XT660Z Tenere

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τελικα χωράει χωρις να κάθετε οκ αλλά σαν λύση ανάγκης. Κάθετε λοξά με τους πόλους να γερνουν προς τα μπρος. Προφανώς χωρίς την λάμα που συγκρατεί την μπαταρία. Το κάθισμα όμως με λίγη πίεση κλείνει κανονικα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικα χωράει χωρις να κάθετε οκ αλλά σαν λύση ανάγκης. Κάθετε λοξά με τους πόλους να γερνουν προς τα μπρος. Προφανώς χωρίς την λάμα που συγκρατεί την μπαταρία. Το κάθισμα όμως με λίγη πίεση κλείνει κανονικα.
Αν έχει τον ανορθωτή εκεί δίπλα να προσέχεις μην ανεβάζει θερμοκρασία αν τελικά ζορίζεται χωροταξικά.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν έχει τον ανορθωτή εκεί δίπλα να προσέχεις μην ανεβάζει θερμοκρασία αν τελικά ζορίζεται χωροταξικά.
Ο ανορθωτης είναι αρκετά μακρυά μπροστά κοντα στην κόρνα. Ειναι προσωρινή τοποθέτηση η μπαταρία ισα ισα για 5 χλμ μέχρι το "συνεργείο". Παρήγγειλα την σωστή αυτή τη φορα. Ελπίζω να έρθει σύντομα αλλιώς τα 5 χλμ θα γίνουν αναγκαστικά 1030 :roflmao:
 

Saliamalia

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
xt660z
Καλησπέρα! Μόλις έσπασα το ψυγείο του τενερέ μου. Οι επιλογές μου απ όσο καταλαβαίνω είναι είτε καινούριο για το συγκεκριμένο μηχανάκι (δεν τρελαθηκα με τις τιμές που είδα), ή για XTX/XTR π για κάποιο λόγο είναι πολύ φθηνότερα. Οστόσο χρειάζονται κάποιες μετατροπές απ όσο ακούω. Έχει κάνει κανείς αυτή την πατέντα; Και γενικά τι θα προτείνατε;
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Υπάρχουν μεταλλικές βίδες που αντικαθιστούν τις πλαστικές γιατί αυτές χαλαρώνουν;;




Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις
Το θέμα είναι και οικονομικό και ασφάλειας
2 φορές σε πέσιμο έχουν κοπεί οι βίδες και έχει φύγει ο ανεμοθώρακας χωρίς να σπάσει. Έχω αλλάξει λοιπόν 2 σετ βίδες που σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν 2 ανεμοθώρακες.
Από θέμα ασφάλειας σίγουρα είναι καλύτερες οι πλαστικές που θα σπάσουν εύκολα σε μια ενδεχόμενη πρόσκρουση του ανεμοθώρακα στο κράνος ή στο στήθος σώζοντας σε από τραυματισμούς (φαντάσου να σπάσει ο ανεμοθώρακας κατα την πρόσκρουση πάνω σου!)
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Ναι το παρήγγειλα.
Για το χτ δινει ο οφ δε ροαντ τελεια ντε. Αλλα η τιμη τους δεν ειναι δελεαστική...
κράτα μας ενήμερους!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλησπέρα! Μόλις έσπασα το ψυγείο του τενερέ μου. Οι επιλογές μου απ όσο καταλαβαίνω είναι είτε καινούριο για το συγκεκριμένο μηχανάκι (δεν τρελαθηκα με τις τιμές που είδα), ή για XTX/XTR π για κάποιο λόγο είναι πολύ φθηνότερα. Οστόσο χρειάζονται κάποιες μετατροπές απ όσο ακούω. Έχει κάνει κανείς αυτή την πατέντα; Και γενικά τι θα προτείνατε;
Εγω θα σου ελεγα καινουργιο ή μεταχειρισμενο (αν υπαρχει), αλλα το εργοστασιακο. Ουτε αλχημειες ουτε τιποτα!!!
 

