Yamaha T7 Tenere

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καλό μεσημέρι παιδιά. Ο κύβος εριφθει και εντός τον ημερών παίρνω το tenere 700 rally μετά από πολύ σκέψη. Ελπίζω να περάσω καλά μαζί του.
Το μόνο θέμα από παιδιά και φικους που το έχουν είναι η σέλα του.
Σκληρή και όχι εργονομική.
Είναι βέβαια ταμάμ για of road χρήση.
Επειδή θα χρειαστώ και μια πιο ταξιδιωτική σέλα θα χρειαστώ Την βοήθεια σας για το που να πάω να φτιάξω μια σωστή και εργονομική σέλα με σωστό και ωραιότατο gel για τις λίγο πιο μακρινές αποδράσεις. Έχετε κάτι καλό κατά νου μαγαζί και επαγγελματία;
Ευχαριστω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλό μεσημέρι παιδιά. Ο κύβος εριφθει και εντός τον ημερών παίρνω το tenere 700 rally μετά από πολύ σκέψη. Ελπίζω να περάσω καλά μαζί του.
Το μόνο θέμα από παιδιά και φικους που το έχουν είναι η σέλα του.
Σκληρή και όχι εργονομική.
Είναι βέβαια ταμάμ για of road χρήση.
Επειδή θα χρειαστώ και μια πιο ταξιδιωτική σέλα θα χρειαστώ Την βοήθεια σας για το που να πάω να φτιάξω μια σωστή και εργονομική σέλα με σωστό και ωραιότατο gel για τις λίγο πιο μακρινές αποδράσεις. Έχετε κάτι καλό κατά νου μαγαζί και επαγγελματία;
Ευχαριστω.
Καλολάσπωτο το εργαλείο, πολύ καλή επιλογή.
Το θέμα σέλα εγώ το έλυσα στο motoK, στο οποίο φέρνεις τη σέλα στα μέτρα σου, τη δοκιμάζεις και μετά τους δίνεις το οκ για να στη φτιάξουν, επιλέγοντας το αφρώδες/gel που θα χρησιμοποιησουν καθώς επίσης και το υλικο/σχέδιο του καλύμματος.
Γενικά μπορείς να παραμετροποιησεις τη σέλα όπως εσύ θες.

Εγώ αυτό που έκανα, ήταν να φάω υλικό από πλάγια για να πατάω καλύτερα κάτω, αντικατεστησα το υλικό στο κέντρο με καινούργιο και έκανα το κομμάτι του συνεπιβάτη πιο άνετο και επίπεδο.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καλολάσπωτο το εργαλείο, πολύ καλή επιλογή.
Το θέμα σέλα εγώ το έλυσα στο motoK, στο οποίο φέρνεις τη σέλα στα μέτρα σου, τη δοκιμάζεις και μετά τους δίνεις το οκ για να στη φτιάξουν, επιλέγοντας το αφρώδες/gel που θα χρησιμοποιησουν καθώς επίσης και το υλικο/σχέδιο του καλύμματος.
Γενικά μπορείς να παραμετροποιησεις τη σέλα όπως εσύ θες.

Εγώ αυτό που έκανα, ήταν να φάω υλικό από πλάγια για να πατάω καλύτερα κάτω, αντικατεστησα το υλικό στο κέντρο με καινούργιο και έκανα το κομμάτι του συνεπιβάτη πιο άνετο και επίπεδο.
Άρα να φανταστώ είσαι ευχαριστημένος με την αλλαγή!!!
Ευχαριστω πολύ. Ταξιδεύει το εργαλείο; Πως το βλέπεις σε αυτόν τον τομέα; Δεν είναι να το πάρω να πάω Βαλκάνια αλλά τα δίωρα τρίωρα σε εθνική τα έχει με 140-150 χωρίς να τρως πολύ ξύλο από αέρα κτλ;
1.81 το ύψος μου.
Αν και θα τα δω στην πράξει καλύτερα αυτά , απλά μιας και το έχεις ευκαιρία να μάθω πιο πολλά.


Nikos
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άρα να φανταστώ είσαι ευχαριστημένος με την αλλαγή!!!
Ευχαριστω πολύ. Ταξιδεύει το εργαλείο; Πως το βλέπεις σε αυτόν τον τομέα; Δεν είναι να το πάρω να πάω Βαλκάνια αλλά τα δίωρα τρίωρα σε εθνική τα έχει με 140-150 χωρίς να τρως πολύ ξύλο από αέρα κτλ;
1.81 το ύψος μου.
Αν και θα τα δω στην πράξει καλύτερα αυτά , απλά μιας και το έχεις ευκαιρία να μάθω πιο πολλά.


Nikos
Δεν έχω το T7, αλλά 990ADV.
Εγραψα την εμπειρία μου Σχετ με το εν λόγω κατάστημα.

