Yamaha T7 Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
:like:

Κοιτα αμα εισαι επαγγελματίας, μάγειρας πχ, θα φτιάξεις παπαδες ειτε με tefal ειτε με ikea. Αλίμονο του αν δεν τα κατάφερνε!!
Τωρα εμεις που κανουμε και αλλες δουλεις μπορουμε να χαζευουμε βιντεακια, να κανουμε λαικ, να να διαβαζουμε το σερβις μανιουαλ μπας και το μαθουμε απεξω γιατι θα χρειαστεί. Ειναι και 472 σελιδες παναθεμα το...
Τι αλίμονο του;;;; Αυτά που κάνει στο συγκεκριμένο βίντεο είναι high, high, high level!!! Δεν είναι συνήθη πράγματα που μπορεί να κάνει ο κάθε επαγγελματίας οδηγός. Δεν τα κάνει με καθαρόαιμο, που κι εκεί.... πάλι θαυμάζεις!

Τα υπόλοιπα σχόλια μου έχουν προστιθέμενη αξία, γιατί δε θέλω να αφήσω έρμαιο το forum στους γερμανόφιλους με τις πομώνες και τους άλλους που ζουν στο πορτοκαλί πλανήτη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αλοιμονο, ποτε ξανα δεν εχει εμφανιστει επαγγελματιας να πηγαινει ταπα παντου και στον αερα μαστοδοντα για να τα προμοταρει!
Απάντηση σε εμένα είναι αυτό; Έγραψα εγώ κάπου τις λέξεις "ποτέ ξανά";

Παρ' όλα αυτά... τα δυο βιντεάκια που έβαλες είναι παιδική χαρά σε σχέση με αυτά που κάνει ο Tarres.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βλέπω εδώ οι πορτοκαλοί "έσπευσαν" να κάνουν Like....

Τα έχω δει όλα τα βιντεάκια, εν προκειμένω το βίντεο με το Tenere 700 είναι πιο εντυπωσιακό (λογικό) αλλά το ωραίο είναι πως καταπίνει γλώσσες για κάποιο περίεργο λόγο. Όχι μόνον εδώ... σε όλα τα φόρα του πλανήτη παρατηρήθηκε το φαινόμενο αυτό :p

:friendship:
Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν κολλημένος με τα χρώματα... :p
Το εντυπωσιακό δεν περνάει ποτέ απαρατήρητο και οι ικανότητες του συγκεκριμένου οδηγού είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακές...
Τώρα...όταν επιτέλους δω το προαναφερθέν βίντεο του Tenere θα αποφασίσω -και μάλλον είναι σίγουρο - ότι θα του βάλω ένα like ξανά για τις ικανότητες του...
Το ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος ζηλεύει τις δυνατότητες του Τ7 και καταπίνει την γλώσσα του δεν το καταλαβαίνω...:thumbsdown:
Ότι και να του δώσεις του συγκεκριμένου τα ίδια θα κάνει λίγο καλύτερα με το ένα και λίγο χειρότερα με το άλλο...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Απάντηση σε εμένα είναι αυτό; Έγραψα εγώ κάπου τις λέξεις "ποτέ ξανά";

