Yamaha T7 Tenere

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ πάλι για τον αντιπρόσωπο της Πάτρας έχω μόνο καλά λόγια να πω. Και στην ημερομηνία παράδοσης ήταν εντάξει και σε ότι έχω πάρει από αξεσουάρ η ανταλλακτικά είναι πολύ αξιόπιστος. Α και Όταν πήρα την μηχανή ότι συμφωνήσαμε για δώρο το πήρα χωρίς δεύτερη κουβέντα...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το προβλημα υπαρχει και στην Αμερικη απ'οτι διαβαζω, και μαλιστα εκει λεει τραβανε οσοι εμποροι εχουν ενα καπελο μεχρι και 50% στην τιμη για να πουλησουν.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
65% των χρημάτων μπροστά τα υπόλοιπα δάνειο γιατί ήθελα να μπορώ να πάρω κατευθείαν σχάρες/βαλίτσες και δεν είχε φύγει ακόμα το f650. Όχι ότι έχει κάποια σημασία, αν θες να το πουλήσεις μόνο cash βγάλε την επιλογή της δανειοδότησης από την σελίδα σου.Παζάρι δεν έκανα καν.
Ο πρώτος πήγα από κοντά και η απάντηση του ήταν "δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο" και θα έρθει σε 2 μήνες. Του είπα ότι είμαι ενήμερος και δεν με πειράζει, θέλω να βάλω προκαταβολή για να το κλείσω. 1 εβδομάδα τον καλούσα για να με ενημερώσει τι χαρτιά χρειάζεται για το δάνειο για να με βάζει στην αναμονή και να λέει ότι θα με καλέσει πράγμα που δεν έγινε ποτέ. Βρήκα τα χαρτιά μόνος μου και τα πήγα μαζί με την προκαταβολή. Όταν είδε την φορολογική μου δήλωση ΓΕΛΑΣΕ και είπε ότι με αυτή την δήλωση το δάνειο δεν θα εγκριθεί πόσο μάλλον για 24 μήνες που ήθελα. Προφανώς έφυγα μεσ τα νεύρα
Ο δεύτερος πάλι με ενημέρωσε για μη διαθεσιμότητα μόλις άκουσε για δάνειο μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση χρηματοδότησης χωρίς αριθμό πλαισίου και να τον έπαιρνα τηλέφωνο σε ένα μήνα που θα ερχόντουσαν τα μηχανάκια να δω αν θα μείνει κάτι.
Ο τρίτος ήταν πλήρως αδιάφορος, άφησα τα χαρτιά, υπέγραψα το χαρτί προσωπικών δεδομένων και είπε θα με καλέσει. Δεν με κάλεσε ποτέ για τον αν εγκρίθηκε ή όχι το δάνειο.
Είχα φάει ξενέρα γιατί πίστευα ότι μάλλον όντως είχα πολύ χαμηλή δήλωση και θα έπρεπε να το πάρω cash όλα το μηχανάκι και να μην μπορω να έχω εξοπλισμό για να ταξιδέψω ή να δω για άλλη μηχανή.
Τυχαία πέρναγα από μια αντιπροσωπεία στα προάστια και λέω ας κάνω άλλη μια προσπάθεια. Την επόμενη μέρα είχα θετική απάντηση και το μηχανάκι σε 2 εβδομάδες ενώ μου είχε πει σε 2 μήνες.
Τώρα που τα γράφω όλα αυτά δεν έχει κανά νόημα απλά ήθελα να πω τον πόνο μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Πανε παρε bmw η ktm-ducati να δεις αντιμετωπιση…. και κασερι να εχεις παλι σε κοιτανε με υφακι…. Ετσι ειναι οταν κατι εχει ζητηση το παιζουν και οι πωλητες ξυπνιοι….οταν το πρωτοφερανε περσι το καλοκαιρι σε παρακαλαγανε γιατι δεν ξερανε πως θα παει το μηχανακι, δεν ειχε γινει ακομα ο χαμος με τα βιντεακια πολ ταρρες , κλπ, κλπ…..ασε που οποιος το εβλεπε τοτε και ανεβαινε στη σελα επαιρνε δρομο, γιατι το μηχανακι δεν ηταν τρανσαλπ καο φοβηθηκανε….. τωρα το παιζουν κονιορδοι….
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πανε παρε bmw η ktm-ducati να δεις αντιμετωπιση…. και κασερι να εχεις παλι σε κοιτανε με υφακι…. Ετσι ειναι οταν κατι εχει ζητηση το παιζουν και οι πωλητες ξυπνιοι….οταν το πρωτοφερανε περσι το καλοκαιρι σε παρακαλαγανε γιατι δεν ξερανε πως θα παει το μηχανακι, δεν ειχε γινει ακομα ο χαμος με τα βιντεακια πολ ταρρες , κλπ, κλπ…..ασε που οποιος το εβλεπε τοτε και ανεβαινε στη σελα επαιρνε δρομο, γιατι το μηχανακι δεν ηταν τρανσαλπ καο φοβηθηκανε….. τωρα το παιζουν κονιορδοι….
Το 2007 που οι αγελαδες ηταν ακομα παχιες και πηγα να αγορασω το Βεστρομ καινουργιο που στις πωλησεις ηταν μαζι με τα παπια, μια χαρα μου φερθηκαν οι πωλητες. Τοσο το δινουμε, με αυτα τα δωρα, αυτη η τελικη τιμη.