Σχετικά με τα υπόλοιπα που ρωτάς ας γράψει κάποιος κάτοχος.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Καλό μεσημέρι παιδιά. Ο κύβος εριφθει και εντός τον ημερών παίρνω το tenere 700 rally μετά από πολύ σκέψη. Ελπίζω να περάσω καλά μαζί του.
Το μόνο θέμα από παιδιά και φικους που το έχουν είναι η σέλα του.
Σκληρή και όχι εργονομική.
Είναι βέβαια ταμάμ για of road χρήση.
Επειδή θα χρειαστώ και μια πιο ταξιδιωτική σέλα θα χρειαστώ Την βοήθεια σας για το που να πάω να φτιάξω μια σωστή και εργονομική σέλα με σωστό και ωραιότατο gel για τις λίγο πιο μακρινές αποδράσεις. Έχετε κάτι καλό κατά νου μαγαζί και επαγγελματία;
Ευχαριστω.
Η σέλα από το rally όντως είναι η χαρά της αιμοραίδας. Η μαμά είναι υποφερτή και παίρνει καλύτερο φτιάξιμο.
Μπορείς να βάλεις μια αγγελία για ανταλλαγή. Για το motoK στην Καλλιρόης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

sela


Καλά χιλιόμετρα :crs:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ευχαριστω πολύ. Ταξιδεύει το εργαλείο; Πως το βλέπεις σε αυτόν τον τομέα; Δεν είναι να το πάρω να πάω Βαλκάνια αλλά τα δίωρα τρίωρα σε εθνική τα έχει με 140-150 χωρίς να τρως πολύ ξύλο από αέρα κτλ;
1.81 το ύψος μου.
Για τον αέρα εξαρτάται απο το ύψος του κορμού σου και όχι απο το συνολικό ύψος σου. Σάν κάλυψη γενικά είναι οκ αλλά έχει στροβιλισμούς και η άνεση εξαρτάται που στα σκάει και πόσο ήσυχο είναι το κράνος σου. Σε μένα στο 1,87 έρχεται στροβιλισμός και από τα 70 και μετά η φασαρία δεν παλεύεται. Γενικά ποιο ήσυχα ταξιδεύω με το dr που δεν έχει κάλυψη καθόλου παρά με το τενεκε.
Στον παλιό τενεκε που είχε το ίδιο θέμα βρήκα λυση με αυτό https://www.wunderlich.de/shop/media/catalog/product/2/0/20280-002_03_1500_neuweb.jpg
Για τον καινούργιο σκέφτομαι ή πιο χαμηλή ζελατίνα ή αυτο https://t7rally.com/shop/ols/products/t7-tenere-700-screen-adjuster-kit
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλησπέρα και καλά χιλιόμετρα.
Εγώ είμαι 1.84 και έχω την στάνταρ σέλα.
Έχω αλλάξει ελατήριο( 109 κιλά) όμως και έτσι η μηχανή δεν συμπιέζεται και κάθομαι σχετικά ψηλά. Έχει θόρυβο, χωρίς να είναι αποτρεπτικός για ταχυτητα με 130-140 χλμ. Ίσως φταίει και το κράνος μου και όχι μόνο η ζελατίνα ή η θέση οδήγησης.
Μια βόλτα που έκανα στα Λαγκάδια Αρκαδίας ( και επιστροφή δεν με προβλημάτισε καθόλου)
Πριν αποφασίσεις οποιαδήποτε αλλαγή στη σέλα και είσαι στην Αθήνα όμως, μπορω να σου δανεισω την δικιά μου σέλα για να κάνεις όσες βολτες θέλεις.
Φτάνω πρωί στις 8 στη δουλειά και δεν την ξανακουνάω μέχρι τις 5.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Η σελα απο το ραλλυ μοντελο δεν ειναι ιδια με την ραλλυ σελλα που πουλιεται σαν αξεσουαρ. Η σελα στο ραλλυ μοντελο ειναι ελαχιστα πιο ψηλη απο τη στανταρ και ειναι μονοκομματη(πολυ πιο ευκολη στο βαλε-βγαλε). Η καλυτερη σελλα για all around χρηση ειναι η στανταρ. Η ραλλυ σελα που πουλιεται σαν αξεσουαρ ειναι πολυ ψηλη, ανυποφορη στο ταξιδι και βοηθαει μονο σε hardcore ραλλυστες ντακαρ που ειναι 1.90 σε υψος... Εγω την εβαλα για την καφριλα και γιατι βοηθαει παρα πολυ στις σουζες!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλό μεσημέρι παιδιά. Ο κύβος εριφθει και εντός τον ημερών παίρνω το tenere 700 rally μετά από πολύ σκέψη. Ελπίζω να περάσω καλά μαζί του.
Το μόνο θέμα από παιδιά και φιλους που το έχουν είναι η σέλα του.
Σκληρή και όχι εργονομική.
Είναι βέβαια ταμάμ για of road χρήση.
Επειδή θα χρειαστώ και μια πιο ταξιδιωτική σέλα θα χρειαστώ Την βοήθεια σας για το που να πάω να φτιάξω μια σωστή και εργονομική σέλα με σωστό και ωραιότατο gel για τις λίγο πιο μακρινές αποδράσεις. Έχετε κάτι καλό κατά νου μαγαζί και επαγγελματία;
Ευχαριστω.
Καλοριζικη και καλους δρομους να εχεις!!!!

