Yamaha T7 Tenere

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βάλε στο search ότι άλλο μοντέλο θες ( όσο θα χάνουν στα πραγματικά κιλά για το GS θα χάνουν και για τα άλλα μοντέλα)

BMW F 800 GS
Έγινε... Μέτρηση στο ΜΟΤΟ ήταν αρκετά πιο πάνω. Αλλά ας μείνουμε στο τι γράφει η ίδια η bmw.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μάγκες πριν πούμε οτιδήποτε ας καβαλήσουμε πρώτα τα μωρά να δούμε και το feeling της κάθε μοτοσικλέτας και το πιο σημαντικό, να δούμε πόσες φορές θα πάει το καθένα στο Παίδων για τις αρρώστιές του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βρε παιδιά να το θέσω απλά? Γιατί κάποιος να μην πάρει ένα F800 Gs (το παλιότερο ) και να πάρει το τενερε? Μόνο για την εμφάνιση και τα 4 led μπροστά?

BMW F 800 GS

Σε κιλά είναι κοντά 205 με 207 , κατανάλωση το ίδιο χαμηλή, λιτρα ρεζερβουάρ τα ίδια, σέλα δεν συγκρίνεται αλλά ούτε το φόρτωμα . άλογα 13 λιγότερα το τενερε.
Αυτό λοιπόν που βλέπω σαν παράπονο είναι ότι δεν είναι πιο εντουρο απ όσο το ήθελαν κάποιοι αλλά ούτε μπορεί να ταξιδέψει όσο αλλα .
Άρα σε πιο κοινό απευθύνεται??

Το ΚΤΜ εχει πχ ξεκάθαρο κοινό ειδικά το R , κρίμα που ειναι άσχημο δλδ
Δεν νομίζω πως έχει νόημα να συγκρίνουμε ένα καινούργιο μηχανάκι με ένα μεταχειρισμένο. Ειδικά με ένα μεταχειρισμένο που ζητάνε 6000€+ για μηχανάκια δεκαετίας με 80.000km+ όσοι πουλάνε. Σπάνια θα βρεις ένα τίμιο μηχανάκι να αγοράσεις σε σωστή τιμή.

Το tenere απευθύνεται στο ίδιο κοινό φαντάζομαι με το 800GS καθώς πρόκειται για μοτοσυκλέτες με παρόμοιες όπως φαίνεται δυνατότητες. Εκτός απο αυτούς που αγοράζουν ως φετίχ BMW που έτσι κι αλλιώς είναι μια κατηγορία απο μόνοι τους!!

Σε αυτούς απεθύνεται το μηχανάκι, σε όσους ήθελαν ένα πραγματικό χωμάτινο on-Off με την αξιοπιστία και το όνομα της yamaha ως α bonus θα πω εγώ ως προσωπική άποψη. Τα σχόλια που κάνουν κάποιοι απο τις φωτογραφίες οτι δεν είναι πολύ enduro, έχει 5 κιλά παραπάνω κλπ νομίζω είναι απλά ΄χάριν κουβεντούλας και όχι με πολύ σοβαρό νόημα. Όταν καβαλήσουμε το μηχανάκι βλέπουμε τι ρόλο βαράει.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δεν νομίζω πως έχει νόημα να συγκρίνουμε ένα καινούργιο μηχανάκι με ένα μεταχειρισμένο. Ειδικά με ένα μεταχειρισμένο που ζητάνε 6000€+ για μηχανάκια δεκαετίας με 80.000km+ όσοι πουλάνε. Σπάνια θα βρεις ένα τίμιο μηχανάκι να αγοράσεις σε σωστή τιμή.

Το tenere απευθύνεται στο ίδιο κοινό φαντάζομαι με το 800GS καθώς πρόκειται για μοτοσυκλέτες με παρόμοιες όπως φαίνεται δυνατότητες. Εκτός απο αυτούς που αγοράζουν ως φετίχ BMW που έτσι κι αλλιώς είναι μια κατηγορία απο μόνοι τους!!

