XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα το Tene-κεδάκι μου απέκτησε και φόρεσε το Χριστουγεννιάτικο του δώρο... μια ζελατίνα προστασίας του φαναριού, κατασκευή του John-Elias_Tenere.

http://www.advride.gr/threads/yamaha-χt660z-tenere-headlight-protection.4564/#post-98903

Την είχα δει και από κοντά πριν από ένα μήνα, αλλά τώρα που την τοποθέτησα στη μηχανή μου είδα ακόμη καλύτερα την ποιοτική δουλειά που έχει κάνει και να σκεφτεί κανείς πως το κόστος της βρίσκεται στη περιοχή των 30€, πολύ φθηνότερα από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στο εμπόριο και αμφιβάλλω αν οποιαδήποτε άλλη αγγίζει τη ποιότητα αλλά και την απλότητα της τοποθέτησης. Εντωμεταξύ έχει φροντίσει να υπάρχουν όλα τα απαραίτητα, βίδες, αποστάτες, λαστιχένια και σιλικονούχα ταπάκια!
















well done Γιάννη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Σήμερα το Tene-κεδάκι μου απέκτησε και φόρεσε το Χριστουγεννιάτικο του δώρο... μια ζελατίνα προστασίας του φαναριού, κατασκευή του John-Elias_Tenere.

http://www.advride.gr/threads/yamaha-χt660z-tenere-headlight-protection.4564/#post-98903

Την είχα δει και από κοντά πριν από ένα μήνα, αλλά τώρα που την τοποθέτησα στη μηχανή μου είδα ακόμη καλύτερα την ποιοτική δουλειά που έχει κάνει και να σκεφτεί κανείς πως το κόστος της βρίσκεται στη περιοχή των 30€, πολύ φθηνότερα από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στο εμπόριο και αμφιβάλλω αν οποιαδήποτε άλλη αγγίζει τη ποιότητα αλλά και την απλότητα της τοποθέτησης. Εντωμεταξύ έχει φροντίσει να υπάρχουν όλα τα απαραίτητα, βίδες, αποστάτες, λαστιχένια και σιλικονούχα ταπάκια!



















well done Γιάννη!!!
Να σαι καλα STF καλα χιλιομετρα!!! :friendship:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Εχεις την βιβλο των Tenere660 εδω .
Αριστος , γνωστης και ψειρας !
Ευγε !

Μια ερωτηση , σε καθημερινες συνθηκες αθηνας και γενικα σε καθε χρηση που του κανεις εντος , εκτος , ταξιδια και χωμα σε πιεση
ποια ειναι η καταναλωση του ?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Εχεις την βιβλο των Tenere660 εδω .
Αριστος , γνωστης και ψειρας !
Ευγε !

Μια ερωτηση , σε καθημερινες συνθηκες αθηνας και γενικα σε καθε χρηση που του κανεις εντος , εκτος , ταξιδια και χωμα σε πιεση
ποια ειναι η καταναλωση του ?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
να απαντησω εγω,αφου το ξερω καλα το xtz660....5-5,5l/100χμλ.Ω
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Μαλιστα. Ευχαριστω.
Γιατι σκεφτομαι για ενα
Για καθε μερα και ολα τα τερεν πλην μεγαλων ταξιδιων και η καταναλωση και συντηρηση ειναι βασικο.



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όπως έχω ήδη περιγράψει ΕΔΩ
Επιστρέφοντας απο Χαλκίδα και υπό την βρόχα να πέφτει right trough ,αλλά σβέλτα all the way up
ξάφνου ,στο ύψος της Ν.Φιλαδέλφειας ,νιώθω τον Τενεκέ να κάνει δυό κομπιάσματα
και στο καπάκι να κάνει TILT.
Τουτ'έστιν > έσβησε ο κινητήρας εν κινήσει.
ALARM και δεξιά με την αδράνεια του συνόλου.
Μιζιές ,αλλά τίποτα.
Ημουν 5 λεπτά απο το σπίτι ,αλλά ακινητοποιημένος μέσα στην Εθνική ,κάτω απο την βροχή ,και με την κυρα-Μάρω να με κοιτάει στα μάτια ,περιμένοντας να κάνω κάποιο μαγικό για να ξεκινήσουμε.
ΔΕΝ ΜΟΥ'ΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ κάτι τέτοιο.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ μου συνέβαινε.
Αφού πέρασα την κυρα Μάρω πίσω απο την σιδερένια μπάρα ,μην έχουμε κανά άλλο ,έλεγξα ότι μπορούσα απο ηλεκτρικά ,κι ήταν όλα ΟΚ.
Το μόνο που έμενε ,ήταν το καύσιμο
Πάτησα μίζα ,θαύμα ,πήρε ,ξεκινήσαμε ,σε 1000 μέτρα ,ξανά τα ίδια.
Φτάσαμε σπίτι με 5 στάσεις του 5λέπτου.
Επαιρνε - Εμενε απο καύσιμο - Εσβηνε - και τούμπαλιν.
Οσμίζομαι ξεροψημένη αντλία καυσίμου.
Τα νεότερα έχουν ως εξής:
Την επόμενη ημέρα ,ξεκίνησα την αναζήτηση της δυσλειτουργίας.
Ανοιξα διακόπτη ,πάτησα μίζα ,και η μηχανή πήρε μπρός κανονικά.
Την άφησα να δουλέψει στατικά για 15 λεπτά ,με ανεβοκατεβάσματα στροφών μέχρι κ τις 3000 περίπου.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Κράνος-μπαλάσκες-καβάλα και στο δρόμο.
Τριγυρνούσα επι 45 λεπτά ,δοκιμάζοντας τα πάντα (αργά-γρήγορα-στενά-ΕΟ-κόφτες) κάνοντας 35-40 χλμ.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Την έπλυνα ενδελλεχώς με πιεστικό ,μια κι ήταν μες την μπίχλα απο την βροχόπτωση ,αλλά και για να προσομοιώσω το νερό της βροχής ,με τα όποια πιθανά προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει κάπου.
Την έβαλα μπρός μετά το πλύσιμο ,και...
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Σήμερα έκανα άλλα 35 χλμ περίπου.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Οτι κι αν σκέφτηκα και έλεγξα
(ρεύματα-φίσες-καλωδιώσεις-συνδέσεις-φίλτρο αέρα-φιλτροκούτι-εξαέρωση τεπόζιτου-αντλία καυσίμου[ακουστικά]-διακόπτης RunOff-μπουζί-μπουζόπιπα-κ δε θυμάμαι τι άλλο)
φάνηκαν να είναι ΟΚ.
Και η μηχανή γουργουρίζει αδιάφορα ,σα να μην ξέρει τίποτα.


