XT660Z Tenere

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βασικα δε θα ασχοληθω, παρατηρώντας τις φωτογραφίες ειδα οτι στις 27/4 εχει λιγοτερα χιλιομετρα απο τις 22/4
Τοσο απατεώνες
Και καλά θα κάνεις.
Τέτοιες "ευκαιρίες" μόνο από γνωστούς που ξέρουμε καλά.
Θα βρεις άλλο.... Προχώρα δυναμικά
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μα καλά στις 5000κμ αλλαγή Τακάκια, αλυσίδα και ρύθμιση βαλβίδων;;;

Εγώ πάντως διαφωνώ. Θα ξεχνουσα τι λέει το κοντέρ και θα πήγαινα να το δω το μηχανάκι έχοντας στο μυαλό μου ότι έχει αρκετά χιλιόμετρα. Ακόμη και 100.000+ να έχει μπορεί να μην είναι κακή περίπτωση. Το μπροστινό και το πίσω είναι πολύ σημαντικές αναβαθμίσεις με μεγάλο κόστος. Αν μάλιστα ρίξει και την τιμή παίζοντας το χαρτί του κτεο μπορεί και να αξίζει..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έχει αλλαγμένο μπροστινό και μάλλον ανακατασκευασμένη πίσω ανάρτηση. Θέλει προσοχή. Πρώτον γιατί αν δεν έχει γίνει σωστή δουλειά μπορεί να έχει επηρεαστεί η γεωμετρία και συμπεριφορά της μηχανής. Δεύτερον δεν μου αρέσει η τέταρτη φωτογραφία που φαίνεται το φτερό να "χάνει" σε σχέση με το τρόχο (μη τυχόν και έχει "πάρει", αλλά μπορεί και να θέλει απλώς μια ευθυγράμμιση από τις τιμονόπλακες με τον άξονα του τροχού).

Τα χλμ θα τα τσεκάρεις με το βιβλίο σέρβις και τις σφραγίδες του. Ελπίζω να μην έχει τις δικές του σφραγίδες γιατί θα είναι ύποπτο. Αν είναι από αλλού παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς. Ζητάς οπωσδήποτε να δεις τα αντίγραφα από τα ΚΤΕΟ.
να συμπληρωσω για το συγκεκριμενο οτι λειπει το λαστιχενιο προστατευτικο της αναρτησης,το ρολογακι εχει μαλλον καμενο στοιχειο στην οθονη,και η ποδιά ειναι πιασμενη με ζιπακι.
στις τελευταιες φωτος ειναι λυμενο ολο το πισω μερος,και κατι δε μου καθετε καλα και στις βιδες που πιανουν οι πισω χειρολαβες.
λειπει και το πλαινο προστατευτικο της εξατμισης.
εχει αλλαγμενο τιμονι και οχι τα μαμα αντιβαρα
λεπτομεριες,αλλα εγω δε θα το κοιτουσα καν.'
επειδη την εχω πατησει κ εγω οπως ολοι καποια στιγμη,πλεον κατι τετοιες περιπτωσεις τις προσπερναω σα να μην τις ειδα καν.
μη σε εντυποσιαζει το αναποδο μπροστινο και τα βαψιματα,ειναι ολο ξαναβαμενο,(που ηδη εχουν ξεφλουδισει σε καποια σημεια)
κριμα στο πλυσημο και το γυαλισμα που του χει ρηξει.

γενικα οσο το κοιταω τοσο πιο "μακρυα" φωναζει...
μεγαλη κρούπα..

επισης οπως λεει κ ο φιλος Chester24 υπηρχε και παλιοτερα στο ψαρ.γρ σε νησι αν θυμαμαι καλα,με πολυ περισσοτερα χιλιομετρα.
παιζει να χω και printscreen την αγγελια αν τη βρω θα τη βαλω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
να συμπληρωσω για το συγκεκριμενο οτι λειπει το λαστιχενιο προστατευτικο της αναρτησης,το ρολογακι εχει μαλλον καμενο στοιχειο στην οθονη,και η ποδιά ειναι πιασμενη με ζιπακι.
στις τελευταιες φωτος ειναι λυμενο ολο το πισω μερος,και κατι δε μου καθετε καλα και στις βιδες που πιανουν οι πισω χειρολαβες.
λειπει και το πλαινο προστατευτικο της εξατμισης.
εχει αλλαγμενο τιμονι και οχι τα μαμα αντιβαρα
λεπτομεριες,αλλα εγω δε θα το κοιτουσα καν.'
επειδη την εχω πατησει κ εγω οπως ολοι καποια στιγμη,πλεον κατι τετοιες περιπτωσεις τις προσπερναω σα να μην τις ειδα καν.
μη σε εντυποσιαζει το αναποδο μπροστινο και τα βαψιματα,ειναι ολο ξαναβαμενο,(που ηδη εχουν ξεφλουδισει σε καποια σημεια)
κριμα στο πλυσημο και το γυαλισμα που του χει ρηξει.

γενικα οσο το κοιταω τοσο πιο "μακρυα" φωναζει...
μεγαλη κρούπα..