Παρ' όλα αυτά... τα δυο βιντεάκια που έβαλες είναι παιδική χαρά σε σχέση με αυτά που κάνει ο Tarres.
Oχι , δεν ηταν απαντηση σε εσενα ουτε ειπα οτι εγραψες το "ποτε ξανα" πουθενα.
Βασικα αυτο που εγραψε απο πανω ο Θενος εννοω. Οτι σε εναν επαγγελματια του επιπεδου του Ταρρες ή του Μποανο ή του Μπιρτς ή του Ριμανν ο,τι και να του δωσεις θα μεινεις με το στομα ανοικτο με τις ικανοτητες τους ως αναβατες. Το θεμα που σχολιαζω ειναι ο λογος που ενας επαγγελματιας τετοιου επιπεδου αποφασιζει να βαλει ενα μηχανακι 200-230 κιλα σε τετοιες δοκιμασεις on video. Δεν νομιζω οτι πχ ο Ταρρες πηγε και αγορασε ενα Τ7 για να κανει το χαβαλε του.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν κολλημένος με τα χρώματα... :p
Το εντυπωσιακό δεν περνάει ποτέ απαρατήρητο και οι ικανότητες του συγκεκριμένου οδηγού είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακές...
Τώρα...όταν επιτέλους δω το προαναφερθέν βίντεο του Tenere θα αποφασίσω -και μάλλον είναι σίγουρο - ότι θα του βάλω ένα like ξανά για τις ικανότητες του...
Το ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος ζηλεύει τις δυνατότητες του Τ7 και καταπίνει την γλώσσα του δεν το καταλαβαίνω...:thumbsdown:
Ότι και να του δώσεις του συγκεκριμένου τα ίδια θα κάνει λίγο καλύτερα με το ένα και λίγο χειρότερα με το άλλο...
Ούτε εγώ είμαι κολλημένος με τα χρώματα. "Κολάω" όμως με τους κολλημένους και συμφωνώ μαζί σου ότι ούτε εγώ το καταλαβαίνω. Διαβάζω όμως πολύ και σε πολλά forum μέσα κι έξω από τα σύνορα. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν πολλοί "τέτοιοι" κολλημένοι που ενοχλούνται εκατέρωθεν.

Τα υπόλοιπα, όσα γράφω για την εδώ κοινότητα μας, ελπίζω μετά από τόοοοοοοσα που γράφω..... να είναι κατανοητό ότι είναι πειράγματα και τίποτα παραπάνω.

:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ούτε εγώ είμαι κολλημένος με τα χρώματα. "Κολάω" όμως με τους κολλημένους και συμφωνώ μαζί σου ότι ούτε εγώ το καταλαβαίνω. Διαβάζω όμως πολύ και σε πολλά forum μέσα κι έξω από τα σύνορα. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν πολλοί "τέτοιοι" κολλημένοι που ενοχλούνται εκατέρωθεν.


:friendship:
Ισχύει αυτό αλλά δεν θα ασχοληθώ μαζί τους... ;)
Για τα υπόλοιπα...:friendship:
 
Reactions: STF

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Συμφορουμίτες μη μαλωνετε...στο τέλος όλοι Tenere θα πάρετε...εκτός από τους Ρουμάνους...
Μην το βλεπεις ετσι, καμουφλαρισμενο 950 ειναι για να μην καρφωνομαι οτι ειμαι κολλημενος Περτικαλης!




Και αμα ημανε στη γυρα για καινουριο μηχανακι τωρα κατα 90% το Τ7 θα επαιρνα με ολα τα στραβα του (και ποιο δεν εχει?) , απλα λεω οτι δεν θα ηταν επειδη ο Ταρρες και αλλοι διτροχοι θεοι το πανε σαν κατσικι, δεν εχω τετοιες ψευδαισθησεις, ουτε για το 1090 ειχα , ουτε για το Βουστρομ, εξ'ου και τα δυο λινκακια που εβαλα παραπανω και δεν ηταν καθολου τυχαια.

Και παλι σορρυ για το σπαμ στο νημα του καλυτεροτερου μηχανακιου εβερ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γιατί μήπως έχω εγώ πρόβλημα με τις άλλες εταιρείες;
Aυτο μονο εσυ το γνωριζεις, αλλα και ετσι να ειναι εμενα δεν με επηρεαζει.

Μαλλον λαθος κανω, αλλα διακρινω μια passive-aggressive αντιμετωπιση σε οτι αφορα Γιαμαχα γενικα και το νημα του Τ7 ειδικα.

Να το θεσω ετσι, επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι το γουσταρω, με τα καλα του και τα κακα του, δεν θα μου αρεσε να γινει στο μελλον το νεο Βεστρομ Εξημισο= αριστο το καλυτερο παντου κανενα θεμα τα παταει ολα τα κανει ολα κτλ. Οταν λοιπον βλεπω εναν υπερχερα να κανει παππαδες τραϊαλ και αλματα στο θεο και να λεμε οτι ετσι αποδεικνυει με τρανο τροπο οτι το Τ7 μπορει, ενω ταυτοχρονα εδω μεσα οι μισοι κοινοι θνητοι ιδιοκτητες του μονο ομαδικη δεν εκαναν για αφτερμαρκετ ελατηρια και αναρτησεις, ε... καπως χτυπαει.

