XT660Z Tenere

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Το μαμά.εχει κάνα 300αρι απ' ότι κατάλαβα και το δίνει ολόκληρο η γιαμαχα.
Λεντ μετατροπή το κάνουν οι Πολωνοί αλλά τους στέλνεις το δικό σου.
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Εγώ, με απελευθερωμένο από τα δεσμά του κάτοπτρο αλλά και χωρίς να ακούει τη ρύθμιση από τη πεταλούδα ( σπάσιμο εκεί που δένουν μεταξύ τους μετά από 130.000χλμ) και αφού ρώτησα κανα δυο μάστορες, το έφτιαξα σε μάστορα στα κάτω πατησια, με λίγα λεφτά. Αν ενδιαφέρεσαι, ή αν προβλέπεται να γράψω όνομα συνεργείου εδώ, μπορώ.
 

vaggosal

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Yamaha XT660Z Tenere 2008
Καλησπέρα σε όλους,
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος αλλά ήρθε η ώρα να αποχωριστώ το Tenere μου οπότε παραθέτω το λινκ της αγγελίας
Yamaha XT 660Z Tenere '09 - Car.gr
Το μηχανάκι είναι προσεκτικά συντηρημένο με όλα τα service στην ώρα τους (ή και πριν την ώρα τους). Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με καλέσει για περισσότερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα σε όλους,
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος αλλά ήρθε η ώρα να αποχωριστώ το Tenere μου οπότε παραθέτω το λινκ της αγγελίας
Yamaha XT 660Z Tenere '09 - Car.gr
Το μηχανάκι είναι προσεκτικά συντηρημένο με όλα τα service στην ώρα τους (ή και πριν την ώρα τους). Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με καλέσει για περισσότερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ!
Βάλε την αγγελία και εδώ.:)
 

Kas91

Μέλος
Όνομα
Σιμος
Μοτό
Honda Innova 125
Καλησπέρα,

Οι χούφτες που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχουν αρχίσει να πολυμεριζουν(ξεφλουδίζουν)

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Εχω διαβάσει οτι ιδανικά τα μαμά αντίβαρα πρέπει να μην βγουν γιατί αυξάνονται πολύ οι κραδασμοί.
Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αν έχεις πρόσβαση σε μηχανουργείο σου τρυπάει τα αντίβαρα και σου κάνει ένα σπείρωμα για βίδα Μ8 και κουμπώνεις όποια χούφτα θέλεις έξω από τα αντίβαρα.
Το είχα κάνει στο δικό μου το μακρινό πια 2018, ακόμα όμως δεν έχω βάλει χούφτες.. :p
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Barkbusters, οπωσδήποτε με τα αντίβαρα της barkbuster, και επιλογή οποιου πλαστικού μέρους σε καλύπτει. Χωρίς ανάγκη για κάποια μετατροπή.
 

Kas91

Μέλος
Όνομα
Σιμος
Μοτό
Honda Innova 125
Barkbusters, οπωσδήποτε με τα αντίβαρα της barkbuster, και επιλογή οποιου πλαστικού μέρους σε καλύπτει. Χωρίς ανάγκη για κάποια μετατροπή.
Αγοράζουμε από κατάστημα η online;
Πχ: Barkbusters Κιτ τοποθέτησης για Χούφτες Yamaha XTZ 660 Tenere 08-18 / BMW R 1100 GS και R 1150 GS


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
Εγώ από κατάστημα είχα πάει, αλλά δεν έχει διαφορα. Αν υπάρχει κάποιος να τα βάλει, ή μπορείς κι εσυ, τα παιρνεις και online. Όμως νομίζω είναι απολυτως απαραίτητα και αυτά… Barkbusters Αντίβαρα Εξωτερικά… στη δίκη μου περίπτωση ήταν απολυτως απαραίτητα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ από κατάστημα είχα πάει, αλλά δεν έχει διαφορα. Αν υπάρχει κάποιος να τα βάλει, ή μπορείς κι εσυ, τα παιρνεις και online. Όμως νομίζω είναι απολυτως απαραίτητα και αυτά… Barkbusters Αντίβαρα Εξωτερικά… στη δίκη μου περίπτωση ήταν απολυτως απαραίτητα.
Έχει σημασία το τιμόνι. Αν κάποιος έχει το μαμά τιμόνι τότε αυτό έχει εσωτερικό σπείρωμα στα ακρόμπαρα του και μπαίνει το πρώτο κιτάκι που έβαλε ο Kas91 το οποίο από ότι βλέπω περιλαμάνει και τη βίδα (για το σπείρωμα) και αντίβαρο. Σε αυτή τη περίπτωση το έξτρα αντίβαρο μάλλον δε μπαίνει αλλά και να μπαίνει μάλλον είναι περιττό. Αν έχω καταλάβει καλά από τις εικόνες που είδα.
 

Kaiowas

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Xtz 660 (2010]
ναι, μιλάμε πάντα για το μαμά τιμόνι. Στη δική μου περίπτωση το εξωτερικό αντίβαρο ήταν απαραίτητο. Ήταν αυτό που μηδένισε τους κραδασμούς. Σε κάθε περίπτωση, δοκιμάζεις άνευ και αν δεις ότι δεν δουλευει, παιρνεις και το έξτρα/ εξωτερικό.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ναι, μιλάμε πάντα για το μαμά τιμόνι. Στη δική μου περίπτωση το εξωτερικό αντίβαρο ήταν απαραίτητο. Ήταν αυτό που μηδένισε τους κραδασμούς. Σε κάθε περίπτωση, δοκιμάζεις άνευ και αν δεις ότι δεν δουλευει, παιρνεις και το έξτρα/ εξωτερικό.
Οπότε πιθανά το αντίβαρο του κιτ είναι μικρό και λίγο.

:like:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει για το έξτρα εξωτερικό αντίβαρο των Barkbusters!
Σε δοκιμές με διάφορες χούφτες που είχα κάνει μια εποχή στο Tenere, χωρίς τα αντίβαρα της μάνας του ήταν αισθητοί οι κραδασμοί στα χέρια, ήταν αρκετά ενοχλητικοί από κάποιες σ.α.λ και πέρα, ότι και αν έκανα δεν με άφησε ικανοποιημένο μέχρι που τις έβγαλα και πήγα το 28άρι τιμόνι για σπείρωμα και έβαλα τα μαμά αντίβαρα επάνω.

Επίσης προσοχή στην ζελατίνα, σε κάθε αφτερ ζελατίνα θα βρίσκουν οι χούφτες αν τα καβαλέτα του τιμονιού δεν πάνε λίγο πίσω ή αν δεν παίξεις λίγο με τις μοίρες του τιμονιού.
Μπορεί βέβαια και να διύλιζα τον κώνωπα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
καλησπερες.
παιζει να εχει κανενας απο τους εναπομειναντες τνερεδες με 660 κανενα μπροστινο φτερο oem που να θελει να το ξεφορτωθει με το αζημειωτο εννοειται?
γιατι η γιαμαχα θελει απο 120-140ε και στο νετ βρισκω ενα μονο μτχ που παιζει να ειναι και ραγισμενο.
 

Kas91

Μέλος
Όνομα
Σιμος
Μοτό
Honda Innova 125
Καλησπέρα,
Έπειτα από κάνα 60000+ χμ έντονης χρήσης και αρκετό χώμα,ήρθε η ώρα και για το δικό μου κάτοπτρο του προβολέα να απελευθερωθεί απ' τα δεσμά του.
Είδα ότι οι δύο πάνω βίδες δεν είναι πλέον μέσα φωλιασμενες στο κάτοπτρο οπότε και του επιτρέπουν ένα παίξιμο μπρος πίσω πάνω κάτω.
Την ρύθμιση την ακούει ακόμα με τη βίδα από κάτω,αλλά δε μου αρέσει έτσι όπως είναι πλέον ελεύθερο εκεί μέσα.
Πρόσβαση έχει μόνο από τις τρύπες για τις λάμπες ή να το ανοίξω.
Δοκίμασα να το ξανατραβηξω προς τα.πισω μπας και κουμπώσει πάλι αλλά μου φενεται δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
Εσείς πώς το επιλύσατε αυτό;
Έχει κάποιος καμία φωτό;
Το έχει ανοίξει κάποιος και να το έχει φωτό ανοιχτό,να δω πως είναι από πίσω και μέσα;
Οι άλλοι που το έκαναν μετατροπή σε λεντ όλο πατεντα στο εξωτερικό,ποιοι ήταν;
Θυμάται κανενας;
Ρουμανοι;
Πολωνοί;
Κάτι τέτοιο
Μια απο τα ίδια και εγώ,
έχουμε κανέναν στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να το επισκευάσει?
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Καλησπέρα,


Μια απο τα ίδια και εγώ,
έχουμε κανέναν στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να το επισκευάσει?
Σε μια ομάδα στο fb κάποιος είχε γράψει για ένα μάστορα στη Θεσσαλονίκη που είχε ασχοληθεί με επιτυχία.
Θα ψάξω μήπως το βρω και θα επανέλθω Δημήτριος
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
καλησπερες.
παιζει να εχει κανενας απο τους εναπομειναντες τνερεδες με 660 κανενα μπροστινο φτερο oem που να θελει να το ξεφορτωθει με το αζημειωτο εννοειται?
γιατι η γιαμαχα θελει απο 120-140ε και στο νετ βρισκω ενα μονο μτχ που παιζει να ειναι και ραγισμενο.
Ψηλό ή χαμηλό ψάχνεις;
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Καλημέρα στην ομάδα, είμαι στην διαδικασία να αλλάξω τα μπροστινά ελατήρια. Η μηχανή είναι στο συνεργείο και η επιλογή μου ήταν τα ελατήρια της hyperpro.
Η ερώτηση είναι πως ο μάστορας μου λέει να βάλουμε τους αποστάτες που είχαν τα μαμά ελατήρια ενώ εγώ έχω διαβάσει ότι μπαίνουν χωρίς αποστάτες τα συγκεκριμένα. (Το manual είναι γενικό και δεν αναγράφει κάτι τέτοιο)
Τι να κάνω ??? Έχει κάνει κάνεις την ίδια διαδικασία με τα συγκεκριμένα ελατήρια??

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom