Yamaha T7 Tenere

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ακουγεται οτι η Χόνδα ετοιμάζει καινουριο τίμιο ξυλο.
Θα χάσω τον ύπνο μου από την έρευνα , σταμάτα

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ακουγεται οτι η Χόνδα ετοιμάζει καινουριο τίμιο ξυλο.
Θα χάσω τον ύπνο μου από την έρευνα , σταμάτα

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον αυτό δε θα συμβεί λένε οι δικές μου πηγές. Ο κορωνοϊός άλλαξε πολλά από τα σχέδια των εταιρειών.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω μέχρι τώρα δεν εχει παρουσιαστεί τεπόζιτο από Aurora. Δεν ξερω αν το δουλεύουν...ολο και καποιο ευρωπαϊκό κατάστημα θα το πουλάει το Safari.
Επειδή έφερα Safari εντός του 2017 (τελικά μόνος μου) πίστεψε με και δύσκολο είναι και στοιχίζει πάαααααρα πολύ μέσω αντιπροσώπων! Βασικά είναι απαγορευτικό. Οι Αυστραλοί που είναι από τους πρωτεργάτες της ονοφάδας έχουν ωραίες λύσεις σχεδόν για τα πάντα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Επειδή έφερα Safari εντός του 2017 (τελικά μόνος μου) πίστεψε με και δύσκολο είναι και στοιχίζει πάαααααρα πολύ μέσω αντιπροσώπων! Βασικά είναι απαγορευτικό. Οι Αυστραλοί που είναι από τους πρωτεργάτες της ονοφάδας έχουν ωραίες λύσεις σχεδόν για τα πάντα.
875 αυστραλιανα δολλάρια ειναι ήδη πάρα πολλα ευρω... Καλύτερα acerbis.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
875 αυστραλιανα δολλάρια ειναι ήδη πάρα πολλα ευρω... Καλύτερα acerbis.
Έτσι είναι, αλλά το Tenere 700 έχει πλέον μεγάλο κοινό και στην Ευρώπη και υπάρχουν και θα υπάρξουν και άλλες εταιρείες που θα προσφέρουν πολλά αξεσουάρ και λύσεις σε αντίθεση με το δικό μου που πούλησε ελάχιστα εντός Ευρώπης. Οπότε οι λύσεις για εμένα ήταν πολύ συγκεκριμένες και κατά 90% όλες εκτός Ευρώπης (όχι μόνο για το ντεπόζιτο).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα Safaritanks τα έφερνε κάποτε η ΜΑΚΑΝ, όχι πια;
Το θέμα είναι με ποιο αντίτιμο; Αυστραλέζικο προϊόν γενικά στην Ευρώπη έχει υψηλότατους δασμούς.
Το δικό μου το έφερα μόνος μου με τιμή 410€ (μέσα στη τιμή περιλαμβάνονται ταχυδρομικά έξοδα που πλήρωσα για αποστολή εντός Αυστραλίας) και μετά πλήρωσα άλλα 25€ για να έρθει με το βαπόρι ως οικοσκευή μέσω φίλου μου που ζει εκεί. Σύνολο 435€, που δε τα λες και λίγα!
Το OTR (OffTheRoad) ήθελε τότε 690€ συν 18€ ταχυδρομικά, σύνολο 708€. Βγάζεις συμπεράσματα μόνος σου.
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Το καλό είναι ότι είναι και δείχνει και όμορφο αλλά άντε φέρε το από την Αυστραλία.
Ευτυχώς έχουμε και τη δική μας την Aurora ας με συγχωρήσουν όμως από την εταιρεία αλλά δεν θυμάμαι με σιγουριά αν είχε γίνει αναφορά και για σκέτο ντεπόζιτο.
Είχει γίνει αναφορά ότι δουλεύουν τα πίσω :secret:
Γενικά δεν είμα φαν του τεράστιου όγκου μπροστά, ιδίως τόσο ψηλά όσο του Τενερέ. Ξέρεις, κάθε εταιρία έχει την τεχνογωνσία της. Εμείς κάνουμε καλά CNC, σχέδια κλπ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε rotomolding. Το στενόχωρο είναι ότι αν προσεγγίσεις τέτοιες εταιρίες και τους μιλήσεις για συνεργασία, παίζει να φας και ξύλο...