Σε αυτούς απεθύνεται το μηχανάκι, σε όσους ήθελαν ένα πραγματικό χωμάτινο on-Off με την αξιοπιστία και το όνομα της yamaha ως α bonus θα πω εγώ ως προσωπική άποψη. Τα σχόλια που κάνουν κάποιοι απο τις φωτογραφίες οτι δεν είναι πολύ enduro, έχει 5 κιλά παραπάνω κλπ νομίζω είναι απλά ΄χάριν κουβεντούλας και όχι με πολύ σοβαρό νόημα. Όταν καβαλήσουμε το μηχανάκι βλέπουμε τι ρόλο βαράει.
Πώς συγκρίνεται με το 800GS oταν έχει σέλα σερβιετα, μάκρος ουράς ανύπαρκτο και σχάρα επίσης ; Και 13 άλογα λιγότερα ...
Όσο αφορά τα μετεχειρα το 800Gs κρατάει καλά τιμή ως μεταχειρισμένο κι αυτό δείχνει ότι σαν μοντέλο είναι πολύ επιτυχημένο , πάντως βρίσκεις με ψάξιμο με 7-7500 μοντέλο του 11-12

Έχω την εντύπωση ότι θα εκπλαγούμε αρνητικά με την τιμή του όταν βγει , ότι είχαμε πάθει με το τενερε 1200 , μακάρι να διαψευστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω την εντύπωση ότι θα εκπλαγούμε αρνητικά με την τιμή του όταν βγει , ότι είχαμε πάθει με το τενερε 1200 , μακάρι να διαψευστώ
Ποτέ δε ξέρεις, θα περιμένουμε μέχρι την επίσημη ανακοίνωση. Απλά να πω πως η Yamaha σε όλα τα μοντέλα με κινητήρες MT-07 και MT-09 έχει προσφέρει πολύ δελεαστικές τιμές.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μάγκες πριν πούμε οτιδήποτε ας καβαλήσουμε πρώτα τα μωρά να δούμε και το feeling της κάθε μοτοσικλέτας και το πιο σημαντικό, να δούμε πόσες φορές θα πάει το καθένα στο Παίδων για τις αρρώστιές του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε δε χρειάζεται να περιμένουμε να δούμε επισκέψεις στο Παίδων.Ειπαμε μόνο τα περτικαλι ασθενουν, τα βαυαρικα μόνο σέρβις κάνουν μια ζωή,ποτε δε χαλανε:)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πώς συγκρίνεται με το 800GS oταν έχει σέλα σερβιετα, μάκρος ουράς ανύπαρκτο και σχάρα επίσης ; Και 13 άλογα λιγότερα ...
Όσο αφορά τα μετεχειρα το 800Gs κρατάει καλά τιμή ως μεταχειρισμένο κι αυτό δείχνει ότι σαν μοντέλο είναι πολύ επιτυχημένο , πάντως βρίσκεις με ψάξιμο με 7-7500 μοντέλο του 11-12

Έχω την εντύπωση ότι θα εκπλαγούμε αρνητικά με την τιμή του όταν βγει , ότι είχαμε πάθει με το τενερε 1200 , μακάρι να διαψευστώ
Καλημέρα!! Nομίζω καμιά φορά μπλέκουμε τα προσωπικά μας γούστα με τα γούστα άλλων και αυτό είναι όπως και να το κάνουμε παγίδα..

Εσύ λες η σέλα είναι σερβιέτα, εγώ λέω... AMEN to that!! Ή Ελληνιστί σε ευχαριστώ Παναγίτσα μου οι προσευχές μου εισακούστηκαν, ένα on-off με σέλα όπως πρέπει για ΄χώμα να μπορείς να τοποθετείσαι, να γλυστράς δεξιά αριστερά. Και να πιαστώ και λίγο παραπάνω στα ασφάλτινα χλμ μικρός συμβιβασμός..

Εσύ λες μάκρος ουράς ανύπαρκτο, εγώ λέω.. AMEN to that!! Ευχαριστώ Παναγίτσα μου!!! Έλεος με τα μαστόδοντα που ξεχειλίζουν οι κολάρες τους απο δω και κεί και επιτέλους Tenere με οπίσθια πιο εντουροειδή να ευχαριστιέσαι να το χαζεύεις και να γλυτώσουμε περιττό βάρος στην ουρά να πλασσάρεται ακόμα καλύτερα στο χώμα.! Μια σχαρίτσα μικρή θα μπει να βάζεις ένα σάκο και 2 πλαινά κάγκελα για τους σάκους και είμαστε έτοιμοι..

