Yamaha T7 Tenere

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σήμερα πληροφορήθηκα (εγγυημένη πηγή) ότι θα παρουσιαστεί Τ7 ανανεωμένο στην EICMA τον Νοέμβρη.
Θα έχει μπρος & πίσω ντεπόζιτα! Στυλ Husqvarna 701 Long Range. Αν κατάλαβα καλά, δεν θα είναι ειδική έκδοση ή 2 μοντέλα (απλό και με 2πλο ντεπόζιτο), απλά ετσι θα βγαίνει η βασική έκδοση.
Επίσης άλλες αναρτήσεις (καλύτερες) σε σχέση με το τωρινό μοντέλο.
Βασικά απ'ότι κατάλαβα παίζουν κι άλλες αλλαγές αλλά δεν ήθελαν να μου αποκαλύψουν.
Και τιμη σαν του 701; Καλυτερα 701 LR τοτε...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Θα το κανουν και Τ8 και θα τραβανε τα βυζια τους οσοι το εχουν τωρα :ha
Σωστά, γιατί εξαντλήσαμε τις δυνατότητες αυτού του μοντέλου και θέλουμε το επόμενο! Ποιος Birch και μ@λ@κίες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Εγω εμαθα απο Ισπωνα οτι θα εχει 100 αλογα και αναρτησεις WP πισω και Ohlins μπροστα….
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σαν τα Χόντα και τα κτμ , ανά 2 χρόνια καινούργιο μοντέλο.

Είμαι έτοιμος να πάρω το Τ7,5 , μου φαίνεται ντακαρισιο

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Σαν τα Χόντα και τα κτμ , ανά 2 χρόνια καινούργιο μοντέλο.

Είμαι έτοιμος να πάρω το Τ7,5 , μου φαίνεται ντακαρισιο

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η Χόντα είναι η τελευταία που "υπέκυψε" στην πολύ συχνή αλλαγή μοντέλων.
Θα μπορούσαμε κάλλιστα να πούμε ότι αντιστάθηκε σθεναρά στο παρελθόν ενάντια στις "τεχνολογικές βελτιώσεις" των άλλων (βλέπε Αφρικα 750, Τρανσάλπ 650, CBR600 κλπ)

Εμείς το καταναλωτικό κοινό υποκύψαμε στις επιλογές του μάρκετινγκ και της διαφήμισης, πυροβολώντας απότι φαίνεται τελικά τα πόδια μας.....
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Είναι πολλοί οι λόγοι, και σίγουρα σε βιβλία υπάρχει η θεωρία. Το λέω κατά βάση γιατί έτσι διώχνεις τους loyal πελάτες σου. Γιατί να πάρω μτ07 αφού θα βγει μτ09 του σε δύο χρόνια και μετά μτ10 και καπάκι ίσως μτ11.3? Αν το καλό σκεφθείς, δεν θέλει πολύ για να καταλάβεις ότι αυτή η φούσκα που λέγεται καπιταλισμός προσπαθεί να σε κάνει να καταναλώσεις με τεράστια μανία.
Αυτό δεν θα τους βγει σε καλό σε 10 χρόνια.

Το ίδιο, δυστυχώς, θα συμβεί σε όσους δίνουν τεχνογνωσία σε προμηθευτές που είναι σε χώρες με φθηνά εργατικά χέρια στην Ευρώπη. Ιδίως σε εξάρτημα Carbon και τεποζιτα, το τι φεύγει κάτω από το τραπέζι δεν λέγεται. Παλιά, της ΚΤΜ της τα έκανε η Acrapovic. Τώρα στο τελευταίο ραλυ της πχ. έχει άλλο προμηθευτή, Το ίδιο και για τα τεποζιτα. Δεν είναι πια Acerbis. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε 5-10 χρόνια να δημιουργεις στην ουσία μόνος σου, τους ανταγωνιστές σου. Δεν σου βγαίνει σε καλό.
Πολλές φορές έχω πει μπράβο στην Χοντα, γιατί σε βάθος χρόνου, πιστεύω είναι από τις λίγες που θα μείνουν ατοφιες. Εννοώ χωρίς μεγάλες απώλειες έτσι?

