XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή είχα (και συνεχίζω να έχω, τα μετέφερεα στο WR250R) τα καβαλέτα της OTR σου λέω πως αν τα χρησιμοποιήσεις χωρίς αποστάτες έχουν το ίδιο ύψος με τα μαμά καβαλέτα σε 28 ή 22mm (εγώ έχω 28mm).
Από άποψη ύψους στο XT660Z εγώ είχα προσθέσει 4cm ύψος χωρίς λειτουργικά προλήματα σε ντίζες γκαζιού και συμπλέκτη. Έχει περιθώριο να αυξήσεις μέχρι και 5cm οριακά αλλά δεν το προτείνω. Εσύ βέβαια θέλεις να μείνεις στο ίδιο ύψος οπότε αγοράζεις καβαλέτα χωρίς αποστάτες.
Αν θέλεις μπορώ να σου μετρήσω ύψος καβαλέτου μέχρι το μέσον της μπάρας του τιμονιού.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R


Η φωτό δεν είναι απολύτως ακριβής (έχει απόκλιση 1mm) καθώς με ένα χέρι έπρεπε να κρατάω το μέτρο και με το άλλο το κινητό.
Πάντως η πραγματική απόσταση από τη βάση του καβαλέτου μέχρι το κάτω τμήμα της μπάρας του τιμονιού είναι 30mm και μέχρι το νοητό κέντρο της μπάρας του τιμονιού είναι 44mm.
Αυτά σε ότι αφορά τα καβαλέτα 28mm της OTR.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ΠΕγώ στη φωτό μετρώντας την απόσταση από το κάτω μέρος του τιμονιού μέχρι το κάτω μέρος του καβαλέτου του βλέπω 30mm.
Τα μαμά μετρημένα με.τον ίδιο τρόπο είναι 40mm.
Όπως τα μετράνε και αυτοί δλδ.
Δε νομίζω να κάνω τόσο λάθος.
Τεσπα.
Θα περιμένω να μου απαντήσει και. Βλεπουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ΠΕγώ στη φωτό μετρώντας την απόσταση από το κάτω μέρος του τιμονιού μέχρι το κάτω μέρος του καβαλέτου του βλέπω 30mm.
Τα μαμά μετρημένα με.τον ίδιο τρόπο είναι 40mm.
Όπως τα μετράνε και αυτοί δλδ.
Δε νομίζω να κάνω τόσο λάθος.
Τεσπα.
Θα περιμένω να μου απαντήσει και. Βλεπουμε
Υπολόγισε όμως ότι το μαμά τιμόνι είναι 22mm που σημαίνει πως έχεις μια μικρή διαφορά 3mm σε ύψος (28-22=6, 6/2=3)
Άρα, θα χρειαζόσουν έναν αποστάτη 10mm αλλά σου δίνει ως στάνταρ το 20mm, δε θα καταλάβεις έντονη διαφορά.
Επίσης πρέπει να δεις συγκριτικά το μαμά τιμόνι με το Fatbar γιατί μπορεί να υπάρχουν κιάλλες εργονομικές διαφορές που να επηρεάζουν το ύψος και τελικά οι λαβές να σου έρχονται ή χαμηλότερα ή ψηλότερα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Το έχω το τιμόνι εδώ και πολύ καιρό.
Renthal cr high.
Δίπλα δίπλα.με.το μαμά εμένα μου φαίνονται ακριβώς ίδια,απλά είναι fatbar
 
Reactions: STF

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μετα απο 15 mail και καμποσες μερες σπαζοκεφαλιας,αποριας και απελπισιας,επιβαιβεωθηκα οτι δεν ειμαι εγω ο παλαβος,ουτε χαζος να μου το παιζει πονηρος ο γερμανος του ΟΤR που δεν καταλαβαινε τι του ελεγα τοσες μερες.

ηταν λαθος ολη η database τους και κατι αλλα εκει στο σαητ τους και τελικως ζητησε συγνωμη και εγω επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα.

επρεπε να μου κανει και ενα 20% ετσι για ολο το σπαζοκλαμπανισμα αυτο...
αλλα τεσπα...
αναμονη τωρα να ερθουν.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
μετα απο 15 mail και καμποσες μερες σπαζοκεφαλιας,αποριας και απελπισιας,επιβαιβεωθηκα οτι δεν ειμαι εγω ο παλαβος,ουτε χαζος να μου το παιζει πονηρος ο γερμανος του ΟΤR που δεν καταλαβαινε τι του ελεγα τοσες μερες.

ηταν λαθος ολη η database τους και κατι αλλα εκει στο σαητ τους και τελικως ζητησε συγνωμη και εγω επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα.

επρεπε να μου κανει και ενα 20% ετσι για ολο το σπαζοκλαμπανισμα αυτο...
αλλα τεσπα...
αναμονη τωρα να ερθουν.
Δεν ξερω τι του ειπες και τι κανονισες αλλα εγώ βλέπω οτι μετα την μανούρα εβαλε 5ε πάνω την τιμη...
:ha
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
μετα απο 15 mail και καμποσες μερες σπαζοκεφαλιας,αποριας και απελπισιας,επιβαιβεωθηκα οτι δεν ειμαι εγω ο παλαβος,ουτε χαζος να μου το παιζει πονηρος ο γερμανος του ΟΤR που δεν καταλαβαινε τι του ελεγα τοσες μερες.

ηταν λαθος ολη η database τους και κατι αλλα εκει στο σαητ τους και τελικως ζητησε συγνωμη και εγω επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα.

