Yamaha T7 Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
10 τεμάχια νέο vstrom 1050, ποτς γκενεν;
Αυτά όλα πωλήθηκαν τον Μάρτη. Πάντως τα 4 πρέπει να έχουν ταξινομηθεί από την ίδια τη Suzuki γιατί την ημέρα που πήγα να κάνω test ride τα έδωσαν όλα για 2 εβδομάδες στα περιοδικά. Δυο από αυτά τα είχα δει εγώ στον Κηφισό να τα "στρώνουν" υπάλληλοι του Σφακιανάκη πριν δοθούν στα περιοδικά, το είχα γράψει νομίζω.

Tenere 700 έχω δει κι εγώ 4-5 φορές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Στην τελική αντι να αλλάξεις ελατήριο για τα κιλά σου...αλλάζεις τα κιλά σου (ευκαιρεία για δίαιτα) :yew::yew::yew::yew::yew:

Εγω πάντως για την ώρα στο T700 δεν έχω αλλάξει κάτι..θα το αποφασίσω όταν αδυνατίσω εγώ ή το ελατήριο....
Εγω παντως (αφου εφαγα και το τελειωτικο χτυπημα με την καραντινα) το πηρα αποφαση οτι ειναι πιο ευκολο να παχυνω το ελλατηριο απο το να αδυνατισω εγω και το παρηγγειλα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στην Αυστραλία πάει καλά...Δεν ξέρω γιατί μετράνε μόνο το διάστημα Ιανουάριος-Μαρτιος...
Διότι πάντα έτσι γίνεται, συγκρίνεις το τρέχον τρίμηνο με το τι έγινε πέρυσι το "ίδιο διάστημα - Years To Date".
Αρχές Μαΐου θα δεις το τρέχον τετράμηνο σε σχέση με το περυσινό και ούτω καθ' εξής. Με αυτόν το τρόπο εξάγεις συμπεράσματα αν είσαι πτωτικός ή αυξανόμενος. Στο Tenere βλέπεις "0" γιατί δεν υπήρχε πέρυσι εκείνη τη περίοδο και αυτή θα είναι η συγκρινόμενη εικόνα του μέχρι τον Σεπτέμβρη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγω παντως (αφου εφαγα και το τελειωτικο χτυπημα με την καραντινα) το πηρα αποφαση οτι ειναι πιο ευκολο να παχυνω το ελλατηριο απο το να αδυνατισω εγω και το παρηγγειλα...
Θες να μας μαρτυρήσεις από που, πόσο τι έκανες; κτλ...;

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Εμείς εδώ στο advride.gr να ξέρεις τους αγαπάμε τους μαρτυριάρηδες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Θες να μας μαρτυρήσεις από που, πόσο τι έκανες; κτλ...;
Θες να μας μαρτυρήσεις από που, πόσο τι έκανες; κτλ...;
Απο
Θες να μας μαρτυρήσεις από που, πόσο τι έκανες; κτλ...;
Απο τους ιδιους που εφτιαξαν αυτο το βιντεο.
Ειμαι 100 κιλα με το σωβρακο σε καλη μερα (και εχω να δω καλη μερα απο καιρο), οποτε παρειγγειλα το 90N/mm
Το στανταρτ ελατηριο ειναι στα 70 N/mm
Οταν ερθει και το φορεσω, θα επανελθω με περισσοτερα.
Yamaha T7 Uprated OEM Shock Spring-RRP 627
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απο τους ιδιους που εφτιαξαν αυτο το βιντεο.
Ειμαι 100 κιλα με το σωβρακο σε καλη μερα (και εχω να δω καλη μερα απο καιρο), οποτε παρειγγειλα το 90N/nm
Το στανταρτ ελατηριο ειναι στα 70 N/nm
Οταν ερθει και το φορεσω, θα επανελθω με περισσοτερα.
Yamaha T7 Uprated OEM Shock Spring-RRP 627
Ωραία πάνω στην ώρα..., ενδιαφέρομαι και εγώ για το μικρό που έχω.
Σε παρακαλώ πολύ επειδή θα σου έρθει από Αγγλία με ενδιαφέρει πολύ τι θα αντιμετωπίσεις με τις ταχυδρομικές διαδικασίες (αν έχει τελωνείο). Θα το εκτιμήσω πολύ να μας ενημερώσεις σχετικά όταν έρθει η ώρα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μέχρι 31.12.2020 δεν έχει Τελωνείο. Από κει και μετά αστα να πάνε. Οι RallyRaid products νομίζω όμως θα εχουν και μεταπωλητή από Ολλανδία, οπότε θα παραγγελνεις απο εκει χωρίς Τελωνείο. Ομως η τιμή θα είναι μαλλον τσιμπημένη λόγω δασμών που θα πληρώνει ο εισαγωγεας στην Ολλανδία. Κοινως όσοι είναι παραγγείλετε από Αγγλία τρεχάτε μέχρι τις 31.12.2020...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μέχρι 31.12.2020 δεν έχει Τελωνείο. Από κει και μετά αστα να πάνε. Οι RallyRaid products νομίζω όμως θα εχουν και μεταπωλητή από Ολλανδία, οπότε θα παραγγελνεις απο εκει χωρίς Τελωνείο. Ομως η τιμή θα είναι μαλλον τσιμπημένη λόγω δασμών που θα πληρώνει ο εισαγωγεας στην Ολλανδία. Κοινως όσοι είναι παραγγείλετε από Αγγλία τρεχάτε μέχρι τις 31.12.2020...
Υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για αυτό; Γιατί βλέπω στον μπέη τον άγγλο κάτι για δασμούς κτλ
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πιο επίσημο δε γίνεται. Μέχρι 31.12.2020 δεν εχει δασμούς. Αν το αντικείμενο εισέλθει στην Ελλάδα μετά τις 31.12.2020 τότε θα εχει εκτος αν εξαιρέσουν τις περιπτώσεις που η αγορά έγινε πριν τις 31.12.2020 αλλά δε νομίζω. Για να είσαι σίγουρος, παραλαμβάνεις πριν τις 31.12.
 