Saliamalia

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
xt660z
Εγω θα σου ελεγα καινουργιο ή μεταχειρισμενο (αν υπαρχει), αλλα το εργοστασιακο. Ουτε αλχημειες ουτε τιποτα!!!
Συμφωνώ με το "όχι αλχημείες" απλώς το XTX/XTR έχουν το ίδιο μοτέρ για αυτό και η σκέψη
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Συμφωνώ με το "όχι αλχημείες" απλώς το XTX/XTR έχουν το ίδιο μοτέρ για αυτό και η σκέψη
Τι να σου πω!
Αν ειναι μεγαλη η διαφορα στα χρηματα, και εχεις ορεξη να ασχοληθεις για να ¨ταιριαξεις¨ το ψυγειο απο τα ΧΤΧ-ΧΤR στην βαση του δικου σου, τοτε κανε το! Αν οχι, τοτε νομιζω ειναι μονοδρομος....
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εχει ξηλώσει κανείς το ολο το AIS ( Βαλβιδα, σωληνάκια και ταπα σε φιλτροκουτι και μοτερ) ?? Εντυπώσεις? Βγαζει engine ή efi error αν αποσυνδεθεί απο την ecu?
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Απ'όσο ξέρω δεν βγάζει, πουλάει ο Κορίνθιος ένα σετ για μερική κατάργηση που σου δίνει μια φίσα με αντιστάσεις για να κουμπώσεις στη θέση αυτού που θα βγάλεις.
Θέλεις διαστάσεις από το πλακάκι που βάζεις στην κεφαλή όταν ξηλώσεις το AIS ;
Έχω εκείνο από το OTR ακόμα στο σακουλάκι του, περιμένει στωικά μαζί με άλλα να μπει και αυτό.. :p
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απ'όσο ξέρω δεν βγάζει, πουλάει ο Κορίνθιος ένα σετ για μερική κατάργηση που σου δίνει μια φίσα με αντιστάσεις για να κουμπώσεις στη θέση αυτού που θα βγάλεις.
Θέλεις διαστάσεις από το πλακάκι που βάζεις στην κεφαλή όταν ξηλώσεις το AIS ;
Έχω εκείνο από το OTR ακόμα στο σακουλάκι του, περιμένει στωικά μαζί με άλλα να μπει και αυτό.. :p
Εχω και εγω ένα πλακακι otr. Αλλά είπα να βγάλω και τα υπόλοιπα μιας και ξήλωσα το μισο μηχανάκι...Δεν ειχα ιδέα για την φύσα. Το μανουαλι λέει ότι η αντίσταση του πηνίου της βαλβιδας ειναι γυρω 22 ohm. Δεν ξερω με ποσα V το οδηγει όμως. Θα υην αφήσω στο αέρα και βλέπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Παιδες γεια σας. Συγγνώμη που απλά θα ζητήσω μια βοήθεια αλλά και εδώ που είμαι δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω τόσο άμεσα . Επίσης η γνώση εδώ ξεχειλίζει. Ταξίδεψα λοιπόν στη Γαλλία. 2η μέρα σήμερα οδήγησης (500χλμ/δικαβαλο φορτωμένο και για,πρώτη φορά από τότε που την έχω (2011} φαίνεται ότι κάτι στάζει λίγο κάτω από τη μηχανή, έχοντας λερώσει την ποδια , το κάτω μέρος του μοχλικου και το δεξί παπούτσι μου. Στη στάση κάνει και 2/3 σταγόνες στο,έδαφος. Αυτό που στάζει είναι χρώματος μαύρου, αν βοηθάει. Ψάχνω ήδη συνεργείο αλλά θα εκτιμούσα μια γνώμη, όσο είναι δυνατόν βέβαια από μακριά. Η μηχανή είναι από καλο σέρβις ( και πλυντήριο ). Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες γεια σας. Συγγνώμη που απλά θα ζητήσω μια βοήθεια αλλά και εδώ που είμαι δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω τόσο άμεσα . Επίσης η γνώση εδώ ξεχειλίζει. Ταξίδεψα λοιπόν στη Γαλλία. 2η μέρα σήμερα οδήγησης (500χλμ/δικαβαλο φορτωμένο και για,πρώτη φορά από τότε που την έχω (2011} φαίνεται ότι κάτι στάζει λίγο κάτω από τη μηχανή, έχοντας λερώσει την ποδια , το κάτω μέρος του μοχλικου και το δεξί παπούτσι μου. Στη στάση κάνει και 2/3 σταγόνες στο,έδαφος. Αυτό που στάζει είναι χρώματος μαύρου, αν βοηθάει. Ψάχνω ήδη συνεργείο αλλά θα εκτιμούσα μια γνώμη, όσο είναι δυνατόν βέβαια από μακριά. Η μηχανή είναι από καλο σέρβις ( και πλυντήριο ). Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.
Λαδι/γρασσο αλυσίδας ο κυριως υποπτος ;)
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Μιλάμε για παράδεισο το φόρουμ. Είσαι ωραίος ρε φίλε . Σε ευχαριστώ πολύ. Τη λάδωσε ο πλυντηριας ακριβώς πριν το ταξίδι είναι η αλήθεια, Άρα λες το αφήνω; Την ξαναλαδωνω; Να ανησυχώ; Ευχαριστώ και πάλι παρα πολύ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μιλάμε για παράδεισο το φόρουμ. Είσαι ωραίος ρε φίλε . Σε ευχαριστώ πολύ. Τη λάδωσε ο πλυντηριας ακριβώς πριν το ταξίδι είναι η αλήθεια, Άρα λες το αφήνω; Την ξαναλαδωνω; Να ανησυχώ; Ευχαριστώ και πάλι παρα πολύ.
Εσυ θα το δεις αυτο. Οπως και να εχει αυτο που στάζει είναι λαδι. Αν δεν βλέπεις κάποια σοβαρή διαρροη απο το μοτερ τοτε μάλλον είναι αλυσιδα. Τηλεδιαγνωσεις δεν γινονται, πρέπει να το ψαξεις κι εσυ, αλλα εφοσον η στάθμη λαδιου του κινητήρα δεν πεφτει ακομη και διαρροη να είναι θα σε γυρισει πισω ανετα.
 
Top Bottom