Φτιάχτηκε για να κάνει Ευρωπαικά δικάβαλα, όχι αλλά έλεος ρε παιδιά, υπάρχουν 60 μοτοσυκλέτες για εσάς που σας ενδιαφέρουν τα Ευρωπαικά δικάβαλα και γενικά τα τριβάλιτσα δικάβαλα και οι σελάρες (σιγά τη σέλα που εχει το 800GS by the way) πρέπει να πάρει η μπάλα και το tenere??! Βγάλαν μια μηχανή που δεν έβγαζαν τόσα χρόνια για λόγους που περιγράφεις, ευχαριστώ πολύ, αφήστε και κάναν άλλο να χαρεί!!

για την τιμή δεν ξέρω, όταν το Tracer η Yamaha το τιμολογεί στα 11 χιλιάρικα και είναι γεμάτο 10000άρι με καλά περιφερειακά και τρικύλινδρο εγώ πιστεύω πως το tenere θα καταφέρει να παίξει στα 10 κοντά..

Όσο για το 800GS όποιος θέλει να αγοράσει μοτοσυκλέτα 8ετίας και να δώσει 7-7.5 χιλιάρικα το car γεμάτο είναι απο μεταχειρισμένα, το πεδίο ελέυθερο. Ο ανταγωνιστής του tenere αυτή τη στιγμή είναι το 850GS καινούργιο, όχι οποιοδήποτε μεταχειρισμένο γιατί πολύ εύκολα μπορώ να σου πω κι εγώ πως με 2 χιλιάρικα παίρνεις ένα Africa Και κάνεις τη δουλίτσα σου και γενικά η συζήτηση αυτή να μπλέκουμε μεταχειρισμένα με καινούργια είναι ένας πάτος χωρίς πηγάδι..
 

Giorgio

Μέλος
Όνομα
George Karakostas
Μοτό
KTM LC4 640 Adventure
Καλημέρες!
Το ότι στο 2019 αμφισβητείται η αξιοπιστία παγκόσμιων εργοστασίων το βρίσκω αστείο!! Δλδ να αγοράσω καινούργια μοτο με 10 κιλά εγγύηση και με βάση την αξιοπιστία και την τιμή μεταπώλησης;;;; Για το χόμπι μου;;; Πότε!!! Θα αγοράσω αυτό που θέλω!! Γιαυτο υπαρχει ακόμα η Ducati, KTM, husqvarna κλπ.
Για το έχει γεμίσει ο τόπος με overpriced BMW!!!
Μπράβο στη Yamaha & KTM που βγάζουν στη παραγωγή αυτό που θέλουν κάποιοι.... για τους άλλους έχει αλλά.. ιδιαίτερα για τη Yamaha μετά το NIkken λίγα μπορείς να πεις για την τόλμη τους!!
Εγώ θέλω το ΚΤΜ 790!! Όχι για να κάνω αυτά που μπορεί να κάνει στο χώμα και άλλου αλλά γιατί μου αρέσει/ τρελάνει/φτιάχνει!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ενα γενικο ποστ....που θα μπορουσε να μπει και στην αντοιστιχη ενοτητα καθε μοντελου.
μεγαλο μπροβο στη γιαμαχα και στην κτμ.....
που ασχολειται ο κοσμος αποκλειστικα με αυτες...
παραλληλα παρουσιαστηκε και το bmw 850 adv και δεν κουνιεται φιλο...
μπραβο τους λοιπον.Γιατι στρεψανε την προσοχη πανω τους και αυτο ειναι πολυ καλο για τις πωλησεις τους
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
ενα γενικο ποστ....που θα μπορουσε να μπει και στην αντοιστιχη ενοτητα καθε μοντελου.
μεγαλο μπροβο στη γιαμαχα και στην κτμ.....
που ασχολειται ο κοσμος αποκλειστικα με αυτες...
παραλληλα παρουσιαστηκε και το bmw 850 adv και δεν κουνιεται φιλο...
μπραβο τους λοιπον.Γιατι στρεψανε την προσοχη πανω τους και αυτο ειναι πολυ καλο για τις πωλησεις τους
Η δύναμη του μάρκετινγκ.
Τα τελευταία χρόνια μας γαργαλάνε το μυαλό με sneak peeks, με teaser videos, με αναβάτες να τους πίνουν το αίμα, με φωτο που να δείχνει λίγο κωλαράκι,λίγο μασκούλα, λίγο πλαγιολίσθηση άλματα αλά MX και enduro, αντε EICMA 2016, αντε EICMA 2017, αντε EICMA 2018 μπλα μπλα μπλαααα..

