XT660Z Tenere

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μετα λύπης μου, θα ήθελα να ενημερώσω την ομάδα, ότι οι παρακάτω μανέτες ΔΕΝ είναι συμβατές με το XT660ZA.....
https://www.ebay.com/itm/254164135332

Ο συμπλέκτης δεν έχει σωστά κέντρα, και το τράβηγμα είναι τρομερά δύσκολο.
Το φρένο δεν έχει πρόβολο για "στοπ" και ενεργοποίηση του διακόπτη των φωτών του φρένου.

Και τα δύο λύνονται με μηχανουργείο, αλλά όπως ήρθαν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ:(
Aν τις πήρες από eBay ,μπορείς να κάνεις dispute ζητώντας τα λ7 σου πίσω ,εξηγώντας την μη συμβατότητα.
Είναι σίγουρο ότι θα σου επιστραφούν ,με μοναδική (ίσως) απαίτηση από εσένα ,να ταχυδρομήσεις πίσω τις μανέτες ,κ απλά να στείλεις ηλεκτρονικά την απόδειξη αποστολής.
Πιθανά να μην σου ζητήσουν κάν να τις στείλεις πίσω ,γιατί τα ταχυδρομικά από Ελλάδα πρός Κίνα είναι ακριβότερα από το προϊόν.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Aν τις πήρες από eBay ,μπορείς να κάνεις dispute ζητώντας τα λ7 σου πίσω ,εξηγώντας την μη συμβατότητα.
Είναι σίγουρο ότι θα σου επιστραφούν ,με μοναδική (ίσως) απαίτηση από εσένα ,να ταχυδρομήσεις πίσω τις μανέτες ,κ απλά να στείλεις ηλεκτρονικά την απόδειξη αποστολής.
Πιθανά να μην σου ζητήσουν κάν να τις στείλεις πίσω ,γιατί τα ταχυδρομικά από Ελλάδα πρός Κίνα είναι ακριβότερα από το προϊόν.
Έκανα ήδη! Αναμένω απάντηση! Ευχαριστώ el-Gatto !
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Έχω αρχίσει Corono-upgrade στο ΧΤ660ΖΑ μου, λόγω συγκυριών :)

Ετοιμάζω νέα πλεξούδα φώτων, για αναβάθμιση των δύο λαμπών Η7 (μικρή/πάνω και μεγάλη/κάτω λάμπα) σε LED και με έξτρα επιλογή για χρήση και των 2 λαμπών ταυτοχρόνως στην χρήση της μεγάλης σκάλας, καθώς και αντικατάσταση των 2 "ψειρών" Τ10, σε T10 LED φωτισμού (σαν μικροί φακοί) της PHILIPS..

Δοκίμασα αρκετές λάμπες του εμπορίου, αλλά αυτές μου φάνηκαν οι καλύτερες: Nighteye H7 (Skroutz).

Xαμηλή ισχύς (16.5W αντί των 35W των εργοστασιακών ανά λάμπα), παθητική ψύξη χωρίς ανεμιστήρα και μικρό μέγεθος.
To σημαντικότερο: Η οπτική τους απόδοση και η αποκοπή της δέσμης για τον καθρέφτη του ΧΤ660Ζ είναι πολύ καλή. Πραγματικά ΚΑΛΥΤΕΡΗ από την μαμά λάμπα, λόγω συμμετρίας Δεξιά/Αριστέρα εκπομπής!
Εργοστασιακή λάμπα αλογόνου Η7:


Nighteye H7:


Η μεγάλη σκάλα χρειάστηκε την κατασκευή μιας βάσης με 3Δ-εκτύπωση για να ταιριάξει, αλλά έτσι παίρνει σχεδόν όλες τις λάμπες H7 LED του εμπορίου.


Τοποθέτησα και "φούσκες" για προστασία των φώτων από σκόνη..


Αναμένω ένα βύσμα/κλώνο της ΥΑΜΑΗΑ, ώστε να κάνω την πλεξούδα έτοιμο κλώνο της μαμάς πλεξούδας, οπότε να την αλλάζω απευθείας αν ποτέ χρειαστεί, χωρίς καμία επέμβαση στην εργοστασιακή καλωδίωση :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχω αρχίσει Corono-upgrade στο ΧΤ660ΖΑ μου, λόγω συγκυριών :)

Ετοιμάζω νέα πλεξούδα φώτων, για αναβάθμιση των δύο λαμπών Η7 (μικρή/πάνω και μεγάλη/κάτω λάμπα) σε LED και με έξτρα επιλογή για χρήση και των 2 λαμπών ταυτοχρόνως στην χρήση της μεγάλης σκάλας, καθώς και αντικατάσταση των 2 "ψειρών" Τ10, σε T10 LED φωτισμού (σαν μικροί φακοί) της PHILIPS..

Δοκίμασα αρκετές λάμπες του εμπορίου, αλλά αυτές μου φάνηκαν οι καλύτερες: Nighteye H7 (Skroutz).

