Yamaha T7 Tenere

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είμαστε 5 νοματαιοι και επειδη εχουμε λυμένα τα υπαρξιακά μας λογω τ7 συν που δεν βγαζει προβλήματα το μεκανακι, το θρεντ θα είναι ήσυχο σαν ταφος...Καλυτερα εδώ. Μπας και δειτε το φως.

ΥΓ.Μια συγγνώμη και στον amyroukai που τον προγγιξα για το σπαμ. :roflmao:
Είστε πολλοί.... Αλλά αυτά τα θέματα βοηθούν πολύ τους επόμενους αναποφασιστους αγοραστές, όλων των εταιρειων
Και φυσικά η άποψη και όσων δεν το έχουν, αλλά βολτάρουν δίπλα τους.
Ξαναλεω.... Εγώ έχω σχηματίσει πολύ καλή άποψη για το συγκεκριμένο, ενώ δεν είχα πριν το δω στο χώμα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οι υπόλοιπο κάτοχοι άλλων εταιρειών, κατουρησαν στο πηγάδι?
Για να φτάσουν το κράξιμο που έχουν φάει οι μπενφε και οι σκατεμ, θέλουν χρόνια ακόμα.
Εδώ.... Θα τα λέμε όλα.
Στο owners thread δε γράφουν μονο οι ιδιοκτήτες κτλ αλλά όλα τα μέλη. απλώς κάποιος επιφορτίζεται με την αγγαρεία να μεταφερει ασχετα ποστ. Ο λόγος παρότι είναι προφανης θα τον εξηγησω. Σε ενα θεμα 200 σελίδων που οι μισές είναι κουβεντα καφενειου ασχετη με το μηχανακι, ειναι λιγο δυσκολο να καθισει να το διαβασει καποιος για να σχηματισει γνωμη. Για αυτό πριν βγει ενα μοντελο ξεκιναει ενα θεμα και οταν πλεον κυκλοφορήσει φτιαχνεται και δευτερο οπου εκει μπαινουν μονο on topic ποστ. Κι επειδή αν αυτό γίνει πχ για διαφορα μοντελα μηχανακια ειναι λιγο δυσκολο το καθαρισμα να γινεται από τους 2-3 διαχειριστες για αυτό θα μπορούσαν να δοθουν δικαιωματα moderator σε καθε τετοιο θεμα ωστε τα post να μεταφερονται αλλού και το θεμα να μενει οσο πιο πολυ to the point...αυτα.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Πότε βγήκε το πουλί μέσα απ τον Αλ και αρχίζει και μιλάει λογικά και όχι αδιευκρίνιστα ;;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πότε βγήκε το πουλί μέσα απ τον Αλ και αρχίζει και μιλάει λογικά και όχι αδιευκρίνιστα ;;
Ορίστε η άμεση επιβεβαίωση αυτού που έγραψα...θα μπει στο θεμα υποψήφιος αγοραστής Τ700 και θα διαβάζει για πουλιά...και θα λέει κάποιο λάθος θα έγινε...μηπως μπήκα στο σύλλογο ορνιθολογίας;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πότε βγήκε το πουλί μέσα απ τον Αλ και αρχίζει και μιλάει λογικά και όχι αδιευκρίνιστα ;;
Μουφα φαν κλαμπ πουλιου ειναι
.... Είχα μια υποψία από την αρχή και σήμερα το φιξαρε.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Πηγα για λαδια και ο μαστορα που τα ξερει ολα εβσλε 15.50 αντι για 10.40….. μετα ειμαστε εμεις παραξενοι….. γιατι ρε φιλε κανεις του καφαλιου σου????
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πηγα για λαδια και ο μαστορα που τα ξερει ολα εβσλε 15.50 αντι για 10.40….. μετα ειμαστε εμεις παραξενοι….. γιατι ρε φιλε κανεις του καφαλιου σου????
Εσυ με τα λάδια τωρα τι το ψάχνεις; οι από πάνω σου έχουν σοβαρή συζήτηση...με λάδια θα ασχολούμαστε τώρα;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο λόγος παρότι είναι προφανης θα τον εξηγησω. Σε ενα θεμα 200 σελίδων που οι μισές είναι κουβεντα καφενειου ασχετη με το μηχανακι, ειναι λιγο δυσκολο να καθισει να το διαβασει καποιος για να σχηματισει γνωμη.
Απευθύνεσαι στον Κώστα αλλά παίρνω το θάρρος να τοποθετηθώ, ας με συγχωρήσει ο μανιακός.

