XT660Z Tenere

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Καλή φάση το σταντ με 68€!
Μπήκα στη σελίδα τους και είδα πως βγάζουν και για το δικό μου..βρε λες;!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλή φάση το σταντ με 68€!
Μπήκα στη σελίδα τους και είδα πως βγάζουν και για το δικό μου..βρε λες;!
Μπά...όχι μωρέ...περίμενε λίγο...μήπως κάνουνε κι εκπτώσεις...:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα παρέλαβα τελειωμένη την έξτρα σέλα μου!



















Η νέα PouroDuro-σέλα μου, είναι αποτέλεσμα μακροπρόθεσμης μελέτης! Στο Tenere είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τον συνδυασμό αισθητικό-λειτουργικό αποτέλεσμα!
Θα ήταν εύκολο να πετύχεις αισθητικό αποτέλεσμα αλλά θα "ανέβεις" άλλους 3 πόντους σε μία ήδη ψηλή μηχανή!
Για να πετύχω το αποτέλεσμα που βλέπετε στις φωτό χρησιμοποιήθηκε αντιολισθητικό κάλυμμα στην άνω πλευρά και ποιοτικό βελουτέ στα πλαϊνά.
Στη θέση του οδηγού με σωστά κομμένο και στρωμένο αφρολές υψηλής συμπύκνσως και τη βοήθεια διπλών ραφών, καταφέραμε και να χαμηλώσουμε περίπου 15 χιλιοστά τη σέλα και να μην είναι τόσο πλατιά -στο άνω τμήμα- όσο η εργοστασιακή!
Αν και από ορισμένες γωνίες φαίνεται πολύ λεπτή, τελικά δεν κουράζει. Το συμπυκνωμένο υλικό και η αντιολισθητική επιφάνεια με βοηθά να έχω καλή θέση οδήγησης!

Χρησιμοποίησα σχέδιο από aftermarket σέλα προορισμένη για KTM, που μετά από πολλές συζητήσεις υλοποίησε με επιτυχία ο σελάς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επιτέλους....σαν το γιοφύρι της Αρτας κόντεψε να εξελιχθεί η ανακατασκευή της. :p

Μεγειές κ Καλοκαβάλητη ΣΤΦ. :friendship:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επιτέλους....σαν το γιοφύρι της Αρτας κόντεψε να εξελιχθεί η ανακατασκευή της. :p

Μεγειές κ Καλοκαβάλητη ΣΤΦ. :friendship:
Ναι αλλά νομίζω πως έγινε πολύ καλή δουλειά Κώστα! Περιμένω του Αγ. Βαλεντίνου σα τρελός να δω πως είναι και στη πράξη!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ομορφη φαίνεται ,να κατέβηκε μπορεί ,αλλά για να στένεψε αμφιβάλω ,μια και η κατασκευή σκελετού σέλας κ υποπλαισίου στο σημείο που περνάνε οι μηροί ,είναι τέτοια που ...δεν επιτρέπει στένεμα.

Θα την δώ όμως απο κοντά ,κ θα σου πώ. :ok:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ομορφη φαίνεται ,να κατέβηκε μπορεί ,αλλά για να στένεψε αμφιβάλω ,μια και η κατασκευή σκελετού σέλας κ υποπλαισίου στο σημείο που περνάνε οι μηροί ,είναι τέτοια που ...δεν επιτρέπει στένεμα.

Θα την δώ όμως απο κοντά ,κ θα σου πώ. :ok:
Ναι εκεί δεν στένεψε... στένεψε όμως στο σημείο που ακουμπούν τα Καλαμπαλίκια μας, οπότε υπάρχει έστω και μικρό όφελος. Το θέμα είναι να είναι λειτουργική στη κόπωση!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ναι εκεί δεν στένεψε... στένεψε όμως στο σημείο που ακουμπούν τα Καλαμπαλίκια μας, οπότε υπάρχει έστω και μικρό όφελος. Το θέμα είναι να είναι λειτουργική στη κόπωση!
Κατάλαβα...θα κοπωθούν τα καλαμπαλίκια σου ,κ μετά θα μας πρήξεις τρχδ@@@@@@@...... :confused: :p :eek: :hungry: :woot: :wacky: :laugh: :roflmao::pointu:
 
Reactions: STF

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ας βάλουμε κι ένα promotion video σαν αυτά της Africa Twin :yew:

Α...εσύ το'χεις πάρει σοβαρά το θέμα...όλο καινούργια κόλπα είσαι...άντε ,για προχώρα το promotion ,μπάς κι ανέβουν οι τιμές στα μεταχ/να ...και πουλήσουμε. :p

Ωραίος STF. :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Α...εσύ το'χεις πάρει σοβαρά το θέμα...όλο καινούργια κόλπα είσαι...άντε ,για προχώρα το promotion ,μπάς κι ανέβουν οι τιμές στα μεταχ/να ...και πουλήσουμε. :p

Ωραίος STF. :friendship:
Είπαμε τ' αγαπάω το άτιμο... πολύ, για αυτό έχει και προίκα τέτοια που σημαίνει "ισόβιος" γάμος!!!

