Yamaha T7 Tenere

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μ@λ@κία επική. Είναι δυνατόν να μην έχουν βάλει γράσσο σε μηχανάκι που πατάει και σε χώμα; Σιγά το κόστος. Γενικά όσο και αν μου αρέσει και τελικά θα καταλήξει στο γκαράζ μου, αυτές οι εκπτώσεις ποιότητας σε Ιαπωνικό μηχανάκι με εκνευρίζουν. Ή για παράδειγμα οι κραδασμοί που έχω διαβάσει στο καντράν και στον εμπρός προβολέα ή η βάση της εξάτμισης που στρβώνει και η εξάτμιση τρώει το ψαλίδι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
stefos μην απελπίζεσαι. Ευτυχώς που υπάρχουν φορουμς, youtube, κτλ και μαθαίνονται όλα αυτά.
Από την άλλη δυστυχώς που υπάρχουν γιατί αλλιώς δεν θα ήξερες για τους κραδασμούς στο καντράν, έλλειψη γράσου και δεν θα ξενέρωνες.

Η yamaha ξεχνάει γράσο, η ΚΤΜ ξεχνάει κόλλα σπειρωμάτων και σκορπάνε οι βίδες, κτλ.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Μ@λ@κία επική. Είναι δυνατόν να μην έχουν βάλει γράσσο σε μηχανάκι που πατάει και σε χώμα; Σιγά το κόστος. Γενικά όσο και αν μου αρέσει και τελικά θα καταλήξει στο γκαράζ μου, αυτές οι εκπτώσεις ποιότητας σε Ιαπωνικό μηχανάκι με εκνευρίζουν. Ή για παράδειγμα οι κραδασμοί που έχω διαβάσει στο καντράν και στον εμπρός προβολέα ή η βάση της εξάτμισης που στρβώνει και η εξάτμιση τρώει το ψαλίδι...
κανονικα ολες οι βιδες σε χωματινα μηχανακια επρεπε να εχουν γρασαδορους...η εκπτωση στην ουσιαστικη ποιοτητα ειναι πλεον παντου σε ολους τους κατασκευαστες, οχι μονο στη γιαμαχα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
κανονικα ολες οι βιδες σε χωματινα μηχανακια επρεπε να εχουν γρασαδορους...η εκπτωση στην ουσιαστικη ποιοτητα ειναι πλεον παντου σε ολους τους κατασκευαστες, οχι μονο στη γιαμαχα
ειλικρινά ρωτάω λόγω άγνοιας: πες μου κανα δυο γνωστά χωμάτινα μηχανάκια που έχουν γρασαδόρους.
Και για τι περίοδο μιλάμε περίπου; (δηλαδή ότι έβαζαν τότε)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το XTZ750 της Yamaha πχ εχει γρασαδορους, οπως και το 640 αν θυμαμαι καλα. Μετα αρχισανε τις τσιγκουνιες.

Παντως η έλλειψη λίπανσης στους αξονες/μοχλικο ψαλιδιου δεν ειναι μονο θεμα Γιαμαχα, και το βεστρομ ας πουμε επασχε σε αυτο το σημειο, οταν το ειχα ανοίξει πρωτη φορα στα 20.000χλμ ηταν θεοστεγνο και ειχε αρχίσει η φθορα.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
ειλικρινά ρωτάω λόγω άγνοιας: πες μου κανα δυο γνωστά χωμάτινα μηχανάκια που έχουν γρασαδόρους.
Και για τι περίοδο μιλάμε περίπου; (δηλαδή ότι έβαζαν τότε)
To todor πάντως είχε το 640 !!!! :yew: Με τις κραδασμούς στην οθόνη τι παίζει ?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Με τις κραδασμούς στην οθόνη τι παίζει ?
Με τον καιρό αρχίζει και τρέμει αρκετά, σε σημέιο που σε υψηλές ταχύτητες να μην διαβάζεται. Επίσης οι κραδασμοί επηρεάζουν και το εμπρός φανάρι. Έχουν βγει λύσεις για αυτά, αλλά....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Με τον καιρό αρχίζει και τρέμει αρκετά, σε σημέιο που σε υψηλές ταχύτητες να μην διαβάζεται. Επίσης οι κραδασμοί επηρεάζουν και το εμπρός φανάρι. Έχουν βγει λύσεις για αυτά, αλλά....
Μα συγγνωμη, αυτο δεν υποτιθεται οτι ηταν αλλο ενα μεγαλο προτέρημα/λυση για την εκτος δρομου χρηση;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τι να σου πω; Ας μιλήσουν καλύτερα οι κάτοχοι τους συγκεκριμένου μοντέλου με τις εντυπώσεις τους για το συγκεκριμένο "πρόβλημα". Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν και σε τι βαθμό θα είναι εκνευριστικό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπαίνεις στα φόρουμ να διαβάσεις για το XR, λένε αρκετοί ότι οι κραδασμοί είναι τόσοι που δεν το άντεξαν και το πούλησαν.

Οδηγείς το XR και... δεν διαφέρει από κανένα I4, κραδασμοί εντυπωσιακά λίγοι αν σκεφτείς ότι δεν έχει αντικραδασμικό άξονα (λένε επίσης στα φόρουμ) όπως και το fazer (λένε στα φόρουμ). Και δεν είναι πρόβλημα, με την έννοια που (για εμένα) ήταν προβληματικοί οι κραδασμοί του γκούτσι V85 που με πόνεσε το σπασμένο χέρι, όχι μόνο την ημέρα του τεστ ράιντ, το οποίο όλοι γράφουν ότι ταξιδεύει εξαιρετικά.