Μην παρεξηγηθω, το ιδιο θεμα εχω και στο γκρουπακι των ΧΤΖ750, που διαβαζω παπατζες του τυπου επιτηδες εβαλε η Γιαμαχα στο 750 μπροστινους δισκους διαμετρου παπιου (= τα 240 κιλα του δεν σταματανε απο τα 120 στην ασφαλτο ουτε με ταμα στον Αγ.Χριστοφορο), για να ειναι καλυτερο το φρενο στο χωμα και να μην μπλοκαρει επειδη ειναι μηχανακι εντουρχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Εγραψα παραπανω οτι κατα 90% το Τ7 θα αγοραζα σημερα εαν ψαχνομουν για καινουργιο. Το αλλο 10% παει στο DL1050XT... Κατι πρεπει να λεει αυτο για το εαν τα λεω υπο "χρωματισμενη" σκοπια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Να το θεσω ετσι, επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι το γουσταρω, με τα καλα του και τα κακα του, δεν θα μου αρεσε να γινει στο μελλον το νεο Βεστρομ
Να γινει, να πουλησει μπας και βρισκουμε ανταλλακτικα μετα τη δεκαετία!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Aυτο μονο εσυ το γνωριζεις, αλλα και ετσι να ειναι εμενα δεν με επηρεαζει.

Μαλλον λαθος κανω, αλλα διακρινω μια passive-aggressive αντιμετωπιση σε οτι αφορα Γιαμαχα γενικα και το νημα του Τ7 ειδικα.

Να το θεσω ετσι, επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι το γουσταρω, με τα καλα του και τα κακα του, δεν θα μου αρεσε να γινει στο μελλον το νεο Βεστρομ Εξημισο= αριστο το καλυτερο παντου κανενα θεμα τα παταει ολα τα κανει ολα κτλ. Οταν λοιπον βλεπω εναν υπερχερα να κανει παππαδες τραϊαλ και αλματα στο θεο και να λεμε οτι ετσι αποδεικνυει με τρανο τροπο οτι το Τ7 μπορει, ενω ταυτοχρονα εδω μεσα οι μισοι κοινοι θνητοι ιδιοκτητες του μονο ομαδικη δεν εκαναν για αφτερμαρκετ ελατηρια και αναρτησεις, ε... καπως χτυπαει.

Μην παρεξηγηθω, το ιδιο θεμα εχω και στο γκρουπακι των ΧΤΖ750, που διαβαζω παπατζες του τυπου επιτηδες εβαλε η Γιαμαχα στο 750 μπροστινους δισκους διαμετρου παπιου (= τα 240 κιλα του δεν σταματανε απο τα 120 στην ασφαλτο ουτε με ταμα στον Αγ.Χριστοφορο), για να ειναι καλυτερο το φρενο στο χωμα και να μην μπλοκαρει επειδη ειναι μηχανακι εντουρχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Εγραψα παραπανω οτι κατα 90% το Τ7 θα αγοραζα σημερα εαν ψαχνομουν για καινουργιο. Το αλλο 10% παει στο DL1050XT... Κατι πρεπει να λεει αυτο για το εαν τα λεω υπο "χρωματισμενη" σκοπια.
Κώστα.... θα σε μαλώσω! Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία για το αν τα βλέπεις με χρωματιστά γυαλιά. Δε έχω αισθανθεί ποτέ έτσι για κανένα γραπτό σου.

Εγώ... αστειευόμουνα και πάλι, καθώς δεν έβαλα τις υπόλοιπες μηχανές που έχουν περάσει από τα χέρια μου.