Για την σελα που αναφερεις, καλες οι πληροφοριες απο φιλους και απο το ιντερνετ, αλλα μην κανεις τιποτα πριν ζησεις καποιο ευλογο διαστημα μαζι της. Σε κοντινα αλλά και σε μακρινα ταξιδακια.
Εσυ θα αποφασισεις εαν την αντεχεις ή οχι, μπορει να ειναι μια χαρα για τον δικο σου κ.......!!!!!!
Εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις, απο γνωστους και φιλους, που επηρεαστηκαν απο ¨πληροφοριες¨ αλλων, αγορασαν πραγματα και συντομα διαπιστωσαν οτι ηταν αχρειαστες αγορες!!!
Αναλογα τις αναγκες σου και οι αγορες σου. Δωσε χρονο στον εαυτο σου και στην μηχανη και ολα (εαν υπαρχουν) θα τα ¨διορθωσεις¨ στα μετρα σου!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλοριζικη και καλους δρομους να εχεις!!!!

Για την σελα που αναφερεις, καλες οι πληροφοριες απο φιλους και απο το ιντερνετ, αλλα μην κανεις τιποτα πριν ζησεις καποιο ευλογο διαστημα μαζι της. Σε κοντινα αλλά και σε μακρινα ταξιδακια.
Εσυ θα αποφασισεις εαν την αντεχεις ή οχι, μπορει να ειναι μια χαρα για τον δικο σου κ.......!!!!!!
Εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις, απο γνωστους και φιλους, που επηρεαστηκαν απο ¨πληροφοριες¨ αλλων, αγορασαν πραγματα και συντομα διαπιστωσαν οτι ηταν αχρειαστες αγορες!!!
Αναλογα τις αναγκες σου και οι αγορες σου. Δωσε χρονο στον εαυτο σου και στην μηχανη και ολα (εαν υπαρχουν) θα τα ¨διορθωσεις¨ στα μετρα σου!
Ότι είπε ο από πάνω το...

 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
galanakop Το μηχανάκι είναι το ιδανικό all around μηχανάκι για Ελλάδα. Πέρα από αυτό όμως υπάρχουν υποκειμενικοί παράγοντες που για λίγους ή περισσότερους να μην είναι το ιδανικό...Για όποιον θέλει και άσφαλτο και χώμα και βουνό και θάλασσα, τα κάνει όλα και συμφέρει και είναι και πολύ φιλικό και για κάποιον πιο αρχάριο.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
galanakop Το μηχανάκι είναι το ιδανικό all around μηχανάκι για Ελλάδα. Πέρα από αυτό όμως υπάρχουν υποκειμενικοί παράγοντες που για λίγους ή περισσότερους να μην είναι το ιδανικό...Για όποιον θέλει και άσφαλτο και χώμα και βουνό και θάλασσα, τα κάνει όλα και συμφέρει και είναι και πολύ φιλικό και για κάποιον πιο αρχάριο.
Αυτά έβαλα κάτω και έκλεισα προς αυτό. Άντε να δούμε. Πάντως μεταξύ μας πέρασα σχεδόν από ότι κυκλοφόρησε εκεί έξω τελευταία. Δεν ήξερα τι πραγματικά μηχανάκι θέλω.
Vstrom 1050xt-tiger rally pro-Africa ήταν από τις επιλογές που είχα ψηλά.
Αλλά τα έβαλα κάτω και μιας και στην κατοχή μου υπάρχει είδη και το Tmax 560 που ήρθε για να μείνει ήθελα κάτι και να μην ξεφεύγει και οικονομικά και να πηγαίνω εκεί που δεν πάει το tmax. Τώρα καλός κακός θα δούμε.


Nikos
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Από αυτά που αναφέρεις νομίζω το Tenere 700 είναι ανώτερο στο χώμα θεωρητικά. Αν θες αρκετό ταξίδι στην ασφαλτο τοτε το 1050 ή το Tiger και η Africa να είναι καλύτερα αλλά μιλάμε και για σημαντική διαφορα στις τιμες.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Παιδιά αγοράζω οπου να ναι , το απλό t7 , ειμαι 1.83 ,83kg κ πατάω στις μύτες !!!
Θελω να το χαμηλώσω λιγο , οποτε τι προτείνετε ;
1.,Αγορά χαμηλότερης σέλας ή
2.αλλαγη θέσης , στο μοχλικο συςτημα της ανάρτησης , ωςτε να χαμηλώσει λιγο κ να πατάω με τα πέλματα των πόδιών μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom