XT660Z Tenere

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Άστο να το ξανακανει, σβησε και βγαλε επιτοπου μπουζι, θα σου πει αν μπουκωνει ή αν στεγνωνει. Ο αιθερας ειναι και αερας αλλα και καυσιμο ταυτόχρονα, ειναι ετοιμο μειγμα, δεν λεει κατι.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ασχετο-σχετικο
ιδια ακριβως σχεδια μου εκανε και το αμαξι το καλοκαιρι και εφτασα σχεδον στο σημειο να το βαλω φωτια,αφου δεν εβρισκε κανενας τι ειχε.
τι μπεκ,τι αντλιες,τι πεταλουδες,τι αισθητηρες αλλαζαμε,τπτ..
τελικα ηταν ο εγκεφαλος
ειχε οξυδωθει παρα πολυ μια διοδος,απο τις παρα πολλες στη φυσα του, απο υγρασια και δεν εστρωνε δουλεμα με τπτ.
τον αντικατεστησα με μτχ και κελαηδησε με την πρωτη μιζια.

ισως να φταιει κατι τετοιο.
τσεκαρετε το.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Χαιρετίζω όλους! Είναι η πρωτη φορα που γράφω εδώ και σε φόρουμ γενικότερα, αλλά πραγματικα χρειάζομαι τα φώτα σας!!!
Είμαι κάτοχος xt660z Tenere του 2009. Το μηχανάκι το έχω αγοράσει καινουργιο και για 11 χρόνια και σχεδόν 70000χμ δεν παραπονέθηκε ουτε ζήτησε τπτ. Και από τον Μάιο δεν έχω καταφέρει να παω βόλτα.
Πιο αναλυτικά: μια ωραία μέρα ενώ βρισκόμουν εν κινηση το μηχανάκι σβήνει και δεν ξαναπαίρνει μπροστά. Το φορτώνω το παω στο μάστορα και βλέπουμε ότι το μπεκ μένει ανοιχτό και ο κυλινδρος γεμάτος καυσιμο. Αλλάζουμε το μπεκ με ένα μεταχειρισμένο και το προβλημα έστρωσε. Για λίγο όμως γιατί την επόμενη μέρα κάνει παλι το ίδιο. Δοκιμάζουμε tps, καθαρίζουμε αντλία βενζίνης, ξανά το μπεκ, τπτ. Δουλευε για λίγο και παλι τα ίδια
Ο μάστορας μου λέει "ζεστενεται ο εγκέφαλος και αφήνει ανοιχτό το μπεκ". Το μπεκ έμενε ανοιχτό και χωρίς να του ανοίγεις το γκάζι και κάποιες φορές και αφου εκείνες το μηχανάκι απο το κλειδι. Βγάλαμε τον εγκέφαλο από την βάση του, τον χτυπησε λίγο μήπως είχε κολλήσει κάτι και τον ζεστανε με θερμοπιστολο για να δει αν όντως έφταιγε αυτό. Δεν ξανά έβαλε στην θέση του αλλά τον άφησε πανω. Το μηχανάκι δουλεψε κανονικά, μέχρι που κατάφερα να παω και μια βόλτα (την μοναδική του καλοκαιριού). Μέχρι που άρχισε να κάνει άλλο κόλπο τώρα. Δουλευει σαν να είναι μπουκωμενος και σβήνει. Όταν ψεκαζεις με αιθέρα στην εισαγωγή δουλευει κανονικά αμα το αφήσεις "μπουκωμενο" ή σαν να είναι φτωχό το μίγμα.
Παλι ο μάστορας μου λέει ότι φταίει ο εγκέφαλος.
Έχει κάποιος καμια παρομοια εμπειρία ή κάτι έστω, εχω απελπιστεί.
Ευχαριστώ εκ των προτερων και συγνώμη για το μεγάλο post
Αναφέρεις πειραματικούς τρόπους ανεύρεσης του προβλήματος ,αλλά δεν αναφέρεις πουθενά αν φισώθηκε το μηχανάκι σε διαγνωστικό ,ώστε να γίνει έλεγχος κυκλωμάτων ,αισθητήρων ,κ πιθανή καταγεγραμμένη βλάβη.

Επίσης ,δεν αναφέρεις πουθενά ,αν ανάβει λαμπάκι EFI ,όταν υπάρχει το πρόβλημα.

Ο μόνος τρόπος να διαπιστώσεις αν φταίει η ECU ,είναι να βρεθεί μιά άλλη ,να κουμπωθεί πάνω στο μηχανάκι ,κ να δεις αν σταματήσει το πρόβλημα.

Αν δεν θέλεις να είσαι στο "ψάχνε-άλλαζε-μήπως-και-φτιάξει" ,πάγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο να στο κουμπώσουν σε διαγνωστικό.
Εκεί θα έχουν κ spare ECU ,για να σιγουρέψουν πιθανή δυσλειτουργία της δικής σου.


