Yamaha T7 Tenere

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ πίσω θα βάλω τα μαμά, μιας και μου τα κάνει δώρο ο έμπορος. Οδηγο αλυσίδας και πλαϊνά προστατευτικα τις acerbis για τον σκελετό. Και αυτά τα αντιολισθητικα για τα πλαϊνά τις γιαμαχα. Κάγκελα εμπρός δεν έχω αποφασίσει ακομη,αλλά με βλέπω να βάζω τις sw motech...
 

TT43

Μέλος
Όνομα
Tony
Μοτό
Tenere 700
Δες και τα givi είναι από τα πιο οικονομικά και από τα πιο ελαφριά. Από τα πιο μεγάλα που πιάνουν κάτω από το φανάρι πολύ ωραία είναι και της touratech που ακολουθούν τις γραμμές των πλαστικών και δεν κάνουν πολύ μπαμ απλά είναι πανάκριβα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Είχα από την αρχή αποφασίσει για τις εργοστασιακες βάσεις γιατί έχουν και τις χειρολαβές για να δένω ένα μικρό σάκο και το αντισκηνο μέχρι να μπορέσω να βάλω πλαϊνές υφασμάτινες βαλίτσες. Μου άρεσαν κιόλας οπότε...έδεσε το γλυκό.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για κάγκελα λες και εγώ απαντώ για βάσεις... ναι τα έχω δει και τα givi και τα touratech. Τα δεύτερα μου άρεσαν πιο πολύ αλλά ακριβά...
 

TT43

Μέλος
Όνομα
Tony
Μοτό
Tenere 700
Είχα από την αρχή αποφασίσει για τις εργοστασιακες βάσεις γιατί έχουν και τις χειρολαβές για να δένω ένα μικρό σάκο και το αντισκηνο μέχρι να μπορέσω να βάλω πλαϊνές υφασμάτινες βαλίτσες. Μου άρεσαν κιόλας οπότε...έδεσε το γλυκό.
για τα μπροστινά κάγκελα έλεγα
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δες και τα givi είναι από τα πιο οικονομικά και από τα πιο ελαφριά. Από τα πιο μεγάλα που πιάνουν κάτω από το φανάρι πολύ ωραία είναι και της touratech που ακολουθούν τις γραμμές των πλαστικών και δεν κάνουν πολύ μπαμ απλά είναι πανάκριβα
Σχετικά με τη GIVI γενικά την έχω στις "καλές" εταιρίες, αλλά τα πίσω κάγκελα και βάση που φόρεσα τα βρίσκω μέτρια, ποιοτικά, αλλά και σχεδιαστικά. Στο ποιοτικό κομμάτι δεν είναι καλά βαμμένα και χωρίς να τα έχω χτυπήσει πουθενά, απλά τα έπιασα στα χέρια μου, ξεφλούδισε η μπογιά σε 1-2 σημεία. Προσωπικα με χάλασε. Επίσης τα κάγκελα που πάνε απο τη μεριά της εξάτμισης είναι πολύ κοντά στην εξάτμιση, τόσο κοντα που έχει ένα λαστιχάκι για να ακουπάνε τα κάγκελα πάνω στην εξάτμιση. Αυτό κάνει αδύνατο, για εμένα να βιδώσω την βάση από τις πλαϊνές βαλίτσες μου. Επίσης δεν είναι επίπεδα τα πλαϊνά, αλλά εκεί που πίανει το γλωσσίδι για να κουμπώνουν οι βαλίτσες της, προεξέχει μερικά χιλιοστά οπότε δημιουργεί πάλι πρόβλημα στην τοποθέτηση βάσεων. Επίσης το σύστημα στερέωσης των πλαϊνών βάσεων, ακουμπάει τα πλαϊνά πλαστικά, μεσώ ενος μαλακού αφρώδους υλικού, το οποίο σύντομα θα πιάσει σκόνη και θα γίνει γυαλόχαρτο για τα πλαστικά και όπου ακουμπάει θα το γδάρει/τρ'ιψει. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να έτυχαν σε εμένα με την ποιότητα και κάποιος που θα πάρει δικές τους βαλίτσες να μην έχει τέτοια προβλήματα.

Ας μην πω κάτι για την τοποθέτηση, που για να τα βάλω έπρεπε αλλού να τραβάς, αλλού να σπρώχνεις και με τη μύτη να βιδώνεις...

Αντίθετα τα κάγκελα της HEED, από την Πολωνία παρακάλώ, έχουν ακρίβεια χιλιοστού, μπήκαν πανευκολα και χωρίς κανένα ζόρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Τελικά αυτό το μηχανάκι πόσα εξτρά χρειάζεται για να πάει με ασφάλεια χώμα?
Και μη μου πείτε όλα πάνε κλπ κλπ, τι θα πρέπει να έχει ο κάτοχος έτσι ώστε να μην κλαίει σε κάθε χαζό πτώση ρωτάω!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά αυτό το μηχανάκι πόσα εξτρά χρειάζεται για να πάει με ασφάλεια χώμα?
Και μη μου πείτε όλα πάνε κλπ κλπ, τι θα πρέπει να έχει ο κάτοχος έτσι ώστε να μην κλαίει σε κάθε χαζό πτώση ρωτάω!!
Έχει απαντηθεί.. Μην βάζεις φυτιλιες
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
stefos: Στεφανε νομιζω οτι για πισω τα μαμισια καγκελα ειναι καλα αισθητικα και σε σχεση με την εξατμιση, αυτα θαβαζα εγω - και μπορει να τα παρει κανείς με γενναια εκπτωση απο τον αντιπροσωπο που πηρε το μηχανακι ;) Τωρα για την ποιοτητα τους δεν ξερω.

ΥΓ Βεβαια να πω οτι με Givi πισω σε Τρανσαλπ και VFR δεν ειχα κανενα θεμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τι θα πρέπει να έχει ο κάτοχος έτσι ώστε να μην κλαίει σε κάθε χαζό πτώση ρωτάω!!
Λεφτά και χρόνο να κάνει το κέφι του.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Έχει απαντηθεί.. Μην βάζεις φυτιλιες
Βαριέμαι να διαβάζω, και έχω και ρεπό, πως θα περάσει η μέρα? Έξω ψιχαλίζει, Ο Ιταλός δεν θέλει βίδα (αυτό να το βγάλω μπλουζάκι) και εγώ πίνω καφέ!

Μια λίστα ζήτησα ο αθώος ταπεινός άνθρωπος!!! :sneaky::sneaky::sneaky::sneaky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο Ιταλός μετά από τόσα χρόνια έχει αλλάξει ότι ήταν ζαβό.

Ο Ιάπωνας κατά την γνώμη μου θέλει μόνο προστασία στα ψυγεία και την αντλία νερού. Που και πάλι, σε πολύ κακές πτώσεις στην παρουσίαση στην Αθήνα τότε δεν είχε πάθει ζημιές, πέραν του αισθητικού. Οτιδήποτε άλλο θα μπει και σε οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι, δεν λογίζεται ως "απαραίτητο".
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ο Ιταλός μετά από τόσα χρόνια έχει αλλάξει ότι ήταν ζαβό.

Ο Ιάπωνας κατά την γνώμη μου θέλει μόνο προστασία στα ψυγεία και την αντλία νερού. Που και πάλι, σε πολύ κακές πτώσεις στην παρουσίαση στην Αθήνα τότε δεν είχε πάθει ζημιές, πέραν του αισθητικού. Οτιδήποτε άλλο θα μπει και σε οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι, δεν λογίζεται ως "απαραίτητο".
Να συμπληρώσω πως το βλεπω εγω, αν δεν σε νοιάζουν τα πλαστικα δε θέλει τίποτα, αν θες την εξτρα ασφαλεια για ψυγεία,τρομπες, πλαστικα κτλ βαζεις κάγκελα μπροστά.

Την επέμβαση στην εξατμιση τη θέλει οπωσδήποτε, είναι απαράδεκτο κατα την αποψη μου, οταν αλουμίνιο τριβεται σε ατσαλι χανει παντα το 1ο...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
stefos: Στεφανε νομιζω οτι για πισω τα μαμισια καγκελα ειναι καλα αισθητικα και σε σχεση με την εξατμιση, αυτα θαβαζα εγω - και μπορει να τα παρει κανείς με γενναια εκπτωση απο τον αντιπροσωπο που πηρε το μηχανακι ;) Τωρα για την ποιοτητα τους δεν ξερω.

