Yamaha T7 Tenere

TT43

Μέλος
Όνομα
Tony
Μοτό
Tenere 700
Καλορίζικο φίλε, αυτό με το ξαπλωμα που λες που γρατζουνησε ψαλίδι φαντάζομαι εννοείς πτώση στο χώμα με λίγα χλμ σωστα;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλορίζικο φίλε, αυτό με το ξαπλωμα που λες που γρατζουνησε ψαλίδι φαντάζομαι εννοείς πτώση στο χώμα με λίγα χλμ σωστα;
Ούτε καν χώμα, στατικά στον κήπο μου που την έκανα μανούβρες με τα χέρια. Απλά έπεσε κάτω μηδεν ταχύτητα, μέ εμπρός μπάρες και πίσω για αποσκευές. Εντούτοις ακομα και έτσι εξέχει και μετακινήθηκε 3-4 εκ. τόσο ώστε να βρει στη συνέχεια στο ψαλίδι. Μεγάλο φάουλ.
 

TT43

Μέλος
Όνομα
Tony
Μοτό
Tenere 700
Ούτε καν χώμα, στατικά στον κήπο μου που την έκανα μανούβρες με τα χέρια. Απλά έπεσε κάτω μηδεν ταχύτητα, μέ εμπρός μπάρες και πίσω για αποσκευές. Εντούτοις ακομα και έτσι εξέχει και μετακινήθηκε 3-4 εκ. τόσο ώστε να βρει στη συνέχεια στο ψαλίδι. Μεγάλο φάουλ.
Α καλά κατάλαβα... μας βλέπω για ομαδική σε αυτόν εκτός αν βρούμε κανέναν να μας φτιάξει κάτι εδώ
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο κολπακι αυτό που έφτιαξε , και φαίνεται απαραίτητο .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απαραίτητο θα είναι να βρεθεί ένας τρόπος να μην κάνει βόλτες η εξατμιση
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
...επίσης κάτι άσχετο. Λέω στην περιγρφή ότι δεν φαίνονται τα κιλά όταν κινήσε, και είναι αλήθεια, αλλά τα είδα όλα να τη σηκώσω, ακόμα και με σωστή τεχνική... ξεκούραστος, στη ευθεία, στο γκαζόν, σπίτι μου. Σε κανένα λούκι σε κανένα βουνό, θες παρέα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πας καρφί στο "γυμναστική στην καραντίνα" νήμα, να κάνεις και εσύ κετλμπελ 16άρι να δυναμώσεις. Σου έχω και άσκηση για αντοχή.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
...επίσης κάτι άσχετο. Λέω στην περιγρφή ότι δεν φαίνονται τα κιλά όταν κινήσε, και είναι αλήθεια, αλλά τα είδα όλα να τη σηκώσω, ακόμα και με σωστή τεχνική... ξεκούραστος, στη ευθεία, στο γκαζόν, σπίτι μου. Σε κανένα λούκι σε κανένα βουνό, θες παρέα.
Το πιο εύκολο σήκωμα που έχω κάνει είναι κλασικά με τις "χοντρές" , μιας και δεν ξαπλώνουν τελείως ,απλά ξαποστενουν .

Που να δοκιμάσεις να σηκώσεις βαραντερο μετά από κούραση σε πλακάκι .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
...επίσης κάτι άσχετο. Λέω στην περιγρφή ότι δεν φαίνονται τα κιλά όταν κινήσε, και είναι αλήθεια, αλλά τα είδα όλα να τη σηκώσω, ακόμα και με σωστή τεχνική... ξεκούραστος, στη ευθεία, στο γκαζόν, σπίτι μου. Σε κανένα λούκι σε κανένα βουνό, θες παρέα.
Το Τρανσαλπακι που ητανε βαρυτερο Στεφανε δεν ετυχε να το σηκωσεις? Τα περιπου 200 κιλα θελουν τροπο αλλα γινεται. Και ειναι κατι που πρεπει να το μαθει κανείς να το κανει μονος του γιατι δεν ξερεις που και ποτε θα σου κατσει. Αν και δεν εχω σηκωσει (ακομη) το Τενερονι :D νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο απο το Τρανσαλπ που ειναι πανω-κατω 10 κιλα βαρυτερο. Και σιγουρα πιο ευκολο απο το CRF μου που ειναι 30 κιλα βαρυτερο.

Το θεμα ειναι μη σου πεσει μονος στο βουνο με αναποδη κλιση, τοτε εκει θελει γυρισμα πεσμενο (και ας ξυθει και λιγο) γιατι αλλιως δε σηκωνεται με τιποτα (μουχει τυχει).

ΥΓ Αυτο με την εξατμιση παντως ειναι μεγαλο φαουλ, θελει οπωσδηποτε καποια πατεντα γιατι αργα ή γρηγορα με το στραβωμα/ξεστραβωμα θα σπασει και η βαση που την στηριζει στο υποπλαισιο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συμφωνώ για το βάρος, το ΤΑ600 το σήκωνα σχετικά εύκολα, όσες φορές μου είχε πέσει που ήταν βαρύτερο. Δεν ξέρω τι να υποθέσω εκτός του ότι μας έχει φάει ο καναπές αυτή την περίοδο, κοντέυουμε 6 μήνες μέσα... πως να μην γίνουμε λαπάς.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνώ για το βάρος, το ΤΑ600 το σήκωνα σχετικά εύκολα, όσες φορές μου είχε πέσει που ήταν βαρύτερο. Δεν ξέρω τι να υποθέσω εκτός του ότι μας έχει φάει ο καναπές αυτή την περίοδο, κοντέυουμε 6 μήνες μέσα... πως να μην γίνουμε λαπάς.
Σίγουρα έχει παίξει ρόλο και αυτό και ίσως μια σαστημάρα που μπορεί να έφαγες βλέποντας καινούρια μηχανή να πέφτει.

Αυτός ο πούστης ο Μέρφυ....
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ούτε καν χώμα, στατικά στον κήπο μου που την έκανα μανούβρες με τα χέρια. Απλά έπεσε κάτω μηδεν ταχύτητα, μέ εμπρός μπάρες και πίσω για αποσκευές. Εντούτοις ακομα και έτσι εξέχει και μετακινήθηκε 3-4 εκ. τόσο ώστε να βρει στη συνέχεια στο ψαλίδι. Μεγάλο φάουλ.
Επειδή ήξερα τι θα συμβεί αργότερα, το δικό μου το ξάπλωσα με 0 χιλιομετρα στο οδόμετρο στην αυλή της έκθεσης μόλις το πήρα, έτσι για να δω τι βρίσκει κάτω.
Οι φάτσες των παρευρισκόμενων που το χαζευαν (μια που ήταν από την πρώτη πρώτη φουρνιά που ήρθαν τον Αύγουστο το '19) ήταν όλα τα λεφτά. :like:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το πιο εύκολο σήκωμα που έχω κάνει είναι κλασικά με τις "χοντρές" , μιας και δεν ξαπλώνουν τελείως ,απλά ξαποστενουν .
τέτοια γράφετε και δίνετε τροφή στον gsmaniac...
 
Top Bottom