Το 2017 που πηρα το ΚΤΜ μια χαρα επισης μου φερθηκαν οι πωλητες , χωρις πολλα μα μου σου του, το ετοιμασαν μεσα στο 15Αυγουστο το μηχανακι και με τα "δωρα" που τους ζητησα, χωρις να ειμαι καν Ελλαδα, ωστε να το εχω ετοιμο στην αδεια που θα ερχομουν. Αντιθετα ενα μηνα πριν που ειχα παει σε εναν Χονταιο για να ρωτησω για το Αφρικα , ο τυπος ειχε αυτη την αντιμετωπιση που λες, σαν να μην ηθελε να μου το δωσει, προσπαθουσε να με πεισει κιολας οτι ειμαι χαζος αν δεν παρω το DCT. Και μιλαμε για κασερι.

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι η μια εταιρια εχει καλυτερο δικτυο απο την αλλη, θα ηταν εντελως λανθασμενο συμπερασμα. Λεω οτι οπως και ο φιλος παραπανω ειναι που θα πεσεις. Δεν ειναι θεμα εταιριας, ειναι θεμα καταστηματος. Και ισχυει για τα παντα αυτο. Πχ το Πρακτικερ στο Αιγαλεω ειναι ενα τρι-μπου και αμα πας ξερω γω στο αλλο στην Πειραιως ή ακομη και της Αλεξανδρουπολης που πηγα ειναι σαν να μπαινεις σε εντελως αλλη αλυσιδα.

Οπως επισης μου εχει τυχει το τμημα πωλησεων μιας αντιπροσωπειας να ειναι το καλυτερο, και το τμημα σερβις να ειναι ΚΨΜ, και το αναποδο. Ευτυχως στις μεγαλες μαρκες τουλαχιστον εχουμε ποικιλια και μπορουμε να διαλεξουμε. Πολυ σωστα λεει ο Γιαννης οτι θα ηταν καλο να ξερουμε ποιος ηταν ο σωστος εμπορος στο παραπανω παραδειγμα.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Το ποιος ήταν ο σωστός ο αντιπρόσωπος θα ήταν χρήσιμο να το πεις.
Είπα να μην κάνω διαφήμιση σε ένα μαγαζί που απλά έκανε την δουλειά του. Γιατί απλά αυτό έγινε στην ουσία. Τους πήγα τα χαρτιά, εγκρίθηκε το δάνειο, τους έδωσα την προκαταβολή με πήραν τηλέφωνο όταν ήρθε το μηχανάκι, έδωσα το υπόλοιπο και πήγα να παραλάβω. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Στο σέρβις των 1000χλμ έκανα κάποιες ερωτήσεις και απαντήσεις δεν πήρα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με την συνεργασία.
Γενικά αυτό κατάλαβα από όσους δεν θέλαν να πουλήσουν, το μηχανάκι δεν είναι διαθέσιμο και όταν είναι θα το δώσουμε καπάκια, μετρητά σε κάποιον που θα πάρει και όλα τα αξεσουάρ από εμάς και όχι σ εσένα φτωχάντζα που θες και δόσεις και τα πήρες τα αξεσουάρ online.
Τότε έπαιζε και το 790R σε προσφορά, ξέφευγα αρκετά οικονομικά αλλά μάλλον ήταν η μόνη λύση που έβλεπα. Το SuperdualX διέκοψε την παραγωγή για το 2021 λόγω euro V και δεν ήθελα να βρεθώ με ένα μηχανάκι που σε λίγα χρόνια δεν θα βρίσκω ανταλλακτικά.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Test Ride είχα κάνει το tenere στην yamaha καλλοιροης, δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον αλλά μπορεί να ρωτήσει όποιος θέλει.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Στη χώρα- καφενείο που ακόμα καταθέτουν τους μισθούς μιας χρονιάς για μια βδομάδα σε Μυκόνους, Σαντορίνες και φρουφρου πώς να περιμένεις διαφορετική συμπεριφορά από τον πωλητή των διαφόρων ((Δικτύων)), που αναγκαστικά επισκέπτεσαι για την ντιζουλα σου ή το μηχανάκι του ζεμαριστου 10χιλιαρου.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Εάν θες να το δεις από κοντά και να ανέβεις πάνω στείλε μου προσωπικό. Βόλτα δυστυχώς δυσκολεύομαι να το δώσω, είναι πολύ καινούριο ακόμα :(
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