Αντιλαμβανομαι το φραστρέισον που εκφράζεις, αλλά που είδες ότι οι 100 σελίδες είναι κουβέντες άσχετες με το μηχανάκι?
Το νήμα αυτό, όπως και άλλα νήματα άλλων μοτοσυκλετών, εγώ το παρομοιάζω σαν μια κουβέντα μιας ωραίας παρέας η οποία κουβεντιάζει ελεύθερα, εκφραζει προβληματισμούς, προτείνει ιδέες και επιχειρηματολογεί για τη μοτοσυκλέτα, καθώς επίσης τα μέλη της παρέας αυτής, πειράζουν και πειράζονται, πάντα στα πλαισια του σεβασμού. Με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός δε, ότι εδω μέσα, γράφουν άνθρωποι οι οποίοι χειριζονται όμορφα το λόγο και ο καθένας εκφράζει με το δικό του τρόπο αυτό που σκέφτεται.

Εφόσον η συντιπτική πλειοψηφία των σχεδόν 4000 μηνυμάτων σε αυτό το νήμα έχουν να κάνουν ΑΜΕΣΑ με το ΤΕΝΕΡΕ, τότε δε νομίζω ότι υπάρχει προφανής λόγος (όπως λες) να δημιουργηθεί άλλο.

Ο Μάνος καλά έκανε και άνοιξε καινούργιο θέμα, γιατί οι μόντες και οι βλάβες είναι πολύ ξεχωριστό αντικείμενο γι αυτό και δικαιούται δική του γωνιά, όπως άλλωστε έγινε και με τα 950/990 (καλά εκεί εκ των πραγμάτων έπρεπε να ανοιχτει γιατί οι σελίδες των βλαβών θα ξεπέρναγαν κατά πολυ τις σελίδες του γενικού θέματος της μοτοσυκλέτας αυτής καθεαυτής)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός Αλέξανδρε (έτσι θα σε λέω γιατί δε μας έχεις πει ούτε καν το όνομά σου).
:)

Αν θες, πέρνα μια βόλτα από εδώ να μας συστηθείς.

