Yamaha T7 Tenere

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω αν θα είναι το απόλυτο τέρας, αλλά προσωπικά βλέπω την απόλυτη ασχήμια. Κρίμα γιατί θα μπορούσε να ναι πολύ πιο ωραίο. Για το ύψος σέλας δεν θα σχολιάσω καν, όποιος είναι κάτω από 1,90 μάλλον ούτε με σκάλα...

*φωτό από Yamaha T7 Tenere Greek Owners Group στο FB
Το φετινό μπλε είναι κουκλί
Αφού θα το έχει ο Χελιωτης... Θα το δοκιμάσετε και θα λυθούν απορίες.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Καλά άμα το βγάλουνε έτσι....για ποιο λόγο να πάρει ο άλλος το απλό ???? Αυτό το σκεφτήκανε ????
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά άμα το βγάλουνε έτσι....για ποιο λόγο να πάρει ο άλλος το απλό ???? Αυτό το σκεφτήκανε ????
Πολλοί λογοι
Ύψος, κόστος και μέχρι να μάθουμε specs... Ίσως και άλλοι λογοι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά άμα το βγάλουνε έτσι....για ποιο λόγο να πάρει ο άλλος το απλό ???? Αυτό το σκεφτήκανε ????
Γιατί να δώσεις 10500 όταν μπορείς να δώσεις 14000 ευρώ εννοείς; Να αυτά γράφετε και χρεώνουν μετά 16-17 οι άλλοι και "άμα θέλεις φίλος", το φίλος έτσι άκλιτο γιατί σχολείο δεν πήγαν ποτέ ή χάζευαν καμιά συμμαθήτρια όταν είχαν γλώσσα.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Γιατί να δώσεις 10500 όταν μπορείς να δώσεις 14000 ευρώ εννοείς; Να αυτά γράφετε και χρεώνουν μετά 16-17 οι άλλοι και "άμα θέλεις φίλος", το φίλος έτσι άκλιτο γιατί σχολείο δεν πήγαν ποτέ ή χάζευαν καμιά συμμαθήτρια όταν είχαν γλώσσα.
Ρε συ καταλαβαίνω τι λές..........αλλά είμαι είναι να δώσω 3500€ για το σετ αναρτήσεις/ντεπόζιτο/ύψος/εξάτμιση κλπ τότε το σκέφτεσαι πολύ , πολύ , πολύ.......γιατί 10500 το παίρνεις και αμα βάλεις κάτω τα κάγκελα, τα αυτοκόλλητα, την εξάτμιση κλπ μαζεύεται ένα 1000αρικο για πλάκα..........δεν το συζητάω να πάς να αλλάξεις ελατήρια και αναρτήσεις........
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλά άμα το βγάλουνε έτσι....για ποιο λόγο να πάρει ο άλλος το απλό ???? Αυτό το σκεφτήκανε ????
Επειδή δεν έχω σκοπό να τρέξω ράλλυ, μου αρέσει ο μοτοτουρισμός δικάβαλος ή μονοκάβαλος το οποίο περιλαμβάνει ΚΑΙ χωμάτινα κομμάτια. Τώρα αυτό το μηχανάκι φεύγει από την τουριστική του χρήση και γίνεται ένα εργαλείο αποκλειστικά για χόμπυ. Κοινώς δεν καλύπτει τις ανάγκες μου και υποθέτω πολλών, είναι για πολύ συγκεκριμένη χρήση και όσοι δεν την κάνουν και το αγοράσουν σε λιγο καιρό βλέπω να είναι στο θέμα "Αγγελία που χαζεύω σήμερα"
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε συ καταλαβαίνω τι λές..........αλλά είμαι είναι να δώσω 3500€ για το σετ αναρτήσεις/ντεπόζιτο/ύψος/εξάτμιση κλπ τότε το σκέφτεσαι πολύ , πολύ , πολύ.......γιατί 10500 το παίρνεις και αμα βάλεις κάτω τα κάγκελα, τα αυτοκόλλητα, την εξάτμιση κλπ μαζεύεται ένα 1000αρικο για πλάκα..........δεν το συζητάω να πάς να αλλάξεις ελατήρια και αναρτήσεις........
Το ίδιο ισχύει για όλα όμως.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Επειδή δεν έχω σκοπό να τρέξω ράλλυ, μου αρέσει ο μοτοτουρισμός δικάβαλος ή μονοκάβαλος το οποίο περιλαμβάνει ΚΑΙ χωμάτινα κομμάτια. Τώρα αυτό το μηχανάκι φεύγει από την τουριστική του χρήση και γίνεται ένα εργαλείο αποκλειστικά για χόμπυ. Κοινώς δεν καλύπτει τις ανάγκες μου και υποθέτω πολλών, είναι για πολύ συγκεκριμένη χρήση και όσοι δεν την κάνουν και το αγοράσουν σε λιγο καιρό βλέπω να είναι στο θέμα "Αγγελία που χαζεύω σήμερα"
Συγνώμη πήρες τενερε για να κάνεις τουρισμό ??? Αυτό το μηχανάκι με τη σέλα που έχει είναι για Αθήνα - Ναύπλιο και πάλι μονός..........εεεε σορυ αυτό δεν είναι τουρισμός αυτό είναι πάω για καφέ.....
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Συγνώμη πήρες τενερε για να κάνεις τουρισμό ??? Αυτό το μηχανάκι με τη σέλα που έχει είναι για Αθήνα - Ναύπλιο και πάλι μονός..........εεεε σορυ αυτό δεν είναι τουρισμός αυτό είναι πάω για καφέ.....
Πήρα τενερέ για να κάνω πολλά πράγματα επειδή δεν έχω την δυνατότητα να έχω 3 μηχανάκια και ότι θέλω να κάνω με καλύπτει πλήρως. Κάθε μέρα ταξιδιωτική οδήγηση 10 μέρες σερί δεν με ενόχλησε καμία σέλα . Αν πιστεύεις ότι οι βόλτες του forum ή του χελιώτη δεν είναι τουρισμός αλλά κάποιο extreme event θα ήταν όλοι με δίχρονα και όχι με αρκούδες 200+ κιλών
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
για τα τεποζιτα κάτσε να δούμε...
99% θα το δούμε Αφρική πιστεύω. Τα πίσω είναι αλουμίνιο, γενικά είναι πολύ πρωτότυπο. Όντως και η Yamaha είπε αρχές 2022.

