Yamaha T7 Tenere

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με πρόλαβες... και θα ήθελα να επιμείνω σε κάτι από αυτά που ανέφερες.
Πρώτον τι σημαίνει cut off και δεύτερον τι σημαίνει το ψυχρό φως των περισσότερων led προβολέων που συνήθως επιλέγουν να βάζουν οι φίλοι μας.
Αυτό που περιγράφεις σαν ψυχρό φως χρειαζεται επεξήγηση.
Το ποσο ψυχρο η θερμο είναι ενα φως είναι αυτο που ονομάζεται Συσχετιζόμενη θερμοκρασία χρωματος, Correlated Color Temperature (CCT). Και είναι ένας μαθηματικός υπολογισμός που προέρχεται από τη Φασματική Κατανομή Ισχύος (SPD) μιας πηγής φωτός. Σε ποιο απλή γλώσσα ποση ενεργεια κουβαλά κάθε χρωμα που συνθέτει το λευκο φως. Ο φωτισμός γενικά και ο φωτισμός που προέρχεται από LED εμφανιζει διάφορες θερμοκρασίες χρώματος. Η θερμοκρασία χρώματος ορίζεται σε βαθμούς Kelvin. Ενα θερμό (κιτρινωπό) φως είναι περίπου 2700K, ενα ουδέτερο λευκό περίπου 4000K, και ενα κρύο λευκό (μπλε) περίπου 7000K ή περισσότερο. Το φως της ημέρας είναι περίπου 6500K και το φως του φεγγαριού είναι περίπου 4000K. Και οι δύο είναι πολύ φυσικές θερμοκρασίες χρώματος, το καθένα τη δική τους ώρα της ημέρας ή της νύχτας.
Η διαφορά ενεργειακής απόδοσης μεταξύ ψυχρότερων και θερμότερων θερμοκρασιών χρώματος ειναι πολυ μικρη.
Που οφειλεται λοιπόν η ενλοχληση που προκαλει ο φωτισμός LED; Γενικά οι μικρές φωτεινές πηγές μπορεί να φαίνονται πιο λαμπερές από τις μεγάλες φωτιζόμενες επιφάνειες. Αντιστοιχα το ματι εχει απο κατασκευή μεγαλυτερη ευαισθησία στα μηκη κυματος γύρω απο το μπλε σε συνθηκες χαμηλού φωτισμού.
Τα LED με κατάλληλα οπτικά ( κατοπτρα και φακους) σχεδιασμένα για την εφαρμογη που θέλουμε, εδώ το αναλογο πατερν για την οδηγηση, δεν θα είναι περισσότερο ενοχλητικά από άλλες πηγες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ξέρω τι λέτε παίδες, επί του πρακτέου εμένα τα προβολάκια μου στο 640
Ούτε έχουν σπάσει (έχω φάει άπειρες τούμπες)
Ούτε χάνουν το φως από λάσπες, όπως αναφερθηκε,
Βελτιώνουν πολύ το φως σε δύσκολες συνθηκες
Ούτε έξτρα βάρος προσθέτουν πάνω στο μηχανάκι.

Και δεν είναι θεωρείες όλα αυτά, είναι αποδεδειγμένα στην πράξη.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν ξέρω τι λέτε παίδες, επί του πρακτέου εμένα τα προβολάκια μου στο 640
Ούτε έχουν σπάσει (έχω φάει άπειρες τούμπες)
Ούτε χάνουν το φως από λάσπες, όπως αναφερθηκε,
Βελτιώνουν πολύ το φως σε δύσκολες συνθηκες
Ούτε έξτρα βάρος προσθέτουν πάνω στο μηχανάκι.

Και δεν είναι θεωρείες όλα αυτά, είναι αποδεδειγμένα στην πράξη.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εντάξει με έπεισες..
Θα βαλω και εγώ..:D:p:p:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εντάξει με έπεισες..
Θα βαλω και εγώ..:D:p:p:p
Εσύ έχεις VSTROM οπότε πρώτα πρέπει να έχεις προβολάκια και μετά τα υπόλοιπα (γκάζι-φρένο κτλ)....
Και ο άλλος ο ακατονομαστος ο ταλιμπαν, πες του να βάλει και αυτός Αντε μπράβο ντεμεκ βεστρομάκηδες
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ένας διαχειριστής δεν υπάρχει;

Να μεταφερθούν όλα τα άσχετα ποστ για τα προβολακια στο τοπικ με τα λεντ .