ΥΓ: Θυμάσαι μήπως ,εάν πρίν ξεκινήσει το πρόβλημα ,είχες κάνει κάποιο καλό πλύσιμο σε πλυντήριο με πιεστικό ,και ειδικά αν το είχες πλύνει με βγαλμένη τη σέλα ;;;
 

Alekos660z

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2009
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν το ειχα πλυνει πριν μου ξεκινήσει τα κόλπα. Το τελευταίο update από το συνεργείο είναι ότι το μηχανάκι δουλευει με πολυ φτωχό μίγμα. Ελέγχθηκαν όλα μέχρι το μπεκ και δουλευουν κανονικά. Στο μπεκ κάτι γίνεται. Ή αυτό είναι πεθαμενο και δεν ψεκάζει ή εγκέφαλος του βάζει φρένο.
Νομίζω ο εγκέφαλος πρεπει να είναι γιατί όταν ξεκίνησε γινόταν το αντίθετο. Το μπεκ δεν σταματουσες να ψεκάζει. Βλάβη δεν δείχνει, ουτε λαμπάκια ανάβουν.
Θα ψαξουλεψουμε το μυαλουδάκι του και θα δουμε τι θα βρούμε.
 

Alekos660z

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2009
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν το ειχα πλυνει πριν μου ξεκινήσει τα κόλπα. Το τελευταίο update από το συνεργείο είναι ότι το μηχανάκι δουλευει με πολυ φτωχό μίγμα. Ελέγχθηκαν όλα μέχρι το μπεκ και δουλευουν κανονικά. Στο μπεκ κάτι γίνεται. Ή αυτό είναι πεθαμενο και δεν ψεκάζει ή εγκέφαλος του βάζει φρένο.
Νομίζω ο εγκέφαλος πρεπει να είναι γιατί όταν ξεκίνησε γινόταν το αντίθετο. Το μπεκ δεν σταματουσες να ψεκάζει. Βλάβη δεν δείχνει, ουτε λαμπάκια ανάβουν.
Θα ψαξουλεψουμε το μυαλουδάκι του και θα δουμε τι θα βρούμε.
Παρεπιπτόντως σε εξουσιοδοτημένο το έχω παει!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μην εχει χαλασει κανενας αισθητηρας αερα εισαγωγης; Μηπως φοραει κανα πρόσθετο παραλληλο εγκεφαλακι;
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
στο manual εχει troubleshooting με αρκετες περιπτωσεις για τον ψεκασμο πχ.
αν το εχεις ριξτου μια ματια,ισως βοηθησει

εδω πχ στα ξενα

 
Τελευταία επεξεργασία:

Alekos660z

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2009
Χρόνια πολλα σε όλους! Χριστουγεννιάτικο Απντειτ: Το μηχανάκι ζει και βασιλεύει δεν ήταν κανένας εγκέφαλος και κανένας αισθητήρας. Η ψυχρή εκκίνηση ήταν τελικά. Προφανώς τα παληκαρια στα εξουσιοδοτημένα δεν την είχαν καθαρίσει ποτε. Καθαριστηκε, έγινε και ένα πολυ λεπτομερές σέρβις και τώρα κελαϊδάει!!! Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλές και να ανταμώσουμε στους δρόμους! Καλη χρονια να έχουμε!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Η ψυχρή εκκίνηση ήταν τελικά. Προφανώς τα παληκαρια στα εξουσιοδοτημένα δεν την είχαν καθαρίσει ποτε. Καθαριστηκε, έγινε και ένα πολυ λεπτομερές σέρβις και τώρα κελαϊδάει!
Για πες, που βρίσκεται αυτό;
Είναι στο σώμα του ψεκασμού ή αλλού;
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
για οσους τυχον ψαχνονται ακομα για καγκελα,να ξερουν οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη απο Πολονια με πολυ καλες τιμες.
Το site τους βεβαια ειναι απαραδεκτο,αλλα εχουν καλη γκαμα και για αλλα ξεχασμενα μηχανακια.



εχετε το στα υποψην
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
για οσους τυχον ψαχνονται ακομα για καγκελα,να ξερουν οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη απο Πολονια με πολυ καλες τιμες.
Το site τους βεβαια ειναι απαραδεκτο,αλλα εχουν καλη γκαμα και για αλλα ξεχασμενα μηχανακια.



εχετε το στα υποψην
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και βαφής έχω να πω μετά από 3μιση χρόνια κατοχής.
Πλέον δεν τα πουλάει και μέσω eBay, μόνο από το σάιτ του.

Παρέλαβα τα πλαινά κάγκελα πριν κάτι ώρες :)
Ωραίες κολλήσεις, διακριτικά & ωραία!
Έστειλε και οδηγίες με εικόνες, πολύ καλές, αν έλυνα και τα πίσω χερούλια όπως έλεγε θα ήταν όλα πολύ εύκολα αλλά δε ψηνόμουν να βγάλω πάλι την σχάρα.
Μια ώρα περίπου μου πήρε να τα βάλω χαλαρός με καφεδάκι κτλ.

Από αυτόν τον καλό κύριο τα πήρα, τα δίνει και μέσω eBay απ'όπου και έκανα την αγορά.









 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
για οσους τυχον ψαχνονται ακομα για καγκελα,να ξερουν οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη απο Πολονια με πολυ καλες τιμες.
Το site τους βεβαια ειναι απαραδεκτο,αλλα εχουν καλη γκαμα και για αλλα ξεχασμενα μηχανακια.



