένα).
Μάστορας (κορυφή) της kawasaki, μου είχε πει, ότι όσα μοτέρ είχε λύσει με μοτουλ15/50 5100, είχαν όλα κάνει ένα πράγμα σαν φιλμ. Δεν ξέρω αν ήταν μαϊμού, αλλά αυτά ήταν τα λόγια του.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μάστορας (κορυφή) της kawasaki, μου είχε πει, ότι όσα μοτέρ είχε λύσει με μοτουλ15/50 5100, είχαν όλα κάνει ένα πράγμα σαν φιλμ. Δεν ξέρω αν ήταν μαϊμού, αλλά αυτά ήταν τα λόγια του.
Πρώτη φορά ακούω τέτοια παπάντζα εκτός αν υπάρχει περαιτέρω εξήγηση που πολύ θα ήθελα να μάθω. Δε θέλω να γράψω τις πονηρές σκέψεις που κάνω.
Εγώ αυτό που ξέρω ήταν πως με τα Motul 5100 σε KLE500, ΧΤΖ750, TDM850, TDM900 και XT660Z κοπανούσε το κιβώτιο ταχυτήτων μου. Δε σημαίνει κάτι αυτό αλλά αυτή η αίσθηση δε μου άρεσε.
Όπως είπα, από τότε που έμαθα πως κυκλοφορεί πολύ μαϊμού από δαύτα τα αφαίρεσα και από τη σκέψη μου για πάντα. Delete. Αλλά αυτό αφορά εμένα.
 
Top Bottom