Είναι δύσκολη εξίσωση, εμένα πάντως όλες αυτές οι αλλαγές με χαλάνε. Εμείς δεν το κάνουμε σε αξεσουάρ που άνετα θα μπορούσες να βγάζεις έναν πύργο κάθε έξι μήνες. Κι αν είσαι ταλιΜΠαν, κάθε βδομάδα. Αυτοί ειλικρινά δεν ξέρω τι σκέφτονται...
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Χαίρομαι που έκανα την ερώτηση και χαίρομαι ακόμα περισσότερο με την οπτική που έθεσες με την οποία ως καταναλωτής δεν έχω και μεγάλες ενστάσεις.
Ο κύκλος των μοντέλων στις περισσότερες εταιρίες μοτοσυκλέτας είναι περίπου στην τριετία πλέον ( τις δεκαετίες των 80 και 90 ήταν κάθε δύο χρόνια), υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. Δυστυχώς σε αυτό συμβάλουν και οι Ευρωπαϊκές προδιαγραφές ρύπων...πάμε για Euro5B το 2023 και θα δούμε μοτέρ και άρα μοντέλα να τελειώνουν οριστικά.
Το Yamaha Tenere 700 ουσιαστικά δημιούργησε μια νέα κατηγορία το 2019 στην οποία φέτος ή το 2022 θα μπουν νέοι παίχτες, όχι προς το παρόν από μεγάλους mainstream κατασκευαστές, καλύτερα εξοπλισμένοι για να διεκδικήσουν μερίδιο.
Το Tenere θα παραμείνει best seller σαφώς αλλά θα μοιάζει τουλάχιστον Σπαρτιατικό αν δεν εξελιχθεί...όλα αυτά εφόσον όντως έρχεται νέο μοντέλο το 2022.
Όσον αφορά τις υπόλοιπες εταιρίες (καταρχήν τις Ιαπωνεζικες) τώρα βγαίνουν ουσιαστικά ξανά στην αγορά με νέα μοντελα μετά την δεκαετία τις κρίσης (2009-2019) - κάθε μία με τις δυνατότητες που έχει - και δυστυχώς η Ευρωπαϊκή αγορά δεν είναι σοβαρή προτεραιότητα για αυτός προς το παρόν τουλάχιστον. Αυτό δίνει έδαφος στους Κινέζους και ίσως τους Ινδούς να "μπουν" στην Ευρώπη, κάποιοι με Ευρωπαϊκή τεχνολογία

Όσον αφορά την Honda δεν έχει βάλει ακόμα 100% μπροστά τις μηχανές κατά την άποψη μου ακομα, αλλωστε και το νέο Africa δεν έχει ξεφύγει από τον κανόνα των τριών ετών ανανέωσης.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Υπάρχει επισης και η αποδιοργάνωση της παραγωγής με έλλειψεις υλικών που αναγκαζει εταιρείες να κοντευουν τους κυκλους των προϊόντων μιας και διαθεση τους σε μεταγενέστερες χρόνους επηρεάζει τον κυκλο των κερδών αρνητικά.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Αυτό ισχύει την περίοδο που διανύουμε αλλά είναι κυρίως αποτελεσμα της Covid κατάστασης. Βέβαια σε αυτόν οφείλεται περισσότερο η καθυστέρηση της έλευσης των μοντέλων στην αγορά και όχι τόσο η αλλαγή των μοντέλων με νέα.
Πολλές εταιρίες εξετάζουν όμως με αφορμή αυτή την ιστορία αλλαγή προμηθευτών και νομιζω πως θα κινηθούν σε εξ ανατολάς λύσεις (κυρίως οι Ευρωπαϊκές εταιρίες)
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
καλησπέρα σας .
έχω αλλάξει ελατήριο πίσω σε ohlins σε 90n αναρωτιέμαι αν αλλάξω και μπροστά δω καλύτερα αποτελέσματα . Το έχει δοκιμάσει κάποιος ;
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
καλησπέρα σας .
έχω αλλάξει ελατήριο πίσω σε ohlins σε 90n αναρωτιέμαι αν αλλάξω και μπροστά δω καλύτερα αποτελέσματα . Το έχει δοκιμάσει κάποιος ;
Με το πίσω είδες διαφορά ;
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Σε ταξίδι που έκανα με την κοπελιά φέτος σύνολο 2770 χιλιόμετρα Από Αθήνα πήγαμε Αλβανία , Ζαγοροχώρια , Γράμμο , Τζουμέρκα τεράστια διαφορά φορτωμένο με δύο τσάντες πίσω πλάτης γεμάτες και σκηνή και δύο τσάντες στο πλάι (αρκετά κιλά ) μέρα με την νύχτα ... Θα πρότεινα να το κάνουν όλοι τουλάχιστον καλοφαγάδες :cool:
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Σε ταξίδι που έκανα με την κοπελιά φέτος σύνολο 2770 χιλιόμετρα Από Αθήνα πήγαμε Αλβανία , Ζαγοροχώρια , Γράμμο , Τζουμέρκα τεράστια διαφορά φορτωμένο με δύο τσάντες πίσω πλάτης γεμάτες και σκηνή και δύο τσάντες στο πλάι (αρκετά κιλά ) μέρα με την νύχτα ... Θα πρότεινα να το κάνουν όλοι τουλάχιστον καλοφαγάδες :cool:
Στο ταξιδι το μηχανακι πως ειναι? πας ανετα ? με ποσα κμ πας ανετα εθνικη πχ?
 
Top Bottom