Ναι είναι τεράστιο σε σχέση με το προηγούμενο. Έχει 30 λίτρα αν είδα καλά. Νταξ, όσο πάει πλησιάζει το 660 το ραλλυ της ΚΤΜ στην βενζίνη. Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε τόσο. Νομίζω έχασε λίγο την συνοχή του σχεδιαστικά, αλλά είναι πρωτότυπο, οπότε ας περιμένουμε.

Ténéré 700 Raid Prototype Technical Highlights
Engine
Full titanium Akrapovič race exhaust
GYTR ECU
High performance airbox and filter
48 teeth final drive sprocket
Oversize radiator
Dual cooling fans
New water pump cover
New oil cooler
Rekluse heavy duty clutch
Two-piece clutch cover
New clutch lever
Suspension
48mm long travel front forks – 270 mm
CNC triple clamps
New long travel rear shock – 260 mm
New rear suspension linkage
Brakes
High specification single front disc – 300 mm
Racing brake pads
Upgraded front brake master cylinder
New front brake lever
Oversize 267 mm diameter rear disc
New caliper mounting bracket
Steel braided front and rear brake hoses

Δεν λέει για 4 τεποζιτα, γι αυτό λέω ας περιμένουμε να δούμε το θα γίνει στην παραγωγή...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν εχω καταλάβει ακόμα. Τώρα στην έκθεση παρουσιάστηκε το πρωτότυπο, σωστά?
Και άνοιξη του 22 θα αρχίσει να πουλιέται, αλλά δεν ξέρουμε πως θα δείχνει ακριβώς και τις τεχνικές προδιαγραφές με ακρίβεια, σωστα?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συγνώμη πήρες τενερε για να κάνεις τουρισμό ??? Αυτό το μηχανάκι με τη σέλα που έχει είναι για Αθήνα - Ναύπλιο και πάλι μονός..........εεεε σορυ αυτό δεν είναι τουρισμός αυτό είναι πάω για καφέ.....
Όλα είναι θέμα κωλου και καυλας. Αν ο πρώτος αντέχει και το δεύτερο περισσεύει τοτε πας παντού. Εγω θα το παω και ένα βήμα παραπέρα. Δικαβαλο, φορτωμένος. Όλα γίνονται, καλή διάθεση να υπάρχει...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τώρα φταίω εγώ...?