εχετε το στα υποψην
καλημερα,ξερεις τι μεταφορικα παιζουν?
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και βαφής έχω να πω μετά από 3μιση χρόνια κατοχής.
Πλέον δεν τα πουλάει και μέσω eBay, μόνο από το σάιτ του.
Αυτά ρε συ ποια η χρήση τους;
Παιρνουν βαλίτσες πάνω;
Έχεις πλάινες εσύ;ή σαμάρια;
Σκέφτομαι κ εγώ κάτι ρε γμτ να βάλω,ν αυξήσω λίγο τη μεταφορική ικανότητα, αλλά μου φαίνονται πολύ υπερβολικά και γκουμουτσες αυτά εκεί πίσω.
Για σαμάρια πιστεύω θα με βόλευαν τα μικρά καγκελακια της γιαμαχας αλλά η τιμή τους είναι ανέκδοτο για μένα..
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αυτά ρε συ ποια η χρήση τους;
Παιρνουν βαλίτσες πάνω;
Έχεις πλάινες εσύ;ή σαμάρια;
Σκέφτομαι κ εγώ κάτι ρε γμτ να βάλω,ν αυξήσω λίγο τη μεταφορική ικανότητα, αλλά μου φαίνονται πολύ υπερβολικά και γκουμουτσες αυτά εκεί πίσω.
Για σαμάρια πιστεύω θα με βόλευαν τα μικρά καγκελακια της γιαμαχας αλλά η τιμή τους είναι ανέκδοτο για μένα..
Για σαμάρια τα πήρα και εγώ, της Γιαμάχας ήθελα και εγώ αλλά η τιμή είναι απλησίαστη..
Την κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους, σαμάρια έχω κάτι της Colori


Σε σχέση με άλλα είναι οκ πιστεύω από μέγεθος. 2 καλοκαίρια που πήγα διακοπές σε νησιά και σε κάποια πήγαινε έλα ανάμεσα ανοιξιάτικα μας βολεψαν.
Αυτά μέχρι το καλοκαίρι του 2018, μετά ήρθε η μπέμπα οπότε δεν έχω άλλο feedback από τα κάγκελα.
Μια απλώστρα ρούχων είχα βάλει και την φόρτωσα πολύ εύκολα στο πλάι αφού είχα τα κάγκελα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Πήρες μπέμπα;
Πάει το Τεν;
Έχω χασει επεισόδια.
Καλοταξιδη.

Θα δω τι θα κάνω με τα κάγκελα.
Είμαι προβληματισμένος.
Θέλω και το φόρτωμα,θέλω να ναι κ ωραια στο μάτι,θέλω να μην προστεθεί κ άλλο βάρος.
Ειδωμεν.
Προς το παρόν μου φτάνει μόνο το top case.
Λες και που πάμε με τις καραντίνες τόσο καιρό...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πήρες μπέμπα;
Πάει το Τεν;
Έχω χασει επεισόδια.
Καλοταξιδη.
Εμένα πάλι ,μου "κάνει" για την μπέμπα που φέρνει ο "πελαργός" ,κατά παραγγελία κ παράδοση εκ της γυναικώς.
Οπότε ,ΚαλόΤυχη θα ευχηθώ. :friendship:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Spam on:
Ευχαριστούμε!!!
Τελευταία φορά με μηχανή εκτός Αττικής έχω να βγω από το 2018, λίγο μετά έσκασε εγκυμοσύνη, 9 μήνες μετά η μπέμπα οπότε έχω καλοκαίρι '19 & '20 εκτός Αττικής μόνο με τον Τσαουσέσκου/Duster..
Το Tenere πλέον κάνει χρέη γαϊδάρου, σπίτι, δουλειά, σούπερ μάρκετ, Β2 κοκ, 900 άχαρα χλμ τον χρόνο δλδ.
Σπάμ όφ.

Βολικά είναι, σε διακοπές νησιού αλλά και εθνικής ήμασταν άνετοι ρε, ελαφριά είναι πάντως, δεν είναι πολύ γκουμούτσες.
Εάν δεν ήμουν περίεργος με το θέμα φόρτωμα το πιο σοφό θα ήταν να τα έβγαζα και να τα πούλαγα αλλά μια φορά θα χρειαστούν και..!
Τώρα άμα βρεις κάποιον κοντά να κοπιάρεις τα της Γιαμάχας ακόμα καλύτερα.
Αλλά δεν ξέρω αν θα δένουν καλά τα σαμάρια πάνω σε αυτά.
Στου Πολωνού έχω κάνει 2-2500χλμ σε εθνική κλπ με τα σαμάρια δεμένα πάνω και ήταν μια χαρά.
Στις τελευταίες μας εξορμήσεις δεν δέναμε καν τσάντα πίσω στην σχάρα (δεν έχω τόπ κέις).

Σπάμ όν:
Τα σαμάρια χρησιμοποιειούμε ακόμα για τα πράγματα μας στον Τσαουσέσκου/Dacia Duster.
Σπάμ όφ.
 
Top Bottom