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εσύ έχεις VSTROM οπότε πρώτα πρέπει να έχεις προβολάκια και μετά τα υπόλοιπα (γκάζι-φρένο κτλ)....
Και ο άλλος ο ακατονομαστος ο ταλιμπαν, πες του να βάλει και αυτός Αντε μπράβο ντεμεκ βεστρομάκηδες
Εισαι αντιπρόσωπος
Τέλος :p:p:p:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ το μαμησαμε το θέμα....
Έχει και βαρύ χέρι αυτός ο onroad
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξέρω τι λέτε παίδες, επί του πρακτέου εμένα τα προβολάκια μου στο 640
Ούτε έχουν σπάσει (έχω φάει άπειρες τούμπες)
Ούτε χάνουν το φως από λάσπες, όπως αναφερθηκε,
Βελτιώνουν πολύ το φως σε δύσκολες συνθηκες
Ούτε έξτρα βάρος προσθέτουν πάνω στο μηχανάκι.

Και δεν είναι θεωρείες όλα αυτά, είναι αποδεδειγμένα στην πράξη.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και... μας δείχνει μια μηχανή με δυο προβολείς...

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό που περιγράφεις σαν ψυχρό φως χρειαζεται επεξήγηση.
Το ποσο ψυχρο η θερμο είναι ενα φως είναι αυτο που ονομάζεται Συσχετιζόμενη θερμοκρασία χρωματος, Correlated Color Temperature (CCT). Και είναι ένας μαθηματικός υπολογισμός που προέρχεται από τη Φασματική Κατανομή Ισχύος (SPD) μιας πηγής φωτός. Σε ποιο απλή γλώσσα ποση ενεργεια κουβαλά κάθε χρωμα που συνθέτει το λευκο φως. Ο φωτισμός γενικά και ο φωτισμός που προέρχεται από LED εμφανιζει διάφορες θερμοκρασίες χρώματος. Η θερμοκρασία χρώματος ορίζεται σε βαθμούς Kelvin. Ενα θερμό (κιτρινωπό) φως είναι περίπου 2700K, ενα ουδέτερο λευκό περίπου 4000K, και ενα κρύο λευκό (μπλε) περίπου 7000K ή περισσότερο. Το φως της ημέρας είναι περίπου 6500K και το φως του φεγγαριού είναι περίπου 4000K. Και οι δύο είναι πολύ φυσικές θερμοκρασίες χρώματος, το καθένα τη δική τους ώρα της ημέρας ή της νύχτας.
Η διαφορά ενεργειακής απόδοσης μεταξύ ψυχρότερων και θερμότερων θερμοκρασιών χρώματος ειναι πολυ μικρη.
Που οφειλεται λοιπόν η ενλοχληση που προκαλει ο φωτισμός LED; Γενικά οι μικρές φωτεινές πηγές μπορεί να φαίνονται πιο λαμπερές από τις μεγάλες φωτιζόμενες επιφάνειες. Αντιστοιχα το ματι εχει απο κατασκευή μεγαλυτερη ευαισθησία στα μηκη κυματος γύρω απο το μπλε σε συνθηκες χαμηλού φωτισμού.
Τα LED με κατάλληλα οπτικά ( κατοπτρα και φακους) σχεδιασμένα για την εφαρμογη που θέλουμε, εδώ το αναλογο πατερν για την οδηγηση, δεν θα είναι περισσότερο ενοχλητικά από άλλες πηγες.
Σπύρο, κανένας δεν αμφισβητεί ότι περισσότερο φως δεν είναι κακό πράγμα. Επίσης δεν έχουμε αναφορά για ενοχλητικό φως, αντιθέτως. Τουλάχιστον εγώ εστίασα πως για μοτοσυκλέτες που προορίζονται για χωμάτινη χρήση (και που οι προβολείς έρχονται να ενισχύσουν αυτή τη χρήση), η θερμοκρασία του χρώματος πρέπει να είναι η κατάλληλη για αυτήν τη χρήση. Αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και... μας δείχνει μια μηχανή με δυο προβολείς...

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ!
2700Κ είναι μαναρι μου. Ότι λέει και ο Σπύρος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλα στο photoshop σου κανω κι εγω τον Γκαντι τριαξονικο...
Καμια φορά δίνει λύση και το φωτοσοπ
Το συγκεκριμένο δεν είναι, υπάρχει ο οίκος στην γερμανια
 
Top Bottom