Πολύ φοβάμαι πως η αρχική σου αξιολόγηση έχει "πέσει" λίγο, λόγω της διαρκούς χρήσης του μικρού TουΤουΡου!
Στο 'χω ξαναγράψει... τη μέρα που θα το δώσεις θα έρθει μια επέτειος που θα το μετανιώσεις, μετά από 1 εβδομάδα θα είναι... μετά από ένα μήνα θα είναι... μετά από ένα χρόνο θα είναι... δε ξέρω, πάντως αυτή η μέρα θα έρθει!
Σε αυτό εδώ το thred που δεν μπαίνουν ούτε να διαβάσουν οι "ακατονόμαστοι", ξέρουμε πολύ καλά και σχεδόν ελεύθερα μπορούμε να πούμε πως...:secret:

...ΤοΑληθινόΚαλύτεροΜηχανάκιΤουΚόσμου σε αυτή τη κατηγορία κυβισμού είναι το "Z" μας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Λοιπόν, φίλος με ρώτησε αν στην Ohlins μου μπορείς να ρυθμίσεις προφόρτιση χωρίς να λύσεις την ανάρτηση! Είναι απορία που είχα κι εγώ αλλά δεν είχα ασχοληθεί καθώς συνήθως είμαι μονοκάβαλος, μεγάλα ταξίδια δεν κάνω πιά (σπάνια), και την ανάρτηση αν χρειαστεί την κατεβάζω και την ξανα-ανεβάζω μέσα σε 10 λεπτά.
Ήθελα όμως να του κάνω τη χάρη καθώς "ψάχνεται" πολύ καιρό. Έτσι με αφορμή μια κοντινή βόλτα που έκανα χθες είχα και το απαραίτητο γαντζόκλειδο και...

Γίνεται εύκολα με λίγη μόνο υπομονή!
Από τη πλευρά που είναι το φιλτροκούτι ξεσφίγγεις. Για να σφίξεις πρέπει να αφαιρέσεις το προστατευτικό που περνάει ο λαιμός της εξάτμισης και όλα μια χαρά. Φυσικά βοηθάει πολύ το γαντζόκλειδο που συνοδεύει την ανάρτηση της Ohlins γιατί έχει πολύ μικρή κούρμπα και χώνεται εύκολα, προφανώς το έχουν μελετήσει!







 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν, φίλος με ρώτησε αν στην Ohlins μου μπορείς να ρυθμίσεις προφόρτιση χωρίς να λύσεις την ανάρτηση! Είναι απορία που είχα κι εγώ αλλά δεν είχα ασχοληθεί καθώς συνήθως είμαι μονοκάβαλος, μεγάλα ταξίδια δεν κάνω πιά (σπάνια), και την ανάρτηση αν χρειαστεί την κατεβάζω και την ξανα-ανεβάζω μέσα σε 10 λεπτά.
Ήθελα όμως να του κάνω τη χάρη καθώς "ψάχνεται" πολύ καιρό. Έτσι με αφορμή μια κοντινή βόλτα που έκανα χθες είχα και το απαραίτητο γαντζόκλειδο και...

Γίνεται εύκολα με λίγη μόνο υπομονή!
Από τη πλευρά που είναι το φιλτροκούτι ξεσφίγγεις. Για να σφίξεις πρέπει να αφαιρέσεις το προστατευτικό που περνάει ο λαιμός της εξάτμισης και όλα μια χαρά. Φυσικά βοηθάει πολύ το γαντζόκλειδο που συνοδεύει την ανάρτηση της Ohlins γιατί έχει πολύ μικρή κούρμπα και χώνεται εύκολα, προφανώς το έχουν μελετήσει!







Δεν παίρνει υδραυλικη προφορτιση. ????
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν παίρνει υδραυλικη προφορτιση. ????
Νομίζω πως παίρνει, αλλά αφενός όπως είπα σπάνια αλλάζω τη προφόρτιση (είμαι μονίμως στα soft μπρος-πίσω) και αφετέρου στοιχίζει... ίσως κάποτε στο μέλλον...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γύρω στα 200 ευρω νομίζω χρεώνεται.
Είναι πολύ βολική. ..
Ενας λογος που πληρωσα αυτα τα 220 ευρω και πηρα πισω αμορτισερ με τηλεπροφορτιση στο Τρανσαλπ ειναι γιατι ειχα βαρεθει τις ρυθμισεις με βγαλε/βαλε/χτυπα για ενα τεταρτακι καθε φορα - αλλη ρυθμιση για χωμα, αλλη για ασφαλτο (συχνα με συνεπιβατη) και αλλη για δικαβαλα ταξιδια με αποσκευες.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
...ΤοΑληθινόΚαλύτεροΜηχανάκιΤουΚόσμου σε αυτή τη κατηγορία κυβισμού είναι το "Z" μας!
Dream on, dream on.. :D :p Με αναρτηση κλ@σμενη σχεδον απο μαμα, χωρις ουτε ρυθμιση αποσβεσης πισω! :thumbsdown:

Η αγορα παντως δε λεει ψεματα, αν ητανε αυτο που λες Στεφανε θαχε πουλησει αρκετα παραπανω.. :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom