XT660Z Tenere

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Από την προχθεσινή βόλτα...
Στην επιστροφή οδηγούσαμε καθώς χιόνιζε, ήταν από τις πιο ωραίες εμπειρίες και στιγμές που μου χάρισε το τενερι...
Μέχρι την επόμενη δηλαδή....
Καλή συνέχεια σε όλους


Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

George gk

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA XT 660Z TENERE 2008
Καλημέρα.Παιδια.
Θέλω να ΑΛΛΑΞΩ τα καβαλετα του τιμονιού στο Tenere για να βαλω το fatbar στο στάνταρ ύψος αλλά δε βρίσκω με βίδα M14 έχετε καμία ιδέα .
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
M14 ειναι αυτη που εχει τωρα?
τα aftermarket καβαλετα δηλαδη τι βιδα εχουν?
ρωταω γιατι μ ενδιαφερει κ εμενα αυτη η αλλαγη.
 

George gk

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA XT 660Z TENERE 2008
Η βίδα είναι M10 λάθος μέτρημα είχα κάνει!!!!!!!!!!! Αύριο θα βγω για ψώνια οπότε θα σου πω τι υπάρχει και τιμές .
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Χαμός!

Πρόλογος, τον τελευταίο καιρό μάζευα διάφορα καλούδια για την Τενερέλα μου, είχα αρχίσει με σκοπό ένα αμορτισέρ αλλά στην πορεία μάζεψα κι άλλα, το καλό του να σε έχουν αργήσει στα μηνιάτικα είναι όταν σου σκάνε όλα μαζί..!
Και κάπως έτσι άρχισε η συλλογή των πραγμάτων, τα οποία είναι:
  • Αμορτισέρ Wilbers με ρύθμιση φυσικά σε προφόρτιση αλλά και επαναφορά με γραμμικό ελατήριο. Και δυστυχώς το πήρα με -50χιλ διαδρομή...
  • Αλυσίδα Did χρυόμαύρη 112 κρίκοι.
  • Γρανάζια 15 και 46.
  • Σινεμπλοκ τιμονιού.
  • Ψηφιακό mini πολυόργανο Kosso με θερμόμετρο εξωτερικής, ώρα και το πιο σημαντικό Voltόμετρο.
  • Μανέτες ρυθμιζόμενες από τα βάθη της Από Ανατολής που τρώνε μπανάνες.
  • TPS καινούργιο.
  • Ελατήρια μπροστινού Ohlins (που δεν τα ήθελε ένα παιδί από εδω, δε με χάλασε!)
  • Dynojet PC V
  • Τελικά LeoVince.
Το πήγα προχθές στον Νίκο, σήμερα μετά από ενάμιση χρόνο με το xt660z μπορώ να πω ότι επιτέλους πάτησε σωστά!
Νίκος θεός ήλιος καλοκαιρινός με ούζο!

Με το αμορτισέρ χαμήλωσε υπερβολικά, θέλει λίγο ψήλωμα, έπρεπε να το είχα πάρει ως έχει και μετά να παίζαμε με λαμάκια, τώρα θα γίνει το αντίθετο.
Πάντως άλλαξε χαρακτήρα, ζωήρεψε ο μπορντό βούβαλος!
Οχι, ktm690 δεν έγινε, δεν είχα καμία αυταπάτη, έγινε όμως πιο σωστό με την επέμβαση στις αναρτήσεις.

Έχω standby τα σωληνάκια της HEL, εν καιρό.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαμός!

Πρόλογος, τον τελευταίο καιρό μάζευα διάφορα καλούδια για την Τενερέλα μου, είχα αρχίσει με σκοπό ένα αμορτισέρ αλλά στην πορεία μάζεψα κι άλλα, το καλό του να σε έχουν αργήσει στα μηνιάτικα είναι όταν σου σκάνε όλα μαζί..!
Και κάπως έτσι άρχισε η συλλογή των πραγμάτων, τα οποία είναι:
  • Αμορτισέρ Wilbers με ρύθμιση φυσικά σε προφόρτιση αλλά και επαναφορά με γραμμικό ελατήριο. Και δυστυχώς το πήρα με -50χιλ διαδρομή...
  • Αλυσίδα Did χρυόμαύρη 112 κρίκοι.
  • Γρανάζια 15 και 46.
  • Σινεμπλοκ τιμονιού.
  • Ψηφιακό mini πολυόργανο Kosso με θερμόμετρο εξωτερικής, ώρα και το πιο σημαντικό Voltόμετρο.
  • Μανέτες ρυθμιζόμενες από τα βάθη της Από Ανατολής που τρώνε μπανάνες.
  • TPS καινούργιο.
  • Ελατήρια μπροστινού Ohlins (που δεν τα ήθελε ένα παιδί από εδω, δε με χάλασε!)
  • Dynojet PC V
  • Τελικά LeoVince.
Το πήγα προχθές στον Νίκο, σήμερα μετά από ενάμιση χρόνο με το xt660z μπορώ να πω ότι επιτέλους πάτησε σωστά!
Νίκος θεός ήλιος καλοκαιρινός με ούζο!

Με το αμορτισέρ χαμήλωσε υπερβολικά, θέλει λίγο ψήλωμα, έπρεπε να το είχα πάρει ως έχει και μετά να παίζαμε με λαμάκια, τώρα θα γίνει το αντίθετο.
Πάντως άλλαξε χαρακτήρα, ζωήρεψε ο μπορντό βούβαλος!
Οχι, ktm690 δεν έγινε, δεν είχα καμία αυταπάτη, έγινε όμως πιο σωστό με την επέμβαση στις αναρτήσεις.

Έχω standby τα σωληνάκια της HEL, εν καιρό.
Το αμορτεσέρ γιατί δεν το επέστρεφες να πάρεις το σωστό;
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Γιατί εγώ το παρήγγειλα -50χιλ, δεν το συζήτησα με κάποιον πρώτα, πήρα πρωτοβουλία τρομάρα μου..!
Το ήθελα λίγο πιο χαμηλό αλλά όχι τόσο, είμαι για να βάζω λαμάκια +30 ή +35χιλ.
 
Reactions: STF

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Χαμός!

Πρόλογος, τον τελευταίο καιρό μάζευα διάφορα καλούδια για την Τενερέλα μου, είχα αρχίσει με σκοπό ένα αμορτισέρ αλλά στην πορεία μάζεψα κι άλλα, το καλό του να σε έχουν αργήσει στα μηνιάτικα είναι όταν σου σκάνε όλα μαζί..!
Και κάπως έτσι άρχισε η συλλογή των πραγμάτων, τα οποία είναι:
  • Αμορτισέρ Wilbers με ρύθμιση φυσικά σε προφόρτιση αλλά και επαναφορά με γραμμικό ελατήριο. Και δυστυχώς το πήρα με -50χιλ διαδρομή...
  • Αλυσίδα Did χρυόμαύρη 112 κρίκοι.
  • Γρανάζια 15 και 46.
  • Σινεμπλοκ τιμονιού.
  • Ψηφιακό mini πολυόργανο Kosso με θερμόμετρο εξωτερικής, ώρα και το πιο σημαντικό Voltόμετρο.
  • Μανέτες ρυθμιζόμενες από τα βάθη της Από Ανατολής που τρώνε μπανάνες.
  • TPS καινούργιο.
  • Ελατήρια μπροστινού Ohlins (που δεν τα ήθελε ένα παιδί από εδω, δε με χάλασε!)
  • Dynojet PC V
  • Τελικά LeoVince.
Το πήγα προχθές στον Νίκο, σήμερα μετά από ενάμιση χρόνο με το xt660z μπορώ να πω ότι επιτέλους πάτησε σωστά!
Νίκος θεός ήλιος καλοκαιρινός με ούζο!

Με το αμορτισέρ χαμήλωσε υπερβολικά, θέλει λίγο ψήλωμα, έπρεπε να το είχα πάρει ως έχει και μετά να παίζαμε με λαμάκια, τώρα θα γίνει το αντίθετο.
Πάντως άλλαξε χαρακτήρα, ζωήρεψε ο μπορντό βούβαλος!
Οχι, ktm690 δεν έγινε, δεν είχα καμία αυταπάτη, έγινε όμως πιο σωστό με την επέμβαση στις αναρτήσεις.

Έχω standby τα σωληνάκια της HEL, εν καιρό.
Tps καινουργιο γιατι σου εβγαλε θεμα το μαμα???
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Mupo Srl - Hydraulic kit


τι φαση?αξιζει αραγες?
εχει βαλει κανενας κατι τετοιο?
τι κανει ακριβως?
Αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι αντίστοιχο με τα intiminators...τρίχες δλδ..
Τσάμπα λεφτά κατά την άποψή μου, για τα ιντι που έχω άποψη.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι αντίστοιχο με τα intiminators...τρίχες δλδ..
Τσάμπα λεφτά κατά την άποψή μου, για τα ιντι που έχω άποψη.
Θα διαφωνησω μαζι σου για το "τριχες" και θα συμφωνησω μερικως μαζι σου για το "τσαμπα λεφτα"
Εννοωντας οτι τα ricor intiminators βελτιωνουν την λειτουργεια του μπροστινου αλλα οχι τοσο για τα λεφτα που στοιχιζουν (200+ αν δεν κανω λαθος)

Τα πηρα μεταχειρισμενα και τα εβαλα στο transalp οποτε εχω και εγω αποψη για την λειτουργια τους
 
Top Bottom