επισης οπως λεει κ ο φιλος Chester24 υπηρχε και παλιοτερα στο ψαρ.γρ σε νησι αν θυμαμαι καλα,με πολυ περισσοτερα χιλιομετρα.
παιζει να χω και printscreen την αγγελια αν τη βρω θα τη βαλω.
Ροδος πανω απο 100.000 km
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Το είχαν δύο μαντραδες στο car πριν κανα χρόνο που έψαχνα και εγώ... είναι ολο μία απάτη δεν ξέρεις τι ισχύει και τι όχι. Αν θυμάμαι καλά το ζητούσαν και 4.400€. κάνε υπομονή και θα βρεις αυτό που θες. εγώ έψαχνα 4-5 μήνες.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Έχουν ξεφύγει οι τιμές τελείως....αλλά αφού αγοράζει ο κοζμος καλά κάνουν και ξέφυγαν..
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Καλησπέρα στην ομάδα, μπαινω κατευθείαν στο θέμα, χτες παρατήρησα πως όταν φρενάρω για να σταματήσω εντελώς νιώθω ένα τζόγο (ένα σκορτσαρισμα) κοντά στα πόδια μου...
Αρχικά νόμιζα ότι ήταν από την αλυσίδα όπου και τσεκαρισα και ήταν όλα σωστά (μπροστινό γρανάζι, αλυσίδα, πίσω γρανάζι κτλ).
Μετά έλεγξαν το μοχλικο και όλο το σύστημα της ανάρτησης όπου η κάτω βίδα της ανάρτησης πήρε δύο βόλτες οπότε λέω -εδώ είμαστε το βρήκα. Σε περαιτέρω έλεγχο δεν είδα καμία ανοχή σε όλο το πίσω σύστημα.
Σε δοκιμαστική βόλτα όμως και με πολλές ακινητοποιησεις αυτό το σκορτσαρισμα κατά την στάση κάποιες φορές το ένιωθα ή ήταν και η ιδέα μου κάποιες φορές. Στην πορεία πάντως πάει χωρίς κανένα πρόβλημα δλδ όπως πριν.

Ερωτησεις:
-Τι άλλο μπορώ να κοιτάξω μόνος μου?

-Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι εσωτερικό της μηχανής?

ΥΓ: έχω 44.500χιλ με πολύ επιμελής συντήρηση (που κάνω από μόνος μου).


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτά που λέει ο αμυρουκάι + Τσεκαρισε τα σημεία που πιάνει ο κινητήρας στο πλαίσιο μην έχει λασκάρει τίποτα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλησπέρα στην ομάδα, μπαινω κατευθείαν στο θέμα, χτες παρατήρησα πως όταν φρενάρω για να σταματήσω εντελώς νιώθω ένα τζόγο (ένα σκορτσαρισμα) κοντά στα πόδια μου...
Αρχικά νόμιζα ότι ήταν από την αλυσίδα όπου και τσεκαρισα και ήταν όλα σωστά (μπροστινό γρανάζι, αλυσίδα, πίσω γρανάζι κτλ).
Μετά έλεγξαν το μοχλικο και όλο το σύστημα της ανάρτησης όπου η κάτω βίδα της ανάρτησης πήρε δύο βόλτες οπότε λέω -εδώ είμαστε το βρήκα. Σε περαιτέρω έλεγχο δεν είδα καμία ανοχή σε όλο το πίσω σύστημα.
Σε δοκιμαστική βόλτα όμως και με πολλές ακινητοποιησεις αυτό το σκορτσαρισμα κατά την στάση κάποιες φορές το ένιωθα ή ήταν και η ιδέα μου κάποιες φορές. Στην πορεία πάντως πάει χωρίς κανένα πρόβλημα δλδ όπως πριν.

Ερωτησεις:
-Τι άλλο μπορώ να κοιτάξω μόνος μου?

-Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι εσωτερικό της μηχανής?

ΥΓ: έχω 44.500χιλ με πολύ επιμελής συντήρηση (που κάνω από μόνος μου).


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Oι δισκοι ειναι πλευστοι? Μπορει να εχουν πετσικαρει τα κουζινετα που συνδεουν τα κεντρα με τις επιφανειες τριβης. Δοκιμασε με πατημενο φρενο να κανεις μπρος-πισω τη μηχανη και δες εαν νιωθεις τον τζογο.

Επισης τσεκαρε το ρουλεμανακι της βασης του αμορτισερ, στην ενωση με μοχλικο. Εαν εχει φθαρει εκει θα εχει τζογο.
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
ευχαριστώ παιδιά θα ψάξω και αυτά που μου είπατε και θα επανέλθω. Και εγώ κάποια ανοχή πιστεύω είναι αλλά που. Μου έκανε εντύπωση πάντως πως είχε χαλάρωση η βίδα της ανάρτησης.... μάλλον θα σταματήσω να πηγαίνω χώμα να μην έχω θέματα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρίξε μια ματιά αν έχει φθορά η γλύστρα της αλυσίδας στο ψαλίδι καθώς και ο λαστιχένιος μικρός τροχός (tensioner).
 
Top Bottom