Εμείς θα πάμε σε κάποιες πίσω λύσεις όταν με το καλό βρούμε παραπάνω χρόνο με το προσωπικό που έχουμε πει ότι θα πάρουμε κλπ. Είναι πιο αρμονικό, έχεις 2η αντλία και είσαι οκ. Γενικά εμείς είμαστε πιο custom κομμάτι, όπως είδατε στην φωτογραφία απο την Αυστραλία, το έφτιαξαν να μπαίνει με κάγκελα κλπ. Ε, εμείς πχ. δεν θα το κάναμε. Είναι τόσο περιοριστικό που δεν αξίζει καν να κάτσεις στο CAD. Εδώ φανταστείτε μια ζελατίνα αγοράζουμε απο την ΚΤΜ, και δεν είσαι ελεύθερος να σχεδιάσεις έναν πύργο. Γιατί (1) αν τον κάνεις όπως θες, δεν θα ταιριάζει με την μοτοσυκλέτα καθόλου και (2) είναι πολύ σημαντική η λειτουργία με τα μαμά πράγματα. Και στο Τενερέ προσπαθούμε εδώ και καιρό να δώσουμε μια καλή, σωστή και τίμια λύση για το μπροστινό ψηλό φτερό. Θα γίνει. Ελπίζω την νεα σεζόν (δεν θέλω να πω καλό χειμώνα γιατί δεν νομίζω να είναι .... - ας πούμε δύσκολος καλύτερα γιατί την υγειά μας να ' χουμε...) να έχουμε τον χρόνο να κάνουμε όλα αυτά που θέλουμε κι ακόμα παραπάνω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είχει γίνει αναφορά ότι δουλεύουν τα πίσω :secret:
Γενικά δεν είμα φαν του τεράστιου όγκου μπροστά, ιδίως τόσο ψηλά όσο του Τενερέ. Ξέρεις, κάθε εταιρία έχει την τεχνογωνσία της. Εμείς κάνουμε καλά CNC, σχέδια κλπ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε rotomolding. Το στενόχωρο είναι ότι αν προσεγγίσεις τέτοιες εταιρίες και τους μιλήσεις για συνεργασία, παίζει να φας και ξύλο...

Εμείς θα πάμε σε κάποιες πίσω λύσεις όταν με το καλό βρούμε παραπάνω χρόνο με το προσωπικό που έχουμε πει ότι θα πάρουμε κλπ. Είναι πιο αρμονικό, έχεις 2η αντλία και είσαι οκ. Γενικά εμείς είμαστε πιο custom κομμάτι, όπως είδατε στην φωτογραφία απο την Αυστραλία, το έφτιαξαν να μπαίνει με κάγκελα κλπ. Ε, εμείς πχ. δεν θα το κάναμε. Είναι τόσο περιοριστικό που δεν αξίζει καν να κάτσεις στο CAD. Εδώ φανταστείτε μια ζελατίνα αγοράζουμε απο την ΚΤΜ, και δεν είσαι ελεύθερος να σχεδιάσεις έναν πύργο. Γιατί (1) αν τον κάνεις όπως θες, δεν θα ταιριάζει με την μοτοσυκλέτα καθόλου και (2) είναι πολύ σημαντική η λειτουργία με τα μαμά πράγματα. Και στο Τενερέ προσπαθούμε εδώ και καιρό να δώσουμε μια καλή, σωστή και τίμια λύση για το μπροστινό ψηλό φτερό. Θα γίνει. Ελπίζω την νεα σεζόν (δεν θέλω να πω καλό χειμώνα γιατί δεν νομίζω να είναι .... - ας πούμε δύσκολος καλύτερα γιατί την υγειά μας να ' χουμε...) να έχουμε τον χρόνο να κάνουμε όλα αυτά που θέλουμε κι ακόμα παραπάνω.
Κάποτε έκανα μια βιαστική κριτική για το Aurora kit που προσφέρατε για το Tenere 700. Σήμερα (σε αόριστο χρόνο αναφέρομαι) μετά από τις αρκετές παρεμβάσεις σας πρέπει να πω πως αντιλαμβάνομαι πλήρως τη δυσκολία σας ως επιχειρηματική δραστηριότητα και το δύσκολο περιβάλλον μέσα στο οποίο αναπτύσσεστε. Είμαι πραγματικά χαρούμενος που έχουμε αυτό το τεράστιο προτέρημα να μαθαίνουμε κάποιες πληροφορίες και κάποια νέα εκ των έσω (όσα από αυτά είναι ανακοινώσιμα), πράγμα για το οποίο πολλοί θα ζήλευαν από το Αμερικάνικο Adventure Rider. Αντιλαμβάνομαι ότι έχτε εντάξει στη στρατηγική σας πρώτες ύλες καλής ποιότητας και δίνεται σημασία στο καλό τελικό φινίρισμα.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Είχει γίνει αναφορά ότι δουλεύουν τα πίσω :secret:
Γενικά δεν είμα φαν του τεράστιου όγκου μπροστά, ιδίως τόσο ψηλά όσο του Τενερέ. Ξέρεις, κάθε εταιρία έχει την τεχνογωνσία της. Εμείς κάνουμε καλά CNC, σχέδια κλπ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε rotomolding. Το στενόχωρο είναι ότι αν προσεγγίσεις τέτοιες εταιρίες και τους μιλήσεις για συνεργασία, παίζει να φας και ξύλο...

Εμείς θα πάμε σε κάποιες πίσω λύσεις όταν με το καλό βρούμε παραπάνω χρόνο με το προσωπικό που έχουμε πει ότι θα πάρουμε κλπ. Είναι πιο αρμονικό, έχεις 2η αντλία και είσαι οκ. Γενικά εμείς είμαστε πιο custom κομμάτι, όπως είδατε στην φωτογραφία απο την Αυστραλία, το έφτιαξαν να μπαίνει με κάγκελα κλπ. Ε, εμείς πχ. δεν θα το κάναμε. Είναι τόσο περιοριστικό που δεν αξίζει καν να κάτσεις στο CAD. Εδώ φανταστείτε μια ζελατίνα αγοράζουμε απο την ΚΤΜ, και δεν είσαι ελεύθερος να σχεδιάσεις έναν πύργο. Γιατί (1) αν τον κάνεις όπως θες, δεν θα ταιριάζει με την μοτοσυκλέτα καθόλου και (2) είναι πολύ σημαντική η λειτουργία με τα μαμά πράγματα. Και στο Τενερέ προσπαθούμε εδώ και καιρό να δώσουμε μια καλή, σωστή και τίμια λύση για το μπροστινό ψηλό φτερό. Θα γίνει. Ελπίζω την νεα σεζόν (δεν θέλω να πω καλό χειμώνα γιατί δεν νομίζω να είναι .... - ας πούμε δύσκολος καλύτερα γιατί την υγειά μας να ' χουμε...) να έχουμε τον χρόνο να κάνουμε όλα αυτά που θέλουμε κι ακόμα παραπάνω.
Εγώ θέλω για το Τ700 να φτιάξετε ένα κιτ για ψηλο φτερό και ένα front sprocket cover .......και θα τα αγοράσω.......!!!!! Καλή δουλειά εύχομαι!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
30hp και αναρτήσεις με κόστος 1240€
Μπορείτε να το κάνετε ;

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κι εσύ Tenere 700 θα πάρεις στο τέλος...κι εγώ αμα δεν πάρω Τουκάτι ή KTM...Tenere 700 θα ξαναπάρω...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σήμερα πληροφορήθηκα (εγγυημένη πηγή) ότι θα παρουσιαστεί Τ7 ανανεωμένο στην EICMA τον Νοέμβρη.
Θα έχει μπρος & πίσω ντεπόζιτα! Στυλ Husqvarna 701 Long Range. Αν κατάλαβα καλά, δεν θα είναι ειδική έκδοση ή 2 μοντέλα (απλό και με 2πλο ντεπόζιτο), απλά ετσι θα βγαίνει η βασική έκδοση.
Επίσης άλλες αναρτήσεις (καλύτερες) σε σχέση με το τωρινό μοντέλο.
Βασικά απ'ότι κατάλαβα παίζουν κι άλλες αλλαγές αλλά δεν ήθελαν να μου αποκαλύψουν.
 
Top Bottom