ΥΓ Βεβαια να πω οτι με Givi πισω σε Τρανσαλπ και VFR δεν ειχα κανενα θεμα.
Δε διαφωνώ Γιώργο. Πράγματι είναι ωραία, αλλά από τη μεριά της εξάτμισης τα εργοστασιακά κάνουν εσοχή (σκαλάκι), δεν ειναι ισια η επιφάνεια όπως από την άντίθετη μεριά της εξάτμισης και οι βάσεις από τις πλαϊνές βαλίτσες της Mosko που έχω, θέλουν ίσια επιφάνεια. Όπως και να έχει μπήκαν τώρα, θα υποστούν τις συνέπειες!;)

Υ.Γ. και εγώ στο ΤΑ600 givi είχα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τελικά αυτό το μηχανάκι πόσα εξτρά χρειάζεται για να πάει με ασφάλεια χώμα?
Και μη μου πείτε όλα πάνε κλπ κλπ, τι θα πρέπει να έχει ο κάτοχος έτσι ώστε να μην κλαίει σε κάθε χαζό πτώση ρωτάω!!
Εδώ enduro παίρνεις και ένα 500ρικο το έχεις για πλάκα σε προστατευτικα , στο on-off το μοτορι τι περιμένεις;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Νομίζω αυτή η συζήτηση είναι αττέρμονη και εξαρτάται μόνο από τον ιδιοκτήτη της μοτοσυκλέτας και τις ανάγκες του. Ο Σπάνός π.χ. την έχει μόνο με μία ποδία και δεν θέλει τίποτα άλλο γιατί βάζει βάρος που δεν θέλει και (ίσως) δεν τον προβληματίζει αν φάει κανένα πλαστικό σε κάποια τούμπα. Εμένα που με πονάει η τσέπη μου, επέλεξα το επιπλέον βάρος αλλά και την προστασία που προσφέρουν οι μπάρες. Στην ίδια λογική πάνε όλα τα αξεσουάρ που μπορεί να βάλει σε αυτή τη μηχανή, ή σε οποιαδήποτε άλλη για να είμαστε σωστοί. Είναι θέμα αναγκών, χρήσης και γούστου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω αυτή η συζήτηση είναι αττέρμονη και εξαρτάται μόνο από τον ιδιοκτήτη της μοτοσυκλέτας και τις ανάγκες του. Ο Σπάνός π.χ. την έχει μόνο με μία ποδία και δεν θέλει τίποτα άλλο γιατί βάζει βάρος που δεν θέλει και (ίσως) δεν τον προβληματίζει αν φάει κανένα πλαστικό σε κάποια τούμπα. Εμένα που με πονάει η τσέπη μου, επέλεξα το επιπλέον βάρος αλλά και την προστασία που προσφέρουν οι μπάρες. Στην ίδια λογική πάνε όλα τα αξεσουάρ που μπορεί να βάλει σε αυτή τη μηχανή, ή σε οποιαδήποτε άλλη για να είμαστε σωστοί. Είναι θέμα αναγκών, χρήσης και γούστου.
Νομίζω ότι δεν είναι δική του ή μηχανή, οπότε δεν τον νοιάζει η φθορά.
Όταν μιλάμε για ζημιές, είναι απαραίτητα όλα τα μέτρα προστασίας,για να μην πληρώνεις συνέχεια.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγώ πάντως που έχω givi πίσω κάγκελα πιστεύω ότι την κακή δουλειά την κάνει το λαστιχάκι και η μικρή ( σχεδόν καθόλου) απόσταση που χωρίζει το πίσω κάγκελο από την εξάτμιση.Μια βάση που τοποθετούσε την εξάτμιση 2-3 εκατοστά πιο μέσα θα έσωζε το τελικό από μια πτώση στη δεξιά πλευρά.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ πάντως που έχω givi πίσω κάγκελα πιστεύω ότι την κακή δουλειά την κάνει το λαστιχάκι και η μικρή ( σχεδόν καθόλου) απόσταση που χωρίζει το πίσω κάγκελο από την εξάτμιση.Μια βάση που τοποθετούσε την εξάτμιση 2-3 εκατοστά πιο μέσα θα έσωζε το τελικό από μια πτώση στη δεξιά πλευρά.
Αν ξαπλώσεις τη μηχανή με τα χέρια κάτω από τη μεριά της εξάτμισης θα δεις ότι βρίσκει η γωνία της και για να το προστατέψει το κάγκελο πρέπει να είναι πάρα πολυ χαμηλό, τόσο που θα έπαυε να είναι κάγκελο για αποσκευές. Είναι κατασκευαστικό λάθος που χρειάζεται κάποια λύση.
 
Top Bottom