Yπολογισμος ταξιδιου google maps!

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αρχικα διορθωστε με αν τ εχω βαλει σε λαθος ενοτητα. Προσπαθω να φτιαξω διαδρομες για το καλοκαιρινο μας ταξιδι , αλλα δεν μπορει να υπολογισεις το γοογλε μαπς διαδρομες απο καποια πολυ γνωστα πασσα , τι να φταει ;;; οτι πχ εχεις κλειστους δρομους αυτη την στιγμη γιαυτο δεν μαφηνει ;; πχ θελω να βαλω βουκουρεστι - σιμπιου μεσω τρανσαλπινα και δεν μαφηνει ουτε χειροκινητα να περασω απο την τρανσαλπινα και με βγαζει απο κεντρικους δρομους!!! ευχαριστω πολυ!!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Είναι κλειστοί οι δρόμοι αυτή την εποχή γι’αυτό. Όταν ανοίγουν τα πάσα, μόνο τότε σου επιτρέπει το google να βγάλεις διαδρομή. Είχα την ίδια απορία με σένα πέρυσι.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Η καλύτερη και πιο ευκολη επιλογη για να σχεδιασεις διαδρομή είναι να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι itn converter. Εχει πάρα πολλούς χάρτες να διαλέξεις παλιά είχε και google maps τώρα όμως όχι, έχει βεβαια τους here maps που είναι καλύτεροι και σου κάνει εξαγωγή σε gpx, sygic file, copilot file και πολλά άλλα φορμάτς και είναι παρα μα πάρα πολύ εύκολο. Αυτο χρησιμοποιώ αποκλειστικά και κάνω την δουλειά μου πολύ εύκολα και γρήγορα.
Εδώ ένα βιντεάκι που έκανα για το πως το χρησιμοποιείς. Δες και ότι απορία έχει με ρωτάς πιστεύω βολεύει πάρα μα πάρα πολύ.


Υ.Γ και ξέχασα να αναφέρω μπορείς να σχεδιάσεις την διαδρομή που θέλεις χωρίς το περιορισμό αυτό που έχει το google maps
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Η καλύτερη και πιο ευκολη επιλογη για να σχεδιασεις διαδρομή είναι να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι itn converter. Εχει πάρα πολλούς χάρτες να διαλέξεις παλιά είχε και google maps τώρα όμως όχι, έχει βεβαια τους here maps που είναι καλύτεροι και σου κάνει εξαγωγή σε gpx, sygic file, copilot file και πολλά άλλα φορμάτς και είναι παρα μα πάρα πολύ εύκολο. Αυτο χρησιμοποιώ αποκλειστικά και κάνω την δουλειά μου πολύ εύκολα και γρήγορα.
Εδώ ένα βιντεάκι που έκανα για το πως το χρησιμοποιείς. Δες και ότι απορία έχει με ρωτάς πιστεύω βολεύει πάρα μα πάρα πολύ.


Υ.Γ και ξέχασα να αναφέρω μπορείς να σχεδιάσεις την διαδρομή που θέλεις χωρίς το περιορισμό αυτό που έχει το google maps
Είναι πολύ καλό. Κάνει και μετατροπές σε διάφορα αρχεία