Φωτό από το διαδίκτυο (δεν έχω από το δικό μου KLE500 2ης γενιάς)





Κοίτα, να το απλοποιήσω όσο θα μπορούσα; Όλες οι μοτοσυκλέτες, όλες-όλες όμως.... είναι το ίδιο καλές.
Δεν είναι θέμα Yamaha και Honda, ούτε KTM και Suzuki. Είναι θέμα του ιδιοκτήτη τους ποια είναι η καλύτερη.
Στην ίδια λογική λέω, αν ζητηθεί η συμβουλή μου σε κάτι που ξέρω καλά θα τη δώσω. Αν ζητηθεί η γνώμη μου είναι άλλο πράγμα, θα τη δώσω ως γνώμη, τίποτα παραπάνω. Αυτό για εμένα σημαίνει πως καλά κάνει όποιος κάνει ότι κάνει. Πάντα θεωρώ πως καλύτερα από όλους ξέρει ο ιδιοκτήτης γιατί αυτή είναι η μοτοσυκλέτα που επέλεξε, ως καλύτερη για εαυτόν. Μέχρι.... να την αλλάξει, πράγμα υγιέστατο.

Προσωπικά θεωρώ πολύ σωστή την αντικατάσταση του ελατηρίου σε On/Off μοτό που θα επισκεφθούν το χώμα φορτωμένες και από αναβάτες βάρους άνω του μέσου όρου. Απλά η "γνώμη" μου είναι ότι δε χρειάζεται να το κάνει αμέσως κάποιος (μέχρι να μάθει τη μοτό του και να αναγνωρίσει ακριβώς τις αδυναμίες) και συνήθως δεν κινούμαι ακριβώς στα συνιστώμενα αλλά λίγο πιο κάτω από αυτά και σίγουρα πάνω από τα εργοστασιακά.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Respect για το οπτικό υλικό και τον αναβάτη, αλλά όλοι ξέρουμε ότι σχεδόν το κάθε μηχάνημα κάνει παπαδες στα χέρια συγκεκριμένων αναβατών και με βίντεομονταζ.

Να βάλω τον Χρηστάκη μήπως?

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Respect για το οπτικό υλικό και τον αναβάτη, αλλά όλοι ξέρουμε ότι σχεδόν το κάθε μηχάνημα κάνει παπαδες στα χέρια συγκεκριμένων αναβατών και με βίντεομονταζ.

Να βάλω τον Χρηστάκη μήπως?

Φαντάσου τι θα μπορούσε να κάνει με Tenere 700 :p:p:p
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Κώστα.... θα σε μαλώσω! Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία για το αν τα βλέπεις με χρωματιστά γυαλιά. Δε έχω αισθανθεί ποτέ έστι για κανένα γραπτό σου.

Εγώ... αστειευόμουνα και πάλι, καθώς δεν έβαλα τις υπόλοιπες μηχανές που έχουν περάσει από τα χέρια μου.




Φωτό από το διαδίκτυο (δεν έχω από το δικό μου KLE500 2ης γενιάς)





Κοίτα, να το απλοποιήσω όσο θα μπορούσα; Όλες οι μοτοσυκλέτες, όλες-όλες όμως.... είναι το ίδιο καλές.
Δεν είναι θέμα Yamaha και Honda, ούτε KTM και Suzuki. Είναι θέμα του ιδιοκτήτη τους ποια είναι η καλύτερη.
Στην ίδια λογική λέω, αν ζητηθεί η συμβουλή μου σε κάτι που ξέρω καλά θα τη δώσω. Αν ζητηθεί η γνώμη μου είναι άλλο πράγμα, θα τη δώσω ως γνώμη, τίποτα παραπάνω. Αυτό για εμένα σημαίνει πως καλά κάνει όποιος κάνει ότι κάνει. Πάντα θεωρώ πως καλύτερα από όλους ξέρει ο ιδιοκτήτης γιατί αυτή είναι η μοροσυκλέτα που επέλεξε, μέχρι.... να την αλλάξει.

Προσωπικά θεωρώ πολύ σωστή την αντικατάσταση του ελατηρίου σε On/Off μοτό που θα επισκεφθούν το χώμα φορτωμένες και από αναβάτες βάρους άνω του μέσου όρου. Απλά η "γνώμη" μου είναι ότι δε χρειάζεται να το κάνει αμέσως κάποιος (μέχρι να μάθει τη μοτό του και να αναγνωρίσει ακριβώς τις αδυναμίες) και συνήθως δεν κινούμαι ακριβώς στα συνιστώμενα αλλά λίγο πιο κάτω από αυτά και σίγουρα πάνω από τα εργοστασιακά.

Αυτά.
Καλά πόσο χρονών είσαι...?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom