XT660Z Tenere

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ερωτηξις...
Θα είμαι ειλικρινής, βαριέμαι να ψάξω,..
Μήπως κάποιος καλός άνθρωπος μπορεί να μου πει τι λάμπες φοράει στο φανάρι το εν λόγω μοντέλο, και αν κάποιος έχει βελτιώσει τα φώτα με λεντ ξένον κλπ
Μερσι
Για λεντ που ρώτησα εγώ θέλει πετσοκομα το πλαστικό του Φαναρίου από πίσω κάτι που είναι απαγορευτικό για μένα..
Εγώ έβαλα από κάτω δύο προβολακια αν και να σου πω την αλήθεια μου δεν είχα παράπονο από τα φώτα του γενικώς και φοράω και σίτα σκέψου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω σαν κανονα LED βαζω οπου χωραει στο φαναρι χωρις σφαξιμο ΚΑΙ μονο αν δεν ειναι προτζεκτορας, στους προτζεκτορες αλογονου τα LED δε φεγγουν σωστα.

Σε αντιθετη περιπτωση, ρελεδακι και ρευμα απευθειας απο μπαταρια και λαμπα τυπου extremevision, nightbreaker κτλ. Ακομη και οι αντιστοιχες του Lidl εχουν τρομερη αποδοση.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γεια σου ρε Σπύρο!
Ευχαριστώ πολύ :)
Επίσης όπως είπε ο k0k0s απευθείας ρεύμα από το μπαταρία.
Ωστόσο στο τενερε είναι έτσι από την μάνα του και το κύκλωμα που δίνει στα φώτα είναι σχετικα καθαρό χωρίς πολλές διακλαδώσεις. Εχει την εξής ιδιοσυγκρασία : το πόδι του ρελέ που έχει την είσοδο για το πηνίο είναι συνδεδεμένο με το πόδι του ρελέ πού έχει την είσοδο της τασης για την λάμπα. Ωστοσο τα 120 mA που τρώει το ρελέ δέν κάνουν μεγάλη διαφορά. Αυτό μπορεί να το δείς συγκρίνοντας το pass πρίν εκκινήσεις τον κινητήρα (με τα φώτα σβηστά δλδ) με την μεγάλη σκάλα. Το pass παρακάμπτει το ρελε.
Μπορείς επίσης να μετρήσεις την ωμική αντίσταση στις επαφές του ρελέ. (Η αντίσταση πρ'επει να είναι 15μΩ. Αν είναι της τάξης του Ω άλλαξε ρελε)
Μεγαλύτερα προβλήματα μπορεί να έχεις από μη καθαρές επαφες στην γραμμή των φώτων. Ειδικά στην υποδοχή της λάμπας. Μπορείς να καθαρίσεις τις επαφές με οινοπνευμα. (Καλώδια Ανοιχτό πράσινο, Κίτρινο, Μαυρο)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν θυμάμαι καλά, το Tenere 660 έχει έτοιμη αναμονή για παροχή ρεύματος πίσω από το μαύρο καπάκι που είναι κάτω από τα όργανα το οποίο δίνει ρεύμα με τον διακόπτη. Βασικά για GPS αλλά το ψάχνετε.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν θυμάμαι καλά, το Tenere 660 έχει έτοιμη αναμονή για παροχή ρεύματος πίσω από το μαύρο καπάκι που είναι κάτω από τα όργανα το οποίο δίνει ρεύμα με τον διακόπτη. Βασικά για GPS αλλά το ψάχνετε.
Δεν νομιζω οτι τα καλώδια και αυτος ο κονεκτορας αντέχουν πολλά Α για φωτα...
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξέρω, μπορεί να είναι κι έτσι. Το κατέγραψα απλώς. Η πρόσβαση είναι πανεύκολη για έλεγχο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τιμή πάει ανάλογα αν αλλάξεις τα μεσαία ή τα μεγάλα ή και τα δυο, αν βάλεις drl κλπ. Τα γράφει και στο site τους.
Φίλος με 1150 gs πήρε με 400 ευρώ και φαίνεται πολύ ποιοτικο
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Γεια σας και πάλι παιδιά. Έχει κανεις γνώμη για το ποια είναι η πιο αξιοπρεπής λύση για μονή εξάτμιση με μπατζετ γύρω στα 500\600€; Χωρίς να χρειάζεται και μετατροπές στο υπόλοιπο μηχανάκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Ίσως κάτι σε Racetech να έβγαινε σε λογική τιμή. Υπάρχουν λύσεις δοκιμασμένες.
Με 600€ βέβαια βρίσκεις και επώνυμη premium.
 
Top Bottom