Yamaha T7 Tenere

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
απ ολες αυτες πιο πολυ μ αρεσει οπτικα και απο προστασια του Ιταλου.
εχει κανει φοβερη δουλεια.
μοιαζει πολυ με αυτη του προτοτυπου Τ7,αλλα στο πιο ωραιο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Υπάρχει και η γαλλική AXP από πλαστικό...8 χιλιοστα και περίπου 2,5 κιλά

Πλαστική 6mm της AXP έχω βάλει στο μικρό μου. Μειώνει αρκετά τους θορύβους από το μοτέρ και πραγματικά αντέχει χοντρά χτυπήματα. Έχω φάει χτυπήματα που ήμουν σίγουρος ότι θα την έχω σπάσει. Με διέψευσε πολλάκις. Επίσης για το δικό μου γούστο είναι όμορφες!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Επί τη ευκαιρία να γράψω κι εγώ τις πρώτες εντυπώσεις μετά από 1800 χιλιόμετρα ασφάλτινα ως επί το πλείστο και μετά από 3 βόλτες στη μετά covid εποχή σε επαρχιακό δίκτυο με αρκετό στροφιλίκι.
  1. Κατανάλωση: Μετά το σέρβις των 1000χλμ βλέπω σε μικτή διαδρομή, επαρχιακό, εθνική και πόλη με αρκετή ανηφόρα γυρω στα 4,3-4,5/100χλμ. Το μηχανάκι μέχρι τα 1600 δεν μπορεί να πάει πάνω από 5.500-6.000 στροφές το οποίο τηρήθηκε ευλαβικά και αρα η μεγιστη ταχύτητα ήταν 130 χλμ/ωρα. Γενικά με τέτοιους ρυθμούς η ρεζέρβα θα ανάψει μετά τα 250 χλμ και η αυτονομία με τα 16 λιτρα θα φτάσει τα 350 χλμ.
  2. Εργονομία: η θέση οδήγησης είναι κάπως εντουράδικη. κάθεσαι πάνω στο μηχανάκι. ενω όσοι τη βλέπουν νομίζουν ότι η μηχανή έχει όγκο, όταν καθίσεις πάνω επειδή κάθεσαι ψηλά δε φαινεται ο όγκος. εγώ έχω και χαμηλή σέλα και το πιο μακρύ μοχλικό και αποστάτες +20mm και πάλι η αίσθηση είναι ότι κάθεσαι πάνω και όχι μέσα. Ενώ με όλα αυτα θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλό πχ από το απλό KTM 790 Adventure, λόγω των πλευρικών αντιολισθητικών που έχω βάλει κι επειδή μαλλον φαρδαίνει καπως το μηχανάκι κάτω από τη σελα το αποτέλεσμα είναι το μηχανάκι και με τα 2 πόδια κάτω να το αισθάνεσαι πιο ψηλό από αντίστοιχα άλλα που θεωρητικά έχουν το ίδιο ύψος. Η σέλα δεν είναι τόσο στενή όσο φαίνεται. Με τη χαμηλή έκανα 2 ώρες διαδρομή με πολλές στροφές και δε με ενοχλησε μεν αλλά επειδή δεν εχει αρκετό υλικό το καταλαβαίνεις. το υλικό δεν είναι σκληρό αλλά δεν εχει και πολλή σέλα. Πώς είναι με συνεπιβάτη δεν εχω δοκιμάσει σε μεγάλη διαδρομή αλλά δεν είναι μηχανή για 2...το λέει και το τραγούδι. δεν υπάρχει ευτυχία που να κόβεται στα 3...το τρίγωνο μαρσπιε τιμόνι σέλα σχετικά ευρύχωρο. το τιμόνι είναι ίσως λιγο πιο μακρια απο το σώμα π.χ. από το 790...Επισης κάτω δεξιά στην περιοχή του συμπλέκτη επειδή εκεί καπως προεξέχει το καπάκι μπορεί καποιους με εντουράδικη μποτα να τους ενοχλεί. επίσης χωρίς να βγάζει ζέστη, επειδή ορισμένες φορες ακουμπάει το πόδι στις πολλές ζέστες το αισθάνεσαι πιο ζεστό χωρίς να σε καίει.
  3. Ανεση: Περνάς από πλακόστρωτο με 50-60 χλμ/ωρα και νομίζεις ότι σου κάνουν μασάζ. επίσης οι κάτω του 1.75 θα είστε μια χαρά με την εργοστιασιακή ζελατίνα. πολύ καλή αίσθηση ισορροπίας και στα λίγα χλμ. το τιμόνι κόβει υπεραρκετά αλλά μοιάζει λίγο από ψεύτικο υλικό, ταξιδευεις με 130χλμ πανω από κακο δρόμο και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης το μηχανάκι είναι ιδανικό για αρχάριους, πολύ ευέλικτο στην πόλη, πολύ μαλακό. πολύ γραμμικό στο φρενάρισμα, το μπροστινό στην αρχή νομίζεις ότι δε φρενάρει αλλά είναι φτιιαγμένο έτσι ωστε να μην μπλοκάρει και χωρίς abs...όταν το μάθεις είναι πολύ καλό. Κινητήρας μέχρι τα 175 που το πήγα δε νιώθεις κραδασμούς. Ανεβάζεις με 6η από 50+ και το μηχανάκι πάει χωρίς σκορτσαρίσματα...όπως είπα είναι ιδανικό για αρχάριους γιατί έχει πολύ καλή αίσθηση ισορροπίας, ζύγισμα. Μου έχει κάνει επίσης πολλή εντύπωση ότι σε δυνατό άνεμο και πλευρικό το μηχανάκι μέχρι τα 140 πηγαινε σαν να μη φυσάει καθόλου. συγκρίνοντάς το με αντίστοιχου όγκου που είχα στο παρελθόν, μονοκυλινδρο και δικυλινδρο πε εν φε...
  4. Κινητήρας: πολύ ήσυχος, χωρίς ξεσπάσματα, πολύ γραμμικός, ηλεκτρικός μου θύμισε -γιατί άραγε;- τον εν σειρά της bmw αλλά με πλήρη απουσία κραδασμών...ανεβάζεις και νομίζεις ότι το μηχανάκι δεν επιταχύνει σαν να είναι άδειος, όταν όμως βλέπεις το κοντέρ και το ταχύμετρο καταλαβαίνεις...τελείως άλλη αίσθηση από v2...Θα ξαναοδηγήσω V2 ή Ltwin δηλαδή δικυλινδρο με περιεχόμενη γωνία 90 για να καταλήξω...δε βγάζει τη ζέστη του v2 αλλά νομίζω δεν εχει και το χαρακτήρα του V. ο V2 ουρλιαζε πιο πολύ και μου φαινόταν πιο γεμάτος αν και νομίζω ότι σε αυτό έφταιγε και η πιο κοντή κλιμάκωση του κιβωτίου...ηταν και αεροελαιοψυκτος οπότε άλλη αίσθηση και φιλοσοφία.
  5. Κιβώτιο: Βουτυρένιο σε σχεση με τα ευρωπαικα που είχα (2 bmw και 2 ducati) αλλά ίσως και λίγο πιο ασαφές. ειδικά στα κατεβάσματα με πατημένη μανέτα συμπλέκτη. ουτε πολύ κοντές οι σχέσεις ουτε πολύ μακριές. Γενικά το μηχανάκι σε σχέση με τα ευρωπαικα που είχα το παίρνεις καινουριο και συμπεριφέρεται σαν να είναι στρωμένο. ελπίζω το 0 που έγραφε στα χλμ να ήταν πραγματικό...
  6. Αναρτηση, οδηγική συμπεριφορά: μεγάλη συζήτηση έχει ανοίξει. Δεν έχω πολυ πειράξει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, περισσότερο την προφόρτιση πίσω, δεν εχει μπροστά αλλά μπορεί εύκολα να αποκτήσει ειδικούς ρυθμιστές χωρίς μεγάλο κόστος. Εχει μπροστά πανω και κάτω ρυθμιση για συμπιεση και επαναφορα, πίσω και για προφόρτιση. Ειμαι 75 κιλά με τον εξοπλισμό. εχει πολύ καλή απόσβεση στις ανωμαλίες, είναι σταθερό και στρίβει πολύ καλά αλλά σε μενα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μου φαίνεται κάπως μαλακό. δηλαδή όταν το πιέσω αρκετά και όταν στρίβω και περνάω πάνω από ανωμαλίες μου φαίνεται ότι το πίσω μέρος δηλαδή η ανάρτηση δουλεύει υπερωρία. το ίδιο και σε χωματόδρομους με νεροφαγώματα...μπορεί να είναι η αίσθηση από το μοχλικό. το προηγούμενο μηχανάκι είχε τις ίδιες διαδρομές στην ανάρτηση αλλά χωρίς μοχλικό...ηταν και ευρωπαϊκό αλλά 19-17. έστριβε με τη σκέψη και ήταν σαν να είχε cornering abs και lean angle traction control...