Yamaha dt 125

Kaper

Μέλος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tdm 900
Μyamaha dt 125 04,05 για να εισέλθω σιγά σιγά στον χωμάτινο κόσμο σε καλή κατασταση

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και γιατί αποκλειστικά DT 125...?
 

Kaper

Μέλος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tdm 900
Θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά χώμα θα είναι η πρώτη επαφή με χώμα και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό..δίχρονο εύκολο και φτηνό σε συντήρηση γενικά...

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά χώμα θα είναι η πρώτη επαφή με χώμα και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό..δίχρονο εύκολο και φτηνό σε συντήρηση γενικά...

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευκολο???
Δίχρονο και λίγα κυβικά, σημαίνει γκάζι για να περάσω δύσκολα και τεχνικά κομματια
Νομίζω ότι πρέπει να μπει και κάποιο "μικρό" τετράχρονο στη λίστα σου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω πως πρέπει να ανοίξω θέμα enduro για αρχαριο....

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για παράδειγμα... Στο τελευταίο advtrOFFy είχαμε μαζί ένα ΑΧ250, με όχι τακουνατα ελαστικά και τα πήγε περίφημα.
 

Kaper

Μέλος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tdm 900
Δλδ ποια είναι η πρόταση σας...η χρήση που θέλω να κάνω για αρχή είναι χωματόδρομοι είτε βατοι είτε λίγο πιο ανηφορικός ούτως ώστε να μπω λίγο στο κλίμα και να δω αν μου ταιριάζει κιόλας χρειάζομαι ένα μηχανάκι σχολείο σχετικά εύκολο και αν δω ότι μου αρεσει θα μεταβώ σε crf 250 l το οποίο το έχω οδηγήσει και είναι εκπληκτικό....απλά για αρχή θέλω να μείνω σε χαμηλό budget

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δλδ ποια είναι η πρόταση σας...η χρήση που θέλω να κάνω για αρχή είναι χωματόδρομοι είτε βατοι είτε λίγο πιο ανηφορικός ούτως ώστε να μπω λίγο στο κλίμα και να δω αν μου ταιριάζει κιόλας χρειάζομαι ένα μηχανάκι σχολείο σχετικά εύκολο και αν δω ότι μου αρεσει θα μεταβώ σε crf 250 l το οποίο το έχω οδηγήσει και είναι εκπληκτικό....απλά για αρχή θέλω να μείνω σε χαμηλό budget

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μέσα στο budget είναι και μικρά τετράχρονο... Θεωρώ ότι θα τα βολευτείς καλύτερα από ένα διχρονο
Δεν γνωρίζω βέβαια αν βρεις dt125 σε καλή κατασταση
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά χώμα θα είναι η πρώτη επαφή με χώμα και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό..δίχρονο εύκολο και φτηνό σε συντήρηση γενικά...

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευκολο???
Δίχρονο και λίγα κυβικά, σημαίνει γκάζι για να περάσω δύσκολα και τεχνικά κομματια
Νομίζω ότι πρέπει να μπει και κάποιο "μικρό" τετράχρονο στη λίστα σου
Μάλλον εννοεί:
"εύκολο" στη συντήρηση και
"φθηνό" στη συντήρηση!
Αυτά τα δύο ισχύουν!!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δλδ ποια είναι η πρόταση σας...η χρήση που θέλω να κάνω για αρχή είναι χωματόδρομοι είτε βατοι είτε λίγο πιο ανηφορικός ούτως ώστε να μπω λίγο στο κλίμα και να δω αν μου ταιριάζει κιόλας χρειάζομαι ένα μηχανάκι σχολείο σχετικά εύκολο και αν δω ότι μου αρεσει θα μεταβώ σε crf 250 l το οποίο το έχω οδηγήσει και είναι εκπληκτικό....απλά για αρχή θέλω να μείνω σε χαμηλό budget

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κανα XR250
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μyamaha dt 125 04,05 για να εισέλθω σιγά σιγά στον χωμάτινο κόσμο σε καλή κατασταση

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μακάρι να μπορούσες να βρεις ένα καλό 200ρι DT.

Η παραπάνω ροπή το κάνει πολύ πιο εύκολο από το 125 στα δύσκολα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
κανα XR250

Θες ένα XR 250 R με το πλαστικό ντεπόζιτο το οποίο δεν έχει μίζα αλλά παίρνει εύκολα. Είναι το καλύτερο σχολείο αλλά τα καλά τα δίνουν ακριβά.

Ψάξε και για ψεκαστό klx 250 έχει καλύτερες αναρτήσεις και πολύ καλό πλαίσιο. Δεν θα χρειαστεί μετά να πας σε crf l.
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Θες ένα XR 250 R με το πλαστικό ντεπόζιτο το οποίο δεν έχει μίζα αλλά παίρνει εύκολα. Είναι το καλύτερο σχολείο αλλά τα καλά τα δίνουν ακριβά.

Ψάξε και για ψεκαστό klx 250 έχει καλύτερες αναρτήσεις και πολύ καλό πλαίσιο. Δεν θα χρειαστεί μετά να πας σε crf l.
Συμφωνώ απόλυτα....ως κάτοχος klx 250s 2010. Πολύ εύκολο μηχάνημα, οικονομική συντήρηση και θα το βρεις και σε πολύ καλύτερη κατάσταση επειδή είναι νέο σχετικά μοντέλο σε σχέση με παλιότερα 250 ψευδοεντούρο τετράχρονα που είναι διαλυμένα.....στην κυριολεξία.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Αν θες να μισήσεις το χώμα, πάρε ΑΧ 1.
Ένα XR, TTR, KLX, άντε και ένα DΤ 200 αν βρεις,ποιο εύκολο οδηγικά από το 125, είναι πολύ καλό ξεκίνημα κατά την γνώμη μου. Το ΑΧ το είχα 17 χρόνια... ότι ποιο αξιόπιστο σε όχημα, αλλά μέχρι εκεί.
Αναρτήσεις, άστα να πάνε. Του έβαλα πίσω WP και έγινε σαφώς καλύτερο, αλλά .... κινητήρας με έλλειψη ροπής. Αν πέσεις, που θα πέσεις, τα σκληρά πλαστικά του θα τα κλαίς και δε θα τα βρεις εύκολα. Ασθενικά φρένα, σχετικά γραμμικά όμως. Το σύστημά μετάδοσης της κίνησης το σχεδίασαν πίνοντας πολύ σακέ.
Για να είμαι απόλυτα σωστός, έζησε δίπλα σε KDX 200,(το δικό μου σχολείο),TTR 600 και 640.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε γειτονικό νομό υπάρχουν klx250s '12 σε καλή τιμή (2500) και kdx 250 (παλιό) στο 1000ρικο...
Με το πρώτο θα μπορείς να το χρησιμοποιείς σχεδόν παντού και νομίζω ότι είναι καλό σχολείο.
 
Top Bottom