επρεπε να μου κανει και ενα 20% ετσι για ολο το σπαζοκλαμπανισμα αυτο...
αλλα τεσπα...
αναμονη τωρα να ερθουν.
Για πες λεπτομέρειες. Τελικά ισχύουν τα νούμερα όπως τα είπαμε;
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Για πες λεπτομέρειες. Τελικά ισχύουν τα νούμερα όπως τα είπαμε;
Όχι ήταν λάθος.
Και τα νουμερα και οι φωτογραφίες μου είπε.
Το διόρθωσαν πλέον.
Αλλά το θέμα ήταν οι δέκα μέρες που πέρασαν μέχρι να το καταλάβει και να το παραδεχτεί και το υφακι του στα μεηλ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όχι ήταν λάθος.
Και τα νουμερα και οι φωτογραφίες μου είπε.
Το διόρθωσαν πλέον.
Αλλά το θέμα ήταν οι δέκα μέρες που πέρασαν μέχρι να το καταλάβει και να το παραδεχτεί και το υφακι του στα μεηλ.
Η δική μου φωτογραφία για το συγκεκριμένο set που είχα αγοράσει εγώ, αποκλείεται να είναι λάθος γιατί το μέτρησα πολύ προσεκτικά.
Για το set που ενδιαφέρει εσένα μπορεί να έχουν προβεί σε αλλαγές οπότε ναι μπορεί οι διαστάσεις να διαφοροποιούνται πλέον.
 

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Χαίρετε,

Γνώρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω τις - συμβατές με το μηχανάκι - χούφτες Barkbusters ή Acerbis x-factor;
Είχα ρωτήσει στο Γεωργόπουλο για τα Barkbusters αλλά είναι σε έλλειψη.

Ευχαριστώ
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Πληθώρα ανταλλακτικών και αναλώσιμων είναι σε έλλειψη εδώ και καιρό λόγω της κατάστασης. Δύσκολη η εναλλακτική.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Με.μια γρηγορη αναζήτηση οι x factory υπάρχουν Ελλάδα
Αν έχεις το μαμά τιμονι παρτες με προσαρμογές για 22mm
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαίρετε,

Γνώρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω τις - συμβατές με το μηχανάκι - χούφτες Barkbusters ή Acerbis x-factor;
Είχα ρωτήσει στο Γεωργόπουλο για τα Barkbusters αλλά είναι σε έλλειψη.

Ευχαριστώ
Αν εξαιρέσεις τα πλαστικά των χουφτών της barkusters τα προστατευτικά αλουμίνια της SW-Motech είναι συμβατά με της barkbusters. Παίρνεις τα αργότερα βάζεις τα πλαστικά της barkbusters. Ρωτάς και motoraid.
 

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Ευχαριστώ για τίς απαντήσεις.
Αναφέρομαι στις 'X-Factor". Οι X-factorY έχουν μικρότερη κάλυψη και κάπου είχα διαβάσει πρέπει να κοντύνεις τις μανέτες για να χωρέσουν.
Οι SW-Motech είναι 30-40 € ακριβότερα απ'τις Barkbusters και είναι χωρίς το κιτ με τα αντίβαρα κλπ.

Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο άλλο μοντέλο (πχ Acerbis Rally)?
 
Reactions: STF

geovout

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2016
Κατά προτίμηση ναι, αλλά δεν ξέρω εάν αξίζουν τα 150€ +, μιας και δεν μπαίνω τόσο πολύ στο χώμα
Πάντως δε θέλω να έχει (παραπάνω) δονήσεις το τιμόνι
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Κατά προτίμηση ναι, αλλά δεν ξέρω εάν αξίζουν τα 150€ +, μιας και δεν μπαίνω τόσο πολύ στο χώμα
Πάντως δε θέλω να έχει (παραπάνω) δονήσεις το τιμόνι
Εγώ έχω τις touratech απ' όταν το πήρα.
Αν και πλαστικές είναι αρκετά ανθεκτικές ως ωρας,καθώς μετράνε μερικές ψηλές χωρίς να πάθουν το παραμικρό.
Τις φτιάχνει η greger για λογαριασμό της touratech οπότε παίζει να τις βρεις έτσι και σε καλύτερη τιμή.
Πάντως με το αλουμίνιο από μέσα,υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να προκαλούν κραδασμούς λόγω βάρους και συντονισμων
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έπειτα από κάνα 60000+ χμ έντονης χρήσης και αρκετό χώμα,ήρθε η ώρα και για το δικό μου κάτοπτρο του προβολέα να απελευθερωθεί απ' τα δεσμά του.
Είδα ότι οι δύο πάνω βίδες δεν είναι πλέον μέσα φωλιασμενες στο κάτοπτρο οπότε και του επιτρέπουν ένα παίξιμο μπρος πίσω πάνω κάτω.
Την ρύθμιση την ακούει ακόμα με τη βίδα από κάτω,αλλά δε μου αρέσει έτσι όπως είναι πλέον ελεύθερο εκεί μέσα.
Πρόσβαση έχει μόνο από τις τρύπες για τις λάμπες ή να το ανοίξω.
Δοκίμασα να το ξανατραβηξω προς τα.πισω μπας και κουμπώσει πάλι αλλά μου φενεται δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
Εσείς πώς το επιλύσατε αυτό;
Έχει κάποιος καμία φωτό;
Το έχει ανοίξει κάποιος και να το έχει φωτό ανοιχτό,να δω πως είναι από πίσω και μέσα;
Οι άλλοι που το έκαναν μετατροπή σε λεντ όλο πατεντα στο εξωτερικό,ποιοι ήταν;
Θυμάται κανενας;
Ρουμανοι;
Πολωνοί;
Κάτι τέτοιο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom