Yamaha T7 Tenere

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ετσι μας πηγαινε και εμάς, από μήνα σε μήνα. Υπομονή, δεν υπάρχει κάτι άλλο...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπομονή, δεν υπάρχει κάτι άλλο...
Mη τα λες έτσι, υπάρχει πάντα η ζεστή αγκαλιά του βεστρόμ και αν είσαι λίγο πιο άντρας μπορείς να πας σε 890R, αν λέω, εντάξει, περιμένω το "I am offended by your cis biased comment" να σκάσει σαν κεφαλή ντομινέιτορ.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Mη τα λες έτσι, υπάρχει πάντα η ζεστή αγκαλιά του βεστρόμ και αν είσαι λίγο πιο άντρας με αρκετο παραπανω κασερι στο ψυγειο/τσεπη μπορείς να πας σε 890R, αν λέω, εντάξει, περιμένω το "I am offended by your cis biased comment" να σκάσει σαν κεφαλή ντομινέιτορ.
Fixed :D
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
όπως πολλάκις έχει ειπωθεί σε αυτό το φόρουμ, δεν μπορεί να είσαι τόσο μίζερος με τα λεφτά, όχι, όχι, όχι, ζαμέ που λένε και στην χώρα που συναρμολογείται το Τ7.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
όπως πολλάκις έχει ειπωθεί σε αυτό το φόρουμ, δεν μπορεί να είσαι τόσο μίζερος με τα λεφτά, όχι, όχι, όχι, ζαμέ που λένε και στην χώρα που συναρμολογείται το Τ7.
Σωστά.

Υπάρχουν πολύ πιο ωραία πράγματα στην ζωή από το χρημα.

Μόνο που είναι πολύ ακριβά για να τα αγοράσεις....
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Γενικά παιδιά πάντως για τις παραδόσεις αλλά και για τις μεταφορές τα πράγματα είναι πολύ, πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολα...
Να πω λίγα νούμερα, να κάνω λίγο Break που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, για να ... κλάψουμε. Γιατί μόνο για γέλια δεν είναι... Έχω άνθρωπο με εταιρεία τεράστια στην Αμερική που έχει, διαβάστε το νούμερο >> πεντακόσια εβδομήντα δωδεκάμετρα container στην Κίνα και δεν μπορεί να τα πάρει. Τα μεταφορικά ξαφνικά είναι x3 και άστο αυτό, ΔΕΝ μπορείς να βρείς θέση σε καράβι! Είναι απίστευτο τι μακελειό έχει γίνει παγκόσμια.
Φτιάχνουμε κάποια αξελερόμετρα στην Αμερική κατα παραγγελία για εμάς, και μας είπε ο άνθρωπος ότι δεν θα έχει ηλεκτρονικά για το επόμενο ... πεντάμινο (!) γιατί έρχονται απο Κίνα.
Να σας πω το άλλο να γελάσετε. Η FoΞ , στο κομμάτι των αμορτισέρ που αφορούν ποδήλατα, έχει χρόνο παράδωσης σε κατασκευαστές (καθίστε αναπαυτικά...) πεντακόσιες εξήντα δύο ημέρες. Πραγματικό νούμερο.
Κάποιες εταιρίες θα κλείσουν, αναπόφευκτα και είναι κρίμα, και κάποιες θα ανέβουν αφού μπορούν να καλύψουν την ζήτηση. Οι μικροί γενικά πιστεύω αν παίξουν τα χαρτιά τους σωστά θα κερδίσουν (μιας και δεν έχουν τεράστια ζήτηση) και οι μεγάλοι θα φάνε φασόλι... Φαντάσου να αρχίσουν οι ακυρώσεις τι πάρτυ έχει να γίνει.
Δύσκολα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φαντάσου να αρχίσουν οι ακυρώσεις τι πάρτυ έχει να γίνει.
Άντε και ακύρωσες το Τ7.
Μετά τι; AJP PR7; 701/690;
Είναι τόσο σωστά διαλεγμένο niche και τιμή το Τ7 που δεν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο σε καινούριο. Μετά ή βάζεις πολύ γερά το χέρι στην τσέπη (Χρήστο θα μάθεις σιγά σιγά πότε αστειεύομαι και γιατί....) ή όπως ειπώθηκε ήδη απλά θα περιμένεις,
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γενικά παιδιά πάντως για τις παραδόσεις αλλά και για τις μεταφορές τα πράγματα είναι πολύ, πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολα...
Να πω λίγα νούμερα, να κάνω λίγο Break που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, για να ... κλάψουμε. Γιατί μόνο για γέλια δεν είναι... Έχω άνθρωπο με εταιρεία τεράστια στην Αμερική που έχει, διαβάστε το νούμερο >> πεντακόσια εβδομήντα δωδεκάμετρα container στην Κίνα και δεν μπορεί να τα πάρει. Τα μεταφορικά ξαφνικά είναι x3 και άστο αυτό, ΔΕΝ μπορείς να βρείς θέση σε καράβι! Είναι απίστευτο τι μακελειό έχει γίνει παγκόσμια.
Φτιάχνουμε κάποια αξελερόμετρα στην Αμερική κατα παραγγελία για εμάς, και μας είπε ο άνθρωπος ότι δεν θα έχει ηλεκτρονικά για το επόμενο ... πεντάμινο (!) γιατί έρχονται απο Κίνα.
Να σας πω το άλλο να γελάσετε. Η FoΞ , στο κομμάτι των αμορτισέρ που αφορούν ποδήλατα, έχει χρόνο παράδωσης σε κατασκευαστές (καθίστε αναπαυτικά...) πεντακόσιες εξήντα δύο ημέρες. Πραγματικό νούμερο.
Κάποιες εταιρίες θα κλείσουν, αναπόφευκτα και είναι κρίμα, και κάποιες θα ανέβουν αφού μπορούν να καλύψουν την ζήτηση. Οι μικροί γενικά πιστεύω αν παίξουν τα χαρτιά τους σωστά θα κερδίσουν (μιας και δεν έχουν τεράστια ζήτηση) και οι μεγάλοι θα φάνε φασόλι... Φαντάσου να αρχίσουν οι ακυρώσεις τι πάρτυ έχει να γίνει.
Δύσκολα.
Επειδή και στην δουλειά μου ακούω τέτοια προβλήματα, έχουν μεγάλο μερίδιο όλοι αυτοί που έπεσαν με τα μούτρα στην αγορά της Κίνας και τώρα τους χορεύουν.
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Άντε και ακύρωσες το Τ7.
Μετά τι; AJP PR7; 701/690;
Είναι τόσο σωστά διαλεγμένο niche και τιμή το Τ7 που δεν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο σε καινούριο. Μετά ή βάζεις πολύ γερά το χέρι στην τσέπη (Χρήστο θα μάθεις σιγά σιγά πότε αστειεύομαι και γιατί....) ή όπως ειπώθηκε ήδη απλά θα περιμένεις,
Γεγονός. Απλά φαντάσου τα χρήματα σε μεγαλύτερο, Ευρωπαϊκό επίπεδο. Η Γιαμάχα έχει πάρει προκαταβολές, φτιάχνει μηχανάκια, έστω και με καθυστέρηση και πάνε ας πούμε 1000 ακυρώσεις απο την Ευρώπη. (Λέω εγω τώρα...). Άντε να γυρίσεις χρήματα, να , να , να ,... Ένα ντόμινο που δεν ξέρει κανείς που θα σταματήσει. ΤΟ PR7 που είπες πάντως είναι πολύ δυνατό και αυτό για τα χρήματά του και με αρκετά καλές βάσεις για ενα πολύ δυνατό all round.