Οπότε ναι τα διαβάζουμε και ενημερωνόμαστε γιατί πχ αυτό με το γράσο είναι αντικειμενικό ζήτημα, για τα υπόλοιπα κράτα ένα τόσο δα καλάθι και οδήγησέ το να δεις.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
ειλικρινά ρωτάω λόγω άγνοιας: πες μου κανα δυο γνωστά χωμάτινα μηχανάκια που έχουν γρασαδόρους.
Και για τι περίοδο μιλάμε περίπου; (δηλαδή ότι έβαζαν τότε)
πλεον κανενα δεν εχει...μεχρι τελη 90ς αρχες 2000 ειχαν αρκετα...ειναι κατι τοσο ευκολο και τοσο χρησιμο που ειναι αποριας αξιο γιατι καταργηθηκε
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με τον καιρό αρχίζει και τρέμει αρκετά, σε σημέιο που σε υψηλές ταχύτητες να μην διαβάζεται. Επίσης οι κραδασμοί επηρεάζουν και το εμπρός φανάρι. Έχουν βγει λύσεις για αυτά, αλλά....
Αυτό με τους κραδασμούς στο καντραν είναι λίγο υπερβολή. Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η βροχή και η υγρασία με τα σταγονίδια που κολλάνε πάνω και δεν βλέπεις τίποτα. Και δε φεύγουν και με τους κραδασμούς... :roflmao: .
Η πάνω μπάρα που είναι για να βάλεις καμιά βάση για gps ή κινητό κουνάει. Και ανάλογα αν έχει βραχίονα θα κουνάει ακόμα περισσότερο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πλεον κανενα δεν εχει...μεχρι τελη 90ς αρχες 2000 ειχαν αρκετα...ειναι κατι τοσο ευκολο και τοσο χρησιμο που ειναι αποριας αξιο γιατι καταργηθηκε
χρόνος για φρεζάρισμα, γρασαδοράκι, κόλλα σπειρώματος, ποιός θα το θυμάται πριν κολλήσει από βρώμα και αχρηστία, πιο εύκολο είναι να μην το βάλεις και ο επιμελής ας λύσει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έτσι είναι, ως το 2000 κάποια χωματερά αλλά και street είχαν γρασαδοράκια πχ DT200, XR, DRZ, ZZR κα.

Να ενημερώσω πως όσοι έμπειροι (γιατί αυτοί ξέρουν) αγοράσουν καινούργιο enduro ή ΜΧ το πρώτο πράμα που κάνουν πριν το στρώσιμο είναι λύσιμο τροχών, ψαλιδιού, μοχλικού και λαιμού για γρασσάρισμα των ρουλεμάν αφού από τα εργοστάσια κατασκευής συνήθως είναι στεγνά.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
To todor πάντως είχε το 640 !!!! :yew: Με τις κραδασμούς στην οθόνη τι παίζει ?

Οι κραδασμοι στην οθονη στην ασφαλτο αρχιζουν ανεπαισθητα στα 160 και μετα αλλα οχι κατι τραγικο βεβαια ταξιδιαρικα αυτη την ταχυτητα δεν την πιανω προσωπικα 130 με 140 το παω ασφαλτινα.
Τωρα στο χωμα ναι η οθονη παιζει σε σπαστηρι και μονο αλλα ειμαι ορθιος και ετσι δεν με ενοχλει.
Επισης η οθονη εχει δυο θεσεις εγω την εχω βαλει στην 2η για να μπορω να τη βλεπω καλυτερα σε ορθια θεση οδηγησης και παρατηρησα οτι δεν παιζει τοσο πολυ.
Εν κατακλειδι στο χωμα δεν με ενδιαφερει η οθονη ποιον αλλωστε οταν απολαμβανεις αυτο το μηχανακι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εντάξει ρε παίδες το μοχλικο σε 5 λεπτά το έχεις πάρει στο χέρι, δεν είναι κάτι τραγικό.
Και αυτό με την οθόνη, κλάιν, πόσο μάλλον αν συμβαίνει σε πολύ υψηλές ταχύτητες.
Ενταξει μιλάω και εγώ που το 640 στην Εθνικη στα 130 δυσκολεύομαι να διαβάσω τις ταμπέλες από τους κραδασμους χαχαχα... τα μάτια μου χορεύουν στους ρυθμούς του lc4..
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Επισης οσο αφορα το μοχλικο οντως αστοχια της εταιριας αλλα οπως λεει και ο captain σε 5 λεπτα το παιρνεις στο χερι και το γρασαρεις οποτε απο τη δικη μου πλευρα ειναι ενα μηχανακι που το χαρακτηριζει η απλοτητα στη συντηρηση και πολυ ευκολα βαζει χερι καποιος που πιανουν τα χερια του. Οποτε ειναι και ενας βασικος παραγοντας για μενα να σε ταξιδεψει απροβληματιστα και να συμβιωσεις μαζι του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε το ρημάδι το ΤΕΝΕΡΕ πως πάει έτσι ρε;;

 
Top Bottom