σε ασφαλτο και σε χώμα παρομοίου επιπέδου και με λάστιχα ίδιας μάρκας άλλα άλλες διαστάσεις. Επειδή είναι το πρώτο μου μηχανάκι με 21 μπροστά ίσως δεν το έχω συνηθίσει και προφανώς δεν μπορεί να στρίβει όπως ενα 19αρι αλλά...Γενικά είναι πολύ άνετο και μαλακό ωραία αίσθηση σε αντίθεση με το ducati που είχα πριν που ηταν όχι τόσο άνετο, πιο σκληρό αλλά και πιο βράχος...Βαζω έναν αστερισκο γιατί το δικό μου έχει μακρυτερο μοχλικό κατα 18mm γεγονός που επηρεάζει τη γεωμετρία. η Yamaha λέει ότι δε χρειάζεται αντίστοιχο χαμήλωμα από μπροστά. εκανα διαφορα πειράματα προφορτίζοντας το πίσω ελατήριο ώστε να μη συμπιέζεται με το βάρος τόσο ώστε να πετύχω την εργοστασιακή γεωμετρία. καποια στιγμή όταν θα μπουν και τα απαραίτητα καγκελα, ποδια χουφτες κτλ θα βάλω τον αρχικό σύνδεσμο και τότε θα γίνει η τελική αξιολόγηση. Το μπροστινό πάντως μου φαίνεται οκ.
  7. Ρεζουμέ: Στην τιμή που είναι το θεωρώ το ιδανικό μηχανάκι αυτήν τη στιγμή για κάποιον που θέλει να πηγαίνει και στο χώμα και να τα κάνει όλα, να κινείται σβέλτα στην πόλη, να περνάει ανάμεσα από αυτοκίνητα χωρις να φοβάται μη βρει σε καθρέφτες, είναι αρκετό στενό και χωράει και από στενά περάσματα, να ταξιδεύει άνετα και σε εθνική και σε επαρχιακούς και στο χώμα με την πολύ καλή ισορροπία και το ζύγισμα να το ευχαριστιέται . Η ποιότητα των πλαστικών θα μπορούσε να είναι καλύτερη, επίσης θα μπορούσε να έχει συμπλέκτη με κάποια υποβοήθηση ωστε να μην μπλοκάρει ο πίσω τροχός σε κάποιο απότομο κατέβασμα. σε μένα δεν εχει συμβεί αλλά ειδικά σε βρεγμένη άσφαλτο ίσως θα ήταν καλύτερα να έχει τέτοιου τύπου συμπλέκτη. Αν καποιος δεν σκοπεύει να πηγαίνει χώμα, ας πάρει κάτι με 19αρη τροχό αλλά στο χώμα δε συγκρίνεται η αίσθηση του 21, ακόμα και για μένα που δεν εχω κανει χλμ και δεν εχω πειρα. Νομίζω η Yamaha θα μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλεια ωστε να μην είναι τόσο ψηλά το βάρος. Στα πολύ κλειστά κομμάτια με αλλεπάλληλες στροφές μόνο εκεί φαίνεται, συγκρίνοντάς το και με το 790 Adventure το απλό, το οποίο μου φάνηκε συνολικά κάπως υπερτιμημένο για τα 14.500 και ας έχει παραπάνω ηλεκτρονικά, ιπποδύναμη κτλ... Ισως τελικά είναι το μόνο 50-50 adventure μηχανάκι μαζί με το 790 Adventure R (το οποίο δεν έχω οδηγήσει και λογικά καλύτερο σε όλα τα επίπεδα)...αλλά στα 2/3 της τιμής...
  8. Οδήγηση στη βροχή: Σε δυνατή βροχή που φάγαμε σήμερα επί μισή ώρα σε ορεινό επαρχιακό δίκτυο αν και δεν είναι φαρδύ μπροστά νομίζω προστατεύει σε ικανοποιητικό βαθμό, όχι φυσικά όπως ενα GS. και τα Pirelli STR για αλλη μια φορά πολύ αποτελεσματικά. έχει αρκετες τουριστικές δυνατότητες χωρίς να του φαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είναι κούκλα ομως
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Βασικά κάτι άσχετο:
Πήγαινα ολοταχώς για 790R, μέχρι που είδα αυτό το 700. Είναι πραγματικά υπέροχο το μπλε σε συνδυασμό με τις χρυσές ζάντες και καλάμια.