Xαμηλή ισχύς (16.5W αντί των 35W των εργοστασιακών ανά λάμπα), παθητική ψύξη χωρίς ανεμιστήρα και μικρό μέγεθος.
To σημαντικότερο: Η οπτική τους απόδοση και η αποκοπή της δέσμης για τον καθρέφτη του ΧΤ660Ζ είναι πολύ καλή. Πραγματικά ΚΑΛΥΤΕΡΗ από την μαμά λάμπα, λόγω συμμετρίας Δεξιά/Αριστέρα εκπομπής!
Εργοστασιακή λάμπα αλογόνου Η7:


Nighteye H7:


Η μεγάλη σκάλα χρειάστηκε την κατασκευή μιας βάσης με 3Δ-εκτύπωση για να ταιριάξει, αλλά έτσι παίρνει σχεδόν όλες τις λάμπες H7 LED του εμπορίου.


Τοποθέτησα και "φούσκες" για προστασία των φώτων από σκόνη..


Αναμένω ένα βύσμα/κλώνο της ΥΑΜΑΗΑ, ώστε να κάνω την πλεξούδα έτοιμο κλώνο της μαμάς πλεξούδας, οπότε να την αλλάζω απευθείας αν ποτέ χρειαστεί, χωρίς καμία επέμβαση στην εργοστασιακή καλωδίωση :)
Yeap, oι Nighteye ειναι απο τις πιο ποιοτικες "φθηνες" λαμπες του εμποριου.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Αλλάζω ντιζα συμπλεκτη.
Βάζω τη γνησια.
Όπως τη βλέπω δεν έχει λάδια η γράσο τπτ,ειναι στεγνή.
Τη βάζω όπως είναι η θέλει λάδωμα;
Κ αν ναι τι λάδι;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αλλάζω ντιζα συμπλεκτη.
Βάζω τη γνησια.
Όπως τη βλέπω δεν έχει λάδια η γράσο τπτ,ειναι στεγνή.
Τη βάζω όπως είναι η θέλει λάδωμα;
Κ αν ναι τι λάδι;
Όπως είναι, κανονικά έχει το λιπαντικό της. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι είναι στεγνή. Συνήθως στα σακουλάκια με τις ντίζες τα λιπαντικά είναι εμφανή.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Είχα ήδη λαδωμένα χέρια δε θα το κατάλαβα.
Αυτή είναι μαζί με το εξωτερικό περίβλημα.
Δεν είναι μόνο το συρματόσχοινο.
Ναι αυτή που μου χες φέρει.
Τώρα αξιονομαι ν την περασω μ εκείνα και με τ αλλα
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγω εχω αλλαξει 2 φορες στον τενεκε ντιζα συμπλέκτη (μαμισια) και στο σακουλακι ποτε δεν εβλεπες λιπαντικο. Ισως ομως να ειναι και η διαφορά θερμοκρασιας.
Επισης η ντιζα οντως μοιάζει στεγνη αλλα δεν ειναι. Την φορας οπως ειναι.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Μπορεί να μου βάλει ένας μια.φωτογραφια αν περνάει η ντιζα πίσω από το παγούρι του ψυκτικού και δίπλα από την εξάτμιση η κάτω και μπροστά από το παγούρι;
ακυρο το βρηκα απο δικια μου φωτο.
αντε παλι απ την αρχη.
αλλα πως θα μαθεις αλλιως θα μ πεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Συνηθως οι γνησιες ντιζες εχουν στο εσωτερικο τους μια επικαλλειψη τεφλον για μειωση των τριβων
Παντως ενα λαδωμα πριν την τοποθετηση με οποιοδηποτε λεπτο λαδι ή λαδι σιλικονης σιγουρα δεν βλαπτει
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ξερει κανεις πως ζηταμε τις ροδελες τις crushable των ταπων λαδιου?
του σκελετου και του καρτερ?
διαστασεις?
εννοω εκτος αντιπροσωπιας,αλλα σε μαγαζι με βιομηχανικα πχ
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
ξερει κανεις πως ζηταμε τις ροδελες τις crushable των ταπων λαδιου?
του σκελετου και του καρτερ?
διαστασεις?
εννοω εκτος αντιπροσωπιας,αλλα σε μαγαζι με βιομηχανικα πχ
Αν εννοείς αυτές τις μπρούτζινες εγώ της ξέρω σαν μπακιροροδελες. Αν πας με την μηχανή σου σε κανένα μηχανουργείο θα σου βρει σίγουρα ο μάστορας.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
τις μπακιρενιες ναι.
θα μου βρει χωρις να τις εχω λυμενες στο χερι δλδ?
Ναι δεν είναι τπτ γι αυτούς αλλά δες από πριν τι θες έστω με το νούμερο κλειδιού από το κεφάλι της βίδας... μπορεί να στις φτιάξει και επιτόπου από μπακεροφυλλο (εγώ έτσι έφτιαξα για την τάπα του σκελετού)

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
δε νομιζω να βγαλω ακρη και παλι θα με κοιτανε σαν εξωγηινο εδω τα τσακαλια,αλλα θα κανω μια προσπαθεια και βλεπουμε.
 
Top Bottom