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι θες να πεις Βιρνα;;
Το φόντο δεν είναι το ίδιο..
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
καλημέρα παιδιά ... το μηχανάκι κάνει τα πάντα δεν μασάει σε τίποτα . Το καλοκαίρι έκανα σχεδόν 3000 χιλιόμετρα φουλ γεμάτο από μπαγκάζια δεξιά αριστερά με σκηνή πίσω και δυο ορειβατικές τσάντες 20 λίτρα η μια και 30 λίτρα η άλλη φτάσαμε μέχρι Αλβανία και γυρίσαμε Ζαγοροχώρια , Γράμμο, Τζουμέρκα και όλα αυτά σε 2 εβδομάδες και πέρα από αυτό στην βόλτα του Χελιώτη στα Άγραφα την έκανα με την κοπέλα μου και ένα ακόμα παιδί που είχε και αυτός την κοπέλα του . Δεν είχαμε κανένα θέμα είτε στην μια περίπτωση είτε στην άλλη ... Όπως σωστά είπε κάποιος παλιότερα είναι στα μαλακά μόρια του καθενός τι αντέχει να κάνει και ποσό αντέχει ... Οποίος το έχει και το δοκίμασε σε όλα τα τερέν σιγουρά θα τον κάλυψε σχεδόν σε όλα μην πω σε όλα ... Για μένα μόνο και μόνο που έβγαλε ένα τόσο καλό σύνολο σιγουρά βοήθησε όλους τους λάτρεις μοτοσυκλέτας μιας και στον ανταγωνισμό των εταιριών για να βγάλουν όλες το κάτι καλύτερο αναπτύσσονται και έτσι ήμαστε εμείς οι κερδισμένοι από όλο αυτό . Μακάρι να βγάλουν όλες οι εταιρίες συνεχώς καλυτέρα μηχανάκια για να έχουμε να σχολιάζουμε θετικά και να (τρωγόμαστε για το ποιος έχει το καλύτερο ) αφήστε λοιπόν τις γκρίνιες και πιάστε τα εργαλεία μας να οργώσουμε δρόμους και χώματα !!! :friendship:

Όσο για το καινούργιο σιγουρά θα είναι αυτό το κάτι παραπάνω που ζητούσαν κάποιοι στο χώμα μιας και πολύ σωστά είπε ο Χελιώτης θα είναι ένα μηχανάκι που θα βγάζεις καθρέφτες και θα μπορείς να πάρεις μέρος σε οποίον αγώνα θες .
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
καλημέρα παιδιά ... το μηχανάκι κάνει τα πάντα δεν μασάει σε τίποτα . Το καλοκαίρι έκανα σχεδόν 3000 χιλιόμετρα φουλ γεμάτο από μπαγκάζια δεξιά αριστερά με σκηνή πίσω και δυο ορειβατικές τσάντες 20 λίτρα η μια και 30 λίτρα η άλλη φτάσαμε μέχρι Αλβανία και γυρίσαμε Ζαγοροχώρια , Γράμμο, Τζουμέρκα και όλα αυτά σε 2 εβδομάδες και πέρα από αυτό στην βόλτα του Χελιώτη στα Άγραφα την έκανα με την κοπέλα μου και ένα ακόμα παιδί που είχε και αυτός την κοπέλα του . Δεν είχαμε κανένα θέμα είτε στην μια περίπτωση είτε στην άλλη ... Όπως σωστά είπε κάποιος παλιότερα είναι στα μαλακά μόρια του καθενός τι αντέχει να κάνει και ποσό αντέχει ... Οποίος το έχει και το δοκίμασε σε όλα τα τερέν σιγουρά θα τον κάλυψε σχεδόν σε όλα μην πω σε όλα ... Για μένα μόνο και μόνο που έβγαλε ένα τόσο καλό σύνολο σιγουρά βοήθησε όλους τους λάτρεις μοτοσυκλέτας μιας και στον ανταγωνισμό των εταιριών για να βγάλουν όλες το κάτι καλύτερο αναπτύσσονται και έτσι ήμαστε εμείς οι κερδισμένοι από όλο αυτό . Μακάρι να βγάλουν όλες οι εταιρίες συνεχώς καλυτέρα μηχανάκια για να έχουμε να σχολιάζουμε θετικά και να (τρωγόμαστε για το ποιος έχει το καλύτερο ) αφήστε λοιπόν τις γκρίνιες και πιάστε τα εργαλεία μας να οργώσουμε δρόμους και χώματα !!! :friendship:

Όσο για το καινούργιο σιγουρά θα είναι αυτό το κάτι παραπάνω που ζητούσαν κάποιοι στο χώμα μιας και πολύ σωστά είπε ο Χελιώτης θα είναι ένα μηχανάκι που θα βγάζεις καθρέφτες και θα μπορείς να πάρεις μέρος σε οποίον αγώνα θες .
Κάναμε στάση μετά τα φουρνά μαζί.Ήμασταν με μαύρο τ7 και άσπρο φ800. Είσαι με το άσπρο κόκκινο τ7 με τα τουρατεκ κάγκελα ε;
 
Top Bottom