Η αλήθεια είναι πως και τα δύο ήταν πολυαναμενόμενα μοντέλα. Το ένα με τεράστια ιστορία στην πλάτη του, το άλλο ο αντικαταστάτης του 990.

Λογικό λοιπόν δεν ήταν να γίνει τόσο μεγάλη φασαρία?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ενα γενικο ποστ....που θα μπορουσε να μπει και στην αντοιστιχη ενοτητα καθε μοντελου.
μεγαλο μπροβο στη γιαμαχα και στην κτμ.....
που ασχολειται ο κοσμος αποκλειστικα με αυτες...
παραλληλα παρουσιαστηκε και το bmw 850 adv και δεν κουνιεται φιλο...
μπραβο τους λοιπον.Γιατι στρεψανε την προσοχη πανω τους και αυτο ειναι πολυ καλο για τις πωλησεις τους
Αυτο με τις πωλήσεις.... Έχει πολύ ενδιαφέρον να τις δούμε!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το άλλο εντυπωσιακό με το tenere αλλά και με το 790 τελικά είναι πόσο κοντά έμειναν στα πρωτότυπα απο την αρχή κιόλας που άρχισαν οι πρώτες φήμες και οι πρώτες διαρροές!! Συζητάγαμε, ξανασυζητάγαμε και τελικα τα είχαμε σχεδόν έτοιμα μπροστά μας απο χρόνια πίσω...

Θα θελα να ξερα όμως κάτι... Γιατί οι μοτοβιομηχανίες ειδικά είναι τόσο αργοκίνητες στα Project τους.. Χρόνια ολόκληρα πέρασαν και για το tenere και για το 790 και φυσικά σχεδόν γεράσαμε να περιμένουμε το Africa..

Και τώρα που παρουσιάστηκαν με τα πολλά άντε και δώστου απο το 2019 θα τα δούμε ζωντάνα και απο το 2020 λέει ΟΙ αμερικάνοι..

Άστο γ@μα το ρε φίλε θα το πάρουν τα παιδιά μου να χαμε να λέγαμε!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ίσως έχει να κάνει με εγκρίσεις τύπου κτλ. Γενικά στην Αμερική πολλά Ευρωπαϊκά μοντέλα δε βρίσκουν εύκολο δρόμο ενώ π.χ. στη Βραζιλία πηγαίνουν αμέσως. Και το 660 δεν έφτασε ποτέ εκεί. Δε ξέρω μια σκέψη κάνω γιατί είναι όντως περίεργο για μια αγορά τόσο μεγάλη όσο η Αμερικάνικη. Γενικά στην Αμερική το κράτος βάζει περιορισμούς, για κάποια προϊόντα π.χ. απαιτεί να κατασκευαστεί εργοστάσιο στην Αμερική αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στην Αμερικάνικη αγορά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά με τους Αμερικάνους τα πράγματα είναι περίεργα.. Εδώ έχουν περιορισμούς απο πολιτεία σε πολιτεία.. Η Καλιφόρνια απο μόνη της ας πούμε είναι μια σπουδή..
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στην ευρωπαϊκή αγορά θα διατεθούν τα Τενερε 700 που θα κατασκευάζονται στο εργοστάσιο στη Γαλλία. Στην Αμερική θα πάνε αυτά που θα κατασκευαστούν στην Ιαπωνία...
 
Top Bottom