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Για σχεδιασμό διαδρομών χρησιμοποιώ το furkot (furkot.com). Λίγο ιδιαίτερο μέχρι να το μάθεις αλλά σου δίνει ευελιξία που δεν έχουν τα google maps για σχεδιασμό διαδρομής.
Απεριόριστα σημεία, προσθήκη χρόνου στάσεων και διανυκτερεύσεων, μη κλειστοί δρόμοι λόγω εποχικότητας, γενική επισκόπηση της διαδρομής.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για σχεδιασμό διαδρομών χρησιμοποιώ το furkot (furkot.com). Λίγο ιδιαίτερο μέχρι να το μάθεις αλλά σου δίνει ευελιξία που δεν έχουν τα google maps για σχεδιασμό διαδρομής.
Απεριόριστα σημεία, προσθήκη χρόνου στάσεων και διανυκτερεύσεων, μη κλειστοί δρόμοι λόγω εποχικότητας, γενική επισκόπηση της διαδρομής.
Για αρχη ξεκινησα με την εφαρμογη που χρησιμοποιηει ο σωκρατης , ψιλο κολλαει αλλα νομιζω οτι πρεπει να κανει παπαδες αυτο το προγραμμα .... το περναω απο που θελω!!!!! Τωρα οτι κολλαει λιγο η φορτωση του χαρτη ειναι οτι απλα εχω μικρο pc η χαλια συνδεση;;; η ετσι κολλαει στα ζοομ ιν;;;
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
εγω ψαχνω ένα πρόγραμμα που να βαζεις στο καλαθι 10-20 μερη και να σου βγαζει την καλυτερη διαδρομή...υπαρχη βεβαια καποιο που εχω βρει αλλα ειναιγια αμερικη αυστραλιακλπ,με συνδρομη.αμα καποιος φιλος εχει κατι υποψιν του ας με ενημερωση ευχαριστω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγω ψαχνω ένα πρόγραμμα που να βαζεις στο καλαθι 10-20 μερη και να σου βγαζει την καλυτερη διαδρομή...υπαρχη βεβαια καποιο που εχω βρει αλλα ειναιγια αμερικη αυστραλιακλπ,με συνδρομη.αμα καποιος φιλος εχει κατι υποψιν του ας με ενημερωση ευχαριστω
Τα zumo.. Έχουν επιλογή μοτοσυκλετιστικης διαδρομής.
Το δοκιμάσαμε στην Ιταλία μια φορά και βαρεθήκαμε να στριβουμε
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Το kurviger κάνει αυτήν την δουλειά βαζει δεκα σημεία πχ που θελεις να περάσεις και σε βγάζει διαδρομές ανάλογα με το πόσο στροφή θέλεις εχει. Εχει διάφορες επιλογές.

Για σχεδιασμό ταξιδιού θα συμφωνήσω με τον φίλο socrates ότι η σελίδα furkot.com εχει τρομερή παραμετροποίηση και είνα ιδανικό για συνολικό σχεδιασμό ταξιδιού.

Επειδή όμως το έχω ψάξει παρα πολυ τον σχεδιασμό διαδρομών σε διάφορες σελίδες και με τα εξής προγραμματα στο κινητό copilot και sygic πρέπει να προσέχουμε όταν σχεδιάζουμε διαδρομή σε οποιαδήποτε σελίδα που έχει χάρτες openstreet αν πάμε μετά να περάσουμε την διαδρομή που κάναμε στο copilot η sygic μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι τα waypoints που έχουμε βάλει να μην συμπίμπτουν ακριβώς στον δρόμο πάνω δηλαδή να είναι λίγο έξω από τον δρόμο. Δηλαδή αν βάζαμε υποθετικά τους χάρτες Openstreet και τους εμπορικούς χάρτες τον ένα πάνω στον άλλο καποια κομμάτα δρόμων δεν συμπίπτουν ακριβώς. δηλαδή τα waypoints που θα εχετε βάλει δεν θα συμπιμπτουν πάνω στον δρόμο. Αυτο μπορεις να το δεις στο το itn converter που εχει και χαρτες openstreet και heremaps που νομίζω ότι σε αυτούς βασίζεται το copilot.
Ενα τυχαίο παράδειγμα
Heremaps


Openstreet
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Για αρχη ξεκινησα με την εφαρμογη που χρησιμοποιηει ο σωκρατης , ψιλο κολλαει αλλα νομιζω οτι πρεπει να κανει παπαδες αυτο το προγραμμα .... το περναω απο που θελω!!!!! Τωρα οτι κολλαει λιγο η φορτωση του χαρτη ειναι οτι απλα εχω μικρο pc η χαλια συνδεση;;; η ετσι κολλαει στα ζοομ ιν;;;
Θέμα σύνδεσης το πιο πιθανό.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Η καλύτερη και πιο ευκολη επιλογη για να σχεδιασεις διαδρομή είναι να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι itn converter. Εχει πάρα πολλούς χάρτες να διαλέξεις παλιά είχε και google maps τώρα όμως όχι, έχει βεβαια τους here maps που είναι καλύτεροι και σου κάνει εξαγωγή σε gpx, sygic file, copilot file και πολλά άλλα φορμάτς και είναι παρα μα πάρα πολύ εύκολο. Αυτο χρησιμοποιώ αποκλειστικά και κάνω την δουλειά μου πολύ εύκολα και γρήγορα.
Εδώ ένα βιντεάκι που έκανα για το πως το χρησιμοποιείς. Δες και ότι απορία έχει με ρωτάς πιστεύω βολεύει πάρα μα πάρα πολύ.


Υ.Γ και ξέχασα να αναφέρω μπορείς να σχεδιάσεις την διαδρομή που θέλεις χωρίς το περιορισμό αυτό που έχει το google maps
Κατατοπιστικό το βίντεο, ευχαριστώ Γιώργο
 
Top Bottom