Yamaha T7 Tenere

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειμαι περίεργος πότε θα το σπάσει.....
Πατα το γραναζακι στο βιντεο, πατα Playback speed, βαλτο στο 0.75 και θα σου λυθει η απορια.

Εκτος αν εβγαλε η Γιαμαχα και διχρονο Τενερε...
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγω πάντως που το ηξερα οτι γίνεται, όταν μου έπεσε και τη σηκωσα (τη μηχανή) δεν το θυμήθηκα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Χθες μου έπεσε και από τις δύο πλευρές, Από την αριστερή σε μία λασπολακούβα που μου έφυγε το μπροστινό όταν έδωσα λίγο παραπάνω γκάζι και σύρθηκα αρκετά και στην αντιπυρική σε σαθρή κροκάλα έπεσε στα δεξιά και σύρθηκε προς τα κάτω.
Φοράω Ηeed μπροστά και Givi πίσω δεν ακούμπησε τίποτα άλλο εκτός απο κάγκελα. θυμήθηκα εσένα και κοίταξα κατευθείαν την εξάτμιση. Δεν κουνήθηκε καθόλου, αν και είχε μερικές γρατζουνιές στην κάτω γωνία. Βέβαια η μηχανή ήταν μέσα στη λάσπη και δεν έβλεπα καμμία ζημιά (και ούτε με ένοιαζε αν δεν μου στερούσε τη χαρά να συνεχίσω.)
Ίσως να βοήθησαν και πολύ στην αποτροπή απωλειών και τα burkbasters.
Σήμερα που θα γυρίσω θα τσεκάρω πιο καλά μήπως από το τράνταγμα τα πίσω κάγκελα μετέφεραν αλλού την δύναμη και έχει σπάσει εσωτερικά κανένα πλαστικό.
Μπορεί να φωνάζουν οι έμπειροι ότι τα κάγκελα δεν είναι για αυτό το μηχανάκι και εγώ στην αρχή πριν ξεκινήσει η βόλτα σκεφτόμουν να βγάλω τα πίσω, αλλά ευτύχώς που δεν το έκανα. Είναι μάλλον σαν τις βοηθητικές στα ποδήλατα. Μειώνουν την χαρά στην αρχή αλλά είναι απαρραίτητες για να ξεκινήσεις.
Βοήθησαν και πολύ στο σήκωμα της μηχανής.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χθες μου έπεσε και από τις δύο πλευρές, Από την αριστερή σε μία λασπολακούβα που μου έφυγε το μπροστινό όταν έδωσα λίγο παραπάνω γκάζι και σύρθηκα αρκετά και στην αντιπυρική σε σαθρή κροκάλα έπεσε στα δεξιά και σύρθηκε προς τα κάτω.
Φοράω Ηeed μπροστά και Givi πίσω δεν ακούμπησε τίποτα άλλο εκτός απο κάγκελα. θυμήθηκα εσένα και κοίταξα κατευθείαν την εξάτμιση. Δεν κουνήθηκε καθόλου, αν και είχε μερικές γρατζουνιές στην κάτω γωνία. Βέβαια η μηχανή ήταν μέσα στη λάσπη και δεν έβλεπα καμμία ζημιά (και ούτε με ένοιαζε αν δεν μου στερούσε τη χαρά να συνεχίσω.)
Ίσως να βοήθησαν και πολύ στην αποτροπή απωλειών και τα burkbasters.
Σήμερα που θα γυρίσω θα τσεκάρω πιο καλά μήπως από το τράνταγμα τα πίσω κάγκελα μετέφεραν αλλού την δύναμη και έχει σπάσει εσωτερικά κανένα πλαστικό.
Μπορεί να φωνάζουν οι έμπειροι ότι τα κάγκελα δεν είναι για αυτό το μηχανάκι και εγώ στην αρχή πριν ξεκινήσει η βόλτα σκεφτόμουν να βγάλω τα πίσω, αλλά ευτύχώς που δεν το έκανα. Είναι μάλλον σαν τις βοηθητικές στα ποδήλατα. Μειώνουν την χαρά στην αρχή αλλά είναι απαρραίτητες για να ξεκινήσεις.
Βοήθησαν και πολύ στο σήκωμα της μηχανής.
Πολύ χαίρομαι που δεν μετακινήθηκε και δεν έκανε περισσότερη ζημιά. Πιθανόν να βοηθάει το γεγονός ότι εσύ έχεις αλλάξει το ελατήριο του αμορτισέρ με σκληρότερο και να μην κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή η ανάρτηση και να μην φτάνει σε εκείνο το σημείο. Ή οτι πράγματι δεν μετακινήθηκε. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ειδικά τα μηχανάκια μας φοράνε ακριβώς τα ίδια κάγκελα εμπρός και πίσω. Εγώ έβαλα μια επιπλεόν ροδέλα στη στήριξη του τελικού να το τραβήξω λίγο πιο μακριά από το ψαλίδι. Όπως το μέτρησα η απόσταση μεατξύ τους ειναι 2-3 εκ μόνο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Περιμένω να δω πότε θα αποφασίσουμε να κάνουμε παραγγελία το προστατευτικο απο Αγγλία....:thnkg:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
E ναι, πρέπει να χαλάει κιόλας.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό που έγραψα.
Είναι καλό που ιαπωνικό μηχανάκι δεν αντιγράφει.
Αλλά είναι πασιφανές, ότι το χρώμα δεν κάνει το ΚΤΜ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απορώ πως δεν έχει μπει το πορτοκαλί πενφέ και το Βεστρομ, ομάζ τρολάζ

Μανιακέ οι Ιάπωνες έχουν πολλά χρόνια να αντιγράψουν. Οι τελευταίοι που έχουν μείνει με το καρμπον στο χέρι είναι οι Άγγλοι.
 
Top Bottom