ΝΑ δω αν φτάνω θέλω αρχικά, οποτε μου αρκεί!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είπα να μην κάνω διαφήμιση σε ένα μαγαζί που απλά έκανε την δουλειά του. Γιατί απλά αυτό έγινε στην ουσία. Τους πήγα τα χαρτιά, εγκρίθηκε το δάνειο, τους έδωσα την προκαταβολή με πήραν τηλέφωνο όταν ήρθε το μηχανάκι, έδωσα το υπόλοιπο και πήγα να παραλάβω. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Στο σέρβις των 1000χλμ έκανα κάποιες ερωτήσεις και απαντήσεις δεν πήρα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με την συνεργασία.
Γενικά αυτό κατάλαβα από όσους δεν θέλαν να πουλήσουν, το μηχανάκι δεν είναι διαθέσιμο και όταν είναι θα το δώσουμε καπάκια, μετρητά σε κάποιον που θα πάρει και όλα τα αξεσουάρ από εμάς και όχι σ εσένα φτωχάντζα που θες και δόσεις και τα πήρες τα αξεσουάρ online.
Τότε έπαιζε και το 790R σε προσφορά, ξέφευγα αρκετά οικονομικά αλλά μάλλον ήταν η μόνη λύση που έβλεπα. Το SuperdualX διέκοψε την παραγωγή για το 2021 λόγω euro V και δεν ήθελα να βρεθώ με ένα μηχανάκι που σε λίγα χρόνια δεν θα βρίσκω ανταλλακτικά.
Και τσουπ.... :p

Νομίζω πως στο εδώ forum με σωστά διατυπωμένες εκφράσεις μπορείς να αναφέρεσαι και στα καλά και στα κακά "κείμενα" εμπόρων. Και από τα γραπτά σου βλέπω πως το κάνεις, επομένως δεν είναι κακό να μαθαίνουμε τι συμβαίνει εδώ και εκεί. Δεν σημαίνει ότι θα βρίσεις, δεν σημαίνει ότι θα πάω εγώ και θα σε εκθέσω, σημαίνει όμως πως αν βρεθώ στην ανάγκη και πάω "κάπου" θα είμαι υποψιασμένος όταν μια συζήτηση πάρει παρόμοια κατεύθυνση και θα λακίσω. Στη χώρα μας δεν υπάρχει αυτονόητος επαγγελματισμός, αυτό νομίζω το ξέρουμε όλοι και δεν αφορά μόνο το χώρο της μοτοσυκλέτας. Οπότε ναι, η διαφήμιση για έναν καλό επαγγελματία δεν είναι κακό να υπάρχει.

Δε ξέρω πόσο καλά έχω καταλάβει αλλά σε ακτίνα 15 χλμ 4 καταστήματα του δικτύου (αντιπροσωπεία και dealers Yamaha μου φαίνεται κάπως δύσκολο). Μπορώ να υποπτευθώ δυο στη περιοχή αλλά τέσσερις; Ίσως να υπάρχουν, αλλά μήπως αναφέρεσαι σε καταστήματα που πωλούν τα πάντα όλα και οι οποιοι με όσα γίνονται στην εποχή των κορωνοϊών ήξεραν εξαρχής ότι δεν είχαν ελπίδα να σου βρουν μηχανή οπότε είχαν μ@λακισμένη συμπεριφορά; Αδικαιολόγητο έτσι και αλλιώς, όποιοι και να 'ναι.

Τα μετρητά όπως έχω γράψει πολλάκις... καμία αξία δεν έχουν. Τα καταστήματα που πωλούν μοτοσυκλέτες (αφορά σχεδόν όλες τις εταιρείες) είτε παίρνουν προμήθειες από τις τράπεζες είτε έχουν δικές τους "τράπεζες" από όπου συμφέρουν οι τόκοι περισσότερο από μια τιμή μετρητοίς και με έκπτωση. Τα περί μετρητών είχαν νόημα σε άλλες δεκαετίες. Πάντα υπάρχει η εξαίρεση φυσικά, αλλά ο κανόνας είναι αυτός.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αφιερωμένο στο νεανία "παππού" της παρέας. Αν δει ολόκληρο το βίντεο θα καταλάβει ποιος είναι.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία μόντα!
Ότι πρέπει για τενερέ 700.

Σκεφτομαι και εγώ να βάλω κλιπον στο 990.
 
Top Bottom