Επειδή και στην δουλειά μου ακούω τέτοια προβλήματα, έχουν μεγάλο μερίδιο όλοι αυτοί που έπεσαν με τα μούτρα στην αγορά της Κίνας και τώρα τους χορεύουν.
Πάντα το νόμισμα έχει δύο πλευρές... Η Κίνα είναι πλέον ακριβή και οι αγορά φεύγει σιγά σιγά απο εκεί. Πάει Βιετνάμ, Thai κλπ. Οπότε σιγά σιγά θα ισσοροπήσουν πάλι τα πράγματα (οικονομικοί κύκλοι μιλάμε τώρα 50ετίες...)
Για τα μεταφορικά, είναι παντού το ίδιο. Αυτό γίνεται και τώρα στην Αυστραλία. Είναι πιο φθηνό να στείλω DHL και να προσγειωθεί Αυστραλία, και μετά πληρώνω x3 για να μεταφερθεί μέσα στην Αυστραλία. :( . Και στην Αμερική. Σε όλη την αναμπουμπούλα, είναι προσφορά/ζήτηση. Δεν έχει θέσεις το καράβι, πάνω τα ναύλα. Έχει φόρτο εργασίας στις μεταφορικές, +30%. Σε αυτό, προσθέτουμε και την λογική ''τώρα που βρήκαμε πιπέρι να ρίξουμε και στα λάχανα'' και έχεις εικόνα τι γίνεται.
Απλά το είπα γιατί ο εφιάλτης μας δεν έχει τελειώσει ακόμα και καλό είναι να είμαστε έτοιμοι γι αυτό που έρχεται. Έτοιμοι, έστω και με τα μηχανάκια μας!! :)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Φτιάχνουμε κάποια αξελερόμετρα στην Αμερική κατα παραγγελία για εμάς, και μας είπε ο άνθρωπος ότι δεν θα έχει ηλεκτρονικά για το επόμενο ... πεντάμινο (!) γιατί έρχονται απο Κίνα.
Δεν είναι μονο αν έρχονται απο Κίνα. Η αγορα των ηλεκτρονικων και η διαθεσιμότητα τους έχει πάντα μεγάλα σκαμπανευάσματα. Απο πέρσι όμως λόγω covid διάφορα εργοστάσια ρίξαν τους ρυθμούς παραγωγής ή και σταματησαν παραγωγές για ένα διαστημα. Ο αντίκτυπος φέτος είναι πολύ μεγάλος. Εγω περιμένω 260 fpga απο Ν κορέα και εχουν factory lead time 26 εβδομάδες ,συν 6 εβδομάδες χρόνο παράδοσής...
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Δεν είναι μονο αν έρχονται απο Κίνα. Η αγορα των ηλεκτρονικων και η διαθεσιμότητα τους έχει πάντα μεγάλα σκαμπανευάσματα. Απο πέρσι όμως λόγω covid διάφορα εργοστάσια ρίξαν τους ρυθμούς παραγωγής ή και σταματησαν παραγωγές για ένα διαστημα. Ο αντίκτυπος φέτος είναι πολύ μεγάλος. Εγω περιμένω 260 fpga απο Ν κορέα και εχουν factory lead time 26 εβδομάδες ,συν 6 εβδομάδες χρόνο παράδοσής...
Πολύ σωστό και το Back log. Εδώ η ΚΤΜ έχει πει ότι δυσκολέυεται πραγματικά με το μειωμένο προσωπικό κλπ. Δεν μπορεί κανείς να γεμίσει τόσο εύκολα το κενό που δημιουργήθηκε και τώρα θα φανούν τα αποτελέσματα των αποφάσεων πιστεύω.
Εμείς φαντάσου, μια μικρή εταιρία, παραγγέλνουμε τώρα, για τις προβλέψεις που έχουμε κάνει για... .... αχμ.... Αυγουστο/Σεπτέμβριο. Μόνο καλή τύχη μπορεί να πει κανείς...
 