Είχε έρθει πριν 2-3 εβδομάδες φορτηγό της ΚΤΜ και είχε όλα τα μοντέλα.
Έκανα δοκιμή το 790R και με έβαλαν σε 45λεπτη χωμάτινη βόλτα με 2 άτομα - πολύ καλά τιμόνια της σουηδικής ΚΤΜ.
4 άτομα ήμασταν. Οι 2 της ΚΤΜ, εγώ με νορμαλ 790R και ενας ακόμη 790R με έξτρα αναρτήσεις (αυτές που φοράει το ραλλυ).
Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί πήγαινα σφαίρα και με ασφάλεια. Ποτέ δεν περίμενα να πάω τόσο γρήγορα στο χώμα. Με έκανε μάγκα το 790... και είχε αρκετή δύναμη ώστε να σπινιάρω και να παίζω χωρίς να με τρομάζει.
Σταματησα και ειχα ένα συνεχόμενο χαμόγελο. Μεγάλη επιτυχία να μπορεί μια μοτοσυκλέτα να σου προσφέρει αυτό το χαμόγελο του χαζοχαρούμενου.

Θα πάω να κάνω δοκιμή το 700 Τενερε λόγω αυτού του υπέροχου μπλε χρώματος και μετά το Αφρικα 1100 (μιας και είναι πολύ κοντά οι 2 αντιπροσωπείες).

Μακάρι να μου μεταφέρει χαρές και συγκινήσεις το Τενερε όπως το 790. Θα επανέλθω εν καιρώ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Βασικά κάτι άσχετο:
Πήγαινα ολοταχώς για 790R, μέχρι που είδα αυτό το 700. Είναι πραγματικά υπέροχο το μπλε σε συνδυασμό με τις χρυσές ζάντες και καλάμια.

Είχε έρθει πριν 2-3 εβδομάδες φορτηγό της ΚΤΜ και είχε όλα τα μοντέλα.
Έκανα δοκιμή το 790R και με έβαλαν σε 45λεπτη χωμάτινη βόλτα με 2 άτομα - πολύ καλά τιμόνια της σουηδικής ΚΤΜ.
4 άτομα ήμασταν. Οι 2 της ΚΤΜ, εγώ με νορμαλ 790R και ενας ακόμη 790R με έξτρα αναρτήσεις (αυτές που φοράει το ραλλυ).
Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί πήγαινα σφαίρα και με ασφάλεια. Ποτέ δεν περίμενα να πάω τόσο γρήγορα στο χώμα. Με έκανε μάγκα το 790... και είχε αρκετή δύναμη ώστε να σπινιάρω και να παίζω χωρίς να με τρομάζει.
Σταματησα και ειχα ένα συνεχόμενο χαμόγελο. Μεγάλη επιτυχία να μπορεί μια μοτοσυκλέτα να σου προσφέρει αυτό το χαμόγελο του χαζοχαρούμενου.

Θα πάω να κάνω δοκιμή το 700 Τενερε λόγω αυτού του υπέροχου μπλε χρώματος και μετά το Αφρικα 1100 (μιας και είναι πολύ κοντά οι 2 αντιπροσωπείες).

Μακάρι να μου μεταφέρει χαρές και συγκινήσεις το Τενερε όπως το 790. Θα επανέλθω εν καιρώ.
Αναμένουμε Γιώργο :ok:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
αλλά από ότι φαίνεται στις τεχνικές προδιαγραφές δεν έχει καμία ουσιαστική αλλαγή σε κινητήρα ή αναρτήσεις.
μόνο χρωματική αλλαγή και έξτρα σέλα, εξάτμιση, κτλ.

https://cdn2.yamaha-motor.eu/prod/product-assets/2020/XTZ700SP/Factsheets/2020-XTZ700SP_en.pdf
Kαπου πηρε το ματι μου και μια αλλη διαφορα: +1700€ πανω απο το "απλο"...
 
Top Bottom