 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οποιος παρακολουθεί το advrider.com καταλαβαίνει τη λογική πισω απο τη δημιουργία του owners thread. Νομίζω κάπου έχεις μπερδευτεί. δεν παραπονεθηκα εγώ οτι γινονται ασχετα ποστ εδω. απλά πρότεινα ότι αν κάποιοι πχ θεωρουν την κουβεντα με το 1190 ή ισως και τα αυτοκολλητα που ανεβαζω εγω ασχετα με το θέμα ότι μπορεί να παραμείνουν εδώ σαν κουβεντα καφενειου και να υπάρχει άλλο θεμα πιο compact. είμαι υπέρ της κουβεντας καφενειου αλλά αν υπηρχε και άλλο θεμα τυπου owners thread δε θα με ενοχλουσε και μπορεί να ήταν και χρήσιμο σε μεγαλο βαθμο, μπορεί και όχι.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μουφα φαν κλαμπ πουλιου ειναι
.... Είχα μια υποψία από την αρχή και σήμερα το φιξαρε.
κι εγω εχω μια υποψια οτι το πραγματικο πουλί είναι ο μάνιακ και ο μάνιακ το πουλί...αλλά δεν έχει και τόση σημασία τι υποψιάζεται ο καθένας...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οποιος παρακολουθεί το advrider.com καταλαβαίνει τη λογική πισω απο τη δημιουργία του owners thread. Νομίζω κάπου έχεις μπερδευτεί. δεν παραπονεθηκα εγώ οτι γινονται ασχετα ποστ εδω. απλά πρότεινα ότι αν κάποιοι πχ θεωρουν την κουβεντα με το 1190 ή ισως και τα αυτοκολλητα που ανεβαζω εγω ασχετα με το θέμα ότι μπορεί να παραμείνουν εδώ σαν κουβεντα καφενειου και να υπάρχει άλλο θεμα πιο compact. είμαι υπέρ της κουβεντας καφενειου αλλά αν υπηρχε και άλλο θεμα τυπου owners thread δε θα με ενοχλουσε και μπορεί να ήταν και χρήσιμο σε μεγαλο βαθμο, μπορεί και όχι.
Το advrider.com, είναι μια τεράστια, απρόσωπη κατά τη γνώμη μου οστόσω πολύ σημαντική, βάση δεδομένων στην οποία γράφουν αναβάτες απ΄όλον τον κόσμο. Έβαλε δε και διαφημίσεις, σου δίνει πλέον και την επιλογή να γίνεις και VIP member κτλ, και καλά έκανε κατά την άποψή μου. Κάποιοι πήγαν να κάνουν το ίδιο και παραδίπλα βέβαια, και έφαγαν τα μούτρα τους.
Νομίζω ότι η φιλοσοφία ενός φόρουμ όπως εκείνο, απέχει έτη φωτός από ένα φόρουμ όπως το advride το οποίο είναι πιο παρεΐστικο και με μεγαλύτερη αν θέλεις ποσοστιαία φυσική παρουσία των μελών. Βέβαια εκφράζω προσωπική άποψη, καθαρά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και πως έχω ζήσει εγώ τις παρέες εδω μέσα, από το 2017 που έχω ξεκινήσει και έχω φυσική παρουσία.

Καταλαβαίνω πως το εννοείς και επίσης θεωρώ ότι η άχαρη δουλειά (και παρεξηγήσιμης πολλές φορές) της μεταφοράς μυνημάτων ίσως προκαλέσει ανεπιθύμητες εντάσεις όπως συμβαίνει σε αλλα διπλανα φόρουμς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πηγα για λαδια και ο μαστορα που τα ξερει ολα εβσλε 15.50 αντι για 10.40….. μετα ειμαστε εμεις παραξενοι….. γιατι ρε φιλε κανεις του καφαλιου σου????
Το 10.40...φανταζομαι ότι είναι φουλ συνθετικό, άρα σίγουρα καλύτερο από το ήμι 15.50
Βεβαια είναι και πιο ακριβό.
Το μανιουαλ λέει κάτι για λάδια?
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το 10.40...φανταζομαι ότι είναι φουλ συνθετικό, άρα σίγουρα καλύτερο από το ήμι 15.50
Βεβαια είναι και πιο ακριβό.
Το μανιουαλ λέει κάτι για λάδια?
ολα ημισυνθετικα ειναι…. κλαιν… αλλατ τοπιο χοντρο λαδι απο τις προδιαγραφες κανει ζημια στην εκκινηση οταν το μοτερ ειναι κρυο, το ψιλο ειναι πιο ρευστο και περναει απο τα ψεκαστηρια…. το manual λεει 10.40, εχει και το 15.40 σαν επιλογη αν η εξωτερικη θερμοκρασια ιναι μεγαλυτερη απο 0c
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ πιστεύω ότι για θερμοκρασίες Ελλάδας το 15-50 είναι πιο σωστό. Προσωπικά στην επόμενη αλλαγή θα πάω σε 15-50 ημισυνθετικο
 
Top Bottom