Giasos

Μέλος
Όνομα
Iasonas Savvas
Μοτό
Tenere 700
Άντε και ακύρωσες το Τ7.
Μετά τι; AJP PR7; 701/690;
Είναι τόσο σωστά διαλεγμένο niche και τιμή το Τ7 που δεν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο σε καινούριο. Μετά ή βάζεις πολύ γερά το χέρι στην τσέπη (Χρήστο θα μάθεις σιγά σιγά πότε αστειεύομαι και γιατί....) ή όπως ειπώθηκε ήδη απλά θα περιμένεις,
Η αλήθεια είναι ότι με το άκουσμα της καθυστέρησης πήγε λίγο το μυαλό μου στις εναλλακτικές μου (έστω και μεταχειρισμένο) και δεν βρήκα κάτι αξιόλογο στα (μέχρι) 11.000. Είναι και η πρώτη μου φορά που μπαίνω στα ADV και είμαι ακόμα ψαρωμένος.

Καλά πάντως δεν έκανα που άλλαξα tracer για Tenere? Ωραίο και τίμιο το tracer αλλά αισθάνομαι ότι δεν έχει ξεχωριστό "χαρακτήρα".

Πάντως μάλλον για αναμονή με βλέπω..
 

AlexTR

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
T7
Berg fe 250
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Ελπίζω να είστε όλοι καλά με υγεία.

Καθώς περιμένω να ενταχθώ και "νόμιμα" στην παρέα περιμένοντας το Tenere να καταφτάσει, ήθελα να ρωτήσω εάν έχει παραγγείλει κάποιος άλλος και το αναμένει. Ο έμπορος δεν μου παρέχει πολύ πληροφορόρηση, έχω μείνει χωρίς μοτο και έχω αρχίσει και τρελένομαι :rolleyes:.

Έχετε ακούσει τίποτα ρε παιδία για παραδόσεις; Πονεμένο ζήτημα το ξέρω αλλά ζητάω λίγα ψίχουλα ελπίδας.

Σόρρυ αν είναι λάθος τοποθετημένο το ποστ.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Καλησπέρα και απο εμένα, απαντώντας στο ποστ σου φίλε είμαι και εγώ ένας απο αυτούς που περιμένουν. Με ημερομηνία παραγγελίας 4/3. Από μήνα σε μήνα.
Εντωμεταξύ για κάποιο λόγο δεν έρχονται μαύρα? Έχει παραλάβει κανείς μαύρο?
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπέρα και απο εμένα, απαντώντας στο ποστ σου φίλε είμαι και εγώ ένας απο αυτούς που περιμένουν. Με ημερομηνία παραγγελίας 4/3. Από μήνα σε μήνα.
Εντωμεταξύ για κάποιο λόγο δεν έρχονται μαύρα? Έχει παραλάβει κανείς μαύρο?
Εγώ έδωσα προκαταβολή 10/3 και 1/4 /2021 είχα την μαύρη καλλονή στα χέρια μου...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έδωσα προκαταβολή 10/3 και 1/4 /2021 είχα την μαύρη καλλονή στα χέρια μου...
Θα είχες βάλει τον STF στη μεση... Δεν εξηγειται
 
Top Bottom