Reactions: STF

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Δεν νομίζω να έχουν συμφωνηθεί χρονοδιαγραμματα και αλλαγές για αυτά τα θέματα ακόμα.
Στο πίτσι-πίτσι είναι ....
Μήπως αυτό που είδες στον άγγλο δεν βρίσκεται Αγγλία αλλά Αμερική ή αλλού εκτός ΕΕ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Απο

Απο τους ιδιους που εφτιαξαν αυτο το βιντεο.
Ειμαι 100 κιλα με το σωβρακο σε καλη μερα (και εχω να δω καλη μερα απο καιρο), οποτε παρειγγειλα το 90N/mm
Το στανταρτ ελατηριο ειναι στα 70 N/mm
Οταν ερθει και το φορεσω, θα επανελθω με περισσοτερα.
Yamaha T7 Uprated OEM Shock Spring-RRP 627
Με το μπροστά είσαι οκ?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν νομίζω να έχουν συμφωνηθεί χρονοδιαγραμματα και αλλαγές για αυτά τα θέματα ακόμα.
Στο πίτσι-πίτσι είναι ....
Μήπως αυτό που είδες στον άγγλο δεν βρίσκεται Αγγλία αλλά Αμερική ή αλλού εκτός ΕΕ?
Δεν το έχω δει για ένα πράγμα αλλά για πολλά με χώρα προέλευσης Αγγλία, απλά συνυπολογίζουν στα ταχυδρομικά και import fees και βγαίνουν πολύ τσιμπημένα. Μπορείς να διαλέξεις βέβαια από άλλον έμπορο που δεν βάζει αυτά τα έξοδα μέσα.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το κοίταξα λίγο στον ιστό και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτή την στιγμή δεν παίζει τελωνείο από Αγγλία.
Από 01.01.2021 λένε, αλλά και αυτό ακόμα ίσως δεν είναι 100% σίγουρο και ίσως επέλθει άλλη συμφωνία
Από την άλλη πάλι έχει τύχει να πάρω κάτι από το Amazon uk και να γίνει αποστολή από Κίνα....
Ή ίσως έχουν σιγά-σιγά να προσομοιώνουν οι έμποροι αυτά που ίσως ισχύσουν μελλοντικά.
Αν δοκιμάσεις να αγοράσεις ο δασμος περνάει κανονικά στο πληρωτέο?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σε οτι ειδα εγω απο Αγγλια λεει ακομα "Zero customs charges".
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Με το μπροστά είσαι οκ?
Παραπανω διαδρομή δεν θα με χάλαγε και πριν δεκαπέντε χρόνια (και 15 κιλά) θα ασχολούμουν, αλλά για τώρα και τις δικές μου δυνατότητες και χρήση είναι μια χαρα.
Ομοίως σκεφτόμουν για ολόκληρο σύστημα πίσω αλλά το εργοστασιακό αμορτισέρ είναι πολύ καλό.
Τώρα βέβαια αν θέλεις να ασχοληθείς και να κάψεις χρήμα, όλα μπορούν να βελτιωθουν.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade

Μιληστε με αυτους, ειναι πολυ εξυπηρετικοι και μπορουν μα βρουν σχεδον τα παντα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Μιληστε με αυτους, ειναι πολυ εξυπηρετικοι και μπορουν μα βρουν σχεδον τα παντα
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Top Bottom