Το μηχανάκι δουλεύει βέβαια κανονικά ,αλλά η ανασφάλεια του πότε και αν θα ξανασυμβεί ,μου κλονίζει την εμπιστοσύνη και την διάθεση για μακρυνά χλμ μαζί της.

Εχει κανείς καμιά ιδέα ; :thinking:. . . γιατί οι δικές μου στέρεψαν. . .
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Όπως έχω ήδη περιγράψει ΕΔΩ


Τα νεότερα έχουν ως εξής:
Την επόμενη ημέρα ,ξεκίνησα την αναζήτηση της δυσλειτουργίας.
Ανοιξα διακόπτη ,πάτησα μίζα ,και η μηχανή πήρε μπρός κανονικά.
Την άφησα να δουλέψει στατικά για 15 λεπτά ,με ανεβοκατεβάσματα στροφών μέχρι κ τις 3000 περίπου.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Κράνος-μπαλάσκες-καβάλα και στο δρόμο.
Τριγυρνούσα επι 45 λεπτά ,δοκιμάζοντας τα πάντα (αργά-γρήγορα-στενά-ΕΟ-κόφτες) κάνοντας 35-40 χλμ.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Την έπλυνα ενδελλεχώς με πιεστικό ,μια κι ήταν μες την μπίχλα απο την βροχόπτωση ,αλλά και για να προσομοιώσω το νερό της βροχής ,με τα όποια πιθανά προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει κάπου.
Την έβαλα μπρός μετά το πλύσιμο ,και...
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Σήμερα έκανα άλλα 35 χλμ περίπου.
ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Οτι κι αν σκέφτηκα και έλεγξα
(ρεύματα-φίσες-καλωδιώσεις-συνδέσεις-φίλτρο αέρα-φιλτροκούτι-εξαέρωση τεπόζιτου-αντλία καυσίμου[ακουστικά]-διακόπτης RunOff-μπουζί-μπουζόπιπα-κ δε θυμάμαι τι άλλο)
φάνηκαν να είναι ΟΚ.
Και η μηχανή γουργουρίζει αδιάφορα ,σα να μην ξέρει τίποτα.


Το μηχανάκι δουλεύει βέβαια κανονικά ,αλλά η ανασφάλεια του πότε και αν θα ξανασυμβεί ,μου κλονίζει την εμπιστοσύνη και την διάθεση για μακρυνά χλμ μαζί της.

Εχει κανείς καμιά ιδέα ; :thinking:. . . γιατί οι δικές μου στέρεψαν. . .
Εσκαγε καθολου οταν μιζαριζες? Εβαλες βενζινη στον δρομο?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τον @christof40 τον έβαλες να σε βρίζει;
:roflmao::roflmao::roflmao:
Ναι-ναι....κανονικά.
Την πήγα σήμερα σπίτι του κατα την διάρκεια της δοκιμής ,την έβαλα στην αυλή του ,και του πα:
Βρίσε ρε π#+στ...Βρίσε να ξεσπάσεις μπάς και βρούμε τη ζημιά....
Τίποτα...παντελώς αδιάφορος ο Τενεκές ,δούλευε μια χαρά.
 
Reactions: yns

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εσκαγε καθολου οταν μιζαριζες?
ΟΧΙ.

Εβαλες βενζινη στον δρομο?
Εβαλα βενζίνη στο στάνταρ βενζινάδικο που βάζω πάντα ,πρίν φύγω απο την βάση μου.
Το πρόβλημα εμφανίστηκε στην επιστροφή ,μετά απο 160 χλμ απροβλημάτιστης πορείας.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σκουπιδάκι στην αντλία που έφυγε; (λέω γω τώρα, σάμπως ξέρω από τέτοια...)
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ασε που προσομοιωση συνεχωμενης βροχης με το πιεστικο δεν....πιθανον υγρασια απο την συνεχομενη βροχη. Εγω θα εκανα σε πρωτη φαση αδιαβροχοποιηση (σπρευ) σε ολες τις φισες μπουζοπιπες κλπ κλπ ενω υπαρχει και το ενδεχομενο κακης βενζινης πιθανον καποιο σκουπίδι που περασε..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σκουπιδάκι στην αντλία που έφυγε; (λέω γω τώρα, σάμπως ξέρω από τέτοια...)
Το σκέφτηκα.
Αλλά η αντλία στην αναρρόφησή της έχει φίλτρο τύπου σακκιδίου.
Πώς να περάσει σκουπίδι;

Μόνο σκουπιδάκι απο το φιλτροκούτι στα μπέκ.
Αλλά φίλτρο αέρα είχα πλύνει-λαδώσει μιά μέρα πρίν την εκδρομή.
Και το ήδη πεντακάθαρο φιλτροκούτι ,το καθάρισα κι άλλο ένα χέρι ...με τα χέρια μου.
Οπότε...τι σκτ...;
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Η μπορει να σε τιμωρησε ο θεος που το ανταποδοτικο που εκανες στην γυναικα σου , βρηκες την μερα να την ταλαιπωρησης μονο και μονο να μην νιωθεις τυψεις για τις εντουροβολτες με την συμορια των pouroduro που ανηκεις..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ασε που προσομοιωση συνεχωμενης βροχης με το πιεστικο δεν....πιθανον υγρασια απο την συνεχομενη βροχη. Εγω θα εκανα σε πρωτη φαση αδιαβροχοποιηση (σπρευ) σε ολες τις φισες μπουζοπιπες κλπ κλπ ενω υπαρχει και το ενδεχομενο κακης βενζινης πιθανον καποιο σκουπίδι που περασε..
Καλά....άμα με δείς να ασελγώ πάνω της με το πιεστικό ,τύφλα να'χει ο τυφώνας Ράμπο.:p
Δεν ξανάχα θέμα υγρασίας ,ακόμα κι όταν διάβαινα ποτάμια και λασπο-ρέματα.

Αν υποθέσουμε οτι πέρασε απο κάπου κάποιο σκουπίδι ,γιατί να μένει και να παίρνει μετά απο 5 λεπτά κάθε φορά.
Και 2 μέρες τώρα...που να πήγε το σκουπίδι;

Εχω γίνει σκουπίδι λέμε.....:(
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Η μπορει να σε τιμωρησε ο θεος που το ανταποδοτικο που εκανες στην γυναικα σου , βρηκες την μερα να την ταλαιπωρησης μονο και μονο να μην νιωθεις τυψεις για τις εντουροβολτες με την συμορια των pouroduro που ανηκεις..
Μπά...αυτό δεν παίζει...ποτέ δεν έχω τύψεις επειδή φεύγω για πουροντουράδες...μόνο για τις ελάχιστες που έχω χάσει έχω τύψεις.;)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εμενα παντως τρομπα βενζινης μου μυριζει.
ιδια συμπτωματα ειχα και στο strada.3 ειχα αλλαξει παναθεμα τες.στα τελευταια της κολλαει και ξεκολαει.στις αρχες ξεκολαγε μονη της,μετα με ενα χτυπημα στη βαση της.μεχρι να κολλησει τελειως και να μη ξαναδουλεψει.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Καλά....άμα με δείς να ασελγώ πάνω της με το πιεστικό ,τύφλα να'χει ο τυφώνας Ράμπο.:p
Δεν ξανάχα θέμα υγρασίας ,ακόμα κι όταν διάβαινα ποτάμια και λασπο-ρέματα.

Αν υποθέσουμε οτι πέρασε απο κάπου κάποιο σκουπίδι ,γιατί να μένει και να παίρνει μετά απο 5 λεπτά κάθε φορά.
Και 2 μέρες τώρα...που να πήγε το σκουπίδι;

Εχω γίνει σκουπίδι λέμε.....:(
Ξερεις καμμια φορα βαζουμε βενζινη και μολις εχει αδειασει το βυτιο και τα εχει κανει πουτ@ν@ στην δεξαμενη, η το αντιθετο εχει αδειασει η δεξαμενη και τραβαμε ολη την μουργα... εγω θα σπυ ελεγα να φπυλαρεις ξανα και αν πας το σαββατο την βολτα πηγαινε με το τενερε τουλαχιστον να μην εισαι με την ιδεα..ολη μερα αν δεν ηταν κατι τυχαιο κατι θα κανει...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε συ Κώστα... δε βγάζεις να ρίξεις και μια ματιά στο μπουζί; Μπας κι έχει αγκιδώσει;
 
Top Bottom